КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 05 вересня 2023 р. № 947
Київ
Про затвердження Порядку розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами
Відповідно до пункту 15 частини першої статті 19, частини другої статті 52 Закону України “Про управління відходами” Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами, що додається.
2. Рекомендувати органам місцевого самоврядування забезпечити розроблення, погодження та затвердження відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою, місцевих планів управління відходами (планів управління відходами територіальної громади).
Прем’єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 5 вересня 2023 р. № 947
ПОРЯДОК
розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами
1. Цей Порядок визначає механізм розроблення, погодження та затвердження місцевих планів управління відходами (планів управління відходами територіальної громади).
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
місцевий план управління відходами (далі — місцевий план) — документ державного планування, що містить комплекс взаємозвʼязаних завдань і заходів, узгоджених за строками та ресурсним забезпеченням з усіма заінтересованими виконавцями, спрямованих на забезпечення сталого управління відходами в населених пунктах в межах території територіальної громади з урахуванням принципів співробітництва органів місцевого самоврядування, сформованих на підставі оцінки поточного стану сфери управління відходами та вже розроблених моделей;
розробники — виконавчі органи сільських, селищних, міських рад;
суб’єкти місцевого розвитку — органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання, заклади вищої освіти та науково-дослідні установи, агенції місцевого та регіонального розвитку, асоціації органів місцевого самоврядування та громадські організації.
Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному у Законі України “Про управління відходами”.
3. Місцевий план розробляється розробником на виконання пункту 1 частини другої статті 26 Закону України “Про управління відходами”.
4. Розробники можуть залучати до підготовки проекту місцевого плану вчених, фахівців, представників громадськості, фізичних осіб — підприємців, підприємства, установи та організації.
5. Розробник:
розміщує на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування інформацію про початок роботи над проектом місцевого плану, яка повинна включати:
інформацію про утворення робочої групи;
строки подання заявок на долучення до робочої групи;
строки і форму подання пропозицій до проекту місцевого плану;
утворює робочу групу для підготовки пропозицій до проекту місцевого плану та узгодження позицій до них (далі — робоча група), до складу якої можуть входити за згодою представники суб’єктів місцевого розвитку;
розробляє проект місцевого плану з урахуванням пропозицій робочої групи;
проводить громадські обговорення проекту місцевого плану, у тому числі в онлайн-форматі відповідно до статті 12 Закону України “Про стратегічну екологічну оцінку”;
доопрацьовує проект місцевого плану за результатами громадських обговорень;
оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті звіт про результати розгляду пропозицій суб’єктів місцевого розвитку до проекту місцевого плану.
6. Місцевий план розробляється протягом одного року з дня набрання чинності регіональним планом управління відходами у відповідній області.
7. Місцевий план оновлюється протягом шести місяців з дня внесення змін до регіонального плану управління відходами.
8. Місцевий план затверджується сільськими, селищними, міськими радами для кожної територіальної громади.
9. Місцевий план повинен узгоджуватися з регіональним планом управління відходами.
10. Розробники на основі показників оцінки досягнення цілей та здійснення заходів один раз на два роки здійснюють оцінку ефективності виконання місцевого плану та оприлюднюють її результати на своїх офіційних веб-сайтах до 1 березня року, що настає за звітним періодом.
11. Проект місцевого плану містить такі розділи:
вступна частина;
характеристика територіальної громади;
аналіз поточного стану управління відходами територіальної громади;
планування управлінням відходами територіальної громади;
моніторинг та оцінка ефективності виконання місцевого плану;
інформація про стратегічну екологічну оцінку;
інформаційні джерела;
додатки.
12. У розділі “Вступна частина” зазначаються нормативно-правові акти та програмні документи національного та регіонального рівня, на виконання яких розробляється місцевий план.
Також у цьому розділі формулюється основна мета місцевого плану.
13. У розділі “Характеристика територіальної громади” зазначаються особливості територіальної громади, які впливають на визначення параметрів управління відходами територіальної громади, а саме: адміністративно-територіальний устрій, природно-географічна характеристика, демографічна та соціальна характеристика, економічна характеристика.
14. У розділі “Аналіз поточного стану управління відходами територіальної громади” зазначається: загальна характеристика управління відходами в громаді; опис поточного стану за видами відходів; наявні місця видалення відходів, розташовані на території громади, місця їх розміщення та основні характеристики; інші наявні та передбачені регіональним планом управління відходами об’єкти оброблення відходів, орієнтовані на обслуговування територіальної громади, місця їх розташування та основні характеристики як на території територіальної громади, так і поза її межами; перелік суб’єктів господарювання, що здійснюють операції з управління відходами, їх напрям діяльності та технічне забезпечення; аналіз ефективності управління відходами територіальної громади.
Під час опису поточного стану управління відходами зазначається інформація за такими видами відходів:
побутові відходи;
небезпечні відходи (окремо зазначаються відпрацьовані нафтопродукти, відходи, що містять стійкі органічні забруднювачі, відходи, що містять ртуть, а також відходи, що містять поліхлоровані дифеніли/поліхлоровані терфеніли);
відходи промисловості (промислові відходи, відходи видобувної промисловості, відходи будівництва та знесення);
рослинні відходи сільського господарства та лісового господарства, харчопереробної промисловості, деревні відходи, біовідходи;
відходи упаковки;
відходи електричного та електронного обладнання;
відходи батарей і акумуляторів;
медичні відходи;
транспортні засоби, строк експлуатації яких закінчився;
осади стічних вод від комунальних очисних споруд; відходи, що біологічно розкладаються.
15. У розділі “Планування управлінням відходами територіальної громади” визначаються цілі та цільові показники місцевого плану, сценарії місцевого управління потоками відходів залежно від виду відходів, заходи з очищення наявних місць видалення відходів та обсяги витрат і можливі джерела фінансування, наводиться інформація про інструменти забезпечення виконання плану, фінансово-економічне забезпечення управління відходами територіальної громади.
Цілі місцевого плану та його цільові показники визначаються на основі аналізу поточного стану управління відходами, а також з урахуванням Національного і регіонального планів управління відходами.
Цільові показники, встановлені регіональними планами управління відходами, є обовʼязковими для перенесення до місцевого плану і можуть бути скориговані лише на підставі обґрунтування, наведеного в місцевому плані.
Під час визначення цільових показників місцевим планом застосовується принцип локалізації цільових показників та планів вищого рівня, тобто перенесення їх значень на рівень територіальної громади за часовими періодами, що збігаються із встановленими Національним планом управління відходами.
Під час опису фінансово-економічного забезпечення управління відходами в територіальній громаді наводиться короткий опис та аналіз фінансування програм та заходів у сфері управління відходами із зазначенням джерел фінансування, стану фінансування програм, заходів, що стосуються управління відходами за останні пʼять років, запланованих обсягів фінансування програм на період до закінчення строку їх виконання.
16. У розділі “Моніторинг та оцінка ефективності виконання місцевого плану” зазначається інформація про створення/удосконалення та підтримання системи моніторингу місцевого плану та строки здійснення оцінки ефективності його виконання.
17. У розділі “Інформація про стратегічну екологічну оцінку” наводиться інформація про здійснену стратегічну екологічну оцінку відповідно до вимог Закону України “Про стратегічну екологічну оцінку” з урахуванням звіту про стратегічну екологічну оцінку, результатів громадського обговорення та консультацій.
18. У розділі “Інформаційні джерела” наводиться список використаних джерел під час розроблення місцевого плану.
19. У розділі “Додатки” місцевий план доповнюється необхідними додатками у вигляді таблиць та графічних матеріалів, що деталізують дані інших розділів.
20. Громадське обговорення та консультації щодо розробленого проекту місцевого плану здійснюються під час проведення його стратегічної екологічної оцінки.
21. Розроблений проект місцевого плану погоджується з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями (далі — заінтересовані органи).
22. Для погодження проекту місцевого плану розробник подає:
текстові матеріали проекту місцевого плану;
пояснювальну записку до проекту місцевого плану, у якій наводиться короткий опис переліку поданих документів та зазначається інформація про розробника;
звіт про стратегічну екологічну оцінку, довідки про громадське обговорення та консультації, у тому числі щодо транскордонних консультацій (у разі потреби), підготовлені відповідно до вимог Закону України “Про стратегічну екологічну оцінку”.
23. Заінтересовані органи в межах визначеної компетенції опрацьовують подані розробниками матеріали і протягом 30 календарних днів після їх надходження забезпечують погодження проекту місцевого плану шляхом надання листа відповідного змісту чи надсилають лист за підписом керівника органу чи його заступника, в якому висловлюють обґрунтовані зауваження до проекту місцевого плану. У разі отримання розробником зауважень проекти місцевого плану підлягають доопрацюванню, після чого повторно подаються на погодження в установленому порядку.
24. Під час погодження заінтересовані органи в межах визначеної компетенції перевіряють:
1) наявність інформації про вид, кількість та джерело відходів, утворюваних у межах відповідної території;
2) наявність інформації про існуючі обʼєкти видалення та відновлення відходів;
3) оцінку потреби у закритті наявних обʼєктів управління відходами та у додатковій інфраструктурі обʼєктів управління відходами, оцінку наявних схем збирання відходів, у тому числі охоплення матеріалів і територій роздільним збиранням, та заходи щодо вдосконалення його функціонування і потреби у нових схемах збирання;
4) відповідність запланованих локалізованих цільових показників місцевого плану за роками із наступними значеннями досягнення на останній десятий рік виконання місцевого плану встановленим у законодавстві значенням та наявність заходів щодо їх досягнення;
5) інформацію про критерії розташування для ідентифікації обʼєктів оброблення відходів та про потужності майбутніх обʼєктів видалення або відновлення відходів у разі необхідності їх створення;
6) фінансування завдань та заходів місцевого плану за рахунок державного та місцевих бюджетів, фондів охорони навколишнього природного середовища;
7) планування завдань та заходів місцевого плану щодо закриття існуючих об’єктів оброблення відходів, що не відповідають вимогам екологічної безпеки;
8) заходи із запобігання засміченню та очищення засмічених територій та їх подальшої рекультивації;
9) відповідність запланованих заходів ієрархії управління відходами;
10) відповідні якісні чи кількісні індикатори та цільові показники, у тому числі щодо кількості утворених відходів та їх оброблення та щодо побутових відходів, видалених або підданих операціям з відновлення, включаючи виробництво енергії;
11) наявність звіту про стратегічну екологічну оцінку, довідок про громадське обговорення та консультації, у тому числі щодо транскордонних консультацій (за наявності), підготовлених відповідно до Закону України “Про стратегічну екологічну оцінку”.
25. Погоджений із заінтересованими органами проект місцевого плану затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Затверджений місцевий план розробник оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті протягом пʼяти робочих днів з дня його затвердження.
26. Внесення змін до затвердженого місцевого плану здійснюється розробниками за процедурою, що застосовується під час розроблення нового проекту місцевого плану з дотриманням усіх передбачених цим Порядком вимог щодо погодження та затвердження місцевого плану.
27. Відповідальність за виконання місцевого плану, цільове та ефективне використання виділених для його виконання коштів несе розробник.
28. У процесі виконання місцевого плану розробник:
проводить моніторинг виконання місцевого плану;
подає заінтересованим органам щороку до 1 березня наступного періоду інформацію про хід виконання місцевого плану в частині досягнення локалізованих цільових показників місцевого плану та розміщує таку інформацію на своєму офіційному веб-сайті.