ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 11 серпня 2021 р. № 860
ПОРЯДОК
ввезення на митну територію України та цільового використання нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього, що ввозяться інвестором із значними інвестиціями виключно для власного використання при реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями на виконання спеціального інвестиційного договору, укладеного відповідно до Закону України “Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні”
1. Цей Порядок визначає механізм ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту та цільового використання нового устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього, що ввозяться інвестором із значними інвестиціями виключно для власного використання при реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями на виконання спеціального інвестиційного договору, укладеного відповідно до Закону України “Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні”, і звільняються від оподаткування ввізним митом та податком на додану вартість до 1 січня 2035 р. за умови, що відповідні товари виготовлені не раніше ніж за три роки до дати їх ввезення на митну територію України, не були у використанні та класифікуються за визначеними підпунктом 15 пункту 4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України кодами згідно з УКТЗЕД (далі – товари).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні”.
3. Для визначення переліку та обсягів ввезення товарів інвестором із значними інвестиціями заявник подає Мінекономіки письмове звернення, до якого додаються засвідчені ним перелік та обсяги таких товарів за формою згідно з додатком 1.
Заявник несе відповідальність за достовірність інформації, що міститься у поданих документах.
4. На підставі поданого письмового звернення Мінекономіки за погодженням з Мінфіном, Держмитслужбою і центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері, в якій передбачається реалізувати інвестиційний проект із значними інвестиціями, подає на затвердження Кабінету Міністрів України перелік та обсяги товарів.
У разі виявлення під час погодження переліку та обсягів товарів підстав для відмови в їх затвердженні Мінекономіки у триденний строк повідомляє про це заявника (у разі перегляду затверджених Кабінетом Міністрів України переліку та обсягів товарів – інвестора із значними інвестиціями) та припиняє його погодження.
5. Підставами для відмови у затвердженні переліку та обсягів товарів є виявлення в документах, поданих заявником:
- невідповідності товарів вимогам підпункту 15 пункту 4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України;
- невідповідності поданого заявником переліку та обсягів товарів інформації про придбання необхідного устаткування (обладнання) та комплектуючих виробів до нього, зазначених у техніко-економічному обґрунтуванні інвестиційного проекту із значними інвестиціями.
6. У разі усунення виявлених підстав для відмови у затвердженні переліку та обсягів товарів заявник (інвестор із значними інвестиціями у разі перегляду затверджених Кабінетом Міністрів України переліку та обсягів товарів) може повторно подати Мінекономіки письмове звернення відповідно до пункту 3 цього Порядку.
7. За письмовим зверненням інвестора із значними інвестиціями, поданим відповідно до пункту 3 цього Порядку, здійснюється перегляд затверджених Кабінетом Міністрів України переліку та обсягів товарів.
До письмового звернення додається належним чином засвідчена копія затвердженої в установленому законодавством порядку проектної документації в рамках інвестиційного проекту із значними інвестиціями.
Подані перелік та обсяги товарів не повинні збільшувати загальний обсяг державної підтримки для реалізації проекту із значними інвестиціями та не повинні погіршувати основні соціальні, економічні, технічні та якісні показники такого проекту, які планується досягти.
Підставами для відмови у затвердженні переліку та обсягів товарів є виявлення в документах, поданих інвестором із значними інвестиціями, невідповідності товарів вимогам підпункту 15 пункту 4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України та/або невідповідності поданого інвестором із значними інвестиціями переліку та обсягів товарів змісту затвердженої в установленому законодавством порядку проектної документації в рамках інвестиційного проекту із значними інвестиціями.
Інвестор із значними інвестиціями несе відповідальність за достовірність інформації, що міститься у поданих документах.
8. Ввезення товарів інвестором із значними інвестиціями на митну територію України здійснюється на підставі затверджених Кабінетом Міністрів України переліку та обсягів товарів відповідно до цього Порядку та встановлених законодавством з питань державної митної справи вимог.
9. Контроль за цільовим використанням ввезених інвестором із значними інвестиціями на митну територію України товарів здійснюють у межах своєї компетенції Держмитслужба, ДПС та Мінекономіки відповідно до Закону України “Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні”, Податкового та Митного кодексів України.
Інвестор із значними інвестиціями:
- подає щокварталу до 20 числа наступного місяця, що настає за звітним кварталом, Держмитслужбі, ДПС та Мінекономіки звіт про цільове використання товарів за формою згідно з додатком 2 для здійснення контролю виконання затверджених обсягів ввезення та підтвердження цільового використання ввезених товарів;
- у випадках, визначених підпунктом 15 пункту 4 розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України та пунктом 76 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, декларує та сплачує суму ввізного мита, податку на додану вартість та пеню.
10. У разі встановлення фактів нецільового використання товарів, їх відчуження раніше п’яти років з дати ввезення на митну територію України, а також у разі дострокового припинення спеціального інвестиційного договору (крім випадків дострокового припинення спеціального інвестиційного договору, яке зумовлене порушенням зобов’язань держави щодо надання державної підтримки за спеціальним інвестиційним договором або виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) Держмитслужба та ДПС разом з Мінекономіки вживають заходів до стягнення несплачених сум ввізного мита, податку на додану вартість, пені та штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), визначених пунктом 30.8 статті 30 та статтею 123 Податкового кодексу України, у порядку та розмірах, передбачених законодавством.