ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 8 листопада 2023 року № 143
Про затвердження Положення про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільна важливість
Відповідно до статей 7, 15, 551, 56 Закону України “Про Національний банк України”, статей 21, 28 – 30 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”, з метою встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільна важливість, на підставі яких визначається інтенсивність наглядових дій, Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільна важливість, що додається.
2. Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ (Сергій Савчук) після офіційного опублікування довести до відома учасників ринку небанківських фінансових послуг інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
Голова
Андрій ПИШНИЙ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління Національного банку України
08 листопада 2023 року № 143
Положення про встановлення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг, їх суспільна важливість
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблено відповідно до Законів України “Про Національний банк України”, “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” (далі – Закон про фінансові послуги).
2. Терміни, що використовуються в цьому Положенні, уживаються в значеннях, визначених у Законі України “Про Національний банк України”, Законі про фінансові послуги і нормативно-правових актах з питань державного регулювання на ринках небанківських фінансових послуг.
3. Це Положення визначає критерії, за якими Національним банком України (далі – Національний банк) оцінюється ступінь ризику від здійснення діяльності учасниками ринку небанківських фінансових послуг (далі – оцінювання ступеня ризику), їх суспільна важливість (далі – оцінювання суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг) з метою визначення інтенсивності наглядових дій (періодичності проведення планових інспекційних перевірок; під час здійснення безвиїзного нагляду) щодо учасників ринків небанківських фінансових послуг, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк, та порядок їх застосування.
4. Вимоги цього Положення для цілей визначення інтенсивності наглядових дій поширюються на:
1) страховиків;
2) ломбарди, які є учасниками / відповідальними особами фінансової групи;
3) кредитні спілки;
4) лізингодавців;
5) фінансові установи, які мають ліцензії на провадження діяльності з надання таких фінансових послуг: фінансовий лізинг, надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, надання гарантій, факторинг (далі – фінансові компанії).
5. Національний банк під час оцінювання ступеня ризику та суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг використовує ризик-орієнтований підхід з урахуванням принципів пропорційності та доцільності щодо визначення інтенсивності наглядових дій (періодичності проведення планових інспекційних перевірок; під час здійснення безвиїзного нагляду), що передбачає зосередження нагляду на тих учасниках ринку небанківських фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) (далі – учасники ринку небанківських фінансових послуг), які мають вищий ступінь ризику та вищу групу суспільної важливості.
6. Національний банк оцінює ступінь ризику та суспільну важливість учасників ринку небанківських фінансових послуг один раз на рік, не пізніше 15 грудня року, у якому проводиться оцінювання. Періодом оцінювання є період з 01 жовтня року, що передує року проведення Національним банком оцінювання, до 30 вересня поточного року, у якому проводиться таке оцінювання. Датою оцінювання є остання дата періоду оцінювання.
Національний банк, якщо немає повної (за весь період, що підлягає оцінюванню) інформації, потрібної для проведення оцінювання ступеня ризику та суспільної важливості учасника ринку небанківських фінансових послуг за критеріями, визначеними цим Положенням, проводить оцінювання на підставі наявної інформації за звітні періоди в межах із 01 жовтня року, що передує року оцінювання Національним банком, до 30 вересня поточного року.
7. План проведення Національним банком інспекційних перевірок учасників ринку небанківських фінансових послуг на наступний рік складається за результатами оцінювання ступеня ризику та суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг з урахуванням наявних наглядових ресурсів та пріоритетів.
8. Національний банк на підставі ризик-орієнтованого підходу, враховуючи принципи пропорційності та доцільності, має право визначити учасників ринку небанківських фінансових послуг, які не відносяться до груп суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг. Такі учасники не включаються до плану проведення Національним банком інспекційних перевірок на наступний рік. Національний банк здійснює безвиїзний нагляд та/або проводить позапланові інспекційні перевірки таких учасників у випадках, установлених законодавством України та нормативно-правовими актами Національного банку.
II. Критерії та порядок проведення оцінювання ступеня ризику та суспільної важливості учасника ринку небанківських фінансових послуг
9. Критеріями оцінювання ступеня ризику учасника ринку небанківських фінансових послуг є:
1) стан управління ризиками та внутрішнього контролю;
2) показники діяльності;
3) дотримання обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів і ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами.
10. Кожен із критеріїв, зазначених у пункті 9 розділу II цього Положення, оцінюється з використанням якісних та кількісних показників. Показники та їх вага в оцінюванні кожного з критеріїв наведені в додатках 1 – 3 до цього Положення залежно від виду учасника ринку небанківських фінансових послуг та особливостей такого ринку.
11. Національний банк за результатами оцінювання ступеня ризику за кожним із критеріїв присвоює учаснику ринку небанківських фінансових послуг бал від “1” до “4”.
12. Учаснику ринку небанківських фінансових послуг, який не подав до Національного банку хоча б одного з файлів із показниками звітності, аудиторського звіту щодо проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності та/або звіту про надання впевненості щодо річних звітних даних, у повному обсязі за будь-який звітний період, що входить до періоду оцінювання (з 01 жовтня до 30 вересня), присвоюється ступінь ризику “4” (з урахуванням критеріїв, наведених в додатках 1 – 3 до цього Положення).
Показнику присвоюється оціночний бал “4”, якщо подані до Національного банку учасником ринку небанківських фінансових послуг файли з показниками звітності та/або інші документи, передбачені для періодичного подання (за виключенням інформації та документів, що повинні бути подані у відповідь на письмову вимогу Національного банку) (далі – документи, передбачені для періодичного подання), не дають можливості Національному банку оцінити ступінь ризику за відповідним критерієм.
Оцінювання ступеня ризику проводиться учасникам ринку небанківських фінансових послуг, які станом на дату проведення такого оцінювання мають чинну ліцензію на провадження діяльності з надання фінансових послуг відповідного виду.
13. Національний банк під час оцінювання ступеня ризику за критерієм, зазначеним у підпункті 1 пункту 9 розділу II цього Положення, присвоює учаснику ринку небанківських фінансових послуг один із таких балів, якщо:
1) “1” – управління ризиками та внутрішній контроль створюють низький ступінь ризику;
2) “2” – недоліки управління ризиками та внутрішнього контролю створюють середній ступінь ризику;
3) “3” – недоліки управління ризиками та внутрішнього контролю створюють високий ступінь ризику;
4) “4” – недоліки управління ризиками та внутрішнього контролю створюють критичний ступінь ризику.
14. Учаснику ринку небанківських фінансових послуг присвоюється ступінь ризику “4” за критерієм “Стан управління ризиками та внутрішнього контролю”, якщо такий учасник:
1) за результатами оцінки ризику порушення прав споживачів фінансових послуг, що здійснюється у порядку, установленому Національним банком, має рівень ризику “дуже високий”;
2) має афілійованих, споріднених осіб, які зареєстровані та/або є податковими резидентами, та/або їх місцезнаходженням є Російська Федерація або Республіка Білорусь, та/або в разі визнання Національним банком непрозорою структури власності учасника ринку небанківських фінансових послуг.
15. Національний банк під час оцінювання ступеня ризику за критерієм, зазначеним у підпункті 2 пункту 9 розділу II цього Положення, присвоює учаснику ринку небанківських фінансових послуг один із таких балів, якщо:
1) “1” – показники діяльності створюють низький ступінь ризику;
2) “2” – показники діяльності створюють середній ступінь ризику;
3) “3” – показники діяльності створюють високий ступінь ризику;
4) “4” – показники діяльності створюють критичний ступінь ризику.
16. Національний банк під час оцінювання ступеня ризику за критерієм, зазначеним у підпункті 3 пункту 9 розділу II цього Положення, присвоює учаснику ринку небанківських фінансових послуг один із таких балів, якщо:
1) “1” – стан дотримання обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, створює низький ступінь ризику;
2) “2” – рівень недотримання обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, створює середній ступінь ризику;
3) “3” – рівень недотримання обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, створює високий ступінь ризику;
4) “4” – рівень недотримання обов’язкових критеріїв і нормативів достатності капіталу та платоспроможності, ліквідності, прибутковості, якості активів та ризиковості операцій, інших показників і вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, створює критичний ступінь ризику.
17. Національний банк у разі визначення загального бала за кожним із критеріїв відповідно до додатків 1 – 3 до цього Положення має право застосувати коригуючий бал (але не більше одного), який збільшує або зменшує загальний бал за критерієм.
18. Національний банк у разі застосування або незастосування коригуючого бала керується висновками щодо фактів, подій, обставин, осіб, що ґрунтуються на знаннях і досвіді Національного банку у сфері регулювання та нагляду за діяльністю з надання фінансових послуг, практичному застосуванні законодавства про регулювання діяльності з надання фінансових послуг, а також на комплексному та всебічному аналізі:
1) інформації та документів, поданих до Національного банку в межах передбаченої законодавством України процедури взаємодії та обміну інформацією, а також отриманих від державних органів та з інших джерел, що використовуються Національним банком під час виконання наглядових функцій;
2) інформації та документів, наявних у Національного банку, отриманих із джерел, що використовуються Національним банком під час виконання наглядових функцій, включаючи отримані в результаті здійснення ним нагляду на ринках небанківських фінансових послуг.
19. За результатами оцінювання кожного з критеріїв, визначених у пункті 9 розділу II цього Положення, визначається ступінь ризику від здійснення діяльності учасника ринку небанківських фінансових послуг, водночас кожен із показників критеріїв залежно від виду учасника ринку небанківських фінансових послуг також має свою вагу в ступені ризику, наведену в додатках 1 – 3 до цього Положення.
20. Ступінь ризику учасника ринку небанківських фінансових послуг означає:
1) “1” – низький ступінь ризику;
2) “2” – середній ступінь ризику;
3) “3” – високий ступінь ризику;
4) “4” – критичний ступінь ризику.
21. Національний банк згідно з критеріями, визначеними в додатках 4 – 6 до цього Положення, відносить учасника ринку небанківських фінансових послуг до однієї з таких груп суспільної важливості учасників ринку небанківських фінансових послуг, ураховуючи види проваджуваної ним діяльності, розмір, обсяги (частку) на ринку фінансових послуг, структуру, а також інші показники:
1) група 1;
2) група 2;
3) група 3;
4) група 4.
Національний банк відносить учасника ринку небанківських фінансових послуг до вищої групи суспільної важливості, якщо такий учасник може бути віднесений до різних груп суспільної важливості згідно з критеріями для визначення групи суспільної важливості за різними напрямами діяльності.
III. Визначення періодичності проведення планових інспекційних перевірок
22. Періодичність проведення планових інспекційних перевірок учасників ринку небанківських фінансових послуг визначається Національним банком на підставі матриці визначення періодичності проведення планових інспекційних перевірок, наведеної в додатку 7 до цього Положення.
23. Національний банк складає план проведення інспекційних перевірок учасників ринку небанківських фінансових послуг з урахуванням періодичності, наведеної відповідно до пункту 22 розділу III цього Положення, наявних наглядових ресурсів та пріоритетів, а також з урахуванням такого:
1) планова інспекційна перевірка учасника ринку небанківських фінансових послуг проводиться не частіше одного разу на рік;
2) планова інспекційна перевірка учасників ринку небанківських фінансових послуг, які є учасниками фінансової групи, нагляд на консолідованій основі за якою здійснює Національний банк, може плануватися одночасно з плановою інспекційною перевіркою відповідальної особи такої фінансової групи та інших її учасників.
24. До плану інспекційних перевірок учасників ринку небанківських фінансових послуг не включаються учасники ринку небанківських фінансових послуг, місцезнаходженням яких на дату оцінювання є населені пункти територіальних громад, уключені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (зі змінами), за умови, що стосовно відповідного населеного пункту не визначено дати припинення можливості бойових дій / дати завершення бойових дій / дати завершення тимчасової окупації.
Національний банк здійснює безвиїзний нагляд за діяльністю таких учасників ринку небанківських фінансових послуг.