КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 23 жовтня 2023 р. № 1109
Київ
Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Каталог типових посад державної служби і критерії віднесення до таких посад;
Алгоритм проведення класифікації посад державної служби в умовах воєнного стану.
2. Установити, що у 2023 році з метою підготовки до впровадження у 2024 році єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби після набрання чинності законом щодо зміни моделі оплати праці державних службовців класифікація посад державної служби державними органами проводиться у місячний строк з дня набрання чинності цією постановою згідно з Алгоритмом проведення класифікації посад державної служби в умовах воєнного стану, затвердженим цією постановою.
3. Державним органам провести класифікацію посад державної служби із штатною чисельністю:
до 100 посад — протягом 10 робочих днів з дня набрання чинності цією постановою;
до 500 посад — протягом 15 робочих днів з дня набрання чинності цією постановою;
до 1000 посад — протягом 20 робочих днів з дня набрання чинності цією постановою;
понад 1000 посад — не пізніше ніж через місяць з дня набрання чинності цією постановою.
Прем’єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 жовтня 2023 р. № 1109
КАТАЛОГ
типових посад державної служби і критерії віднесення до таких посад
1. Цей Каталог визначає перелік сімей та рівнів типових посад державної служби, містить їх опис з метою проведення класифікації посад державної служби.
Цей Каталог розроблено для використання керівниками державної служби в державних органах, працівниками служб управління персоналом, керівниками структурних підрозділів та іншими державними службовцями державних органів під час проведення класифікації посад державної служби.
2. У цьому Каталозі терміни вживаються в такому значенні:
документи державної політики — акти законодавства, які забезпечують формування або здійснення (проведення) державної політики, що визначають курс дій, містять завдання і заходи, спрямовані на розв’язання проблем розвитку держави, окремих галузей економіки або адміністративно-територіальних одиниць на основі результатів поглибленого аналізу суспільних проблем (програмні документи — стратегії, державні цільові програми, а також інші документи програмного та концептуального характеру);
типові посади — група посад державної служби, подібних за напрямами роботи в межах однієї сім’ї посад або за обсягом повноважень та відповідальністю в межах одного рівня посади.
Інші терміни у цьому Каталозі вживаються у значенні, наведеному в Законі України “Про державну службу”, Методиці проведення класифікації посад державної служби, затвердженій НАДС, інших актах законодавства з питань державної служби.
3. Критеріями класифікації посад державної служби є сім’я посад, рівні посад, юрисдикція та тип державного органу.
4. Цим Каталогом визначаються 27 сімей посад державної служби, які позначаються арабськими цифрами:
адміністративне керівництво (1);
адміністрування та надання публічних послуг (2);
аналіз державної політики та нормотворча діяльність (3);
бухгалтерія (4);
внутрішній аудит (5);
господарські функції (6);
державний нагляд і контроль (7);
діловодство, канцелярія та архів (8);
забезпечення реалізації (координації реалізації) державної
політики (9);
закупівлі (10);
запобігання корупції (11);
інформаційна безпека та кіберзахист (12);
комунікація та інформаційне забезпечення (13);
літературне редагування (14);
міжнародне співробітництво (15);
оборонна робота, мобілізаційна підготовка і мобілізація (16);
організаційне забезпечення виконання функцій суду або конституційного провадження (17);
організація засідань (18);
правове забезпечення (19);
протокол та церемоніал (20);
режимно-секретна діяльність (21);
управління державною власністю (22);
управління інформаційно-комунікаційними системами (23);
управління персоналом (24);
управління проектами інформатизації (25);
управління фінансами (26);
цивільний захист та охорона праці (27).
5. Описи сімей посад державної служби наведені у додатках 1—27. Опис кожної сім’ї посад включає:
1) назву та номер сім’ї посад державної служби;
2) основний функціонал типових посад;
3) рівні посад;
4) таблицю класифікації посад державної служби.
6. Основний функціонал типових посад містить узагальнений опис основних напрямів роботи на відповідних посадах державної служби. Перелік основного функціоналу типових посад не є вичерпним.
7. Сім’я посад визначається на основі співвідношення опису сім’ї з метою посади державної служби та основними напрямами роботи.
На посаді державної служби може виконуватися робота за напрямами, які належать до різних сімей посад. Посада державної служби належить до тієї сім’ї посад, робота за основними напрямами на якій виконується протягом частини робочого часу.
Якщо жодна з функцій не виконується протягом переважної частини робочого часу, така посада державної служби класифікується відповідно до найбільш важливої функції, яка виконується регулярно, або до функції, що виконується найчастіше.
8. Кожна сім’я включає посади різних рівнів відповідно до ролі та місця посади в організаційній структурі державного органу, основної мети посади. Кожен рівень позначається римською цифрою. Усього визначено дев’ять рівнів посад державної служби:
1) для посад державної служби категорій “А” та “Б”, які є керівниками державної служби в державних органах або здійснюють колективне керівництво колегіальним державним органом:
І (перший) керівний рівень;
ІІ (другий) керівний рівень;
ІІІ (третій) керівний рівень;
2) для посад державної служби категорії “Б”:
ІV (четвертий) керівний рівень;
V (п’ятий) керівний рівень;
VІ (шостий) керівний рівень;
3) для посад державної служби категорії “В”:
VІІ (вищий) фаховий рівень;
VІІІ (середній) фаховий рівень;
ІХ (початковий) фаховий рівень.
9. У межах сімей посад може визначатися різна кількість рівнів посад.
В одному структурному підрозділі можуть бути посади державної служби, віднесені до різних сімей та рівнів посад.
10. Посади заступників керівників державної служби в державних органах або заступників керівників та членів колегіальних державних органів класифікуються за посадами керівників державної служби в державному органі або керівників колегіальних державних органів.
Рівень посади заступників керівників структурних підрозділів визначається за посадами керівників таких підрозділів.
Рівень посади керівників головних управлінь у складі самостійного структурного підрозділу, координатора в державних органах першого (1) типу, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, визначається за посадами керівників самостійних структурних підрозділів таких органів.
11. Типові посади, визначені в межах кожної із сімей посад, можуть бути представлені у державних органах трьох юрисдикцій:
першої (1) — державні органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
другої (2) — державні органи, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, мм. Києва та Севастополя, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення;
третьої (3) — державні органи, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, районів у містах, міст обласного значення.
Юрисдикція державного органу позначається арабською цифрою.
12. Державні органи в межах першої (1) юрисдикції поділяються за типами:
перший (1) — Апарат Верховної Ради України, Секретаріат Кабінету Міністрів України, постійно діючий допоміжний, допоміжні, консультативно-дорадчі органи, утворені Президентом України, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим, міністерства, з якими обов’язковому погодженню підлягають проекти актів Кабінету Міністрів України, за результатами розгляду яких оформлюється висновок, апарати (секретаріати) Ради національної безпеки і оборони України, Центральної виборчої комісії, Рахункової палати, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Конституційного Суду України, Верховного Суду, вищих спеціалізованих судів, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Офісу Генерального прокурора;
другий (2) — інші міністерства, державні органи із спеціальним статусом або діяльність яких спрямовується i координується безпосередньо Кабінетом Міністрів України, до повноважень яких належить формування державної політики в одній чи декількох сферах, центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, НКЦПФР, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, АРМА, ДСА, центральний орган управління Служби судової охорони;
третій (3) — інші державні органи, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, їх апарати та секретаріати, територіальні органи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, однієї або кількох областей, мм. Києва та Севастополя.
Тип державного органу позначається арабською цифрою від 1 до 3 через крапку після проставлення цифри, якою позначена юрисдикція.
13. Класифікаційний код посади визначається відповідно до таблиці класифікації посад державної служби згідно з додатками 1—27 шляхом послідовного проставлення через дефіс цифр, якими позначені:
сім’я посад;
рівень посад;
юрисдикція та тип державного органу.
14. Під час встановлення фахового рівня для посад категорії “В” керівник державної служби в державному органі (керівник державного органу) враховує:
можливість віднесення посади головного спеціаліста та прирівняних до неї посад до VII (вищого), VIII (середнього) та IX (початкового) фахового рівня;
можливість віднесення посади провідного спеціаліста та прирівняних до неї посад до VIII (середнього) чи IX (початкового) фахового рівня і те, що вони не можуть бути віднесені до VII (вищого) фахового рівня;
те, що посада спеціаліста та прирівняні до неї посади належать до IX (початкового) фахового рівня та не можуть бути віднесені до VII (вищого) чи VIII (середнього) фахового рівня.
Рішення щодо кількості посад державної служби у відсотках категорії “В” в межах відповідного фахового рівня приймає керівник державної служби в державному органі (керівник державного органу) виключно в межах видатків, передбачених на оплату праці працівників державних органів у Законі України “Про Державний бюджет України на 2024 рік”.
15. Віднесення посад державної служби до сім’ї “Аналіз державної політики та нормотворча діяльність (3)” здійснюється виключно у державних органах першого (1) та другого (2) типів за наявності відповідних функцій у положенні про такий державний орган, іншому акті законодавства, що визначає його основні завдання та функції.
Кількість посад, які віднесено до сім’ї “Аналіз державної політики та нормотворча діяльність (3)” в межах державного органу (його апарату, секретаріату) визначається у відсотках загальної кількості посад державної служби, класифікацію яких проведено, згідно із Законом України “Про Державний бюджет України на 2024 рік”.