МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 14.09.2022 р. № 684
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
29 вересня 2022 р. за № 1143/38479
Про затвердження Вимог до ідентифікаційної позначки та порядку її нанесення
Відповідно до частини третьої статті 32 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин”, пунктів 1, 2, 5 Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV “Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею” Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 228, пунктів 221, 232 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність із законодавством України,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до ідентифікаційної позначки та порядку її нанесення, що додаються.
2. Установити, що харчові продукти, які відповідали вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, що діяло до введення в дію цього наказу, але не відповідають вимогам цього наказу, можуть перебувати в обігу до закінчення мінімального терміну придатності або граничного терміну споживання (дати “вжити до”).
3. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію через два роки з дня припинення або скасування воєнного стану.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України згідно з розподілом обов’язків.
Міністр аграрної політики
та продовольства України
Микола СОЛЬСЬКИЙ
ПОГОДЖЕНО:
Міністр охорони здоров’я України
Віктор ЛЯШКО
Т. в. о. Голови
Державної служби України
з питань безпечності харчових
продуктів та захисту споживачів
Андрій ЛОРДКІПАНІДЗЕ
В. о. Голови Державної
регуляторної служби України
Олексій МИХАЙЛОВ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
14 вересня 2022 року № 684
ВИМОГИ
до ідентифікаційної позначки та порядку її нанесення
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги застосовуються до ідентифікаційної позначки, яка наноситься з метою забезпечення простежуваності на харчові продукти тваринного походження, та визначають порядок її нанесення.
2. Ці Вимоги є обов’язковими для харчових продуктів тваринного походження щодо яких Законом України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин” не передбачене нанесення позначки придатності та які вироблені на потужностях, на які видано експлуатаційний дозвіл.
3. Ідентифікаційна позначка має бути нанесена до моменту вивезення харчових продуктів тваринного походження з потужності.
4. У разі подальшої переробки або повторного пакування харчового продукту на іншій потужності наноситься нова ідентифікаційна позначка, яка повинна містити реєстраційний номер потужності, на якій було здійснено зазначені операції.
5. Обіг харчових продуктів тваринного походження, щодо яких Законом України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин” не передбачене нанесення позначки придатності та які вироблені на потужностях, на які видано експлуатаційний дозвіл, без ідентифікаційної позначки забороняється.
Ідентифікаційна позначка не є обов’язковою для пакування яєць, до яких застосовуються інші вимоги законодавства щодо етикеток та маркування.
6. У цих Вимогах терміни вживаються у таких значеннях:
ідентифікаційна позначка – позначка овальної форми, яка містить реєстраційний номер потужності, наноситься з метою забезпечення простежуваності на харчові продукти тваринного походження, щодо яких не передбачене нанесення позначки придатності та які вироблені на потужностях, на які видано експлуатаційний дозвіл;
подрібнене (січене або рублене) м’ясо (м’ясний фарш) – м’ясо, відділене від кісток та подрібнене на фрагменти, із вмістом солі менше 1 %.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у законах України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин” та “Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів”.
II. Форма та зміст ідентифікаційної позначки
1. Ідентифікаційна позначка має бути овальною та може використовуватися в будь-якому масштабі, враховуючи пропорції поверхні харчового продукту тваринного походження (первинного пакування, пакування або етикетки).
2. Написи ідентифікаційної позначки повинні:
розміщуватися всередині овалу;
складатися зі слів “УКРАЇНА” або “UA” і реєстраційного номеру потужності, який присвоюється потужності, на яку видано експлуатаційний дозвіл;
бути чіткими і розбірливими та, за потреби, наноситися у спосіб, що унеможливлює їх видалення.
Написи виконуються у два рядки. Слова “УКРАЇНА” або “UA” розміщуються у верхній частині овала, а літери та цифри реєстраційного номеру потужності в його нижній частині.
3. Висота літер та цифр напису має дорівнювати або перевищувати 1,2 міліметра.
У разі використання первинного пакування чи пакування, або етикетки, площа найбільшої поверхні яких менша за 80 квадратних сантиметрів, висота літер та цифр напису має дорівнювати або перевищувати 0,9 міліметра.
4. Товщина лінії овалу має становити не менше 0,9 міліметра.
5. Зразки форми ідентифікаційних позначок наведено в додатку до цих Вимог.
III. Порядок нанесення ідентифікаційної позначки
1. Ідентифікаційна позначка може наноситись безпосередньо на харчовий продукт тваринного походження, його первинне пакування чи пакування, або на етикетку, що приєднується до такого продукту, його первинного пакування чи пакування.
Ідентифікаційна позначка може мати форму невідривної бирки зі стійкого матеріалу.
2. У разі фасування подрібненого (січеного або рубленого) м’яса чи субпродуктів ідентифікаційна позначка наноситься на етикетку, прикріплену до пакування, або ж друкується на пакуванні у такий спосіб, щоб у разі відкриття пакування ідентифікаційна позначка пошкоджувалася.
3. Якщо харчові продукти тваринного походження розміщуються в транспортних контейнерах або великих упаковках і призначені для подальшої обробки, переробки, первинного пакування або пакування на іншій потужності, ідентифікаційна позначка наноситься на зовнішню поверхню такого транспортного контейнера або упаковки.
4. Якщо рідкі, гранульовані, порошкоподібні харчові продукти тваринного походження, а також рибні продукти перевозяться насипом або в цистернах, ідентифікаційна позначка не є обов’язковою за умови, що такі продукти супроводжуються документами, які містять інформацію, зазначену в абзаці третьому пункту 2 розділу II цих Вимог.
5. Якщо харчові продукти тваринного походження розміщуються в упаковці, призначеній для безпосереднього постачання кінцевому споживачу, ідентифікаційна позначка може наноситися лише на зовнішню поверхню такої упаковки.
6. Матеріали для виготовлення ідентифікаційної позначки, що наноситься безпосередньо на харчові продукти тваринного походження, та фарби, які при цьому використовуються, мають відповідати вимогам законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Директор Департаменту
державної політики у сфері
санітарних та фітосанітарних заходів
Андрій ПИВОВАРОВ
Додаток
до Вимог до ідентифікаційної позначки та порядку її нанесення
(пункт 5 розділу II)