НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
від 09.08.2023 р. № 875
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
16 жовтня 2023 р. за № 1802/40858
Про затвердження Положення про припинення недержавних пенсійних фондів
Відповідно до пункту 13 частини першої статті 8 Закону України “Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків”, абзацу четвертого частини п’ятої статті 6 та частини шостої статті 17 Закону України “Про недержавне пенсійне забезпечення” Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про припинення недержавних пенсійних фондів, що додається.
2. У Порядку ведення реєстрів учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, затвердженому рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 серпня 2021 року № 700, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2021 року за № 1385/37007:
1) у розділі V:
у пункті 3:
слово “п’ятим” замінити словом “четвертим”;
слово “шостим” замінити словом “п’ятим”;
у пункті 4:
після підпункту 3 доповнити підпунктом 4 такого змісту:
“4) звіт про виконання Плану припинення недержавного пенсійного фонду шляхом приєднання (у разі припинення шляхом приєднання або злиття);”.
У зв’язку з цим підпункти 4 – 6 вважати відповідно підпунктами 5 – 7;
підпункт 6 виключити.
У зв’язку з цим підпункт 7 вважати підпунктом 6;
у підпункті 6 слова “Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України” замінити словами “Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг”;
доповнити пункт 6 новим абзацом такого змісту:
“У разі припинення НПФ шляхом приєднання або злиття, виключення його з реєстру фінансових установ та з реєстру НПФ здійснюється за умови виконання Плану припинення недержавного пенсійного фонду шляхом приєднання.”;
2) у додатку 6:
після підпункту 2 доповнити підпунктом 3 такого змісту:
“3) звіт про виконання Плану припинення недержавного пенсійного фонду шляхом приєднання (надається у разі припинення шляхом приєднання або злиття);”.
У зв’язку з цим підпункти 3 – 5 вважати відповідно підпунктами 4 – 6;
підпункт 5 виключити.
У зв’язку з цим підпункт 6 вважати підпунктом 5.
3. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 29 серпня 2006 року № 6154 “Про затвердження Порядку здійснення окремих дій, пов’язаних із припиненням недержавних пенсійних фондів”, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2006 року за № 1058/12932.
4. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:
подання цього рішення для здійснення експертизи на відповідність Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї до Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Міністерства юстиції України;
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
5. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Бойка Ю.
Голова Комісії
Руслан МАГОМЕДОВ
ПОГОДЖЕНО:
Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України
Олексій ВИСКУБ
Протокол засідання Комісії
від 09 серпня 2023 р. № 141
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
09 серпня 2023 року № 875
Положення про припинення недержавних пенсійних фондів
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає особливості проведення процедури припинення недержавного пенсійного фонду (далі – пенсійний фонд) як юридичної особи шляхом його ліквідації або шляхом реорганізації, а саме приєднання до іншого пенсійного фонду або злиття з іншим(и) пенсійним(и) фондом(ами), послідовність дій та організаційних заходів, які необхідно здійснити для підготовки та проведення припинення пенсійного фонду.
2. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
комісія з припинення – ліквідаційна комісія пенсійного фонду у випадку його ліквідації або комісія з реорганізації пенсійного фонду у випадку його припинення шляхом приєднання до іншого пенсійного фонду або злиття 2 або більше пенсійних фондів, яка утворена відповідно до розділу II цього Положення;
ліквідація – припинення пенсійного фонду, внаслідок якого відбувається його припинення як юридичної особи без правонаступництва;
обслуговуючі компанії – адміністратор, компанія(ї) з управління активами або інша особа, яка має ліцензію на провадження професійної діяльності на ринках капіталу – діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) (далі – особа, що здійснює управління активами пенсійного фонду), та зберігач пенсійного фонду, з якими радою пенсійного фонду укладені відповідні договори щодо обслуговування пенсійного фонду;
Уповноважений орган – це орган, що має повноваження приймати рішення про припинення пенсійного фонду, а саме, орган управління одноосібного засновника (правонаступника одноосібного засновника) пенсійного фонду, уповноважений приймати віднесені до компетенції зборів засновників пенсійного фонду рішення, або збори засновників (правонаступників засновників) пенсійного фонду, або суд, або Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у випадках, передбачених Законом України “Про недержавне пенсійне забезпечення” (далі – Закон).
Інші терміни в цьому Положенні вживаються в значеннях, наведених у Законі.
3. Припинення пенсійного фонду як юридичної особи відбувається виключно в результаті його:
ліквідації;
приєднання до іншого пенсійного фонду такого ж виду (далі – пенсійний фонд – правонаступник) та передачі всіх його прав та зобов’язань до такого пенсійного фонду – правонаступника (далі – приєднання);
злиття з іншим(и) пенсійним(и) фондом(ами) такого ж виду, що також припиняється(ються) як юридична(і) особа(и) в результаті такого злиття, та передачі всіх прав та зобов’язань пенсійних фондів, що припиняються шляхом злиття, до пенсійного фонду такого ж виду, що створюється внаслідок такого злиття (пенсійного фонду – правонаступника) (далі – злиття).
Не допускається припинення пенсійного фонду шляхом його поділу або перетворення на пенсійний фонд іншого виду.
Припинення пенсійного фонду шляхом приєднання до іншого пенсійного фонду або злиття з іншим(и) пенсійним(и) фондом(ами) можливе тільки за наявності у пенсійного фонду – правонаступника діючих обслуговуючих компаній.
4. Порядок припинення пенсійного фонду визначається його статутом.
II. Порядок утворення, склад, повноваження та порядок функціонування комісії з припинення
1. Уповноважений орган приймає рішення про припинення пенсійного фонду відповідно до вимог Закону та про призначення складу комісії з припинення, а також особи на посаду голови комісії з припинення із числа її членів. Комісія з припинення утворюється у кількості не менше 3 осіб.
2. До складу комісії з припинення призначається особа, яка:
є дієздатною;
має бездоганну ділову репутацію у розумінні Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”. Наявність зазначеної ознаки встановлюється за останні три календарні роки, що передують оцінці ділової репутації особи;
протягом останніх 7 років не була керівником юридичної особи, визнаної банкрутом або підданої процедурі примусової ліквідації в період перебування цієї особи на керівній посаді;
має вищу освіту не нижче шостого рівня згідно з Національною рамкою кваліфікації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1341, та/або другого циклу вищої освіти Рамки кваліфікацій Європейського простору вищої освіти та досвід роботи у сфері недержавного пенсійного забезпечення не менше 3 років;
не є громадянином Російської Федерації або Республіки Білорусь (крім громадян такої держави, яким надано статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року).
3. До складу комісії з припинення можуть призначатися члени ради пенсійного фонду, що припиняється, та, у разі припинення пенсійного фонду шляхом реорганізації, уповноважені особи пенсійного фонду, до якого відбуватиметься приєднання / що створюється внаслідок злиття.
4. До комісії з припинення переходять усі повноваження щодо управління пенсійним фондом з дати:
призначення її складу відповідно до пункту 1 цього розділу;
призначення ліквідаційної комісії за судовим рішенням (у випадку прийняття судом рішення про припинення пенсійного фонду);
призначення комісії з припинення НКЦПФР (у випадку прийняття НКЦПФР рішення про припинення пенсійного фонду відповідно до абзацу другого частини другої статті 16 Закону).
5. Комісія з припинення зобов’язана здійснювати управління поточною діяльністю пенсійного фонду та має виключне право діяти від його імені в межах наданих їй повноважень до дати завершення процедури припинення пенсійного фонду.
6. До повноважень комісії з припинення належать:
забезпечення здійснення операцій з реалізації активів пенсійного фонду;
дотримання дій та процедур, передбачених законодавством, під час проведення припинення пенсійного фонду;
інші повноваження, визначені законодавством.
7. До обов’язків комісії з припинення належать:
розробка плану ліквідації пенсійного фонду та його погодження з НКЦПФР;
забезпечення складання та надання необхідних балансів, актів, звітів, довідок та інших документів про діяльність пенсійного фонду в порядку, передбаченому законодавством;
прийняття заяв та відповідних документів від учасників пенсійного фонду;
інвентаризація пенсійних активів та зобов’язань пенсійного фонду;
забезпечення проведення розрахунків за зобов’язаннями пенсійного фонду;
обмін інформацією з іншими суб’єктами недержавного пенсійного забезпечення;
виконання інших дій, передбачених законодавством, у тому числі цим Положенням, під час проведення припинення пенсійного фонду.
У разі прийняття рішення щодо припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації в судовому порядку рішення про припинення пенсійного фонду в результаті ліквідації не потребує погодження з НКЦПФР.
У разі якщо рішення щодо припинення пенсійного фонду прийнято НКЦПФР за порядком денним зборів засновників відповідно до частини другої статті 16 Закону (за умови якщо у порядку денному зборів засновників, які не відбулися два рази підряд у зв’язку з їх неправомочністю через відсутність достатнього числа представників засновників, було питання про припинення пенсійного фонду), прийняте рішення про припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації не потребує погодження з НКЦПФР.
Комісія з припинення при виконанні своїх повноважень залучає осіб, що надають пенсійному фонду послуги відповідно до укладених договорів (за умови їх наявності).
8. Порядок функціонування комісії з припинення:
1) засідання комісії з припинення скликаються головою комісії з припинення або членом комісії з припинення, що виконує його обов’язки;
2) засідання комісії з припинення є правомочним, якщо в ньому беруть участь більше половини загальної кількості її членів.
Рішення комісії з припинення приймаються простою більшістю голосів членів комісії з припинення від її загального складу. У разі рівної кількості голосів вирішальним є голос голови комісії з припинення;
3) комісія з припинення зобов’язана приймати рішення з питань, винесених на розгляд комісії з припинення, протягом 1 робочого дня;
4) за результатами прийняття рішення комісія з припинення складає протокол засідання, який засвідчується підписом усіх членів комісії з припинення, які були присутні на її засіданні, та є підтвердженням прийнятого рішення. У разі коли окремий(і) член(и) комісії з припинення голосував(ли) проти прийнятого рішення, то у протоколі засідання обов’язково зазначаються причини голосування члена(ів) комісії з припинення проти прийнятого рішення;
5) на засідання комісії з припинення у разі потреби можуть запрошуватися представники обслуговуючих компаній пенсійного фонду, що припиняється, а також у випадку реорганізації пенсійного фонду – представники ради та обслуговуючих компаній пенсійного фонду – правонаступника.
9. Витрати на забезпечення діяльності комісії з припинення здійснюються за рахунок одноосібного засновника (правонаступника одноосібного засновника), засновників (правонаступників засновників) пенсійного фонду, що припиняється. Джерела фінансування витрат та порядок їх покриття за рахунок такої(их) особи (осіб) визначаються її (їх) внутрішніми документами.
III. Припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації
1. Припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації відбувається на підставі рішення, прийнятого відповідно до статті 17 Закону.
У разі прийняття судового рішення щодо припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації процедура ліквідації відбувається після набрання чинності такого рішення згідно з процедурою відповідно до цього розділу.
У разі прийняття рішення про припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації корпоративного пенсійного фонду, якщо його створення було передбачено колективним договором, рішення про припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації такого пенсійного фонду набирає чинності за умови внесення змін до колективного договору.
2. Уповноважений орган пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації:
приймає рішення про припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації (далі – рішення про ліквідацію пенсійного фонду);
призначає комісію з припинення та голову комісії з припинення із числа її членів;
затверджує порядок і строки подання кредиторами вимог до пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації;
затверджує строки прийняття заяв від учасників пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, щодо переведення пенсійних коштів до інших фінансових установ або для здійснення пенсійних виплат;
затверджує порядок витрат на забезпечення діяльності комісії з припинення;
затверджує кандидатуру уповноваженої особи для подання документів щодо прийнятого рішення про ліквідацію пенсійного фонду до відповідного суб’єкта державної реєстрації відповідно до вимог законодавства з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – орган, що здійснює державну реєстрацію).
Строк подання кредиторами вимог до пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, не може становити менше 2 і більше 6 місяців з дня оприлюднення повідомлення про прийняте рішення про ліквідацію пенсійного фонду.
Строк подання заяв учасниками пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, щодо переведення пенсійних коштів до інших фінансових установ або для здійснення пенсійних виплат становить три місяця з дня отримання повідомлення про ліквідацію пенсійного фонду або оприлюднення повідомлення про прийняте рішення про ліквідацію пенсійного фонду.
3. Уповноважена особа, зазначена у абзаці сьомому пункту 2 цього розділу, протягом 3 робочих днів з дати прийняття рішення про ліквідацію пенсійного фонду:
повідомляє орган, що здійснює державну реєстрацію, про прийняте рішення;
подає документи відповідно до вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) відомостей про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації.
4. Після прийняття рішення про ліквідацію пенсійного фонду рада пенсійного фонду, а у випадку відсутності ради пенсійного фонду – комісія з припинення, до початку процедури ліквідації цього пенсійного фонду зобов’язана повідомити про прийняте рішення:
1) протягом 1 робочого дня НКЦПФР в електронній формі офіційним каналом зв’язку з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг;
2) протягом 3 робочих днів:
обслуговуючі компанії пенсійного фонду (у разі їх наявності) згідно умов договорів, укладених між цими юридичними особами та радою пенсійного фонду, або статуту пенсійного фонду;
вкладників пенсійного фонду згідно умов пенсійного контракту або статуту пенсійного фонду та учасників пенсійного фонду, перелік яких формується адміністратором такого пенсійного фонду, у паперовій формі засобами поштового зв’язку або в електронній формі з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг на адресу електронної пошти вкладника або учасника.
Повідомлення про прийняте рішення про ліквідацію пенсійного фонду має бути розміщене на вебсайтах пенсійного фонду, що ліквідується, та адміністратора, що здійснює адміністрування цього пенсійного фонду, не пізніше 5 робочих днів з дня його прийняття.
Крім інформації про прийняте рішення про ліквідацію пенсійного фонду повідомлення повинно містити:
найменування пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації;
ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (далі – ідентифікаційний код), код LEI (за наявності) – пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації;
місцезнаходження, поштову адресу, номер контактного телефону, факсу (за наявності), адресу електронної пошти (за наявності) пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації;
дату прийняття рішення про ліквідацію пенсійного фонду;
персональний склад комісії з припинення;
місцезнаходження, поштову адресу, номер контактного телефону, факсу (за наявності), адресу електронної пошти (за наявності) комісії з припинення;
дата закінчення строку прийняття комісією з припинення вимог від кредиторів;
дата закінчення строку прийняття комісією з припинення заяв про переведення пенсійних коштів учасників пенсійного фонду до інших фінансових установ і про здійснення одноразової пенсійної виплати, та адресу, на яку подаються (надсилаються) такі заяви. Період між датою оприлюднення повідомлення на вебсайтах пенсійного фонду, що ліквідується, та адміністратора, що здійснює адміністрування цього пенсійного фонду, та датою закінчення строку прийняття заяв не може бути меншим ніж 100 календарних днів та більшим ніж 120 календарних днів;
інформація про те, що заяви про здійснення одноразової пенсійної виплати та про переведення пенсійних коштів учасників пенсійного фонду до інших фінансових установ почнуть прийматись відповідно до частини першої статті 18 Закону у строк, передбачений планом ліквідації, а передача пенсійних коштів буде здійснюватися відповідно до абзацу першого частини четвертої статті 18 Закону, але не більше ніж протягом 6 місяців з дня затвердження проміжного ліквідаційного балансу пенсійного фонду;
інформація про те, що пенсійні кошти учасників пенсійного фонду, які в установлений термін не подали заяви про переведення таких коштів до інших фінансових установ, будуть переведені до іншого пенсійного фонду за вибором комісії з припинення.
5. На підставі рішення про ліквідацію пенсійного фонду рада такого пенсійного фонду, а у випадку відсутності ради пенсійного фонду – комісія з припинення, протягом 1 робочого дня приймає рішення про визначення єдиного поточного рахунку пенсійного фонду (рахунок, що визначався пенсійними контрактами для зарахування пенсійних внесків) та відкриття у зберігача пенсійного фонду депозитного рахунку, на який зараховуватимуться всі кошти з інших рахунків пенсійного фонду та всі надходження коштів від продажу активів пенсійного фонду (далі – спеціальний ліквідаційний рахунок), та визначає особу, яка має відкрити ці рахунки. Усі інші рахунки пенсійного фонду, крім рахунків у цінних паперах, підлягають закриттю.
Якщо за діючими пенсійними контрактами на єдиний поточний рахунок пенсійного фонду надходять пенсійні внески, то вони підлягають зарахуванню на спеціальний ліквідаційний рахунок після їх персоніфікації.
6. Умовами договору, на підставі якого відкривається спеціальний ліквідаційний рахунок, має бути передбачено, що банк не має права:
самостійно використовувати активи пенсійного фонду, які розміщені на цьому рахунку;
включати активи пенсійного фонду, які розміщені на цьому рахунку, до ліквідаційної маси банку в разі якщо щодо нього прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію;
встановлювати будь-які санкції за рахунок пенсійних активів та здійснювати будь-які безакцептні списання з цього рахунку;
встановлювати будь-які обмеження щодо обсягів та строків надходжень на цей рахунок;
встановлювати будь-які обмеження щодо дати переказу коштів з цього рахунку на єдиний поточний рахунок пенсійного фонду за розпорядженнями комісії з припинення.
7. Після прийняття рішення про ліквідацію пенсійного фонду та призначення комісії з припинення або після набрання чинності судового рішення про ліквідацію пенсійного фонду рада пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, втрачає свої повноваження з управління пенсійним фондом, які переходять до комісії з припинення.
8. Комісія з припинення після внесення органом, що здійснює державну реєстрацію, до Єдиного державного реєстру відомостей про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації та отримання нею виписки з Єдиного державного реєстру протягом 3 робочих днів з дня її отримання подає до НКЦПФР із супровідним листом з проханням погодити рішення про ліквідацію пенсійного фонду такі документи:
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
копію протоколу (витяг з протоколу або інший документ) засідання Уповноваженого органу пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, що місить інформацію про прийняття ним рішення про ліквідацію пенсійного фонду та рішення про призначення складу комісії з припинення;
анкети фізичних осіб, які входять до складу комісії з припинення (додаток 1);
виписку з Єдиного державного реєстру про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації або інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до зазначеної виписки в електронній формі в Єдиному державному реєстрі.
Подання документів до НКЦПФР здійснюється у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення.
9. У разі внесення змін до персонального складу комісії з припинення пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, такі зміни реєструються в органі, що здійснює державну реєстрацію, в установленому законодавством порядку.
Протягом 3 робочих днів з дати внесення змін до персонального складу комісії з припинення повідомити НКЦПФР про зміну персонального складу комісії з припинення з наданням копії протоколу (витягу з протоколу або іншого документа) засідання Уповноваженого органу пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, що місить інформацію про прийняття ним рішення про внесення змін до персонального складу комісії з припинення та анкет фізичних осіб, які входять до складу комісії з припинення (додаток 1) щодо фізичних осіб, які були додатково включені до складу комісії з припинення або на заміну виключеного(их) члена(ів) комісії з припинення.
Подання документів до НКЦПФР здійснюється у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення.
10. Розгляд документів, наданих відповідно до пункту 8 цього розділу, для погодження рішення про ліквідацію пенсійного фонду, здійснюється у порядку, встановленому пунктом 3 розділу VI цього Положення.
11. Протягом 5 робочих днів після отримання повідомлення про погодження НКЦПФР рішення про ліквідацію пенсійного фонду комісія з припинення надає повідомлення про це обслуговуючим компаніям пенсійного фонду (у разі їх наявності) у порядку та спосіб відповідно до умов відповідних договорів між пенсійним фондом та цими юридичними особами або статуту пенсійного фонду. До повідомлення додаються копія рішення про ліквідацію пенсійного фонду та копія рішення НКЦПФР про погодження рішення про ліквідацію пенсійного фонду.
Обслуговуючі компанії пенсійного фонду (у разі їх наявності) протягом 3 робочих днів після отримання цього повідомлення разом з документами, передбаченими абзацом першим цього пункту, мають повідомити комісію з припинення про отримання повідомлення із зазначенням дати його отримання у тому ж порядку та спосіб, в якому ними було отримано це повідомлення.
12. Рішення про ліквідацію пенсійного фонду та рішення НКЦПФР про його погодження оприлюднюється:
НКЦПФР на її офіційному вебсайті протягом 3 робочих днів з дати погодження цього рішення НКЦПФР;
на вебсайтах адміністратора цього пенсійного фонду (у разі наявності адміністратора) та пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, протягом 3 робочих днів з дня отримання повідомлення про погодження НКЦПФР рішення про ліквідацію пенсійного фонду, відповідно до пункту 11 цього розділу, або рішення суду.
13. З наступного дня після дня оприлюднення відповідно до пункту 12 цього розділу на офіційному вебсайті НКЦПФР рішення про ліквідацію пенсійного фонду або набрання законної сили судовим рішенням про ліквідацію пенсійного фонду такому пенсійному фонду забороняється:
укладення нових пенсійних контрактів та договорів про виплату пенсії на визначений строк;
прийняття заяв про визначення пенсійного віку учасників пенсійного фонду;
виконання заяв про здійснення одноразової пенсійної виплати та переведення пенсійних коштів учасників пенсійного фонду до інших фінансових установ до настання дати фіксації активів та зобов’язань пенсійного фонду, визначеної пунктом 29 цього розділу;
проведення будь-яких інших операцій з пенсійними активами, крім операцій, пов’язаних із реалізацією (продажем) активів пенсійного фонду та оплатою послуг, що надаються пенсійному фонду відповідно до Закону.
До дати погодження НКЦПФР рішення про ліквідацію пенсійного фонду пенсійний фонд має виконувати свої зобов’язання.
14. З дати погодження НКЦПФР рішення про ліквідацію пенсійного фонду вважається(ються) розірваним(и) пенсійний(і) контракт(и), укладений(і) на користь учасника(ів) пенсійного фонду, сума пенсійних коштів на індивідуальному(их) пенсійному(их) рахунку(ах) якого (яких) дорівнює нулю, а такий(і) учасник(и) втрачає(ють) статус учасника(ів) пенсійного фонду.
15. Комісія з припинення протягом 15 робочих днів з дати внесення відомостей до Єдиного державного реєстру у зв’язку з початком процедури припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації розробляє та затверджує, з урахуванням обмежень, встановлених частиною четвертою статті 18 Закону, та за формою згідно з додатком 2 до цього Положення План ліквідації недержавного пенсійного фонду (далі – План ліквідації), який надає до НКЦПФР на погодження.
План ліквідації, крім етапів, передбачених у формі згідно з додатком 2 до цього Положення, містить додаткові етапи, які враховують особливості ліквідації окремого пенсійного фонду.
У разі зміни складу комісії з припинення (повністю або частково) при поданні до НКЦПФР інформації щодо нового складу комісії з припинення, відповідно до пункту 9 цього розділу, необхідно надати інформацію про ознайомлення нових членів комісії з припинення з Планом ліквідації.
16. Комісія з припинення протягом 3 робочих днів з дня затвердження Плану ліквідації подає до НКЦПФР із супровідним листом з проханням погодити План ліквідації такі документи:
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
копію протоколу (витяг з протоколу або інший документ) засідання комісії з припинення пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, що місить інформацію про затвердження Плану ліквідації;
звіт про активи та зобов’язання пенсійного фонду, складений за формою згідно з додатком 3 до цього Положення;
План ліквідації.
17. Подання документів до НКЦПФР, визначених у пункті 16 цього розділу, здійснюється у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення.
Розгляд та погодження Плану ліквідації, наданого відповідно до пункту 16 цього розділу, здійснюється у порядку, встановленому пунктом 3 розділу VI цього Положення.
18. Погоджений НКЦПФР План ліквідації повертається відповідно до пункту 7 розділу VI цього Положення.
19. У разі виникнення необхідності внесення змін до Плану ліквідації комісія з припинення протягом 5 робочих днів з дня прийняття рішення про внесення таких змін, однак не пізніше ніж за тридцять календарних днів до закінчення терміну виконання Плану ліквідації, вносить відповідні зміни до Плану приєднання.
Уточнений План ліквідації затверджується комісією з припинення.
20. Комісія з припинення протягом 3 робочих днів з дня затвердження уточненого Плану ліквідації подає до НКЦПФР із супровідним листом з проханням погодити уточнений План ліквідації такі документи:
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
затверджений уточнений План ліквідації, який має містити відомості про виконані етапи попереднього Плану ліквідації;
примірник або копію протоколу (витяг з протоколу) комісії з припинення про затвердження уточненого Плану ліквідації.
21. Подання документів до НКЦПФР, визначених у пункті 20 цього розділу, та їх розгляд здійснюється у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення.
У разі прийняття НКЦПФР рішення про погодження уточненого Плану ліквідації погоджений План ліквідації повертається відповідно до пункту 7 розділу VI цього Положення.
22. Комісія з припинення згідно з повноваженнями відповідно до пункту 6 розділу II цього Положення:
здійснює інвентаризацію активів та зобов’язань пенсійного фонду;
забезпечує здійснення закриття депозитних рахунків пенсійного фонду;
здійснює приймання заяв/документів від учасників пенсійного фонду;
визначає особу, яка буде здійснювати реалізацію активів пенсійного фонду на підставі відповідного договору та повідомляє про це рішення обслуговуючі компанії пенсійного фонду (у разі їх наявності) у порядку та спосіб відповідно до умов відповідних договорів між радою пенсійного фонду та цими юридичними особами та НКЦПФР у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення;
здійснює інші дії, які можуть бути передбачені до складання проміжного ліквідаційного балансу.
23. Після завершення строку надання вимог кредиторів, визначеного Планом ліквідації, але не раніш ніж через два місяці з дати оприлюднення рішення про ліквідацію пенсійного фонду відповідно до пункту 12 цього розділу комісія з припинення складає та затверджує проміжний ліквідаційний баланс, який повинен містити відомості про активи та зобов’язання пенсійного фонду, що ліквідується, у тому числі суму пенсійних коштів, що належать учасникам пенсійного фонду на дату складання балансу.
24. Копії затвердженого комісією з припинення проміжного ліквідаційного балансу, засвідчені в установленому законодавством порядку, надаються комісією з припинення з відповідними супровідними листами адміністратору та зберігачу (у разі їх наявності) пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, та особі, яка визначена відповідно до абзацу п’ятого пункту 22 цього розділу і з якою укладено відповідний договір на реалізацію активів пенсійного фонду.
До отримання таких копій адміністратором та зберігачем будь-які операції з активами пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, заборонені.
25. Після затвердження проміжного ліквідаційного балансу особа, що визначена відповідно до абзацу п’ятого пункту 22 цього розділу, з якою укладено відповідний договір, розпочинає реалізацію всіх активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації. Розпочинається розрахунок з кредиторами пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації.
Реалізація всіх активів пенсійного фонду та зарахування грошових коштів від їх продажу на спеціальний ліквідаційний рахунок пенсійного фонду здійснюється протягом терміну, що не перевищує 6 місяців з дня затвердження проміжного ліквідаційного балансу.
У разі коли продаж активів пенсійного фонду в цінних паперах протягом зазначеного часу може призвести до значного зниження їх вартості, а саме на 20 відсотків і більше, НКЦПФР має право за відповідним зверненням комісії з припинення прийняти рішення про надання дозволу на передачу в першу чергу пенсійних коштів учасників пенсійного фонду, які досягли пенсійного віку, а строк передачі пенсійних коштів інших учасників пенсійного фонду продовжити, однак не більше ніж на 12 місяців. У цьому випадку комісія з припинення звертається до НКЦПФР з проханням дозволити продовжити граничний строк для реалізації активів пенсійного фонду з обґрунтуванням такого подовження.
Подання документів для продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, та їх розгляд НКЦПФР здійснюється відповідно до порядку, встановленого пунктами 1 та 3 розділу VI цього Положення.
26. Після отримання повідомлення разом з копією відповідного рішення НКЦПФР про продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, комісія з припинення повідомляє про це листом, з наданням копії рішення НКЦПФР про продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, адміністратора та зберігача (у разі їх наявності) пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, та особу, яка визначена відповідно до абзацу п’ятого пункту 22 цього розділу.
27. Протягом 3 місяців з дати отримання повідомлення про припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації, або оприлюднення повідомлення про прийняте рішення про ліквідацію пенсійного фонду, визначеного підпунктом 2 пункту 4 цього розділу, кожен його учасник повинен надіслати (надати) до комісії з припинення документи відповідно до частини першої статті 18 Закону.
28. Наступного робочого дня після дати закінчення строку прийняття заяв та документів від учасників, визначеного відповідно до пункту 27 цього розділу, комісія з припинення надає адміністратору отримані заяви, який їх узагальнює та надає комісії з припинення інформацію про учасників, які подали заяви про переведення пенсійних коштів, та учасників, які не подали таких заяв у встановлений строк.
29. Після завершення реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, всі кошти зі спеціального ліквідаційного рахунку мають бути переказані одним платежем на єдиний поточний рахунок пенсійного фонду. Після переказу всіх коштів зі спеціального ліквідаційного рахунку цей рахунок закривається.
Дата зарахування всіх коштів на єдиний поточний рахунок визначається як дата фіксації активів та зобов’язань пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації (далі – дата фіксації).
Розпорядником єдиного поточного рахунку визначається адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, а у випадку відсутності такого адміністратора – комісія з припинення.
Визначення суми пенсійних коштів, що належать кожному учаснику пенсійного фонду, здійснюється в порядку, передбаченому статтею 51 Закону.
Адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації (у разі його відсутності – комісія з припинення), формує (уточнює) перелік учасників пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, та список кредиторів, що залишились.
30. Комісія з припинення протягом 3 робочих днів з дати фіксації складає ліквідаційний баланс, який відображає тільки кошти пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, що залишились після реалізації всіх його активів, та зобов’язання цього пенсійного фонду, які залишилися і відшкодовуються за рахунок пенсійних активів.
31. Комісія з припинення протягом 3 робочих днів з дня складання ліквідаційного балансу пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, подає його для затвердження до НКЦПФР.
32. Для затвердження ліквідаційного балансу пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, комісія з припинення подає до НКЦПФР із супровідним листом з проханням затвердити ліквідаційний баланс пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, такі документи:
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів поданих документів;
ліквідаційний баланс.
33. Подання документів до НКЦПФР, визначених у пункті 32 цього розділу, здійснюється у формі та порядку, встановленими пунктом 1 розділу VI цього Положення.
Розгляд та затвердження ліквідаційного балансу, наданого відповідно до пункту 32 цього розділу, здійснюється у порядку, встановленому пунктом 3 розділу VI цього Положення.
34. Належним чином засвідчені копії затвердженого ліквідаційного балансу надаються комісією з припинення адміністратору та зберігачу (у разі їх наявності) пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, у порядку та спосіб відповідно до умов відповідних договорів між радою пенсійного фонду та цими юридичними особами або статуту пенсійного фонду.
35. Після отримання затвердженого ліквідаційного балансу розпочинається виконання зобов’язань перед учасниками пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації (переведення пенсійних коштів і здійснення одноразових пенсійних виплат), та остаточний розрахунок із кредиторами цього пенсійного фонду. Виконання зобов’язань здійснюється з єдиного поточного рахунку в грошовій формі виключно безготівковим платежем протягом строку, визначеного Планом ліквідації, але не пізніше як протягом 6 місяців з дня затвердження проміжного ліквідаційного балансу.
36. Після затвердження НКЦПФР ліквідаційного балансу комісія з припинення повинна визначити відкритий пенсійний фонд, до якого будуть переведені пенсійні кошти учасників, які не подали відповідних заяв про переведення належних їм коштів або про одноразову пенсійну виплату. Такий пенсійний фонд має відповідати наступним вимогам:
1) строк діяльності пенсійного фонду у системі недержавного пенсійного забезпечення – не менше 3 років;
2) відсутність заходів впливу до обслуговуючих компаній цього пенсійного фонду, застосованих НКЦПФР протягом останніх 2 років;
3) показник зміни чистої вартості одиниці пенсійних активів за останні 12 місяців – на рівні, не нижчому за середньозважений показник зміни чистої вартості одиниці пенсійних активів, що визначається НКЦПФР;
4) пенсійні активи протягом останніх 12 місяців відповідають вимогам щодо складу активів та обмежень інвестиційної діяльності відповідно до статей 47 і 49 Закону;
5) чиста вартість активів пенсійного фонду становить понад 10 мільйонів гривень на останню звітну дату та перевищує суму пенсійних коштів, що підлягає переведенню до такого пенсійного фонду;
6) граничний розмір витрат, який відшкодовується за рахунок пенсійних активів такого пенсійного фонду, не перевищує нормативно встановлені НКЦПФР обмеження, встановлені Положенням про граничний розмір витрат, пов’язаних із здійсненням недержавного пенсійного забезпечення, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 липня 2021 року № 500, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 серпня 2021 року за № 1030/36652, протягом останніх 12 місяців.
У разі відсутності відкритого пенсійного фонду, що відповідає вимогам, встановленим підпунктами 2, 5 цього пункту, комісія з припинення визначає відкритий пенсійний фонд на підставі підпунктів 1, 3, 4, 6 цього пункту.
37. Якщо учасник пенсійного фонду у строк, визначений у пункті 27 цього розділу, не подав заяви та відповідних документів, пенсійні кошти такого учасника підлягають передачі до відкритого пенсійного фонду, визначеного комісією з припинення відповідно до пункту 36 цього розділу.
Рішення про визначення відкритого пенсійного фонду, до якого будуть переведені пенсійні кошти учасників, які не подали відповідних заяв для переведення, надається протягом 1 робочого дня адміністратору пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації (у разі наявності). У рішенні зазначається строк переведення пенсійних коштів учасників, визначений Планом ліквідації.
На підставі цього рішення пенсійний фонд, що припиняється шляхом ліквідації, в особі свого адміністратора, а у разі його відсутності – комісії з припинення укладає з визначеним пенсійним фондом договір про переведення коштів учасників.
38. Повідомлення про переведення коштів учасників, які не подали заяви та документів, визначених частиною першою статті 18 Закону, до відкритого пенсійного фонду надсилається кожному учаснику пенсійного фонду, кошти якого переведені до цього пенсійного фонду, протягом 1 місяця з дня переведення.
Також повідомлення про відкритий пенсійний фонд, до якого були переведені пенсійні кошти учасників, які не подали заяви про переведення своїх коштів та відповідні документи, розміщується на вебсайтах пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, та пенсійного фонду, до якого переведені кошти таких учасників.
39. Договір, визначений пунктом 37 цього розділу, містить:
1) перелік учасників пенсійного фонду, пенсійні кошти яких переводяться;
2) склад та структура інформації по кожному учаснику, кошти якого переводяться;
3) порядок передачі інформації по кожному учаснику, кошти якого переводяться;
4) строк переведення коштів учасників;
5) порядок повідомлення учасників про переведення коштів.
Договір може містити за згодою сторін інші умови, які не суперечать законодавству.
40. У випадку переведення пенсійних коштів померлого учасника, від спадкоємців якого не подано заяву про здійснення одноразової виплати, кошти такого померлого учасника переводяться до відкритого пенсійного фонду, визначеного відповідно до пункту 36 цього розділу. Адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації (а у разі його відсутності – комісія з припинення), зобов’язаний повідомити про це відкритий пенсійний фонд, до якого переводяться кошти такого учасника, та нотаріуса, що веде спадкову справу, від якого адміністратор отримав запит на наявність коштів на індивідуальному пенсійному рахунку померлого учасника, про переведення пенсійних коштів такого учасника до відкритого пенсійного фонду із зазначенням його реквізитів.
41. Адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, повідомляє комісію з припинення у порядку та спосіб відповідно до умов укладеного ним з радою пенсійного фонду договору про адміністрування пенсійного фонду або статуту пенсійного фонду про завершення виконання зобов’язань такого пенсійного фонду протягом 1 робочого дня з дати завершення виконання всіх зобов’язань.
Фінансова установа, до якої були переведені пенсійні кошти учасника, який не подав заяву та документи, визначені частиною першою статті 18 Закону, повідомляє такого учасника у письмовій формі протягом 10 робочих днів з дати отримання його коштів про дату та суму зарахованих коштів із зазначенням повного найменування такої фінансової установи, її місцезнаходження, ідентифікаційний код, код LEI (за наявності), контактні дані (телефон/факс, адреса для листування), прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) керівника фінансової установи.
42. Після передачі пенсійних коштів учасників пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, до інших фінансових установ пенсійні контракти та договори про виплату пенсії на визначений строк, укладені з цим пенсійним фондом, вважаються розірваними.
43. Комісія з припинення протягом 3 робочих днів після виконання всіх зобов’язань пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, складає звіт про виконання зобов’язань пенсійного фонду, передбачений частиною першою статті 19 Закону, за формою згідно з додатком 4 до цього Положення, який підписується головою та членами комісії з припинення.
44. Після складання звіту про виконання зобов’язань пенсійного фонду за формою згідно з додатком 4 до цього Положення комісія з припинення повинна передати документи пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, що відповідно до законодавства України підлягають довгостроковому зберіганню, до архівної установи та отримати довідку архівної установи про прийняття документів.
45. Для виключення пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, з державного реєстру фінансових установ (крім банків та товарних бірж) (далі – Реєстр), ведення якого здійснює НКЦПФР, комісія з припинення здійснює дії відповідно до розділу V Порядку ведення реєстрів учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 серпня 2021 року № 700, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2021 року за № 1385/37007 (далі – Порядок ведення реєстрів).
Виключення пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, з Реєстру здійснюється відповідно до Порядку ведення реєстрів.
46. Протягом 3 робочих днів з дня виключення пенсійного фонду з Реєстру комісія з припинення надає обслуговуючим компаніям пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації (у разі наявності), копії повідомлення про виключення пенсійного фонду з Реєстру та копії відповідного рішення.
47. Після отримання повідомлення про виключення пенсійного фонду з Реєстру всі договори, укладені обслуговуючими компаніями з пенсійним фондом, вважаються розірваними, всі рахунки пенсійного фонду, які були відкриті у зберігача, закриваються.
48. Після отримання повідомлення про виключення пенсійного фонду з Реєстру разом з витягом про виключення пенсійного фонду з Реєстру комісія з припинення подає до органу, що здійснює державну реєстрацію, документи для реєстрації припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації.
49. Процедура припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації вважається завершеною з дати внесення відомостей до Єдиного державного реєстру у зв’язку з припиненням пенсійного фонду шляхом ліквідації.
50. У разі якщо пенсійний фонд, що припиняється шляхом ліквідації, не має активів та зобов’язань перед учасниками, обслуговуючими компаніями та іншими кредиторами, що підтверджується звітом про активи та зобов’язання пенсійного фонду, ліквідація пенсійного фонду відбувається згідно з особливостями, передбаченими пунктами 51 – 61 цього розділу, та з дотриманням вимог, встановлених пунктами 2, 3, 13 та 43 – 49 цього розділу.
У разі якщо такий пенсійний фонд має пенсійний(і) контракт(и), укладений(і) на користь учасника(ів) пенсійного фонду, сума пенсійних коштів на індивідуальному(их) пенсійному(их) рахунку(ах) якого (яких) дорівнює нулю, з дати погодження НКЦПФР рішення про ліквідацію пенсійного фонду такий (такі) контракт(и) вважається(ються) розірваним(и), а такий(і) учасник(и) втрачає(ють) статус учасника фонду.
51. Після прийняття рішення про ліквідацію пенсійного фонду рада пенсійного фонду до початку процедури ліквідації цього пенсійного фонду зобов’язана повідомити про це рішення:
протягом 1 робочого дня НКЦПФР в електронній формі офіційним каналом зв’язку з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг;
протягом 3 робочих днів обслуговуючі компанії пенсійного фонду (у разі їх наявності).
52. Рішення про ліквідацію пенсійного фонду оприлюднюється:
НКЦПФР на її офіційному вебсайті протягом 3 робочих днів з дати погодження цього рішення НКЦПФР;
на вебсайтах адміністратора цього пенсійного фонду (у разі наявності адміністратора) та пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, протягом 3 робочих днів з дня отримання комісією з припинення рішення НКЦПФР про погодження рішення про ліквідацію пенсійного фонду.
53. Після прийняття рішення про ліквідацію пенсійного фонду або після набрання законної сили судовим рішенням про ліквідацію пенсійного фонду та призначення комісії з припинення повноваження ради пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, після виконання нею вимог, передбачених пунктом 51 цього розділу, переходять до комісії з припинення, яка здійснює дії, передбачені в пункті 11 цього розділу.
54. Комісія з припинення протягом 3 робочих днів з дати утворення розробляє з урахуванням обмежень, установлених частиною четвертою статті 18 Закону, та за формою згідно з додатком 2 до цього Положення План ліквідації, у якому у пунктах, якими передбачено дії, необхідність здійснення яких відсутня у зв’язку з відсутністю у пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, активів та зобов’язань перед учасниками, обслуговуючими компаніями та іншими кредиторами, у графі “Термін виконання1” ставиться прочерк.
55. Комісія з припинення подає до НКЦПФР із супровідним листом з проханням погодити рішення про ліквідацію пенсійного фонду, яке також містить інформацію про відсутність у пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, активів та зобов’язань перед учасниками, обслуговуючими компаніями та іншими кредиторами, такі документи:
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
виписку із системи персоніфікованого обліку пенсійного фонду про відсутність зобов’язань перед учасниками;
копію протоколу (витяг з протоколу або інший документ) засідання Уповноваженого органу пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, що місить інформацію про прийняття ним рішення про ліквідацію пенсійного фонду та призначення складу комісії з припинення (не подається у разі прийняття рішення НКЦПФР);
копію рішення про ліквідацію пенсійного фонду (подається якщо це рішення не входить до складу документа, визначеного абзацом четвертим цього пункту);
анкети фізичних осіб, що входять до складу комісії з припинення (додаток 1);
виписку з Єдиного державного реєстру про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом ліквідації або інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до зазначеної виписки в електронній формі в Єдиному державному реєстрі;
звіт про активи та зобов’язання пенсійного фонду, складений за формою згідно з додатком 3 до цього Положення;
План ліквідації.
56. Подання документів до НКЦПФР, визначених у пункті 55 цього розділу, здійснюється у формі та порядку, встановленими пунктом 1 розділу VI цього Положення.
Розгляд та погодження документів, наданих відповідно до пункту 55 цього розділу, здійснюється у порядку, встановленому пунктом 3 розділу VI цього Положення.
57. Рішення про погодження Плану ліквідації приймається після погодження рішення про ліквідацію пенсійного фонду.
У разі прийняття НКЦПФР рішення про погодження Плану ліквідації погоджений План ліквідації повертається відповідно до пункту 7 розділу VI цього Положення.
58. У разі виникнення необхідності внесення змін до Плану ліквідації комісія з припинення здійснює дії, визначені у пунктах 19 – 21 цього розділу.
59. З дати прийняття рішення про ліквідацію пенсійного фонду такому пенсійному фонду забороняється укладення пенсійних контрактів.
60. Комісія з припинення у строк, протягом якого всі кредитори, якщо такі з’являться, будуть мати можливість заявити свої вимоги до пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, але не раніше 2 місяців з дати оприлюднення рішення про ліквідацію пенсійного фонду відповідно до пункту 52 цього розділу, складає ліквідаційний баланс та звіт про виконання зобов’язань пенсійного фонду за формою згідно з додатком 4 до цього Положення, у графах таблиць якої, крім загальної інформації про пенсійний фонд, ставиться прочерк. Ліквідаційний баланс затверджується органом, який відповідно до абзацу другого частини другої статті 16, пунктів 1, 2 частини першої статті 17 Закону прийняв рішення про ліквідацію пенсійного фонду.
61. Комісія з припинення готує звіт про проведення ліквідації пенсійного фонду, передбачений частиною першою статті 19 Закону, із зазначенням інформації про відсутність активів та зобов’язань пенсійного фонду.
IV. Припинення пенсійного фонду шляхом приєднання
1. Уповноважені особи засновників кожного з пенсійних фондів, які мають намір брати участь у приєднанні, до початку процедури приєднання у письмовій формі складають проєкт умов приєднання, який повинен містити домовленості стосовно:
умови щодо обов’язкової присутності представника(ів) пенсійного фонду, до якого планується приєднання (далі – пенсійний фонд – правонаступник) під час прийняття Уповноваженим органом пенсійного фонду, що припиняється, рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання до пенсійного фонду – правонаступника;
умови щодо включення представника(ів) пенсійного фонду – правонаступника до складу комісії з припинення пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання;
умови щодо змін або їх відсутність у складі засновників та/або складі ради пенсійного фонду – правонаступника, які можуть настати після завершення процедури приєднання;
інших умов, що потребують узгодження перед початком процедури приєднання.
Також в проєкті умов приєднання має (мають) зазначатись пенсійна(і) схема(и), згідно якої (яких) укладені пенсійні контракти учасників пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання.
2. Збори засновників (правонаступників засновників) або орган управління одноосібного засновника (правонаступника одноосібного засновника), уповноважений приймати віднесені до компетенції зборів засновників рішення, пенсійного фонду – правонаступника після складання проекту умов приєднання та до прийняття рішення про припинення шляхом приєднання уповноваженим органом пенсійного фонду, що припиняється, приймають рішення про:
згоду на приєднання пенсійного фонду, що планує припинитись шляхом приєднання до пенсійного фонду – правонаступника (далі – рішення пенсійного фонду – правонаступника про згоду на приєднання);
затвердження умов приєднання;
затвердження кандидатури (кандидатур) представника(ів), який (які) має (мають) бути присутнім (присутні) під час прийняття Уповноваженим органом пенсійного фонду, що припиняється, рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання до пенсійного фонду – правонаступника, та входити до складу комісії з припинення.
3. Пенсійний фонд, до якого приєднується пенсійний фонд, що припиняється шляхом приєднання, є правонаступником пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання.
У разі припинення пенсійного фонду шляхом приєднання все його майно, права та обов’язки за передавальним актом переходять до пенсійного фонду – правонаступника.
У разі прийняття рішення про приєднання корпоративного пенсійного фонду до іншого корпоративного пенсійного фонду, якщо створення хоча б 1 із цих пенсійних фондів було передбачено колективним договором, рішення про приєднання такого фонду набирає чинності за умови внесення змін до такого (таких) колективного(их) договору(ів).
4. Уповноважений орган пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, у разі наявності згоди на приєднання від пенсійного фонду – правонаступника, прийнятої відповідно до пункту 2 цього розділу, приймає рішення, яке оформлюється протоколом зборів засновників (рішенням уповноваженого органу одноосібного засновника), про:
припинення пенсійного фонду шляхом приєднання до пенсійного фонду – правонаступника, від якого отримано згоду на приєднання (далі – рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання), на підставі якого розпочинається процедура його припинення шляхом приєднання до пенсійного фонду – правонаступника;
затвердження умов приєднання;
призначення персонального складу комісії з припинення, які відповідають вимогам, встановленим пунктом 2 розділу II цього Положення, та голови комісії з припинення з числа членів комісії з припинення;
затвердження порядку і строку подання кредиторами вимог до пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання;
затвердження строку прийняття заяв від учасників пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, щодо переведення пенсійних коштів до інших фінансових установ або для здійснення пенсійних виплат;
затвердження порядку фінансування діяльності комісії з припинення;
призначення кандидатури уповноваженої особи, із числа членів комісії з припинення, для подання документів щодо прийнятого рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання до органу, що здійснює державну реєстрацію.
Строк подання кредиторами вимог до пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, не може становити менше 2 і більше 6 місяців з дня оприлюднення повідомлення про прийняте рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання.
Строк подання заяв учасниками пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, щодо переведення пенсійних коштів до інших фінансових установ або для здійснення пенсійних виплат, не може становити менше 2 місяців з дня оприлюднення повідомлення про прийняте рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання.
На засідання Уповноваженого органу пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, обов’язково запрошується(ються) представник(и) пенсійного фонду – правонаступника.
5. Уповноважена особа, зазначена у абзаці восьмому пункту 4 цього розділу, протягом 3 робочих днів з дати прийняття рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання повідомляє орган, що здійснює державну реєстрацію, про прийняте рішення та подає документи відповідно до вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом приєднання.
6. Після прийняття рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання до пенсійного фонду – правонаступника та призначення комісії з припинення рада пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, втрачає повноваження, які переходять до комісії з припинення.
7. Комісія з припинення після внесення органом, що здійснює державну реєстрацію, до Єдиного державного реєстру відомостей про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом приєднання та отримання нею виписки з Єдиного державного реєстру:
1) протягом 3 робочих днів подає до НКЦПФР повідомлення про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом приєднання разом з такими документами:
описом (переліком) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
копією рішення Уповноваженого органу пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, прийнятого відповідно до пункту 4 цього розділу (не подається у разі прийняття рішення НКЦПФР);
копією повідомлення пенсійного фонду – правонаступника про прийняте ним рішення про згоду на приєднання;
анкетами фізичних осіб, які входять до складу комісії з припинення (додаток 1);
випискою з Єдиного державного реєстру про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом приєднання або інформацію про код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, що надає доступ до зазначеної виписки в електронній формі в Єдиному державному реєстрі.
Подання документів до НКЦПФР здійснюється у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення.
НКЦПФР протягом 3 робочих днів з дати отримання повідомлення про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом приєднання оприлюднює зазначене повідомлення на своєму офіційному вебсайті;
2) протягом 3 робочих днів направляє обслуговуючим компаніям пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, обслуговуючим компаніям пенсійного фонду – правонаступника та раді пенсійного фонду – правонаступника повідомлення про початок процедури припинення пенсійного фонду шляхом приєднання, яке повинно містити:
найменування пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та пенсійного фонду – правонаступника;
ідентифікаційні коди, коди LEI (за наявності) юридичних осіб – пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та пенсійного фонду – правонаступника;
місцезнаходження, поштові адреси, номери контактних телефонів, факсу (за наявності), адреси електронної пошти (за наявності) пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та пенсійного фонду – правонаступника;
дату прийняття рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання;
персональний склад комісії з припинення;
строк подання кредиторами вимог до пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання;
строк подання заяв учасниками пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, щодо переведення пенсійних коштів до інших фінансових установ або для здійснення пенсійних виплат;
місцезнаходження, поштову адресу, номер контактного телефону, факсу (за наявності), адресу електронної пошти (за наявності) комісії з припинення.
8. У разі внесення змін до персонального складу комісії з припинення такі зміни реєструються в органі, що здійснює державну реєстрацію.
Протягом 3 робочих днів з дати внесення змін до персонального складу комісії з припинення Уповноважений орган повинен повідомити НКЦПФР про зміну персонального складу комісії з припинення з наданням анкет фізичних осіб, які входять до складу комісії з припинення (додаток 1) щодо фізичних осіб, які були додатково включені до складу комісії з припинення.
Подання документів до НКЦПФР здійснюється у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення.
9. Протягом 5 робочих днів після отримання обслуговуючими компаніями пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, обслуговуючими компаніями пенсійного фонду – правонаступника та радою пенсійного фонду – правонаступника повідомлення, відповідно до підпункту 2 пункту 7 цього розділу, на вебсайтах пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, адміністратора пенсійного фонду, що припиняється (у разі наявності) шляхом приєднання, пенсійного фонду – правонаступника та адміністратора пенсійного фонду – правонаступника повинно бути оприлюднено повідомлення для вкладників та учасників цих пенсійних фондів, яке повинно містити:
найменування пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та пенсійного фонду – правонаступника;
ідентифікаційні коди, коди LEI (за наявності) юридичних осіб – пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та пенсійного фонду – правонаступника;
місцезнаходження, поштові адреси, номери контактних телефонів, факсу (за наявності), адреси електронної пошти (за наявності) пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та пенсійного фонду – правонаступника;
дату прийняття рішення про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання;
найменування, місцезнаходження, поштову адресу, номери контактних телефонів адміністратора пенсійного фонду – правонаступника;
персональний склад комісії з припинення;
строк подання кредиторами вимог до пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання;
строк подання заяв учасниками пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, щодо переведення пенсійних коштів до інших фінансових установ або для здійснення пенсійних виплат;
реквізити для зв’язку з комісією з припинення.
Крім цього, у повідомленні має бути зазначена інформація про таке:
протягом періоду передачі пенсійних активів до пенсійного фонду – правонаступника або до фінансових установ згідно із Законом операції з ними проводитися не будуть;
виконання всіх заяв учасників та обов’язків перед учасниками пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, після передачі пенсійних активів буде здійснюватися пенсійним фондом – правонаступником;
пенсійні контракти та договори про виплату пенсії на визначений строк, укладені з пенсійним фондом, що припиняється шляхом приєднання, продовжують діяти та не потребують переукладення;
за бажанням вкладників пенсійні контракти, укладені з пенсійним фондом, що припиняється шляхом приєднання, можуть бути переукладені з пенсійним фондом – правонаступником у порядку, встановленому законодавством України;
інформація для учасників пенсійного фонду – правонаступника повинна містити повідомлення про те, що вони мають право перевести свої пенсійні кошти до іншої фінансової установи відповідно до вимог Закону або отримати їх за наявності підстав, визначених Законом.
10. З дати оприлюднення на вебсайтах пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та його адміністратора (у разі наявності) повідомлення для вкладників та учасників пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, про припинення пенсійного фонду шляхом приєднання укладення нових пенсійних контрактів з таким пенсійним фондом забороняється.
11. Комісія з припинення протягом 15 робочих днів з дати внесення відомостей до Єдиного державного реєстру у зв’язку з початком процедури припинення пенсійного фонду шляхом приєднання розробляє в довільній формі з урахуванням особливостей пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та пенсійного фонду – правонаступника План припинення недержавного пенсійного фонду шляхом приєднання (далі – План приєднання) із зазначенням строку або терміну виконання за кожним передбаченим Планом приєднання пунктом та визначенням відповідального за його виконання.
12. План приєднання затверджується комісією з припинення.
13. Комісія з припинення протягом 3 робочих днів з дня затвердження Плану приєднання подає до НКЦПФР разом із супровідним листом такі документи:
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
звіт про активи та зобов’язання пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, складений на дату затвердження Плану приєднання, згідно з пунктом 12 цього розділу, за формою згідно з додатком 3 до цього Положення;
затверджений План приєднання;
примірник або копію протоколу (витяг з протоколу) комісії з припинення про затвердження Плану приєднання.
14. Подання документів до НКЦПФР, визначених у пункті 13 цього розділу, здійснюється у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення.
15. У разі виникнення необхідності у внесенні змін до Плану приєднання комісія з припинення протягом 5 робочих днів з дня прийняття рішення про внесення таких змін, але не пізніше ніж за тридцять календарних днів до закінчення терміну виконання Плану приєднання, вносить відповідні зміни до Плану приєднання.
Уточнений План приєднання затверджується комісією з припинення.
16. Комісія з припинення протягом 3 робочих днів з дня затвердження уточненого Плану приєднання подає до НКЦПФР разом із супровідним листом такі документи:
опис (перелік) документів, у якому зазначається кількість аркушів кожного із поданих документів;
затверджений уточнений План приєднання, який має містити відомості про виконані етапи попереднього Плану приєднання;
примірник або копію протоколу (витяг з протоколу) комісії з припинення про затвердження уточненого Плану приєднання.
17. Подання документів до НКЦПФР, визначених у пункті 16 цього розділу, здійснюється у формі та порядку, встановленому пунктом 1 розділу VI цього Положення.
18. Протягом терміну, визначеного Планом приєднання для прийняття заяв від кредиторів та учасників адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, у разі його наявності, або комісія з припинення до початку процедури передачі активів та зобов’язань пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, до пенсійного фонду – правонаступника здійснює:
1) інвентаризацію активів та зобов’язань пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання. Комісія з припинення складає документ, який повинен містити відомості про активи та зобов’язання пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, в тому числі суму пенсійних коштів, що належать учасникам пенсійного фонду, на дату складання;
2) закриття депозитних рахунків, відкритих пенсійним фондом, що припиняється шляхом приєднання;
3) встановлення всіх невиконаних зобов’язань пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, та відбувається отримання вимог кредиторів до нього.
19. Адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, у разі його наявності, або комісія з припинення, здійснює приймання заяв та документів від учасників до дати передачі активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання.
Наступного робочого дня з дати закінчення строку прийняття заяв та документів від кредиторів та учасників адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, надає комісії з припинення інформацію про кредиторів та учасників, які подали заяви відповідно до цього пункту.
20. У разі неотримання заяви (заяв) про здійснення одноразової(их) пенсійної(их) виплати (виплат) від спадкоємця(ів) померлого учасника пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, адміністратор пенсійного фонду – правонаступника зобов’язаний повідомити нотаріуса, що веде спадкову справу, від якого адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, отримав запит на наявність коштів на індивідуальному пенсійному рахунку померлого учасника, про те, що виконання зобов’язань перед спадкоємцями буде здійснювати пенсійний фонд – правонаступник, із зазначенням його реквізитів.
21. У терміни, встановлені Планом приєднання, розпочинається:
виконання зобов’язань перед учасниками пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, які подали заяви відповідно до пункту 19 цього розділу;
розрахунок з кредиторами пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, з якими укладені відповідні договори, та які подали заяви відповідно до підпункту 3 пункту 18 цього розділу.
22. Протягом 1 робочого дня з дати завершення виконання зобов’язань, передбачених пунктом 21 цього розділу, адміністратор пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, повідомляє комісію з припинення про завершення виконання зобов’язань такого пенсійного фонду.
23. Процедура передачі активів та зобов’язань пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, до пенсійного фонду – правонаступника, розпочинається не пізніше ніж через 10 робочих днів з дати завершення виконання вимог пункту 21 цього розділу.
24. Передача системи персоніфікованого обліку та відповідної документації до пенсійного фонду – правонаступника здійснюється згідно з Положенням про провадження діяльності з адміністрування недержавного пенсійного фонду, затвердженим розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, від 03 грудня 2013 року № 4400, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 лютого 2014 року за № 218/24995.
25. Комісія з припинення складає передавальний акт за формою згідно з додатком 5 до цього Положення. Передавальний акт має бути підписаний комісією з припинення та представниками обслуговуючих компаній пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання (у разі наявності), радою пенсійного фонду – правонаступника і затверджений органом управління одноосібного засновника (правонаступника одноосібного засновника), уповноваженим приймати віднесені до компетенції зборів засновників рішення, або зборами засновників пенсійного фонду – правонаступника, що прийняв(ли) рішення про приєднання пенсійного фонду, що припиняється.
Передавальний акт складається у кількості не менше 4 примірників.
З дати затвердження передавального акта до пенсійного фонду – правонаступника переходять всі права щодо володіння / розпорядження / користування активами та виконання зобов’язань, які передані від пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання.
26. Після затвердження передавального акта комісія з припинення повинна передати документи пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, що відповідно до законодавства України підлягають довгостроковому зберіганню, до архівної установи та отримати довідку архівної установи про прийняття документів. Архівною установою може бути адміністратор пенсійного фонду – правонаступника, який прийняв на зберігання та облік архів документів.
27. Протягом 3 робочих днів з дати затвердження передавального акта, відповідно до пункту 25 цього розділу, уповноважений представник комісії з припинення, з метою виключення пенсійного фонду з Реєстру, здійснює дії, передбачені розділом V Порядку ведення реєстрів.
Виключення пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання, з Реєстру здійснюється відповідно до Порядку ведення реєстрів.
28. Протягом 3 робочих днів з дня виключення пенсійного фонду з Реєстру комісія з припинення надає обслуговуючим компаніям пенсійного фонду, що припиняється шляхом приєднання (у разі наявності), та раді пенсійного фонду – правонаступника і його обслуговуючим компаніям копії повідомлення про виключення пенсійного фонду з Реєстру та копії відповідного рішення.
29. Після отримання повідомлення про виключення пенсійного фонду з Реєстру всі договори, укладені обслуговуючими компаніями з пенсійним фондом, вважаються розірваними, всі рахунки пенсійного фонду, які були відкриті у зберігача, закриваються.
30. Протягом 3 робочих днів після отримання повідомлення разом з витягом про виключення пенсійного фонду з Реєстру комісія з припинення подає до органу, що здійснює державну реєстрацію, документи для реєстрації припинення пенсійного фонду шляхом приєднання.
31. Державна реєстрація припинення пенсійного фонду як юридичної особи при його приєднанні провадиться з урахуванням вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”.
32. Після державної реєстрації припинення пенсійного фонду, що приєднується, за необхідності вносяться зміни до статуту пенсійного фонду – правонаступника, які погоджуються відповідно до Положення про погодження статуту недержавного пенсійного фонду та реєстрацію пенсійних схем недержавного пенсійного фонду, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 05 серпня 2021 року № 607, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2021 року за № 1232/36854, та подаються документи для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.
33. Процедура припинення пенсійного фонду шляхом приєднання вважається завершеною з дати внесення відомостей до Єдиного державного реєстру у зв’язку з припиненням пенсійного фонду шляхом приєднання.
V. Особливості припинення пенсійних фондів шляхом злиття
1. Припинення пенсійних фондів шляхом злиття відбувається на підставі спільного рішення про створення нового пенсійного фонду – правонаступника, прийнятого Уповноваженими органами пенсійних фондів, що планують припинитись шляхом злиття, а також рішень про припинення шляхом приєднання до створеного пенсійного фонду – правонаступника, прийнятого органами, що прийняли рішення про припинення кожного пенсійного фонду, що планує припинитись шляхом злиття.
2. Злиття 2 або більше пенсійних фондів 1 виду здійснюється у такому порядку:
1) прийняття всіма засновниками (правонаступниками засновників) всіх пенсійних фондів, що планують припинитись шляхом злиття, на зборах цих засновників рішення про створення нового пенсійного фонду того ж виду, що і пенсійні фонди, що планують припинитись шляхом злиття (далі – пенсійний фонд – правонаступник);
2) здійснення (забезпечення здійснення) засновниками пенсійного фонду – правонаступника дій, пов’язаних з утворенням, реєстрацією пенсійного фонду – правонаступника та початком його діяльності, передбачених статтями 10 – 12 Закону та цим Положенням;
3) прийняття органами, що прийняли рішення про припинення кожного пенсійного фонду, що планують припинитись шляхом злиття, рішень про припинення пенсійних фондів шляхом приєднання до пенсійного фонду – правонаступника;
4) здійснення припинення кожного з пенсійних фондів, щодо яких прийняті рішення про припинення пенсійних фондів шляхом приєднання до пенсійного фонду – правонаступника, у порядку, передбаченому розділом IV цього Положення, шляхом їх приєднання до пенсійного фонду – правонаступника.
3. При припиненні пенсійних фондів шляхом злиття все їх майно, права та обов’язки за передавальними актами переходять до пенсійного фонду – правонаступника відповідно до пункту 25 розділу IV цього Положення.
4. Процедура припинення всіх пенсійних фондів, що припиняються шляхом злиття, до створеного пенсійного фонду – правонаступника вважається завершеною з дати внесення відомостей до Єдиного державного реєстру у зв’язку з припиненням пенсійних фондів шляхом злиття.
VI. Порядок подання та розгляду документів, пов’язаних з припиненням пенсійного фонду
1. Документи, передбачені цим Положенням для здійснення НКЦПФР певної узгоджувальної дії, а саме: погодження рішення про ліквідацію пенсійного фонду, погодження Плану ліквідації, погодження уточненого Плану ліквідації, затвердження ліквідаційного балансу пенсійного фонду (далі – погодження/затвердження Документа), а також повідомлення подаються до НКЦПФР в електронній формі офіційним каналом зв’язку з урахуванням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Комісія з припинення подає до НКЦПФР документи, перелік яких визначений цим Положенням, та повідомлення з використанням засобу електронної пошти, адресу якої зазначено у листі з проханням щодо погодження/затвердження Документа або продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації.
У пакеті документів, подання яких до НКЦПФР передбачено цим Положенням, кожний документ має бути окремим файлом у форматі Portable Document Format / A (формат специфікації PDF 1.4 ISO 19005-1:2005) (далі – PDF/A) із застосуванням електронного підпису голови комісії з припинення, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, на кожному окремому електронному документі.
Подання комісією з припинення до НКЦПФР документів, створених комісією з припинення або не комісією з припинення в електронній формі, здійснюється із застосуванням електронного підпису голови комісії з припинення, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Подання комісією з припинення до НКЦПФР документів, створених комісією з припинення або не комісією з припинення як електронна копія паперового документа (фотокопія), здійснюється із застосуванням електронного підпису голови комісії з припинення, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
Датою подання до НКЦПФР документів вважається дата їх реєстрації в НКЦПФР.
2. За зверненням комісії з припинення документи щодо погодження/затвердження Документа, подані до НКЦПФР, НКЦПФР має право повернути на доопрацювання до прийняття нею рішення, визначеного пунктом 3 цього розділу.
3. За результатом розгляду поданих документів НКЦПФР приймає рішення щодо погодження/затвердження Документа або про відмову у погодженні/затвердженні Документа протягом 30 календарних днів з дати їх надходження, крім рішення про продовження або про відмову у продовженні граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, яке приймається протягом 10 календарних днів з дати отримання відповідного звернення комісії з припинення.
У разі якщо НКЦПФР одночасно здійснюється розгляд поданих документів для погодження рішення про ліквідацію пенсійного фонду та погодження Плану ліквідації, у разі прийняття НКЦПФР рішення про відмову у погодженні рішення про ліквідацію пенсійного фонду, НКЦПФР також приймає рішення про відмову у погодженні Плану ліквідації.
Під час розгляду документів, поданих для погодження рішення про ліквідацію пенсійного фонду, НКЦПФР здійснюється перевірка членів комісії з припинення вимогам, встановленим пунктом 2 розділу II цього Положення.
У разі встановлення невідповідності членів комісії з припинення встановленим пунктом 2 розділу II цього Положення вимогам, НКЦПФР повідомляє про це комісію з припинення у порядку, встановленому пунктом 5 цього розділу, з поясненням причин невідповідності та під час розгляду документів, поданих для погодження Плану ліквідації, приймає рішення про відмову у погодженні Плану ліквідації, крім випадку, передбаченому абзацом п’ятим цього пункту.
У разі надходження до НКЦПФР під час розгляду документів, поданих для погодження Плану ліквідації, документів, передбачених пунктом 9 розділу III цього Положення, строк розгляду документів, поданих для погодження Плану ліквідації, подовжується на 15 календарних днів для здійснення перевірки на відповідність вимогам, встановленим пунктом 2 розділу II цього Положення, членів комісії з припинення, призначених замість тих, щодо яких було встановлено невідповідність цим вимогам.
4. Рішення про відмову у погодженні/затвердженні Документа приймається у разі:
1) невідповідності поданих документів та/або даних, що містяться в них, вимогам Закону та цього Положення та неправомочності прийняття рішення;
2) подання документів, визначених цим Положенням, не в повному обсязі;
3) ненадання додаткових документів на запит НКЦПФР, передбачений пунктом 9 цього розділу;
4) прийняття рішення про ліквідацію пенсійного фонду з порушенням законодавства (при погодженні рішення про ліквідацію пенсійного фонду);
5) невідповідності члена (членів) комісії з припинення вимогам, встановленим цим Положенням (при погодженні Плану ліквідації / уточненого Плану ліквідації);
6) невідповідності заходів, визначених Планом ліквідації, вимогам законодавства (при погодженні Плану ліквідації / уточненого Плану ліквідації);
7) виявлення під час розгляду документів, поданих згідно умов, передбачених пунктом 50 розділу III цього Положення, фактів наявності у пенсійного фонду, який ліквідується, учасників, активів та/або зобов’язань.
Рішення про відмову у продовженні граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, приймається у разі:
1) комісія з припинення не надала обґрунтованого підтвердження необхідності продовження граничного строку для реалізації активів;
2) встановлення факту, що продаж активів пенсійного фонду в цінних паперах не призведе до значного зниження їх вартості, а саме на 20 відсотків і більше;
3) ненадання додаткових документів на запит НКЦПФР, передбачений пунктом 9 цього розділу.
Не може бути підставою для відмови виявлена технічна (орфографічна, стилістична тощо) помилка, яка не змінює суті документа та не впливає на розуміння та/або тлумачення документа.
Рішення НКЦПФР про відмову у погодженні/затвердженні Документа або про відмову у продовженні граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, може бути оскаржено до НКЦПФР або в судовому порядку.
5. Про прийняте рішення щодо погодження/затвердження Документа / про продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, або про відмову у погодженні/затвердженні Документа / про відмову у продовженні граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, комісія з припинення повідомляється в електронній формі офіційним каналом зв’язку шляхом направлення відповідного листа на адресу електронної пошти, зазначену в листі з проханням щодо погодження/затвердження Документа або продовженні граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, за підписом уповноваженої особи НКЦПФР, яка згідно з розподілом обов’язків відповідає за цей напрям роботи, протягом 3 робочих днів з дати прийняття відповідного рішення.
Підпис на документах, який має здійснювати уповноважена особа НКЦПФР відповідно до вимог цього Положення, здійснюються шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису такою особою на відповідні електронні документи.
6. У повідомленні щодо прийняття НКЦПФР рішення про відмову у погодженні/затвердженні Документа або про відмову у продовженні граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, зазначається вичерпний перелік підстав такої відмови.
У разі відмови у погодженні/затвердженні Документа або про відмову у продовженні граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, подані документи заявнику не повертаються.
Після усунення причин, що були підставою для прийняття НКЦПФР рішення про відмову у погодженні/затвердженні Документа або про відмову у продовженні граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, комісія з припинення може повторно подати документи, передбачені Положенням для погодження/затвердження Документа або про продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, які розглядатимуться відповідно до цього Положення.
7. При прийнятті рішення про погодження/затвердження Документа або про продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, комісії з припинення надсилається копія відповідного рішення НКЦПФР.
У разі погодження/затвердження Документа до повідомлення НКЦПФР також додається відповідно копія рішення НКЦПФР, погоджений План ліквідації або уточнений План ліквідації, або ліквідаційний баланс, на який накладений кваліфікований електронний підпис особи, уповноваженої наказом Голови НКЦПФР на погодження рішення про ліквідацію пенсійного фонду та Плану ліквідації або затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог законодавства про електронний документообіг та електронні довірчі послуги, що є підтвердженням погодження/затвердження Документа.
8. Датою здійснення погодження/затвердження Документа або продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації, є дата прийняття НКЦПФР відповідного рішення.
9. НКЦПФР може здійснити перевірку інформації, що міститься у поданих документах для погодження/затвердження Документа або про продовження граничного строку для реалізації активів пенсійного фонду, що припиняється шляхом ліквідації. У разі потреби можуть бути зроблені запити щодо отримання необхідної інформації (в тому числі щодо справедливої вартості реалізації пенсійних активів), а також призначена перевірка (інспекція) щодо дотримання вимог законодавства при проведенні припинення пенсійного фонду. У разі направлення запиту щодо отримання необхідної інформації перебіг строку розгляду відповідних документів зупиняється з наступного календарного дня після направлення НКЦПФР відповідного запиту та поновлюється з наступного календарного дня після отримання НКЦПФР всієї додаткової інформації від заявника.
Т. в. о. директора департаменту
методології регулювання професійних
учасників ринку цінних паперів
Ірина КОЗЛОВСЬКА