МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 29.06.2022 р. № 48/0/248-22
Управління нагляду Міністерства соціальної політики […] щодо застосування положень Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі – Порядок № 1266), при розрахунку матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (далі – матеріальне забезпечення) працівникам та гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті та повідомляє.
Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті визначає Закон України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” від 15.07.2021 № 1667-IX (далі – Закон № 1667), розділом V якого передбачено умови укладення резидентом Дія Сіті трудових контрактів при наймі працівників, гіг-контрактів при залученні до виконання робіт та/або надання послуг гіг-спеціалістів, а також забезпечення їх соціальних гарантій.
Так, статтею 22 Закону № 1667 визначено, що гіг-спеціалісти мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу по вагітності та пологах, виплата та розрахунок розміру яких здійснюється в порядку, передбаченому Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.99 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105).
При цьому статтею 23 Закону № 1667 встановлено, що відомості про страховий стаж гіг-спеціалістів та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, ведуться у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Реєстр), що відповідає нормам статей 19 та 21 Закону № 1105.
Отже, розрахунок розміру та виплата матеріального забезпечення працівникам та гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті має здійснюватися відповідно до норм Закону № 1105.
Частиною першою статті 22 Закону № 1105 передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного зі страхових випадків.
Працівникам або гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті допомога по тимчасовій непрацездатності згідно із підпунктом 6 частини першої статті 24 Закону № 1105 виплачується у розмірі суми заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу.
Водночас частиною третьою статті 24 Закону № 1105 встановлено, що сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, не має перевищувати розміру заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачувалися страхові внески до Фонду соціального страхування України (далі – Фонд).
Відповідні норми законодавством передбачені щодо виплати працівникам та гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті допомоги по вагітності та пологам.
Так, допомога по вагітності та пологам надається у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (частина перша статті 25 Закону № 1105), у розмірі заробітної плати (доходу) такої особи, з якого фактично сплачувалися страхові внески, незалежно від страхового стажу (абзац другий частини першої статті 26 Закону № 1105).
При цьому сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (частина друга статті 26 Закону № 1105).
Отже, для визначення суми матеріального забезпечення працівникам та гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті в розрахунку на місяць необхідно здійснити обчислення їх заробітної плати (доходу) відповідно до відомостей про страховий стаж та іншої інформації, що міститься в Реєстрі, що відповідатиме нормам статті 23 Закону № 1667 та вищезазначеним нормам Закону № 1105.
На сьогодні нормативно-правовим документом, який відповідно до статті 33 Закону № 1105 застосовується для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, зокрема, матеріального забезпечення, є Порядок № 1266.
З метою реалізації норм Закону № 1667 та Закону № 1105 в частині надання працівникам та гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті матеріального забезпечення розрахунок виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологам, на думку Міністерства, необхідно здійснювати із урахуванням норм Порядку № 1266, зокрема:
1) середньоденну заробітну плату (дохід) та суму допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах застрахованим особам, які є працівниками резидента Дія Сіті, в розрахунку на місяць обчислювати як для осіб, які перебувають у трудових відносинах як наймані працівники;
2) середньоденну заробітну плату (дохід) та суму допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах застрахованим особам, які є гіг-спеціалістами резидента Дія Сіті, в розрахунку на місяць обчислювати як для осіб, які надають послуги / виконують роботи за цивільно-правовими договорами.
Водночас, на думку Міністерства, при розрахунку виплати матеріального забезпечення слід врахувати норми Закону № 1667, у тому числі норми статей 16, 17 та 23, щодо набуття/втрати роботодавцем статусу резидента Дія Сіті, який у випадку трудового контракту не призводить до припинення трудових відносин з працівником, натомість є підставою для укладення/припинення гіг-контракту з гіг-спеціалістом.
Разом з цим зазначаємо, що листи міністерств носять інформаційно-рекомендаційний характер, не є нормативно-правовими актами і не встановлюють нових правових норм.
Заступник начальника Управління нагляду –
начальник відділу
Олена БОБРИК