МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 07.07.2022 р. № 184
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
22 серпня 2022 р. за № 951/38287
Про затвердження Інструкції з організації передачі ракет, боєприпасів і вибухових речовин на утилізацію та реалізації отриманих продуктів їх утилізації
Відповідно до Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2006 року № 812 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 червня 2010 року № 469), та з метою забезпечення виконання заходів з утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, непридатних для подальшого використання і зберігання,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію з організації передачі ракет, боєприпасів і вибухових речовин на утилізацію та реалізації отриманих продуктів їх утилізації, що додається.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 25 червня 2012 року № 426 “Про затвердження Інструкції про порядок обліку і видачі боєприпасів, що підлягають утилізації, та здійснення контролю за їх рухом і рухом продуктів їх утилізації”, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26 липня 2012 року за № 1264/21576.
3. Головному управлінню майна та ресурсів забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України
Олексій РЕЗНІКОВ
ПОГОДЖЕНО:
Заступник Міністра цифрової
трансформації України
Олександр БОРНЯКОВ
Голова Державної
регуляторної служби України
Олексій КУЧЕР
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
07 липня 2022 року № 184
ІНСТРУКЦІЯ
з організації передачі ракет, боєприпасів і вибухових речовин на утилізацію та реалізації отриманих продуктів їх утилізації
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає порядок організації передачі на утилізацію ракет, боєприпасів і вибухових речовин (далі – боєприпаси), реалізації отриманих продуктів їх утилізації та взаємодії між структурними підрозділами Міноборони під час здійснення заходів з планування, розроблення переліку боєприпасів, що підлягають утилізації, обліку та контролю за рухом боєприпасів, що підлягають утилізації, і продуктів їх утилізації.
2. З метою підвищення рівня вибухопожежобезпеки на арсеналах, базах, складах Збройних Сил України та зниження рівня виникнення техногенних катастроф, пріоритетними напрямами утилізації є:
- утилізація боєприпасів та їх елементів, що знаходилися під впливом вибухів, пожеж та катастроф;
- утилізація боєприпасів та їх елементів, які заборонені до експлуатації за результатами лабораторних (фізико-хімічних) та полігонних (балістичних, кліматичних) випробувань;
- утилізація боєприпасів та їх елементів із закінченим строком служби;
- утилізація боєприпасів та їх елементів, які зняті з озброєння і не мають перспективи повернення до бойового складу;
- утилізація боєприпасів та їх елементів, відновлення яких технічно неможливе та економічно недоцільне;
- утилізація ракет, боєприпасів та їх елементів, які зберігаються у військових частинах, що підлягають розформуванню.
3. У цій Інструкції терміни вживаються у такому значенні:
військова частина – організаційно самостійна бойова (управлінська, забезпечуюча) і адміністративно-господарська одиниця у Збройних Силах України, що створюється відповідними спільними наказами або директивами Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України в установленому законодавством порядку та утримується на окремому штаті (штатному розписі);
рух боєприпасів, що підлягають утилізації, – приймання, видача, утилізація та списання з обліку боєприпасів, що підлягають утилізації згідно з обліковими документами;
рух продуктів утилізації боєприпасів – приймання, видача, реалізація та списання з обліку продуктів утилізації боєприпасів, згідно з обліковими документами;
уповноважені підприємства, організації – це виконавці робіт та/або організації, уповноважені Кабінетом Міністрів України на реалізацію військового майна на внутрішньому ринку;
терміни “боєприпаси, що підлягають утилізації”, “виконавці робіт”, “передача боєприпасів на утилізацію”, “продукти утилізації боєприпасів”, “утилізація боєприпасів” “реалізація продуктів утилізації боєприпасів” вживаються у значеннях, наведених у Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2006 року № 812 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 червня 2010 року № 469) (далі – Порядок);
термін “служби забезпечення органів військового управління” вживається у значенні, наведеному в Положенні про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року № 1225;
терміни “наряд на видавання (приймання) військового майна” (далі – наряд), “накладна на видавання (здавання) військового майна у військовій частині” (далі – накладна) вживаються у значеннях, наведених в Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженій наказом Міністерства оборони України від 17 серпня 2017 року № 440, зареєстрованій у Міністерстві юстиції України 27 вересня 2017 року за № 1192/31060 (далі – Інструкція з обліку);
термін “акт зміни якісного стану боєприпасів” вживається у значенні, наведеному в Порядку списання військового майна у Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 29 березня 2021 року № 81, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 19 травня 2021 року за № 655/36277.
II. Організація розроблення переліку боєприпасів, що підлягають утилізації
1. Головне управління майна та ресурсів (далі – Головне управління), з урахуванням вимог Порядку, щороку подає до Генерального штабу Збройних Сил України (через Центральне управління оборонних ресурсів Генерального штабу Збройних Сил України (далі – J-8)) пропозиції щодо заходів з утилізації боєприпасів для включення до проєкту Плану утримання та розвитку Збройних Сил України на наступний рік та проєкту Орієнтовного плану утримання та розвитку Збройних Сил України на два наступних роки.
2. У рік, в якому закінчується строк дії переліку боєприпасів, що підлягають утилізації, військові частини, арсенали, бази і склади Збройних Сил України (далі – військові частини), до 15 березня відпрацьовують та подають до відповідних служб забезпечення органів військового управління відомість наявності та якісного стану боєприпасів, що підлягають утилізації (додаток 1) (далі – відомість).
У відомості наводиться залишкова вартість боєприпасів, що визначається комісією військової частини і не може бути менше, ніж вартість продуктів їх утилізації.
3. Служби забезпечення органів військового управління узагальнюють відомості, які надійшли від військових частин, і після проведення перевірки кількісних та вартісних показників до 15 квітня поточного року подають їх до Командування Сил логістики Збройних Сил України в текстовому та електронному вигляді у форматі редактора Microsoft Excel.
4. Командування Сил логістики Збройних Сил України на підставі узагальнених відомостей відпрацьовує зведену відомість наявності та якісного стану боєприпасів, що підлягають утилізації (додаток 2) (далі – зведена відомість), яку погоджує з Головним управлінням логістики Генерального штабу Збройних Сил України (J-4), Головним оперативним управлінням Генерального штабу Збройних Сил України (J-3), (J-8), затверджує в Головнокомандувача Збройних Сил України і до 10 травня поточного року надає до Головного управління в текстовому та електронному вигляді у форматі редактора Microsoft Excel.
5. На підставі зведеної відомості Головне управління не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії переліку боєприпасів, що підлягають утилізації, затвердженого актом Кабінету Міністрів України, формує згідно з додатком 1 до Порядку проєкт переліку боєприпасів, що підлягають утилізації, та в установленому законодавством порядку подає його до Кабінету Міністрів України на затвердження.
6. У разі виявлення у військових частинах боєприпасів, технічний стан яких зумовлює необхідність невідкладної утилізації, або в разі вивільнення боєприпасів унаслідок реорганізації Збройних Сил України, реформування військових частин, переозброєння, планового поновлення боєзапасу чи з інших причин Головне управління на підставі наданої Командуванням Сил логістики Збройних Сил України зведеної відомості, за потреби, але не частіше одного разу на квартал, розробляє за формою згідно з додатком 2 до Порядку додатковий перелік боєприпасів, що підлягають утилізації та в установленому законодавством порядку подає його до Кабінету Міністрів України на затвердження.
7. Строк дії акта Кабінету Міністрів України про затвердження переліку боєприпасів, що підлягають утилізації, становить п’ять років. Додаткові переліки боєприпасів, що підлягають утилізації, чинні до закінчення строку дії переліку боєприпасів, що підлягають утилізації, затвердженого актом Кабінету Міністрів України.
8. На підставі затвердженого переліку боєприпасів, що підлягають утилізації, Головне управління щороку складає та подає на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов’язків) план утилізації боєприпасів (додаток 3), відкоригований згідно з плановими обсягами фінансування за відповідною бюджетною програмою/підпрограмою.
Копію затвердженого плану утилізації боєприпасів Головне управління подає до Генерального штабу Збройних Сил України (через J-8).
У разі затвердження додаткового переліку боєприпасів, що підлягають утилізації, Головне управління вносить зміни до плану утилізації боєприпасів, про що інформує Генеральний штаб Збройних Сил України (через J-8).
Головне управління щоквартально інформує Генеральний штаб Збройних Сил України (через J-8) про стан виконання плану утилізації боєприпасів.
III. Організація передачі боєприпасів на утилізацію та особливості обліку пов’язаних із цим операцій
1. На підставі переліку (додаткового переліку) боєприпасів, що підлягають утилізації, та плану утилізації боєприпасів Головне управління в установленому законодавством порядку укладає з виконавцями робіт державні контракти (договори) про утилізацію боєприпасів (далі – договори утилізації). Супроводження договорів утилізації здійснюється, зокрема, з урахуванням Порядку здійснення контролю за проведенням робіт з утилізації ракет і боєприпасів представництвами Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 08 січня 2019 року № 9, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2019 року за № 153/33124.
2. Відповідно до умов укладених договорів утилізації з метою організації передачі боєприпасів виконавцям робіт Головне управління надсилає до відповідних служб забезпечення органів військового управління заявки на видачу нарядів та копії специфікацій до них.
3. На підставі заявок та копій специфікацій до договорів утилізації відповідні служби забезпечення органів військового управління з урахуванням вимог Інструкції з обліку оформляють наряди на передачу боєприпасів виконавцям робіт.
4. Наряд виписується в п’яти примірниках, з яких перші два направляються вантажовідправнику для виконання, третій – виконавцю робіт (вантажоотримувачу), четвертий – Головному управлінню як повідомлення, п’ятий – залишається у справах відповідної служби забезпечення органів військового управління.
Для оперативності передачі боєприпасів дозвіл на їх відпускання (відвантаження, відправлення) може надаватись відповідним письмовим розпорядженням начальника відповідної служби забезпечення органів військового управління, який оформляється документальним повідомленням (телеграмою, шифрограмою тощо).
Строк дії наряду встановлюється відповідною службою забезпечення органу військового управління, але не повинен перевищувати строк дії договору утилізації.
У нарядах вказується, зокрема залишкова вартість боєприпасів за одиницю.
5. На підставі наряду (розпорядження) вантажовідправником виписується накладна за формою, наведеною у додатку 57 до Інструкції з обліку, у п’яти примірниках.
Оформлені накладні:
- перший примірник – залишається в обліково-операційному відділі (відділенні) військової частини та є підставою для списання боєприпасів з обліку;
- другий примірник – передається до фінансової служби військової частини і є підставою для списання з бухгалтерського обліку військової частини;
- третій примірник – надається виконавцю робіт;
- четвертий примірник – надається до відповідної служби забезпечення органу військового управління та є підставою для списання боєприпасів з обліку;
- п’ятий примірник – надається до Головного управління та є підставою для постановки на оперативний облік боєприпасів та організації роботи щодо відображення в бухгалтерському обліку Міноборони дебіторської заборгованості на суму переданих на утилізацію активів.
Передача боєприпасів здійснюється уповноваженому представнику виконавця робіт за наявності в нього довіреності.
У разі часткової передачі боєприпасів накладні виписуються на кожну частину виданих боєприпасів.
6. Виконавець робіт після отримання боєприпасів у двотижневий строк оформляє акт приймання боєприпасів на утилізацію (додаток 4) в 5 примірниках, з яких:
- перший примірник – залишається виконавцю робіт;
- другий примірник – надається військовій частині;
- третій примірник – надається відповідному представництву Міноборони (далі – представництво);
- четвертий примірник – подається відповідній службі забезпечення органу військового управління;
- п’ятий примірник – надається Головному управлінню;
- акт приймання боєприпасів на утилізацію затверджується виконавцем робіт і військовою частиною.
7. Безпосереднє відображення в бухгалтерському обліку військових частин операцій щодо передачі боєприпасів виконавцям робіт здійснюється відповідно до Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2015 року № 1219, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2016 року за № 85/28216, з урахуванням джерела походження таких боєприпасів (отримані в централізованому порядку, придбані за рахунок кошторису військової частини тощо).
8. У Міноборони бухгалтерський облік операцій із передачі боєприпасів на утилізацію та здійснення реалізації отриманих продуктів їх утилізації ведеться Департаментом фінансів Міністерстві оборони України (далі – Департамент фінансів) за участі Головного управління.
Для відображення в бухгалтерському обліку Міноборони проведених господарських операцій Головним управлінням не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідних первинних документів забезпечується внесення попередньої облікової інформації про здійснені господарські операції у спеціалізований програмний комплекс і в установленому порядку надають до Департаменту фінансів відповідні первинні документи в триденний строк, але не пізніше останнього дня звітного періоду, в який здійснювалася господарська операція.
Департаментом фінансів перевіряється відповідність внесеної попередньої облікової інформації та відображаються здійснені господарські операції за бухгалтерським обліком Міноборони. Перевірені та відображені в бухгалтерському обліку документи з відміткою “відображено в обліку” в установленому законодавством порядку повертаються Головному управлінню для врахування в аналітичному обліку та для зберігання.
Головне управління забезпечує господарські операції, правильність оформлення первинних документів, повноту і своєчасність внесення в спеціалізований програмний комплекс попередньої облікової інформації.
У Головному управлінні визначаються особи, які забезпечують документальне супроводження, внесення в спеціалізований програмний комплекс попередньої облікової інформації проведених операцій.
9. Після завершення робіт з утилізації боєприпасів Головне управління з залученням представництв у встановленому законодавством порядку здійснює їх приймання з оформленням акта виконаних робіт, до якого додаються акт зміни якісного стану боєприпасів та відомість фактичного виходу продуктів утилізації боєприпасів.
Затверджений сторонами акт виконаних робіт є підставою для списання переданих на утилізацію боєприпасів з оперативного обліку Головного управління та взяття на оперативний облік продуктів утилізації, списання з бухгалтерського обліку Міноборони дебіторської заборгованості та оприбуткування отриманих продуктів утилізації.
10. Контроль за рухом переданих на утилізацію боєприпасів забезпечується відповідними службами забезпечення органів військового управління до дати затвердження акта приймання боєприпасів на утилізацію, Головним управлінням – після отримання затвердженого акта приймання боєприпасів на утилізацію до дати списання боєприпасів з оперативного обліку.
11. Головним управлінням із залученням представництв перед складанням річної фінансової звітності організовується проведення з виконавцями робіт та/або військовими частинами, в яких знаходяться передані на зберігання боєприпаси та/або продукти утилізації боєприпасів, звірки відповідності даних оперативному обліку Головного управління та забезпечується проведення інвентаризації розрахунків за операціями з передачі боєприпасів на утилізацію.
Головним управлінням перед складанням річної фінансової звітності забезпечується проведення інвентаризації боєприпасів та/або продуктів утилізації боєприпасів шляхом проведення звірки облікових даних Головного управління з інвентаризаційних описів матеріальних цінностей, прийнятих на зберігання, виконавців робіт та/або військових частин.
Виконавці робіт та/або військові частини, в яких знаходяться передані на зберігання боєприпаси та/або продукти утилізації боєприпасів, подають для звірки до 30 грудня поточного року копії інвентаризаційних описів матеріальних цінностей, прийнятих на відповідальне зберігання до Головного управління.
IV. Організація реалізації продуктів утилізації боєприпасів та відображення їх в обліку
1. Реалізація продуктів утилізації боєприпасів здійснюється виконавцями робіт шляхом укладання договорів комісії (додаткових угод) на реалізацію продуктів утилізації боєприпасів (далі – договори комісії).
2. Передача продуктів утилізації уповноваженому підприємству, організації здійснюється відповідно до умов укладених договорів комісії на підставі наряду (розпорядження) Головного управління за наявності в представника уповноваженого підприємства, організації довіреності, що засвідчує повноваження на їх отримання.
Наряд виписується в п’яти примірниках, з яких три надаються вантажовідправнику для виконання, четвертий – вантажоотримувачу, а п’ятий залишається у справах Головного управління. Строк дії наряду встановлюється Головним управлінням.
Вантажовідправником після видачі продуктів утилізації боєприпасів перший примірник наряду з додатками залишається у справах, другий видається вантажоотримувачу, третій надається Головному управлінню.
3. Передача продуктів утилізації оформляється актом приймання-передачі продуктів утилізації боєприпасів (додаток 5), який складається в 3 примірниках, з яких:
- перший – залишається у вантажовідправника і є підставою для списання переданих продуктів утилізації боєприпасів з обліку;
- другий – надається уповноваженому підприємству, організації;
- третій – надається Головному управлінню.
Акт приймання-передачі продуктів утилізації боєприпасів разом з виконаним нарядом є підставою для списання продуктів утилізації боєприпасів з оперативного обліку та з бухгалтерського обліку Міноборони.
4. Після виконання умов договорів комісії за результатами фактичної реалізації продуктів утилізації боєприпасів здійснюються остаточні розрахунки з уповноваженими підприємствами, організаціями та на підставі актів приймання-передачі продуктів утилізації боєприпасів, звітів уповноважених підприємств, організацій відображаються в бухгалтерському обліку Міноборони здійснені господарські операції.
5. Безпосереднє внесення інформації в спеціалізований програмний комплекс та відображення за бухгалтерським обліком проведених господарських операцій, пов’язаних із реалізацією продуктів утилізації боєприпасів, здійснюються в порядку, установленому абзацами другим – четвертим пункту 8 розділу III цієї Інструкції.
6. Контроль за рухом продуктів утилізації боєприпасів Головне управління здійснює на підставі передбачених умовами договорів утилізації актів виконаних робіт та актів зміни якісного стану боєприпасів, відомостей фактичного виходу продуктів утилізації боєприпасів, передбачених умовами договорів комісії виконаних нарядів (розпоряджень), актів приймання-передачі продуктів утилізації боєприпасів та звітів уповноваженого підприємства, організації, погоджених представництвами.
7. Головним управлінням двічі на рік станом на 30 червня та перед складанням річної фінансової звітності забезпечується проведення інвентаризації розрахунків за операціями з реалізації а також перед складанням річної фінансової звітності організовується проведення перевірки наявності продуктів утилізації боєприпасів.
Начальник Головного
управління майна та ресурсів
Олексій ЗАРІЦЬКИЙ