ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку економіки,
торгівлі та сільського господарства України
29 квітня 2021 року № 893-21
ПОРЯДОК
знищення, особливого поводження та зміни призначеного використання вантажів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України, які не відповідають законодавству
1. Цим Порядком визначається послідовність дій державних інспекторів (державних ветеринарних інспекторів), операторів ринку та осіб, відповідальних за вантаж (далі – власник вантажу), у разі виявлення невідповідності цих вантажів законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин (далі – законодавство України) і прийняття рішення про їх знищення, особливе поводження та зміну призначеного використання.
2. У цьому Порядку термін “знищення” вживається у значенні, визначеному Законом України “Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції”.
Інші терміни вживаються в значеннях, визначених Законами України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, “Про ветеринарну медицину”, “Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною” та “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин”.
3. Якщо за результатами заходів державного контролю вантажу, що ввозиться (пересилається) на митну територію України, виявляється його невідповідність законодавству, державний інспектор (державний ветеринарний інспектор) проводить затримання такого вантажу, заповнює відповідну частину загального документа на ввезення (загального ветеринарного документа на ввезення) та/або вживає заходів, передбачених частинами другою – дванадцятою статті 54 Закону України “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин”.
4. Державний інспектор (державний ветеринарний інспектор) після консультацій з власником вантажу повідомляє митний орган про своє рішення про направлення вантажу до потужностей переробки, обробки та/або знищення відповідних продуктів, харчових продуктів нетваринного походження або кормів нетваринного походження, які мають експлуатаційні дозволи або державну реєстрацію, шляхом унесення до єдиного державного інформаційного вебпорталу “Єдине вікно для міжнародної торгівлі” відповідної інформації у формі електронного документа, засвідченого кваліфікованим електронним підписом.
5. Про прийняте рішення державний інспектор (державний ветеринарний інспектор) протягом одного робочого дня в електронній чи паперовій (за необхідності) формі повідомляє територіальний орган Держпродспоживслужби, у зоні обслуговування якого знаходяться потужності з переробки, обробки та/або знищення продуктів.
6. Особливе поводження з вантажем та зміна призначеного використання вантажу можуть включати такі заходи під контролем державного інспектора (державного ветеринарного інспектора):
1) обробку або переробку, у тому числі знезараження, продуктів, харчових продуктів нетваринного походження та кормів нетваринного походження для приведення їх у відповідність із законодавством України або вимогами країни-експортера;
2) переробку харчових продуктів або кормів у будь-який прийнятний спосіб для іншої цілі, ніж споживання людиною або твариною.
Зміна призначеного використання вантажів з продуктами тваринного походження можлива за умови подальшого використання цих продуктів як побічних продуктів тваринного походження, що належать до II та III категорій відповідно до Закону України “Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною”.
7. Територіальний орган Держпродспоживслужби, у зоні обслуговування якого знаходяться потужності з переробки, обробки та/або знищення продуктів, харчових продуктів нетваринного походження або кормів нетваринного походження, протягом трьох робочих днів з дня надходження вантажу в електронній чи паперовій (за необхідності) форміповідомляє про здійснення заходів щодо вантажу державного інспектора (державного ветеринарного інспектора), який здійснив затримання та направлення вантажу.
8. Переміщення вантажу під митним контролем та поміщення його в митний режим здійснюються відповідно до вимог Митного кодексу України.
9. Переробка, обробка та/або знищення вантажів здійснюються відповідно до Закону України “Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції” та Загальних вимог до здійснення переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2001 року № 50.
Директор директорату
державної політики у сфері
санітарних та фітосанітарних заходів
Андрій ПИВОВАРОВ