МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
від 24.07.2020 р. № 3511-03/46032-01
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України розглянуло Ваше […] звернення […] щодо деяких питань оплати праці за роботу у вихідні і святкові дні та в межах компетенції повідомляє.
1. Відповідно до статті 72 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) робота у вихідний день може компенсуватися, за згодою сторін, наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі за нормами статті 107 КЗпП.
Спосіб компенсації за роботу у вихідний день (надання іншого дня відпочинку чи підвищена оплата) визначається за погодженням сторін трудового договору в наказі про залучення до роботи у вихідний (святковий) день.
Підвищеній оплаті у подвійному розмірі підлягає робота у вихідний день, якщо вона не компенсована наданням іншого дня відпочинку.
Якщо згідно з наказом робота у вихідний день компенсована у грошовій формі, то у цьому випадку застосовуються норми статті 107 КЗпП, якщо ж шляхом надання іншого дня відпочинку, то тоді години, відпрацьовані у вихідний день, мають бути оплачені в одинарному розмірі і наданий інший день відпочинку (вихідний день).
Статтею 73 КЗпП встановлено, що робота у святкові і неробочі дні компенсується відповідно до статті 107 КЗпП. При цьому на бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий (додатково) інший день відпочинку.
Отже, якщо працівник залучався до роботи поза межами робочого часу, встановленого графіками виходу на роботу, і цей день не компенсувався іншим днем відпочинку, то оплата провадиться:
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
У разі підсумованого обліку робочого часу робота у вихідні, святкові та неробочі дні за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищують цю норму, вважаються надурочними й оплачуються в подвійному розмірі відповідно до статті 106 КЗпП.
Згідно з інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, оплата роботи в надурочний час і у святкові та неробочі дні у розмірах та за розцінками, установленими чинним законодавством, належить до фонду додаткової заробітної плати. Доплати і надбавки (у тому числі доплата за ранг та надбавка за вислугу років) також належать до фонду додаткової заробітної плати.
Водночас винагороду за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці за тарифними ставками (окладами), відрядними розцінками робітників та посадовими окладами керівників, фахівців, технічних службовців, включаючи в повному обсязі внутрішнє сумісництво, віднесено до фонду основної заробітної плати.
Із урахуванням зазначеного, підстави для нарахування на оплату роботи в надурочний час і у святкові та неробочі дні доплати за ранг та надбавки за вислугу років відсутні.
2. Виплати, які враховуються при нарахуванні середньої заробітної плати у всіх випадках її обчислення відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 № 100 (далі – Порядок), встановлені пунктом 3 Порядку. До таких виплат відносяться: основна заробітна плата, доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час, суміщення професій і посад, розширення зон обслуговування або виконання підвищених обсягів робіт робітниками-почасовиками, високі досягнення в праці (високу професійну майстерність), умови праці, інтенсивність праці, керівництво бригадою, вислугу років та інші); виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо.
Також при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або компенсації за невикористані відпустки, крім зазначених вище виплат, до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
При цьому перелік виплат, які враховуються при обчисленні середньої заробітної плати пунктом 3 Порядку не обмежено.
Натомість пунктом 4 Порядку визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються при нарахуванні середньої заробітної плати у всіх випадках її обчислення відповідно до норм Порядку.
Тобто оплата за роботу у святковий день враховується при нарахуванні середньої заробітної плати у всіх випадках її обчислення відповідно до норм Порядку.
Міністр розвитку економіки,
торгівлі та сільського
господарства України
Ігор ПЕТРАШКО