ДЕРЖАВНА КАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 22.02.2024 р. № 15-12-12/3976
Державна казначейська служба України (далі – Казначейство) розглянула […] запит […] щодо застосування кодів економічної класифікації видатків та в межах компетенції повідомляє.
Правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, а також передачею права на експлуатацію такого майна, регулюються Законом України “Про оренду державного та комунального майна” (далі – Закон).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону: оренда – це речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов’язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк;
орендар – це фізична або юридична особа, яка на підставі договору оренди бере майно у користування за плату на певний строк;
орендодавець – це юридична особа, яка на підставі договору оренди передає майно у користування за плату на певний строк.
Частиною першою статті 16 Закону визначено, що договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується Кабінетом Міністрів України – щодо майна державної власності та представницькими органами місцевого самоврядування – щодо майна комунальної власності. Якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив примірний договір оренди комунального майна, застосовується примірний договір оренди державного майна.
Примірний договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності (далі – примірний договір), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 № 820 “Про затвердження примірних договорів оренди державного майна” (далі – Постанова № 820).
Положеннями примірного договору передбачено, що протягом п’яти робочих днів з дати укладення примірного договору балансоутримувач зобов’язаний надати орендарю для підписання два примірники договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю відповідно до примірного договору, затвердженого наказом Фонду державного майна, та/або проекти договорів із постачальниками комунальних послуг, якщо стосовно об’єкта оренди такими постачальниками комунальних послуг відкриті окремі особові рахунки або якщо окремі особові рахунки були відкриті на попереднього користувача Майном (пункт 6.5 Постанови № 820).
Відповідно до підпункту 2.2.4 пункту 2.2 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21.06.2012 № 754), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769 (далі – Інструкція № 333), оплата експлуатаційних послуг, пов’язаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій здійснюється за кодом 2240 “Оплата послуг (крім комунальних)”.
За категорією 2270 “Оплата комунальних послуг та енергоносіїв” здійснюються платежі з оплати бюджетними установами (організаціями) комунальних послуг та енергоносіїв, включаючи оплату енергоносіїв для виробничих та громадських потреб, та оплату енергосервісу (підпункт 2.2.7 пункту 2.2 Інструкції № 333).
З огляду на вищевикладене, відшкодування орендарем комунальних послуг та енергоносіїв, а також експлуатаційних послуг, пов’язаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до укладених договорів на відшкодування таких витрат, здійснюється за зазначеними кодами економічної класифікації видатків.
Розподіл витрат, отриманих орендодавцем від орендаря на утримання орендованого приміщення, не належить до компетенції Казначейства.
З повагою
Перший заступник Голови
Володимир ДУДА