МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДИРЕКТОРАТ ДОШКІЛЬНОЇ, ШКІЛЬНОЇ, ПОЗАШКІЛЬНОЇ ТА ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ
ЛИСТ
від 24.01.2021 р. № 4.5/267-21
За результатами розгляду запиту на отримання публічної інформації […] щодо оплати праці педагогічних працівників за години роботи з учнем, який здобуває освіту за сімейною (домашньою) формою навчання, в межах компетенції повідомляємо.
Організація сімейної (домашньої) форми здобуття загальної середньої освіти здійснюється відповідно до Законів України “Про освіту”, “Про повну загальну середню освіту”, Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2016 року № 8 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 липня 2019 року № 955), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03 лютого 2016 року за № 184/28314 (далі – Положення).
Відповідно до пунктів 7, 9 розділу I Положення при організації сімейної (домашньої) форми здобуття загальної середньої освіти заклад освіти забезпечує:
- розроблення індивідуального навчального плану (якщо дитина має особливі освітні потреби, розробляється також індивідуальна програма розвитку);
- організацію та проведення консультацій (тривалість визначається відповідно до пункту 7 розділу I та пункту 2 розділу V Положення);
- надання доступу здобувачам освіти до безкоштовного користування підручниками, навчальними посібниками та іншою літературою бібліотечного фонду, навчальною, науковою, виробничою, культурною, спортивною інфраструктурою закладу освіти тощо;
- оцінювання навчальних досягнень і державну підсумкову атестацію здобувачів освіти;
- ознайомлення здобувачів освіти з переліком питань, за якими здійснюється оцінювання навчальних досягнень та/або атестація.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про повну загальну середню освіту” здобувачі освіти за сімейною (домашньою) формою (крім тих, які навчаються за Державним стандартом початкової освіти 2018 року) проходять оцінювання навчальних досягнень не менше двох разів на рік.
Завдання для підсумкового оцінювання та атестації здобувачів освіти складає заклад освіти з урахуванням очікуваних результатів навчання, встановлених в освітній програмі та навчальних програмах з окремих предметів, а також особливостей засвоєння освітньої програми, визначених індивідуальним навчальним планом (пункт 6 розділу III Положення).
Індивідуальний навчальний план розробляють педагогічні працівники закладу освіти у взаємодії зі здобувачем освіти. Батьки можуть брати участь у розробленні індивідуального навчального плану та погоджувати його.
Індивідуальним навчальним планом можуть визначатися форми та засоби оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти (пункт 8 розділу I Положення).
Індивідуальний навчальний план затверджує керівник закладу освіти. Крім того, він ознайомлює учнів, їх батьків із порядком організації індивідуальної форми здобуття освіти, зокрема сімейної (домашньої), та здійснює контроль за її проведенням.
Оцінювання навчальних досягнень і атестація здобувачів освіти за індивідуальною формою здійснюється відповідно до законодавства у сфері загальної середньої освіти та особливостей, визначеним Положенням.
Графік проведення консультацій (у разі потреби), виконання завдань здобувачем освіти, оцінювання його навчальних досягнень (у тому числі завчасно) може визначатися в індивідуальному навчальному плані.
Відповідно до розділу V цього Положення оплата праці педагогічних працівників закладів освіти за проведення занять за індивідуальною формою здобуття освіти здійснюється відповідно до законодавства у сфері освіти.
Для здобувачів освіти за сімейною (домашньою) формою відводиться:
- на проведення підсумкового, формувального оцінювання – 1 академічна година з кожного навчального предмета, завершального (підсумкового) оцінювання – 1 – 2 академічні години;
- на перевірку письмових робіт – 20 хвилин на кожну роботу з державної мови або мов національних меншин, 30 хвилин на кожну роботу з усіх інших навчальних предметів;
- на проведення консультацій – 15 хвилин на одного здобувача освіти з кожного навчального предмета згідно з графіком, затвердженим керівником закладу освіти (але не більше ніж 3 години на навчальний предмет відповідного класу на рік).
Оскільки учень, який здобуває освіту за сімейною (домашньою) формою, є учнем відповідного класу закладу освіту, до якого його зараховано, то може проходити підсумкове оцінювання, атестацію з усіма учнями свого класу. У цьому випадку додаткова оплата педагогічним працівникам за проведення підсумкового оцінювання з учнем, який здобуває освіту за сімейною (домашньою) формою, не здійснюється.
У разі неможливості проведення підсумкового оцінювання, атестації учня, який здобуває освіту за сімейною (домашньою) формою, разом з учнями класу, оплата праці педагогічних працівників здійснюється за погодинною оплатою, передбаченою пунктом 73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102.
Т. в. о. начальника
Головного управління загальної
середньої та дошкільної освіти
Ольга МАЛИШЕВА