МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Лист
від 15.12.2023 р. № 08040-01-3/35027
Професійна спілка працівників державних установ України
Секретаріат Кабінету Міністрів України
Про класифікацію посад
Міністерство фінансів України згідно з листом Секретаріату Кабінету Міністрів України від 14.12.2023 № 32032/0/2-23 розглянуло звернення Професійної спілки працівників державних установ України від 05.12.2023 № 292 стосовно запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад і в межах компетенції повідомляє.
Законом України «Про державну службу» встановлено складові заробітної плати державних службовців, зокрема і ті, що мають необов’язковий характер та виплачуються за рішенням керівника (стимулюючі виплати) чи не залежать від напряму роботи або виконуваних функцій (наприклад, надбавка за вислугу років) тощо.
Водночас нормами Закону України «Про оплату праці» визначено, що основна заробітна плата – це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадових обов’язків), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Слід зауважити, що Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2023 № 220, визначає, що наявна система оплати праці державних службовців характеризується значними диспропорціями, необґрунтованими стимулюючими виплатами, низьким рівнем заробітної плати на місцевому рівні. Наділення керівника значним обсягом дискреційних повноважень під час визначення розміру заробітної плати може призводити до корупційних ризиків.
Відсутність класифікації посад державної служби за функціональним принципом не дає змогу здійснювати оплату праці з урахуванням функціональної спрямованості, складності та відповідальності роботи на посаді.
Тому державну політику щодо оплати праці на державній службі має бути спрямовано на посилення кадрового потенціалу державної служби, підвищення прозорості і передбачуваності заробітної плати.
Крім того, реформа системи оплати праці державних службовців як елемент реформи державного управління є важливим фактором переговорного процесу про вступ України до ЄС (відповідає положенням Угоди про асоціацію між Україною та міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції).
З огляду на зазначене, Законом України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік», починаючи з 01.01.2024, передбачено запровадження нової моделі оплати праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби, яка, зокрема, передбачатиме посилення ролі посадового окладу, зменшення варіативної складової оплати праці, запровадження грейдової системи посадових окладів.
Це відповідає нормам проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад» (реєстр. № 8222 від 23.11.2022), прийнятого 28.07.2023 Верховною Радою України за основу в першому читанні.
Отже, з урахуванням того, що рівень оплати праці є важливим фактором залучення професіоналів на державну службу, а підвищення рівня оплати праці державних службовців має відповідати економічним реаліям України, прийнято відповідні консолідовані рішення Кабінету Міністрів України і Верховної Ради України стосовно впровадження системи оплати праці державних службовців на основі класифікації посад.
Так, у Державному бюджеті України обсяг видатків на оплату праці для обласних та районних державних адміністрацій на 2024 рік більший за показник 2023 року, навіть з урахуванням субвенції з місцевих бюджетів, на 1 432,2 млн гривень, або на 27,7%.
Водночас зазначаємо, що скорочення граничної чисельності працівників місцевих державних адміністрацій у проекті постанови Кабінету Міністрів Українп щодо чисельності працівників державних органів не передбачено.
Постанова Уряду від 25.04.2023 № 391 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» (зі змінами) продовжує діяти, а отже, коефіцієнти 2 та 1,5 й надалі застосовуватимуться до посадових окладів працівників місцевих державних адміністрацій, які безпосередньо здійснюють повноваження на територіях активних бойових дій та можливих бойових дій згідно із переліком таких територій, затвердженим Мінреінтеграції.
Також відповідно до постанови Кабінету Міністрів Українп від 09.11.2016 № 787 «Про видаткн на оплату праці працівників місцевих державних адміністрацій» (зі змінами) місцеві державні адміністрації можуть отримувати додаткові кошти в місцевих бюджетів на оплату праці працівників для здійснення ними делегованих згідно із законодавством повноважень органів місцевого самоврядування в обсязі до 50% затвердженого у Державному бюджеті Україні на відповідний рік фонду оплати праці працівників місцевих державних адміністрацій, а місцеві державні адміністрації, працівники яких безпосередньо виконують обов’язки та завдання на територіях, які належать до територій відновлення та/або територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, — 100% фонду оплати праці, затвердженого у Державному бюджеті України на відповідний рік.
Перший заступник Міністра
Денис УЛЮТІН