МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 09.12.2021 р. № 05120-01-2/38107
Щодо отримання місцевими радами благодійної допомоги
Міністерство фінансів України розглянуло <…> звернення <…> стосовно отримання місцевими радами благодійної допомоги у натуральній формі та повідомляє таке.
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження та виконання місцевих бюджетів, регулюються Бюджетним кодексом України (далі – Кодекс) та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 4 статті 13 Кодексу благодійні внески та дарунки належать до першої підгрупи другої групи власних надходжень бюджетних установ. Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.
Законом України від 05.07.2012 р. № 5073-VI “Про благодійну діяльність та благодійні організації” (далі – Закон) закріплено, що благодійна діяльність – добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Бенефіціаром відповідно до Закону є набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом.
Питання застосування складових програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів, зокрема в частині планування видатків місцевих бюджетів у розрізі головних розпорядників бюджетних коштів та бюджетних програм, регламентуються Кодексом та наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2017 р. № 793 “Про затвердження складових програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів”. Зокрема, якщо бенефіціаром благодійної допомоги є місцева рада, то таку благодійну допомогу доцільно відображати за кодом класифікації доходів бюджету 25020100 “Благодійні внески, гранти та дарунки” та кодом ТПКВК МБ 0150 “Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад”.
Також згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 р. № 938 “Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів” (пункт 12.7) у разі проведення операцій розпорядниками бюджетних коштів у натуральній формі відповідно до законодавства зазначені операції проводяться в межах планових показників та відображаються в бухгалтерському обліку виконання місцевих бюджетів. Розпорядники бюджетних коштів не пізніше останнього робочого дня місяця складають та подають до органів Казначейства довідку про надходження у натуральній формі (додаток 25 до цього Порядку). Відповідальність за законність та достовірність проведених операцій у натуральній формі несуть розпорядники бюджетних коштів згідно із законом.
Водночас зазначаємо, що згідно зі статтею 7 Кодексу місцеві бюджети є самостійними. Їх самостійність забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.
Перший заступник Міністра
Д. Улютін