МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 14.03.2019 р. № 04330-05/584
Щодо використання коштів бюджетних установ
Міністерство фінансів України розглянуло <…> звернення <…> щодо використання коштів бюджетних установ і повідомляє.
Будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України (стаття 95 Конституції України).
Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, регулюються Бюджетним кодексом України (далі – Кодекс) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Одним з принципів, на якому ґрунтується бюджетна системи України, є принцип цільового використання бюджетних коштів – бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями (стаття 7 Кодексу).
Також Кодексом визначено, що кошторис – основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов’язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. При цьому головні розпорядники забезпечують управління бюджетними асигнуваннями і здійснюють контроль за виконанням процедур та вимог, встановлених Кодексом (стаття 22 Кодексу).
Водночас Кодексом встановлено відповідальність за порушення бюджетного законодавства у процесі складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету, а також у разі нецільового використанням бюджетних коштів (статті 116 – 121 Кодексу).
Відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторису бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 28.02.2002 р. № 228 (далі – Порядок), розрахунки, які обґрунтовують показники видатків бюджету або надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, є невід’ємною частиною кошторису. Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня погоджують форму розрахунків з головним розпорядником бюджетних коштів (пункт 2 Порядку).
Під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня, головні розпорядники повинні враховувати об’єктивну потребу в коштах кожної установи. Обов’язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендії, а такожна господарське утримання установ.
Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи (пункт 20 Порядку).
При цьому головні розпорядники під час розгляду проектів кошторисів зобов’язані забезпечити суворе виконання вимог законодавства, не допускати, зокрема, включення до кошторисів бюджетних асигнувань, не зумовлених потребою, та прийняття в кошторисах сум, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями (пункт 29 Порядку).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 р. № 710 “Про ефективне використання державних коштів” передбачено положення щодо припинення використання бюджетних коштів (крім коштів спеціального фонду державного бюджету, отриманих як гранти, міжнародна технічна допомога, благодійні внески, власних доходів національних закладів культури) для проведення заходів з відзначення пам’ятних та історичних дат, ювілеїв підприємств, установ та організацій.
При цьому пунктом 4 цієї постанови рекомендовано органам місцевого самоврядування затвердити заходи щодо ефективного та раціонального використання бюджетних коштів.
Також повідомляємо, що листи Міністерства фінансів України мають інформаційно-роз’яснювальний характер і не встановлюють норм права.
Міністр
О. Маркарова