МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 13 липня 2023 року № 1/10331-23
Керівникам закладів фахової передвищої,
вищої освіти усіх форм власності та сфер управління
Про надання роз’яснень
Шановні колеги!
До Міністерства освіти і науки України надходить велика кількість звернень закладів освіти з проханням роз’яснення порядку виконання пункту 34 Порядку організації з та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі – Порядок військового обліку), щодо перевірки наявності військово-облікових документів і факту перебування на військовому обліку вступників до закладів фахової передвищої, вищої освіти.
За результатами розгляду звернень інформуємо про таке.
Згідно з пунктом 20 Порядку військового обліку військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є:
• для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
• для військовозобов’язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (оформлюється у разі відсутності бланків військових квитків або з інших причину);
• для резервістів – військовий квиток.
Визначення належності вступників до категорій призовників, військовозобов’язаних або резервістів встановлюється Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
В умовах воєнного стану основним завданням територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які раніше були військовими комісаріатами (далі – ТЦК) є своєчасне забезпечення проведення заходів мобілізації людських і матеріально-технічних ресурсів для забезпечення потреб і комплектування сил оборони України згідно з мобілізаційними директивами і розпорядженнями Генерального штабу Збройних Сил України.
У зазначених умовах окремі районні ТЦК видають довідки про охоплення військовим обліком громадян із зазначенням дат відтермінування оформлення встановлених військово-облікових документів, що може вважатись підтвердженням факту перебування вступників на військовому обліку.
Не поодинокими є випадки оформлення військово-облікових документів у різні роки або у різних ТЦК на відмінних між собою бланках.
Деякі вступники надають військові квитки з відмітками про зняття (виключення) з військового обліку або надають як військово-облікові документи документи, що до них не відносяться (довідки з місця роботи, медичні, консульські довідки тощо).
Вступники, які змінили місце проживання (реєстрації), не встають на військовий облік і надають військово-облікові документи з відмітками про облік за попереднім місцем проживання (реєстрації). Також внутрішньо переміщені особи надають військово-облікові документи з відмітками про військовий облік на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані російською федерацією, а не за місцем фактичного їх проживання (реєстрації).
Вступники, віком старше 27 років, надають посвідчення про приписку до призовної дільниці, а не військові квитки або посвідчення військовозобов’язаного.
З урахуванням викладеного рекомендуємо:
1. Акцентувати діяльність приймальних комісій закладів освіти на роботу щодо встановлення наявності військово-облікового документа, а не на визначення його дійсності, правомірності чи легітимності.
Врахувати, що до військово-облікових документів не відносяться будь-які документи, що видані не ТЦК (медичні комісії, закордонні дипломатичні установи України, державні органи, підприємства, установи, організації тощо).
Військово-облікові документи або довідки про (перебування на військовому обліку громадян видаються виключно ТЦК.
2. Факт перебування на військовому обліку вступників за військово-обліковими документами можливо встановити у разі виконання хоча б однієї з наступних умов:
• наявності відміток про приписку до призовної дільниці, перебування на військовому обліку за місцем проживання (реєстрації) або виключення з військового обліку за віком чи за станом здоров’я;
• розташування місця проживання (реєстрацій) вступника на території відповідальності районного ТЦК;
• відповіді на запит (звернення) закладу освіти до відповідного районного ТЦК щодо підтвердження перебування вступника на військовому обліку.
3. Об’єднання території відповідальності ТЦК на декілька районів, зміна назв або перейменування населених пунктів, об’єднання адміністративно-територіальних одиниць у нові, що не відображено у військово-облікових документах, не вважати підставою для відмови у зарахуванні на навчання.
4. Звертати увагу на вік вступників, які надають посвідчення про приписку до призовної дільниці. Вступники у віці старше 27 років на день початку вступної кампанії є військовозобов’язаними та повинні надавати військовий квиток або посвідчення військовозобов’язаного. Вступники 2007 року народження та вступники молодшого віку не повинні надавати військо-облікові документи.
5. У разі прийняття рішень про зарахування на навчання в умовах неможливості подання окремими вступниками військово-облікових документів з об’єктивних причин (наприклад, медична комісія направила вступника на додаткове обстеження тощо), оформлювати документальні зобов’язання вступників подати зазначені документи у стислі і конкретні терміни строком до двох місяців.
6. У разі сумнівів щодо фактів перебування вступників на військовому обліку звертатись до відповідних районних ТЦК.
7. У разі відмови відповідного ТЦК в оформленні вступнику військово-облікового документа невідкладно інформувати Міністерство освіти і науки України для своєчасного реагування та інформування органів військового управління Збройних Сил України, яким підпорядковані районні ТЦК.
Зі всіх питань щодо підтвердження військового обліку вступників пропонуємо звертатись у робочий час до керівника відділу організаційного забезпечення та військової освіти директорату фахової передвищої, вищої освіти Сергія Клима за тел. (044) 481-32-61, +38(093)-155-11-99.
З повагою
Заступник Міністра
Михайло ВИННИЦЬКИЙ