МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 13.02.2023 р. № 2704-12/5941-09
Щодо бронювання працівників підприємств
Мінекономіки розглянуло Ваше електронне звернення від 02.02.2023 щодо розрахунку розміру середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників на підприємстві за останній календарний квартал та визначення показника “Чисельність працюючих” у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” (далі – Постанова) та інформує.
Стосовно розрахунку середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників на підприємстві за останній календарний квартал
Постановою затверджено Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – Порядок 1).
Зокрема, у пункті 2 Порядку 1 визначено, що розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством.
Відповідно до пункту 4.1.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, середня заробітна плата на одного працівника в еквіваленті повної зайнятості, визначається діленням суми нарахованого фонду оплати праці найманих працівників (штатних та позаштатних) на їхню середню кількість в еквіваленті повної зайнятості за відповідний період.
Стосовно визначення показника “Чисельність працюючих” у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”
Відповідно до пункту 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану, затвердженого Постановою (далі – Порядок 2), підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, подають список до центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, або відповідної обласної, Київської та Севастопольської міської військової/військово-цивільної адміністрації (у разі її утворення), на території юрисдикції якої вони розташовані.
Список подається за формою згідно з додатком 1 в паперовій та/або електронній формі разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2.
Відповідно до вимог Порядку 2 кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити 50 відсотків кількості військовозобов’язаних підприємства, установи і організації на дату подання списку.
Відповідно чисельність працюючих на підприємстві зазначається на дату подання списку.
Крім цього зауважуємо, що Постанова не містить норм стосовно обмежень, щодо бронювання працівників, які працюють за сумісництвом.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про охорону праці” термін “працівник” застосовується до особи, яка працює на підприємстві, в організації, установі та виконують обов’язки або функції згідно з трудовим договором (контрактом).
Отже, у разі наявності укладеного встановленим порядком трудового договору (контракту) між підприємством та працівником, його бронювання на період мобілізації та на воєнний час здійснюється у порядку, визначеному Постановою.
Водночас повідомляємо, що цей лист не є нормативно-правовим актом, має роз’яснювальний характер і не встановлює правових норм.
З повагою
Заступник Міністра
економіки України
Ігор ФОМЕНКО