КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 05 вересня 2023 р. № 941
Київ
Про затвердження Порядку визначення суб’єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів
Відповідно до частини четвертої статті 33 Закону України “Про управління відходами” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок визначення суб’єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів, що додається.
Прем’єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 вересня 2023 р. № 941
ПОРЯДОК
визначення суб’єктів господарювання, які здійснюють відновлення та видалення побутових відходів
1. Цей Порядок встановлює процедуру та механізм визначення суб’єктів господарювання, які здійснюють відновлення та/або видалення побутових відходів (далі — суб’єкти господарювання) з урахуванням правил благоустрою населеного пункту, регіонального та місцевих планів управління відходами на території територіальної громади за територіальним принципом та за видами побутових відходів.
2. Терміни, що використовуються в цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про управління відходами” (далі — Закон), “Про житлово-комунальні послуги” та “Про регулювання містобудівної діяльності”.
3. Суб’єкти господарювання зобов’язані забезпечувати здійснення операцій з відновлення та/або видалення побутових відходів на об’єктах оброблення відходів, які включені до правил благоустрою населеного пункту, регіонального та місцевих планів управління відходами.
4. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцева держадміністрація у разі делегування їй повноважень відповідними радами у порядку, встановленому законом (далі — уповноважений орган), відповідно до правил благоустрою населеного пункту, регіонального та місцевих планів управління відходами на відповідній території територіальної громади за територіальним принципом визначає суб’єктів господарювання для відновлення та/або видалення побутових відходів за видами таких відходів згідно з пунктами 10—12 цього Порядку пропорційно виробничим потужностям об’єкта оброблення відходів з урахуванням обсягів зібраних побутових відходів.
5. Суб’єкт господарювання визначається уповноваженим органом з дотриманням ієрархії управління відходами (у порядку пріоритетності), передбаченої Законом.
6. Визначення суб’єктів господарювання за видами побутових відходів здійснюється відповідно до пункту 4 цього Порядку у разі:
прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів оброблення побутових відходів в установленому законодавством порядку;
зупинення експлуатації об’єкта оброблення побутових відходів у цілому або його частин (за умови їх автономності) на час виконання будівельних робіт, модернізації, технічного переоснащення об’єктів оброблення побутових відходів;
припинення експлуатації об’єкта оброблення побутових відходів;
зміни річного обсягу зібраних побутових відходів на відповідній території територіальної громади;
ліквідації суб’єкта господарювання або застосування щодо суб’єкта господарювання судової процедури ліквідації банкрута.
7. Для визначення суб’єкта господарювання суб’єктом, який здійснює відновлення та видалення побутових відходів, зазначений суб’єкт подає уповноваженому органу заяву в паперовій (особисто чи поштовим відправленням) або електронній (на адресу електронної пошти) формі, яка підписується керівником суб’єкта господарювання або його уповноваженою особою (у разі подання в електронній формі — за допомогою кваліфікованого електронного підпису) та повинна містити:
найменування юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи — підприємця;
ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичних осіб — підприємців (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті, зазначаються серія та номер паспорта);
місцезнаходження суб’єкта господарювання, контактний номер телефону, адресу електронної пошти;
місцезнаходження об’єкта оброблення побутових відходів.
До заяви додаються в паперовій та/або електронній формі:
засвідчені належним чином копії протоколів зборів засновників суб’єктів господарювання щодо рішень, які стосуються осіб, що мають право на підписання документів;
інформаційна довідка про перебування суб’єкта господарювання у процедурі банкрутства (неплатоспроможність);
документи, що підтверджують право власності на об’єкт оброблення побутових відходів, його виробничу потужність.
8. Уповноважений орган перевіряє інформацію, що міститься у поданих суб’єктом господарювання заяві і документах, та у разі їх відповідності вимогам, передбаченим пунктом 7 цього Порядку, а також за умови наявності об’єкта відновлення та/або видалення побутових відходів, зазначеного в документах суб’єкта господарювання, у правилах благоустрою населеного пункту, регіональному та місцевих планах управління відходами, приймає рішення про визначення суб’єкта господарювання суб’єктом, який здійснюватиме операції з відновлення та/або видалення побутових відходів (далі — рішення), протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви.
У рішенні, яке оформляється уповноваженим органом для кожного суб’єкта господарювання окремо та оприлюднюється протягом п’яти робочих днів після його прийняття на офіційному веб-сайті уповноваженого органу, зазначаються:
вид (види) побутових відходів;
обсяги зібраних побутових відходів для їх відновлення та/або видалення згідно з пунктами 10—12 цього Порядку з урахуванням виробничих потужностей відповідного об’єкта оброблення побутових відходів;
операція (операції) з відновлення побутових відходів відповідно до переліку, наведеного в додатку 2 до Закону;
операція (операції) з видалення побутових відходів відповідно до переліку, наведеного в додатку 1 до Закону;
територія (частини території) територіальної громади, з якої на об’єкт оброблення відходів будуть направлятися зібрані побутові відходи для здійснення операцій з відновлення та/або видалення.
Суб’єкти господарювання, стосовно яких прийнято рішення, укладають договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами.
9. Рішення про відмову у визначенні суб’єкта господарювання суб’єктом, який здійснюватиме операції з відновлення та видалення побутових відходів, приймається уповноваженим органом протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви з одночасним інформуванням суб’єкта господарювання у разі, коли:
об’єкт оброблення побутових відходів, зазначений у документах суб’єкта господарювання, не включено до правил благоустрою населеного пункту, регіонального і місцевих планів управління відходами;
заява та документи, передбачені пунктом 7 цього Порядку, містять недостовірну інформацію або оформлені неналежним чином.
10. Відновлення побутових відходів здійснюється пропорційно виробничим потужностям об’єктів оброблення побутових відходів за такими операціями (у порядку пріоритетності):
1) R12 попередні операції з побутовими відходами до відновлення, включаючи попереднє оброблення (у тому числі демонтаж, сортування, дроблення, ущільнення, гранулювання, сушіння, подрібнення, кондиціонування, перепакування, відокремлення, змішування або змішування перед подачею на будь-які операції, що відповідає позиціям відновлення R1—R11 додатка 2 до Закону).
Операції, передбачені абзацом першим цього підпункту, можуть включати позицію відновлення R13 щодо зберігання відходів перед здійсненням операцій, що відповідає позиціям відновлення R1—R12 (крім операції збирання);
2) R3 рециклінг/відновлення органічних речовин, що не використовуються як розчинники, у тому числі компостування та інші процеси біологічної трансформації, а також підготовка до повторного використання, газифікація та піроліз, коли компоненти використовуються як хімікати, та відновлення органічних матеріалів у вигляді засипки;
3) R4 рециклінг/відновлення металів та їх сполук (включаючи підготовку до повторного використання) та R5 рециклінг/відновлення інших неорганічних матеріалів (включаючи підготовку до повторного використання, рециклінг неорганічних будівельних матеріалів, відновлення неорганічних матеріалів у вигляді зворотного заповнення та очищення ґрунту, що приводить до відновлення ґрунту);
4) R1 використання відходів переважно як палива чи в інший спосіб для виробництва енергії, що відповідає позиції відновлення;
5) R11 використання відходів, утворених під час здійснення операцій, визначених у позиціях відновлення R1—R10 додатка 2 до Закону.
11. До побутових відходів, що розподіляються на об’єкти для їх видалення, належать:
зібрані та перевезені побутові відходи з місць утворення у разі відсутності об’єктів відновлення відповідно до правил благоустрою населених пунктів, регіонального та місцевих планів управління відходами;
залишок зібраних та перевезених побутових відходів, що не був розподілений за об’єктами відновлення через недостатність виробничих потужностей об’єктів відновлення;
види побутових відходів, що не підлягають відновленню;
необроблений залишок побутових відходів від об’єктів відновлення.
12. Видалення побутових відходів, зазначених у пункті 11 цього Порядку, здійснюється пропорційно виробничим потужностям за такими операціями (у порядку пріоритетності):
1) D13 попередні операції з відходами перед операціями з видалення, визначеними у позиціях D1—D12 додатка 1 до Закону, в тому числі сортування, дроблення, ущільнення, гранулювання, сушіння, подрібнення, кондиціонування або відокремлення;
2) D5 захоронення на спеціально обладнаних полігонах;
3) D1 розміщення на поверхні чи в землі, у тому числі захоронення, за наявності плану приведення місця розміщення відходів у відповідність з вимогами законодавства.
Операції, зазначені у підпунктах 1—3 цього пункту, можуть включати операції D15 зберігання перед здійсненням таких операцій.