МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 07.12.2021 р. № 636
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
23 грудня 2021 р. за № 1659/37281
Про затвердження Порядку електронної ідентифікації осіб-нерезидентів, які надають електронні послуги
Відповідно до абзацу п’ятнадцятого пункту 2081.2 статті 2081 розділу V Податкового кодексу України, підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок електронної ідентифікації осіб-нерезидентів, які надають електронні послуги, що додається.
2. Державній податковій службі України до 01 січня 2022 року забезпечити функціонування спеціального портального рішення для користувачів нерезидентів, які надають електронні послуги, шляхом електронної ідентифікації.
3. Департаменту податкової політики Міністерства фінансів України в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
4. Цей наказ набирає чинності з 01 січня 2022 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України Воробей С. І. та на Голову Державної податкової служби України.
Міністр
Сергій МАРЧЕНКО
ПОГОДЖЕНО:
В. о. Голови Державної
податкової служби України
Михайло ТІТАРЧУК
Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України
Олексій ВИСКУБ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
07 грудня 2021 року № 636
ПОРЯДОК
електронної ідентифікації осіб-нерезидентів, які надають електронні послуги
I. Загальні положення
1. Цей Порядок розроблено з метою реалізації особами-нерезидентами, які не мають постійного представництва та постачають на митній території України фізичним особам, у тому числі фізичним особам – підприємцям, не зареєстрованим платниками податку на додану вартість, електронні послуги, у тому числі шляхом надання доступу до електронних послуг через електронний інтерфейс, надання технічних, організаційних, інформаційних та інших можливостей, які здійснюються з використанням інформаційних технологій і систем, для встановлення контактів та укладення угод між продавцями і покупцями, та/або постачають такі електронні послуги за посередницькими договорами від власного імені, але за дорученням надавача електронних послуг (далі – особи-нерезиденти), та контролюючими органами своїх прав та обов’язків, визначених Податковим кодексом України (далі – Кодекс), іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
2. Цим Порядком визначаються загальні засади функціонування спеціального портального рішення для користувачів осіб-нерезидентів, які постачають електронні послуги, процедури їх електронної ідентифікації, взаємодії користувачів нерезидентів, які надають електронні послуги, та контролюючих органів через спеціальне портальне рішення для користувачів нерезидентів, які постачають електронні послуги.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
електронна адреса особи-нерезидента – електронна адреса особи-нерезидента, яка була зазначена ним при реєстрації як платника податку на додану вартість (далі – платник податку) відповідно до статті 208 1 розділу V Кодексу та яка використовується користувачем нерезидентом для листування з контролюючими органами;
спеціальне портальне рішення для користувачів нерезидентів, які надають електронні послуги (далі – електронний кабінет особи-нерезидента постачальника електронних послуг) – інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує електронну форму взаємодії особи-нерезидента з контролюючим органом шляхом електронної ідентифікації з питань реалізації прав та обов’язків, визначених Кодексом, іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Інші терміни вживаються у значеннях, визначених Кодексом, законами України “Про електронні довірчі послуги”, “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах”.
II. Порядок електронної ідентифікації
1. Електронна ідентифікація особи-нерезидента вперше здійснюється під час реєстрації такої особи-нерезидента як платника податку на додану вартість відповідно до пункту 208 1.2 статті 208 1 розділу V Кодексу в електронному вигляді через електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, у тому числі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг “Портал Дія”, з використанням доменного імені особи-нерезидента та/або за бажанням особи-нерезидента, з використанням інших дозволених технологій ідентифікації платника податків, визначених для цілей Кодексу.
2. Для проходження електронної ідентифікації особи-нерезидента та його представника використовуються набори ідентифікаційних даних, зазначених у заяві про реєстрацію як платника податку, поданій такою особою-нерезидентом відповідно до пункту 208 1.2 статті 208 1 розділу V Кодексу.
3. При проходженні електронної ідентифікації використовується інформація щодо реєстрації особи-нерезидента у країні нерезидента, ідентифікаційні дані особи-нерезидента, яка підлягає електронній ідентифікації, дані щодо її представника, електронна адреса, сайт та доменне ім’я особи-нерезидента.
4. За достовірність та повноту відомостей, зазначених особою-нерезидентом під час першої електронної ідентифікації, відповідає особа-нерезидент.
5. Для підтвердження відомостей, наданих при реєстрації як платника податку, у тому числі про свій ідентифікаційний (реєстраційний, обліковий) номер (код) та про представника особи-нерезидента, якого електронно дистанційно ідентифіковано, особа-нерезидент протягом 180 календарних днів з дати її реєстрації як платника податку направляє до контролюючого органу у паперовій або електронній формі офіційний лист, в якому підтверджує такі відомості.
6. Надсилання електронних документів та взаємодія контролюючого органу з особою-нерезидентом здійснюється через електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, після проходження користувачем електронної ідентифікації.
III. Функціонування електронного кабінету особи-нерезидента, яка надає електронні послуги
1. Електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, забезпечує електронну форму взаємодії між особою-нерезидентом та контролюючими органами шляхом електронної ідентифікації онлайн (через мережу Інтернет у режимі реального часу) та не вимагає обов’язкового використання спеціалізованого клієнтського застосування.
2. Електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, в процесі функціонування взаємодіє з іншими інформаційно-телекомунікаційними системами ДПС.
3. Електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, ведеться двома мовами: українською та англійською.
4. На офіційному вебпорталі ДПС розміщується гіперпосилання на адресу, за якою розташовується вебінтерфейс електронного кабінету особи-нерезидента, яка надає електронні послуги.
5. Електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування.
Тривалість проведення технічного обслуговування встановлюється ДПС та оприлюднюється на офіційному вебпорталі ДПС.
6. ДПС забезпечує збереження, захист та встановлений порядок доступу до інформації, що обробляється у електронному кабінеті особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації, у тому числі у сфері захисту персональних даних.
7. Електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, забезпечує можливість реалізації особами-нерезидентами та контролюючими органами прав та обов’язків, визначених Кодексом, іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом:
- подання особою-нерезидентом до контролюючого органу заяви про реєстрацію особи-нерезидента як платника податку відповідно до пункту 208 1.2 статті 208 1 розділу V Кодексу разом із необхідними копіями документів;
- перегляду особою-нерезидентом інформації, що збирається, використовується та формується контролюючими органами у зв’язку з обліком такої особи-нерезидента як платника податку (реєстраційні та облікові дані) та адмініструванням податку;
- заповнення, перевірки особою-нерезидентом спрощених податкових декларацій (уточнюючих розрахунків) та подання таких документів до контролюючого органу;
- подання особою-нерезидентом заяви для перереєстрації у разі зміни в облікових відомостях, передбаченої пунктом 208 1.2 статті 208 1 розділу V Кодексу;
- розміщення реквізитів валютного рахунку, відкритого Державній казначейській службі України, в уповноваженому банку, на який сплачується грошове зобов’язання;
- подання заяви про анулювання реєстрації особи-нерезидента як платника податку відповідно до пункту 208 1.3 статті 208 1 розділу V Кодексу;
- перегляду інформації про подані особою-нерезидентом до контролюючого органу спрощені податкові декларації (уточнюючі розрахунки) та інші електронні документи;
- перегляду форм звітності та іншої довідкової інформації;
- подання особою-нерезидентом скарги на податкове повідомлення;
- листування між особою-нерезидентом та контролюючими органами;
- забезпечення взаємодії особи-нерезидента з контролюючими органами з інших питань, передбачених Кодексом, яка може бути реалізована в електронній формі засобами електронного кабінету особи-нерезидента, яка надає електронні послуги;
- направлення контролюючим органом особі-нерезиденту податкових повідомлень, рішень за скаргою на податкове повідомлення, запитів та інших документів, передбачених Кодексом.
Усі подані особою-нерезидентом електронні документи (у тому числі звернення, заяви, листи) відображаються у електронному кабінеті особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, та завантажуються до інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС.
8. Користувачами електронного кабінету особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, є:
- особи-нерезиденти, які здійснюють електронну взаємодію через електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, після проходження електронної ідентифікації з урахуванням вимог розділу II цього Порядку;
- представники осіб-нерезидентів, яких електронно дистанційно ідентифіковано, та дані щодо яких зазначено в заяві про реєстрацію як платника податку відповідно до пункту 2081.2 статті 2081 розділу V Кодексу.
9. ДПС забезпечує розміщення в електронному кабінеті особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, офіційних перекладів вимог щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання електронних послуг, що постачаються нерезидентами фізичним особам, місце постачання яких розташоване на митній території України, та цього Порядку.
10. Можливість взаємодії особи-нерезидента з контролюючими органами через електронний кабінет особи-нерезидента, яка надає електронні послуги, надається після проходження користувачем електронної ідентифікації з використанням доменного імені особи-нерезидента та/або, за бажанням особи-нерезидента, з використанням інших дозволених технологій ідентифікації платника податків, визначених для цілей Кодексу.
Директор Департаменту
податкової політики
Лариса МАКСИМЕНКО