МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 26.09.2017 р. № 05230-10-21/25891
Виконавчий комітет Вараської міської ради
Про розгляд листа
Міністерство фінансів України розглянуло листа виконавчого комітету Вараської міської ради від 30.08.2017 № 21/02.3-04/01 про надання роз’яснення щодо можливості погашатися заборгованості комунального підприємства за рахунок коштів міського бюджету та повідомляє.
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, а також питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, регулюються Бюджетним кодексом України (далі – Кодекс) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Так, організації створені органами місцевого самоврядування у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок державного/місцевих бюджетів є бюджетними установами. Бюджетні установи є неприбутковими (п. 12 ч. 1 ст. 2 Кодексу).
Комунальні підприємства, це госпрозрахункові установи, а їх діяльність заснована на самоокупності та самофінансуванні. Вони утворюються компетентним органом місцевого самоврядування, діють на основі комунальної власності територіальної громади та здійснюють виробничу, науково-дослідну та комерційну діяльність з метою одержання прибутку.
Витрати, пов’язані з утриманням комунального підприємства, здійснюються за рахунок коштів, одержаних в результаті його господарської діяльності.
Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених Господарським кодексом України.
З огляду на викладене, питання погашення кредиторської заборгованості суб’єкта господарювання здійснюється виключно за рахунок підприємства.
Разом з тим, кошти місцевих бюджетів можуть спрямовуватись на поповнення статутного капіталу підприємства (капітальні видатки, ст. 71 Кодексу), з метою поліпшення надання послуг, здешевлення їх вартості тощо.
Водночас слід зазначити, що відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги” не допускається встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
При цьому слід наголосити, що відповідно до статті 27 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” розгляд проектів планів підприємств і організацій, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, внесення до них зауважень і пропозицій, здійснення контролю за їх виконанням (стаття 29 Закону) є власними повноваженнями виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Здійснення контролю за відповідністю бюджетному законодавству показників затверджених бюджетів, розпису бюджету, кошторисів бюджетних установ та інших документів, які використовуються у бюджетному процесі, щодо міських (міст обласного значення) бюджетів належить до компетенції обласних державних адміністрацій (стаття 115 Кодексу).
В. о. директора Департаменту
місцевих бюджетів
С. МАКАЦАРІЯ