МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 19.12.2022 р. № 438
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
03 лютого 2023 р. за N 226/39282
Про затвердження Переліку професійних назв робіт працівників Збройних Сил України та Переліку облікових спеціальностей працівників Збройних Сил України
Відповідно до підпункту 35 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року N 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року N 730), Класифікатора професій, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28 липня 2010 року N 327,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
1) Перелік професійних назв робіт працівників Збройних Сил України;
2) Перелік облікових спеціальностей працівників Збройних Сил України.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 19 жовтня 2016 року N 543 “Про затвердження Переліку професійних назв робіт працівників Збройних Сил України та Переліку облікових спеціальностей працівників Збройних Сил України”, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 09 листопада 2016 року за N 1456/29586 (зі змінами).
3. Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України
Олексій РЕЗНІКОВ
ПОГОДЖЕНО:
Виконувач обов’язків Міністра
економіки України
Денис КУДІН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
19 грудня 2022 року N 438
ПЕРЕЛІК
професійних назв робіт працівників Збройних Сил України
1. Цей Перелік розроблено на основі Класифікатора професій, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28 липня 2010 року N 327 (далі – ДК 003:2010).
2. Цей Перелік застосовується для встановлення єдиних у Збройних Силах України професійних назв робіт працівників, а також забезпечення автоматизованої обробки інформації щодо обліку працівників.
3. У цьому Переліку професійні назви робіт викладено за розділами професій (таблиця 1) та в алфавітному (абетковому) порядку (таблиця 2).
4. Об’єктом кодифікації у цьому Переліку є професійні назви робіт працівників Збройних Сил України (далі – посади).
5. До цього Переліку включено основні (базові та прирівняні до них) назви посад працівників, від яких можуть утворюватися (якщо це передбачено кваліфікаційними вимогами до посади та умовами оплати праці) шляхом додавання уточнюючих слів (заступник, помічник, провідний, молодший, змінний, черговий, третій тощо) похідні назви посад відповідно до Переліку похідних посад (додаток 1).
У графі “код ДК 003:2010” для кожної назви посади в цьому Переліку надається кодове позначення, встановлене в ДК 003:2010 для визначення класифікації професій.
6. У штатах і штатних нормативах проставляється лише код професійних назв робіт працівників Збройних Сил України. Код ДК 003:2010 призначається для забезпечення можливості обміну інформацією за зазначеними номенклатурами з міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування та вирішення завдань, визначених у ДК 003:2010.
Уточнення, наведені в дужках у графі “Професійні назви робіт (посад)”, у штатах і штатних нормативах не вказуються й автоматизованій обробці не підлягають. Деякі з них призначені для можливості визначення розрядів класних кваліфікацій тощо шляхом кодування за похідними ознаками посад, за винятком посад “Сестра медична (брат медичний)” тощо.
7. Код професійних назв робіт (посад) працівників – шестизначне число, яке підлягає автоматизованій обробці та має таку структуру:
Серійно-порядковий номер об’єкта кодифікації цього Переліку, поданий у графі “Код Міноборони” чотиризначним числом з урахуванням розділів класифікації, має таку структуру:
Код розділу цього Переліку відповідає розділам класифікації професій, встановленим у ДК 003:2010. Виняток становлять серійно-порядкові номери однакових в різних розділах кваліфікації професій професійних назв робіт.
Перелік похідних посад (та їх коди) наведено у додатку 1 до цього Переліку.
Похідну назву професії з похідним словом “Головний” можна утворювати від назви професії за відсутності професійної назви роботи у розділі I професій.
8. Розділи професій у цьому Переліку визначено незалежно від видів діяльності та джерел утримання.
Розділ I. “Державні службовці, керівники, менеджери (управителі)” – містить професії, пов’язані з:
державним управлінням;
керівництвом органів військового управління, їх структурними підрозділами та структурними підрозділами з’єднань, військових частин, військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій Збройних Сил України.
До розділу I включено професії, пов’язані зі здійсненням функцій управління та керівництва, які в цілому суттєво відрізняються за своєю складністю та відповідальністю і вимагають від працівника кваліфікації.
Розділ II. “Професіонали” – містить професії, що передбачають високий рівень знань у галузі фізичних, математичних, технічних, біологічних, медичних, гуманітарних та інших наук.
Професійні завдання полягають у збільшенні існуючого фонду (обсягу) знань, застосуванні певних концепцій, теорій та методів для розв’язання відповідних проблем, систематизованому викладі дисциплін у повному обсязі.
До розділу II включено професії, що вимагають від працівника (з урахуванням кола та складності певних професійних завдань та обов’язків) освітньої кваліфікації за першим (бакалаврським), другим (магістерським), третім (освітньо-науковим/освітньо-творчим) рівнями вищої освіти з присудженням відповідного ступеня вищої освіти бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва, науковим ступенем доктора наук.
Розділ III. “Фахівці” – містить професії, що вимагають знань в одній чи більше галузях природознавчих, технічних, гуманітарних та інших наук.
Професійні завдання полягають у виконанні спеціальних робіт, пов’язаних із застосуванням положень та використанням методів певних наук.
До розділу III включено професії, що вимагають освітньої кваліфікації за початковим (коротким циклом) рівнем вищої освіти з присудженням ступеня вищої освіти молодшого бакалавра і в окремих випадках – першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти з присудженням ступеня вищої освіти бакалавра.
Розділ IV. “Технічні службовці” – містить професії, що передбачають знання, необхідні для підготовки, збереження чи відновлення інформації та проведення обчислень.
Професійні завдання, пов’язані з виконанням секретарських обов’язків, роботою на комп’ютерній техніці, записами та опрацюванням цифрових даних, обслуговуванням клієнтів (поштове обслуговування, операції грошового обігу, надання довідок, реєстрація, передавання інформації).
До розділу IV включено професії, до яких може бути застосований освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого бакалавра, а також професії, що вимагають повної загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти чи повної загальної середньої освіти та професійної підготовки на виробництві.
Розділ V. “Працівники сфери торгівлі та послуг” – містить професії, що передбачають знання, необхідні для надання послуг.
Професійні завдання охоплюють забезпечення послугами, пов’язаними з поїздками, побутом, харчуванням, обслуговуванням, охороною тощо.
Більша частина професій, включених до розділу V, вимагає повної загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти чи повної загальної середньої освіти та професійної підготовки на виробництві. Низка професій може вимагати наявності освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого бакалавра.
Розділ VI. “Кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств” – містить професії, що передбачають знання, необхідні для сільськогосподарського виробництва, лісопаркового господарства.
Професійні завдання полягають в обслуговуванні лісопаркового господарства, розведенні тварин та догляді за ними.
До розділу VI включено професії, що вимагають повної загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти чи професійної підготовки на виробництві.
Розділ VII. “Кваліфіковані робітники з інструментом” – містить професії, що передбачають знання, необхідні для вибору способів використання матеріалів та інструментів, визначення стадій робочого процесу, характеристик та призначення кінцевої продукції.
До розділу VII включено професії, пов’язані з будівництвом, виготовленням різної продукції.
Більшість професій, включених до розділу VII, пов’язані з виконанням робіт середньої кваліфікації та потребують повної загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти чи професійної підготовки на виробництві. Для деяких професій, пов’язаних з виконанням робіт високої кваліфікації, потрібен освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого бакалавра.
Розділ VIII. “Робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин” – містить професії, що передбачають знання, необхідні для експлуатації та нагляду за роботою устаткування чи машин, у тому числі високоавтоматизованих, а також для їх складання.
Професійні завдання охоплюють ведення робочого процесу, виробництво продукції на устаткуванні чи машинах, керування транспортними засобами чи пересувними установками, складання виробів із деталей та вузлів.
Для деяких професій, пов’язаних з виконанням робіт високої кваліфікації, потрібен освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого бакалавра. Для професій, пов’язаних з виконанням робіт середньої кваліфікації, необхідна повна загальна середня та професійна (професійно-технічна) освіта чи професійна підготовка на виробництві.
Розділ IX. “Найпростіші професії” – охоплює професії (роботи), що потребують знань для виконання простих завдань з використанням ручних інструментів, у деяких випадках зі значним фізичним зусиллям (охорона майна, прибирання, чищення, прання, вантажно-розвантажувальні роботи тощо).
Для виконання таких робіт достатньо базової середньої освіти та мінімальної професійної підготовки на виробництві чи інструктажу.
Однакові в різних розділах кваліфікації професій професійні назви робіт, що зазначені у відповідних розділах з першою цифрою 0, для полегшення їх пошуку наведені в додатку 2 до цього Переліку.
9. У графі 4 “Код рівня освіти (кваліфікації)” цього Переліку зазначаються коди рівнів освіти для типових посад, які підлягають заміщенню спеціалістами з вищою освітою та які не передбачають наявності вищої освіти відповідно до Національної рамки кваліфікацій, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року N 1341, яка надає визначення кваліфікаційних рівнів.
Коди наукових ступенів та рівнів освіти, які передбачають вищу освіту:
8 – третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти за ступенем доктора філософії/доктора мистецтва, науковий ступінь доктора наук;
7 – другий (магістерський) рівень вищої освіти за ступенем магістра;
6 – перший (бакалаврський) рівень вищої освіти за ступенем бакалавра;
5 – початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти за ступенем молодшого бакалавра.
Зазначені коди рівнів освіти вказуються у штатах (штатних нормативах) шляхом доповнення облікових спеціальностей ще одним розрядом цифр.
Якщо у графі 4 наведено декілька рівнів освіти, у штаті (штатному нормативі) проставляється тільки один код, який визначається кваліфікаційними вимогами до конкретної посади.
Коди рівнів освіти, які не передбачають вищої освіти:
4 – посади, що вимагають професійної (професійно-технічної) освіти;
3 – посади, що вимагають повної загальної середньої освіти та професійної підготовки на виробництві;
2 – посади, для виконання завдань на яких достатньо базової середньої освіти та підготовки чи інструктажу на виробництві.
Коди 4, 3, 2 у штатах та штатних переліках не проставляються, але враховуються під час найму на роботу працівника та визначення кваліфікаційних характеристик до посади.
10. За похідними посадами, які підлягають заміщенню спеціалістами з вищою освітою, у штатах і штатних нормативах встановлюється рівень освіти:
за посадами заступників, старших помічників і помічників керівників – такий самий, як і їх керівників (начальника, завідувача, директора тощо);
за посадами головних спеціалістів – на один ступінь вище, ніж це передбачено для посад, від яких утворюються похідні посади, якщо спеціалісти з таким освітньо-кваліфікаційним рівнем готуються у закладах вищої освіти, в іншому випадку – на рівні з посадою, від якої утворюється похідна посада;
за посадами провідних спеціалістів – на один ступінь вище, ніж це передбачено для посад, від яких утворюються похідні посади, чи на рівні з ними (залежно від кваліфікаційних вимог до посади);
за посадами спеціалістів (старший, черговий, змінний, 1, 2, 3 категорій тощо) – такий самий, як це передбачено для відповідних первинних посад цих спеціалістів (інженер, механік, лікар тощо), якщо інше не передбачено кваліфікаційними вимогами до посади.
11. У додатку 3 до цього Переліку наведено перелік кодів працівників за джерелами утримання та професійними ознаками.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
19 грудня 2022 року № 438
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
03 лютого 2023 р. за № 227/39283
ПЕРЕЛІК
облікових спеціальностей працівників Збройних Сил України
1. Цей Перелік розроблено відповідно до Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2021 року № 762).
2. Цей Перелік застосовується для єдиного підходу у Збройних Силах України щодо обліку спеціалістів з вищою освітою, а також для забезпечення автоматизованої обробки штатної інформації щодо обліку працівників Збройних Сил України.
3. Цей Перелік визначає облікові спеціальності працівників Збройних Сил України, які наведено в таблиці “Перелік облікових спеціальностей”.
4. Об’єктом класифікації є перелік галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у закладах вищої освіти за відповідними рівнями вищої освіти.
5. У штатах, штатних нормативах, інших облікових документах номер облікової спеціальності працівника складається із шестизначного числа, яке включає в себе код шифра галузі, код спеціальності, код рівня освіти і має таку структуру:
У штатах (штатних нормативах) за кожною посадою вказується тільки одна облікова спеціальність, яка найбільше відповідає цій посаді. Номер облікової спеціальності вибирається з Переліку облікових спеціальностей працівників Збройних Сил України, код рівня освіти проставляється з Переліку професійних назв робіт працівників Збройних Сил України, з урахуванням кваліфікаційних вимог до конкретної посади та здійснення у закладах вищої освіти підготовки спеціалістів за відповідним рівнем освіти.
Заступник начальника Генерального
штабу Збройних Сил України
генерал-майор
Володимир КОВАЛЬ