МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 09.03.2023 р. № 1/3392-23
У Міністерстві освіти і науки розглянуто лист […] щодо завідування кафедрою висококваліфікованими спеціалістами, у т. ч. тими, що займають керівні посади в закладах освіти, та межах компетенції повідомляємо.
Відповідно до статті 102-1 Кодексу законів про працю України сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи. Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу.
Інші нормативні акти, що регулювали умови роботи за сумісництвом (постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.93 № 245 “Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” та наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28.06.93 № 43 “Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” (далі – наказ № 43), втратили чинність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2022 № 1306 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2022 № 1047-р.
Згідно з Переліком робіт, що не є сумісництвом, що був затверджений наказом № 43 (далі – Перелік), усі працівники, крім основної роботи та роботи за сумісництвом, мали право виконувати роботи, які не є сумісництвом. Зокрема, у Переліку було визначено, що не є сумісництвом педагогічна робота з погодинною оплатою праці в обсязі не більше 240 годин на рік, а також завідування кафедрою висококваліфікованими спеціалістами, у тому числі тими, що займають керівні посади в навчальних закладах і науково-дослідних установах, з оплатою в розрахунку 100 годин за навчальний рік. Виконання таких робіт допускалося в робочий час з дозволу керівника підприємства, установи, організації за основним місцем роботи без утримання заробітної плати.
Із скасуванням зазначених вище нормативних актів щодо сумісництва таке право втрачено, тобто наразі фахівці з інших установ, підприємств, організацій можуть залучатися до педагогічної (викладацької) роботи, а також працівники закладів вищої освіти у своєму закладі, лише на умовах сумісництва (у вільний від основної роботи час).
Інформуємо, що для врегулювання зазначеного питання Міністерством освіти і науки розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання організації роботи працівників у бюджетній сфері”, відповідно до якого буде надано право працівникам галузей економіки, крім основної роботи та роботи за сумісництвом, з дозволу керівника державного або комунального закладу, установи, організації, підприємства за основним місцем роботи здійснювати в свій робочий час та без утримання заробітної плати за основним місцем роботи деякі види педагогічної, науково-педагогічної, викладацької, наукової, медичної діяльності. Проєкт акта після погодження із заінтересованими органами і сторонами відповідно до регламентних вимог буде направлено на розгляд до Кабінету Міністрів України.
Щодо оплати за завідування кафедрою, то відповідно до додатка 2 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 “Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ” (далі – наказ № 557), який розроблений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298, у закладах вищої освіти передбачена посада завідувача кафедри (професора) з відповідною оплатою (20 – 21 тарифний розряд). На посаду завідувача кафедри в закладі вищої освіти приймається особа із числа професорсько-викладацького складу, яка має вчене звання професора.
Пунктом 7 Інструкції про оплату праці та розміри ставок заробітної плати професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів, яка затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 02.04.93 № 90, яка застосовується в частині, що не суперечить умовам оплати праці, визначеним наказом № 557, передбачено, що особам із числа професорсько-викладацького складу, які не мають вченого звання професора, за завідування кафедрою встановлюється доплата в розмірі до 20 відсотків від посадового окладу, але не більше завідуючого кафедри – професора.
Тобто в закладі вищої освіти передбачена посада завідувача кафедри. У разі, якщо обов’язки завідувача кафедри виконує інша особа із числа професорсько-викладацького складу, то такому працівнику за завідування кафедрою встановлюється доплата.
Заступник Міністра
Світлана ДАНИЛЕНКО