ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 03.10.2023 р. № 15/15-04-01/7/4548
Митницям Держмитслужби (крім Енергетичної)
Щодо класифікації турнікетів тактичних
Державною митною службою України проведено аналіз митних оформлень засобів для зупинки крові – турнікетів тактичних. Митне оформлення даного товару здійснюється митницями Держмитслужби у товарних підпозиціях 3005 90 99 00, 6307 90 98 00, 9018 90 84 00 та 9021 10 10 00 згідно УКТ ЗЕД.
Для класифікації товарів в Україні використовується УКТ ЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України і встановлена Законом України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX “Про Митний тариф України”. Міжнародною основою УКТ ЗЕД є Гармонізована система опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (ГС/HS).
Класифікація товарів відповідно до УКТ ЗЕД здійснюється із застосуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД.
Турнікет (англ. Tourniquet – засіб для тимчасової зупинки кровотечі з магістральних судин шляхом колового перетискання кінцівки та стискання її тканин (в першу чергу судин).
Особливість конструкції турнікету у спеціальній платформі і паличці- воротку, в щілину якої протягнута стрічка, що при скручуванні палички зменшується в радіусі.
Сучасний турнікет – це міцна стрічка, що зазвичай має з одного боку липку самоклейну смужку, всередині – стропу, що допомагає її затягувати, зовні – паличку (вороток/важіль), а також пряжку, фіксатор воротка і місце, де можна записати час накладання турнікета.
До товарної позиції 3005 включаються такі вироби, як вата, марля, бинти та аналогічні вироби, виготовлені з текстильних матеріалів, паперу, полімерних матеріалів та ін., просочені або вкриті фармацевтичними речовинами (протизапальними, антисептичними та ін.), призначені для застосування в медицині, хірургії, стоматології або ветеринарії.
У групі 90 розглядаються прилади та апарати оптичні, фотографічні, кінематографічні, контрольні, вимірювальні, прецизійні; медичні або хірургічні; їх частини та приладдя і відповідно до примітки 1(b) ця група не включає підтримувальні (фіксувальні) пояси або інші підтримувальні (фіксувальні) вироби з текстильних матеріалів, за умови що основна функція цих виробів (підтримка або фіксація) виконується за рахунок еластичності текстильних матеріалів (наприклад пояси для вагітних, бандажі для грудної клітки, бандажі для живота, фіксатори для суглобів або м’язів) (розділ XI).
Згідно додаткових пояснень до товарної категорії 9018 90 84 ця товарна категорія не включає так звані джгути “турнікети”. Зазвичай вони складаються з ремінця і пряжки. Вони використовуються шляхом затягування ремінця для контролю кровообігу на кінцівці на короткий період. Інші види турнікетів можуть мати, наприклад, стрижень для затягування. Через їх просту конструкцію і використовувані матеріали, вони не подібні на інструменти і прилади котрі включає дана товарна категорія хоч вони і мають медичне призначення (як правило, класифікуються відповідно до складового матеріалу ремінця).
Відповідно до примітки 6 до групи 90 у товарній позиції 9021 термін “пристосування ортопедичні” означає пристосування для:
запобігання або корекції тілесних деформацій; або
підтримання чи фіксації частин тіла після хвороби, операції або пошкоджень.
Згідно додаткових пояснень до товарної категорії 9021 10 10 – “ортопедичні пристрої” мають повністю запобігати руху пошкодженої або нефункціонуючої частини тіла (наприклад, суглобів, зав’язків або сухожилля) для того що запобігти подальшим травмуванням або (погіршення) тілесних деформацій на відміну від звичайних виробів, котрі допускають небажані рухи, у той же час запобігають рефлекторним рухам (тобто рухам, що виконуються підсвідомо) через їх відносну негнучкість спричиненими, наприклад, гнучкими шинами, фіксуючими подушками, нееластичними текстильними матеріалами, обмежувачами за допомогою ременів типу “застібка-липучка”.
Відповідно загальних положень до групи 63 до товарних позицій 6301 – 6307 (підгрупа I) включаються готові текстильні вироби з будь-якого текстильного матеріалу (тканини чи трикотажні полотна, повсть або фетр, неткані матеріали і т. д.), які не мають конкретнішого опису в інших групах розділу XI або в іншому місці УКТЗЕД. Зокрема, у товарній позиції 6307 розглядаються інші готові вироби, включаючи підтримувальні вироби типу перерахованих у Примітці 1(b) до групи 90 для суглобів (наприклад, колін, щиколоток, ліктів або зап’ясть) чи м’язів (наприклад, м’язів стегна), крім включених до інших товарних позицій розділу XI.
Згідно до вищезазначеного та конструктивних характеристик сучасний турнікет класифікується в товарній підкатегорії 6307 90 98 00 згідно УКТ ЗЕД.
В. о. директора Департаменту
контролю та адміністрування
митних платежів
Світлана ЮХТА