МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 25.10.2022 р. № 826
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
14 грудня 2022 р. за № 1607/38943
Про затвердження Порядку вилучення з обігу, утилізації або знищення ветеринарних лікарських засобів, що не відповідають вимогам законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин або термін придатності яких закінчився
Відповідно до Законів України “Про відходи”, “Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції”, статті 84 Закону України від 04 лютого 2021 року № 1206-IX “Про ветеринарну медицину”, постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2001 року № 50 “Про затвердження загальних вимог до здійснення переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції”, Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок вилучення з обігу, утилізації або знищення ветеринарних лікарських засобів, що не відповідають вимогам законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин або термін придатності яких закінчився, що додається.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та вводиться в дію одночасно із Законом України від 04 лютого 2021 року № 1206-IX “Про ветеринарну медицину”.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра аграрної політики та продовольства згідно з розподілом обов’язків.
Міністр
Микола СОЛЬСЬКИЙ
ПОГОДЖЕНО:
Т. в. о. Голови
Державної служби України
з питань безпечності харчових
продуктів та захисту споживачів
Андрій ЛОРДКІПАНІДЗЕ
Голова Державної регуляторної
служби України
Олексій КУЧЕР
Міністр захисту довкілля
та природних ресурсів України
Руслан СТРІЛЕЦЬ
Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України
Олексій ВИСКУБ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України
25 жовтня 2022 року № 826
Порядок
вилучення з обігу, утилізації або знищення ветеринарних лікарських засобів, що не відповідають вимогам законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин або термін придатності яких закінчився
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає вимоги до поводження з ветеринарними лікарськими засобами, що не підлягають подальшому використанню, з метою недопущення їх подальшого обігу і попередження негативного впливу на здоров’я тварин та навколишнє природне середовище.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
ветеринарні лікарські засоби, що не підлягають подальшому використанню – неякісні ветеринарні лікарські засоби, включаючи ті, термін придатності яких минув; незареєстровані ветеринарні лікарські засоби, крім випадків, передбачених чинним законодавством України; ветеринарні лікарські засоби, які зберігалися або транспортувалися з порушенням установлених законодавством вимог, в тому числі із порушенням вимог “холодового ланцюга”; фальсифіковані ветеринарні лікарські засоби;
вилучення з обігу ветеринарних лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню – термінові заходи, спрямовані на недопущення обігу небезпечних, неякісних, незареєстрованих, крім випадків, передбачених чинним законодавством України, та фальсифікованих ветеринарних лікарських засобів;
знешкодження ветеринарних лікарських засобів – зменшення чи усунення небезпеки ветеринарних імунобіологічних засобів шляхом механічного, фізико-хімічного чи біологічного впливу;
знищення ветеринарних лікарських засобів – механічна, фізико-хімічна, біологічна або інша обробка та розміщення (захоронення) їх або залишкових компонентів у спеціально визначених місцях;
неякісні ветеринарні лікарські засоби – ветеринарні лікарські засоби, якість яких не відповідає вимогам нормативних документів, та які зазнали механічного, хімічного, фізичного, біологічного або іншого впливу, що унеможливлює їх подальше використання, а також з терміном придатності, що минув;
територіальний орган компетентного органу – юридична особа публічного права, що належить до системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини.
Інші терміни, наведені у цьому Порядку, вживаються у значеннях, визначених Законами України “Про ветеринарну медицину”, “Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції”, “Про відходи”.
II. Порядок поводження з ветеринарними лікарськими засобами, що не підлягають подальшому використанню
1. Ветеринарні лікарські засоби, які у процесі здійснення державного контролю були визнані такими, що не відповідають вимогам Закону України від 04 лютого 2021 року № 1206-IX “Про ветеринарну медицину”, а також термін придатності яких закінчився, вилучаються з обігу, знешкоджуються, утилізуються або знищуються.
2. Наявність в обігу ветеринарних лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню, встановлюється компетентним органом, його територіальним органом та/або посадовими (уповноваженими) особами операторів ринку (суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність у сфері обігу ветеринарних лікарських засобів). Такі засоби вилучаються з обігу, а факт їх наявності фіксується актом про наявність ветеринарних лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню, згідно з додатком 1.
3. Забороняється подовження терміну придатності ветеринарних лікарських засобів в будь яких випадках.
4. Будь-яка партія (серія) ветеринарних лікарських засобів, що за результатами контролю у процесі виробництва не відповідає встановленим вимогам щодо якості, підлягає переробці, утилізації або знищенню. Переробка, утилізація або знищення ветеринарних лікарських засобів здійснюються власником або уповноваженим представником власника згідно з процедурою, встановленою цим Порядком.
5. Ветеринарні лікарські засоби, обіг яких заборонено розпорядженнями про встановлення заборони обігу ветеринарних лікарських засобів, виданими компетентним органом або його територіальним органом, вилучаються з обігу шляхом, зазначеним у розпорядженнях.
6. Неякісні ветеринарні лікарські засоби не можуть бути перероблені з метою їх відповідності вимогам законодавства про ветеринарну медицину та благополуччя тварин (за винятком перемаркування та перепакування). Здійснення операцій із перемаркування та перепакування ветеринарних лікарських засобів, термін придатності яких минув, заборонено.
III. Порядок утилізації або знищення ветеринарних лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню
1. Ветеринарні лікарські засоби, що не підлягають подальшому використанню, набувають статусу “відходів”, знешкоджуються та передаються для утилізації або знищення.
2. Утилізація або знищення здійснюється суб’єктами господарювання, які мають відповідні ліцензії на провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами.
3. Суб’єкти господарювання, які мають ветеринарні лікарські засоби, що не підлягають подальшому використанню, подають до територіального органу Держпродспоживслужби за місцем провадження діяльності інформацію про передачу таких ветеринарних лікарських засобів на утилізацію або знищення. Інформація про передачу ветеринарних лікарських засобів, що не підлягають подальшому використанню, для утилізації або знищення подається в паперовій та/або електронній формі, згідно з додатком 2.
4. Суб’єкти господарювання, яким були передані для утилізації або знищення ветеринарні лікарські засоби, що не підлягають подальшому використанню, щокварталу надсилають до Міндовкілля звіт про обсяги, методи утилізації або знищення ветеринарних лікарських засобів, отриманих ними, в паперовій та/або електронній формі, згідно з додатком 3.
Заступник директора
департаменту – начальник управління
з питань продовольчої безпеки
та підакцизної продукції Департаменту
державної політики у сфері
санітарних та фітосанітарних заходів
Людмила ХОМІЧАК