Кодекс професійної етики арбітражного керуючого
ЗАТВЕРДЖЕНО
З’їздом арбітражних керуючих України
Протокол Установчого з’їзду арбітражних керуючих України
20 листопада 2019 року
ПРЕАМБУЛА
Кодекс професійної етики арбітражного керуючого (далі – Кодекс) розроблений у відповідності до положень Конституції України, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України “Про запобігання корупції” та іншого законодавства, що стосується діяльності арбітражного керуючого.
Кодекс професійної етики арбітражного керуючого прийнято з метою забезпечення ефективності і прозорості застосування Кодексу України з процедур банкрутства, сприяння швидкому розгляду справ про банкрутство, підвищення авторитету, поваги та довіри до професії арбітражного керуючого.
Розділ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Мета Кодексу професійної етики арбітражного керуючого
Метою Кодексу є встановлення стандартів, узагальнення етичних норм, правил та принципів поведінки арбітражного керуючого, забезпечення їх дотримання під час здійснення своєї професійної діяльності.
Стаття 2. Сфера дії Кодексу професійної етики арбітражного керуючого
Дія даного Кодексу поширюється (на всій територій України) на усіх арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, в тому числі на арбітражних керуючих, право на здійснення діяльності яких зупинено.
Розділ II. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ЗДІЙСНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ АРБІТРАЖНОГО КЕРУЮЧОГО
Стаття 3. Верховенство права та законність
Арбітражний керуючий діє на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Кодексом України з процедур банкрутства, іншими законами України.
Стаття 4. Компетентність та добросовісність
Арбітражний керуючий має постійно підвищувати свій професійний рівень та кваліфікацію, володіти достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві.
Стаття 5. Незалежність та неупередженість
Специфіка цілей і завдань інституту банкрутства вимагає максимальної незалежності арбітражного керуючого у виконанні своїх професійних прав і обов’язків, що передбачає його свободу від будь-якого зовнішнього впливу, тиску чи втручання в його діяльність, зокрема з боку органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських організацій, боржників, кредиторів тощо, а також від впливу своїх особистих інтересів.
Стаття 6. Доброчесність та дисциплінованість
Арбітражний керуючий керується у своїй діяльності загальноприйнятими етичними нормами поведінки, своєю поведінкою підтверджує високий рівень доброчесності, вихованості і культури. Арбітражний керуючий повинен бути ввічливим, тактовним, справедливим по відношенню до учасників у справі про банкрутство, своїх колег, представників органів влади, підприємств, установ, організацій різних форм власності.
Стаття 7. Конфіденційність
Арбітражний керуючий у своїй діяльності дотримується конфіденційності, що вказує на неможливість розголошення третім особам інформації про Боржника, Кредитора, іншу інформацію, отриману ним у зв’язку з виконанням своїх повноважень. Зазначене правило не поширюється на випадки, коли відповідно до закону арбітражний керуючий зобов’язаний розголосити (повідомити іншим особам) вказану інформацію, або коли відповідно до закону треті особи мають право на отримання такої інформації, або ж коли таке розголошення викликане необхідністю виконання функцій, покладених на нього Кодексом з процедур банкрутства.
Стаття 8. Повага до професії арбітражного керуючого
Своєю діяльністю арбітражний керуючий зміцнює повагу до професії арбітражного керуючого, яку він уособлює, її сутності та громадського призначення, сприяє збереженню та підвищенню поваги до неї в суспільстві.
Арбітражний керуючий зобов’язаний виконувати законні рішення органів самоврядування арбітражних керуючих, прийняті в межах їх компетенції, що не виключає можливості їх оскарження у встановленому законом порядку.
При здійсненні професійної діяльності арбітражний керуючий керується загальноприйнятими нормами ділового етикету, в тому числі щодо зовнішнього вигляду.
Розділ III. ДОТРИМАННЯ НОРМ ПРОФЕСІЙНОЇ ЕТИКИ АРБІТРАЖНОГО КЕРУЮЧОГО ПРИ ВИКОРИСТАННІ МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТ
Стаття 9. Принципи поведінки арбітражного керуючого у соціальних мережах
Участь арбітражного керуючого у соціальних мережах, Інтернет-форумах та застосування ним інших форм спілкування в мережі Інтернет є допустимими, проте арбітражний керуючий може розміщувати, коментувати лише ту інформацію, використання якої не завдає шкоди авторитету інституту арбітражних керуючих та банкрутства в цілому.
Використання арбітражним керуючим соціальних мереж, інтернет-форумів та інших форм спілкування в мережі Інтернет повинно відповідати наступним принципам:
- незалежності;
- професійності;
- відповідальності;
- чесності;
- стриманості та коректності;
- гідності;
- недопущення будь-яких проявів дискримінації;
- толерантності та терпимості;
- корпоративності та збереження довіри суспільства;
- конфіденційності.
Стаття 10. Дотримання принципів незалежності, професійності та відповідальності при користуванні арбітражним керуючим соціальними мережами, Інтернет-форумами та іншими формами спілкування в мережі Інтернет
Професійна незалежність є невід’ємною складовою спілкування арбітражного керуючого у соціальних мережах, інтернет-форумах та інших формах спілкування в мережі Інтернет. Арбітражний керуючий при здійсненні спілкування з іншими учасниками соціальних мереж, Інтернет-форумів та інших форм спілкування в мережі Інтернет, в тому числі розміщенні коментарів та контенту, повинен враховувати наслідки такого спілкування для професійної незалежності арбітражного керуючого у майбутньому при здійсненні діяльності.
Стаття 11. Дотримання принципів чесності, стриманості, коректності та гідності при користуванні арбітражним керуючим соціальними мережами, інтернет-форумами та іншими формами спілкування в мережі Інтернет
Арбітражні керуючі при використанні соціальних мереж, інтернет-форумів та інших форм спілкування в мережі Інтернет повинні дотримуватись високих стандартів чесності та пам’ятати про наслідки їх невиконання для їх професійної репутації та авторитету інституту арбітражних керуючих та банкрутства в цілому.
При встановленні контактів та спілкуванні у соціальних мережах, інтернет-форумах та інших формах комунікації в мережі Інтернет арбітражний керуючий має проявляти властиву професії стриманість, обережність та коректність.
Стаття 12. Дотримання принципів толерантності та терпимості, корпоративності, збереження довіри суспільства, конфіденційності та недопущення будь-яких проявів дискримінації
Арбітражний керуючий у соціальних мережах, інтернет-форумах та інших формах комунікації в мережі Інтернет здійснює спілкування з повагою, прийняттям та правильним (таким, що відповідає загальнолюдським цінностям) розумінням різноманіття культур світу, форм самовираження та засобів прояву людської індивідуальності. Арбітражний керуючий у соціальних мережах, інтернет-форумах та інших формах спілкування в мережі Інтернет повинен без агресії сприймати думки, поведінку, форми самовираження та спосіб життя іншої людини, які відрізняються від його власних.
Розділ IV. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ КОДЕКСУ ПРОФЕСІЙНОЇ ЕТИКИ АРБІТРАЖНОГО КЕРУЮЧОГО
Стаття 13. Наслідки порушення вимог даного Кодексу
Арбітражний керуючий зобов’язаний неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення тягне за собою відповідальність, встановлену Законом.