МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 23.03.2023 р. № 540
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
07 квітня 2023 р. за № 593/39649
Про затвердження Граничних та робочих значень шумового впливу на робочому місці
Відповідно до пункту 1374 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергетики і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), та з метою захисту працівників від загроз їхньому здоров’ю і безпеці, що виникають або можуть виникнути під час впливу на них шуму,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Граничні та робочі значення шумового впливу на робочому місці, що додаються.
2. Департаменту громадського здоров’я (Олексію Даниленку) забезпечити:
1) подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров’я України, після здійснення державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України – головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.
4. Цей наказ набирає чинності через шість місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Міністр
Віктор ЛЯШКО
ПОГОДЖЕНО:
Уповноважений Верховної Ради
України з прав людини
Дмитро ЛУБІНЕЦЬ
Президент НАМН України
Віталій ЦИМБАЛЮК
Перший віце-прем’єр-міністр України –
Міністр економіки України
Юлія СВИРИДЕНКО
Голова Державної служби
України з питань праці
Ігор ДЕГНЕРА
Голова СПО
об’єднань профспілок
Григорій ОСОВИЙ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров’я України
23 березня 2023 року № 540
Граничні та робочі значення шумового впливу на робочому місці
1. Ці Граничні та робочі значення шумового впливу на робочому місці встановлюють значення граничної та діючої експозиції для денного рівня шумової експозиції і пікового звукового тиску та є обов’язковими для всіх видів трудової діяльності, де працівники під час виконання робіт зазнають або можуть зазнавати впливу шуму, або існує потенційна можливість такого впливу.
2. Ці Граничні та робочі значення шумового впливу на робочому місці застосовуються разом з ДСН 3.3.6.037-99 “Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку”, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року № 37 (далі – ДСН 3.3.6.037-99), для захисту працівників від загрози їхньому здоров’ю і безпеці, що виникає або може виникнути під час впливу на них шуму.
У разі, якщо значення, визначені пунктом 4 цих Граничних та робочих значень шумового впливу на робочому місці, відрізняються від встановлених у ДСН 3.3.6.037-99, використовуються значення, що є нижчими.
3. У цих Граничних та робочих значеннях шумового впливу на робочому місці терміни вживаються у таких значеннях:
- верхнє значення діючої експозиції – значення шумового впливу, при перевищенні якого роботодавець зобов’язаний вжити заходів для зменшення впливу шуму, а працівникам необхідно користуватись засобами індивідуального захисту органів слуху;
- гранична експозиція – максимальне значення шумового впливу, якому може піддаватися працівник, що не може бути перевищене;
- денний рівень шумового впливу (LEX, 8 год.), (дБА, відносно 20мкПа) – середній показник за часом рівнів шумового впливу за 8-годинний робочий день, що визначений відповідно до стандарту ДСТУ ISO 9612:2008 “Акустика. Настанови щодо вимірювання та оцінювання експозиції шуму у виробничому середовищі (ISO 9612:1997, IDT)” (далі – ДСТУ ISO 9612:2008). Цей показник враховує всі виробничі шуми, в тому числі імпульсні;
- нижнє значення діючої експозиції – значення шумового впливу, при якому роботодавець повинен забезпечити інформування та навчання працівників, а також забезпечити працівників засобами індивідуального захисту органів слуху;
- пікове значення звукового тиску (Pпік) – максимальне значення “С”-зваженого за частотою миттєвого рівня звукового тиску, який виміряно відповідно до стандарту ДСТУ ISO 9612:2008;
- середньотижневий рівень шумового впливу (LEX, 8 год.) – середній показник за часом денного рівня шумового впливу за 5 восьмигодинних робочих днів, що визначений відповідно до стандарту ДСТУ ISO 9612:2008.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному у Законі України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, Законі України “Про охорону праці”, інших нормативно-правових актах.
4. Встановлюються такі граничні та робочі значення шумового впливу для денного рівня шумової експозиції і пікового звукового тиску:
1) Значення граничної експозиції:
LEX, 8 год.= 87 дБА; Pпік = 200 Па (140дБС, відносно 20 мкПа);
2) Верхнє значення діючої експозиції:
LEX, 8 год.= 85 дБА; Pпік = 140 Па (137дБС, відносно 20 мкПа);
3) Нижнє значення діючої експозиції:
LEX, 8 год. = 80 дБА; Pпік = 112Па (135дБС, відносно 20 мкПа).
5. При порівнянні з граничним значенням експозиції її фактичного рівня на робочому місці потрібно враховувати послаблення звуку протишумовими засобами індивідуального захисту працівника. При визначенні діючої шумової експозиції ефект захисних засобів не враховується.
6. Якщо значення рівня шумового впливу в різні дні тижня помітно відрізняються один від одного, для визначення граничних і діючих значень експозиції шуму слід користуватись замість денного рівня шумового впливу середньотижневим рівнем шумового впливу, за умови, що тижневий рівень шумового впливу не перевищує граничної експозиції, що становить 87 дБА, та здійснені заходи, необхідні для зниження до мінімуму ступеню ризику під час роботи.
Директор Департаменту
громадського здоров’я
Олексій ДАНИЛЕНКО