ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 14.07.2021 р. № 19.1.2-12/28-21
ЗАТВЕРДЖУЮ
Голова Державної служби статистики
____________ Ігор ВЕРНЕР
14 липня 2021 року
Роз’яснення щодо показників форми державного статистичного спостереження № 2-ОЗ ІНВ (річна) “Звіт про наявність і рух необоротних активів, амортизацію та капітальні інвестиції”
I. Загальні положення
1. Ці Роз’яснення містять інформацію щодо показників форми державного статистичного спостереження № 2-ОЗ ІНВ (річна) “Звіт про наявність і рух необоротних активів, амортизацію та капітальні інвестиції” (далі – форма).
2. Форма відображає показники, сформовані з використанням регістрів бухгалтерського обліку, Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року № 291, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за № 892/4185 та № 893/4186 (зі змінами), Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 11 вересня 2017 року № 89, Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2013 року № 1203, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 січня 2014 року за № 161/24938 (зі змінами), національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених відповідними нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, міжнародних стандартів фінансової звітності та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.
3. Значення показників форми (одиниця вимірювання – тисяча гривень) мають формат представлення в цілих числах.
4. Показники форми, по яких відсутні дані, уміщують прочерки.
5. У випадках відсутності даних у формі, в блоці “Інформація щодо відсутності даних” проставляється позначка “V” за відповідною причиною.
II. Показники щодо наявності і руху необоротних активів, амортизації
(розділ 1 форми № 2-ОЗ ІНВ (річна))
1. Показники розділу “Наявність і рух необоротних активів, амортизація” уміщують інформацію щодо вартості необоротних активів: первісної (переоціненої) і залишкової вартості (з урахуванням власних та отриманих на умовах фінансового лізингу об’єктів і орендованих цілісних майнових комплексів) основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, довгострокових біологічних активів, інвестиційної нерухомості, нематеріальних активів, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
Показники розділу “Наявність і рух необоротних активів, амортизація” можуть мати від’ємне значення тільки за даними показників “переоцінка (дооцінка +, уцінка -) первісної (переоціненої) вартості” та “інші зміни вартості активів за рік (+/-)”.
2. Показник “первісна (переоцінена) вартість на початок року” містить інформацію щодо первісної (переоціненої) вартості необоротних активів на початок звітного року.
Якщо показник “первісна (переоцінена) вартість на початок року” дорівнюватиме нулю за всіма видами активів, крім незавершених капітальних інвестицій, то переоцінка (дооцінка +, уцінка -) первісної (переоціненої) вартості може дорівнювати нулю.
Якщо показник “первісна (переоцінена) вартість на початок року” дорівнюватиме нулю за всіма видами активів, крім незавершених капітальних інвестицій, то залишкова вартість на початок року дорівнює нулю за всіма видами активів, крім незавершених капітальних інвестицій.
3. Дані щодо здійсненої переоцінки (дооцінки, уцінки) первісної (переоціненої) вартості необоротних активів у звітному році мають формат представлення “+” у випадку дооцінки та “-” у випадку уцінки.
Якщо показник “переоцінка (дооцінка +, уцінка -) первісної (переоціненої) вартості” не дорівнюватиме нулю за видами активів, крім незавершених капітальних інвестицій, то показник первісна (переоцінена) вартість на початок року за видами активів, крім незавершених капітальних інвестицій, може бути більше нуля.
4. Показник “вартість активів, що надійшли за рік” містить інформацію щодо вартості у звітному році необоротних активів (придбаних, створених, отриманих безоплатно та на умовах фінансового лізингу); оборотних активів, переведених до основних засобів; а також витрат, пов’язаних із поліпшенням об’єктів (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо).
5. Показник “вартість уведених у дію нових активів” містить інформацію з показника “вартість активів, що надійшли за рік” щодо вартості введених у дію нових необоротних активів.
6. Показник “вартість активів, що вибули за рік” містить інформацію щодо вартості активів, що вибули внаслідок продажу, безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом, а також у разі повної або часткової ліквідації об’єкта та переведення до групи вибуття (необоротні активи, утримувані для продажу).
По незавершених капітальних інвестиціях цей показник також містить інформацію щодо вартості активів, що вибули внаслідок введення необоротних активів в експлуатацію.
Показник “вартість активів, що вибули за рік”, крім вартості земельних ділянок, містить інформацію більшу або рівнозначну сумі вартостей активів, що вибули унаслідок продажу (безоплатної передачі або невідповідності критеріям визнання активом), та вартості активів, що вибули внаслідок ліквідації (крім вартості земельних ділянок).
Дані показника “земельні ділянки”, що вибули за звітний рік, можуть бути більшими або дорівнювати вартості земельних ділянок, що вибули внаслідок продажу.
7. Показник “вартість активів, що вибули за рік унаслідок продажу” містить інформацію з показника “вартість активів, що вибули за рік” щодо вартості проданих за звітний рік активів, включаючи вартість активів, переданих у фінансовий лізинг, та є складовою показника вартості активів, що вибули за рік.
Якщо дані показника “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” більше нуля, а показник “залишкова вартість на кінець року” дорівнює нулю за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, то показник “первісна (переоцінена) вартість повністю амортизованих активів” дорівнює показнику “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” за тими ж активами.
Якщо дані показників “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” і “залишкова вартість на кінець року” дорівнюють нулю за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, то показники “нараховано амортизації за рік” та “первісна (переоцінена) вартість повністю амортизованих активів” можуть дорівнювати нулю за тими ж активами.
8. Показник “вартість активів, що вибули за рік унаслідок ліквідації” містить інформацію з показника “вартість активів, що вибули за рік” щодо вартості необоротних активів, що вибули у звітному році внаслідок ліквідації: морально застарілих, зношених, пошкоджених унаслідок надзвичайних подій (за умови, що відновлення та реалізація основних засобів неможливі або економічно недоцільні), а також ліквідованих у зв’язку з новим будівництвом та реконструкцією.
9. Показник “вартість активів, що вибули за рік унаслідок надзвичайних подій” містить інформацію з показника “вартість активів, що вибули за рік унаслідок ліквідації” щодо вартості активів, що вибули за рік унаслідок надзвичайних подій (аварія, стихійне лихо тощо).
10. Показник “інші зміни вартості активів за рік (+/-)” містить інформацію щодо інших змін, які відбулись із необоротними активами за рік, наприклад, зміни, пов’язані з виправленням помилки попереднього року або зі зміною облікової політики. Дані щодо інших змін, які відбулись із необоротними активами у звітному році, мають формат представлення “+” у випадку збільшення вартості необоротних активів та “-” у випадку зменшення вартості.
11. Показник “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” містить інформацію щодо первісної (переоціненої) вартості необоротних активів на кінець року.
12. Показники “залишкова вартість на початок року” і “залишкова вартість на кінець року” містять інформацію щодо залишкової вартості необоротних активів на початок та кінець звітного року (різниця між первісною (переоціненою) вартістю необоротного активу і сумою його накопиченої амортизації (зносу) відповідно на початок та кінець звітного року).
Показник “залишкова вартість на початок року” за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, менше або дорівнює показнику “первісна (переоцінена) вартість на початок року” за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
Якщо дані показників “залишкова вартість на початок року” і “залишкова вартість на кінець року” більше нуля (за умови, що залишкова вартість на початок року не дорівнює залишковій вартості на кінець року та первісна (переоцінена) вартість на кінець року не дорівнює залишковій вартості на кінець року) за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, то показник “нараховано амортизації за рік” може бути більше нуля за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
Якщо дані показників “первісна (переоцінена) вартість на початок року”, “переоцінка (дооцінка +, уцінка -) первісної (переоціненої) вартості”, “вартість активів, що надійшли за рік” та з неї показник щодо вартості введених у дію нових активів, “вартість активів, що вибули за рік” та у тому числі показники “вартість активів, що вибули за рік унаслідок продажу та ліквідації (з них унаслідок надзвичайних подій)”, “інші зміни вартості активів за рік (+/-)” та “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” за всіма активами, крім незавершених капітальних інвестицій, дорівнюють нулю, то показники “залишкова вартість на початок року” і “залишкова вартість на кінець року” дорівнюють нулю за всіма активами, крім незавершених капітальних інвестицій.
Показник “залишкова вартість на кінець року” за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, може бути менше або дорівнювати різниці даних показників “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” та “нараховано амортизації за рік” за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
13. Показник “нараховано амортизації за рік” містить дані щодо суми нарахованої амортизації за звітний рік (крім земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, які не підлягають амортизації).
Якщо дані показників “первісна (переоцінена) вартість на початок року”, “переоцінка (дооцінка +, уцінка -) первісної (переоціненої) вартості”, “вартість активів, що надійшли за рік” та з неї показник щодо вартості введених у дію нових активів, “вартість активів, що вибули за рік” та у тому числі показники “вартість активів, що вибули за рік унаслідок продажу та ліквідації (з них унаслідок надзвичайних подій)”, “інші зміни вартості активів за рік (+/-)”, “первісна (переоцінена) вартість на кінець року”, “залишкова вартість на початок року” і “залишкова вартість на кінець року” за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, дорівнюють нулю, то показник “нараховано амортизації за рік” також дорівнює нулю за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
Якщо показники “переоцінка (дооцінка +, уцінка -) первісної (переоціненої) вартості”, “вартість активів, що надійшли за рік”, “вартість активів, що вибули за рік”, “інші зміни вартості активів за рік (+/-)” за усіма активами, крім незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, дорівнюють нулю, то показник “нараховано амортизації за рік” дорівнює різниці даних показників “залишкова вартість на кінець року” та “залишкова вартість на початок року”, крім незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
14. Показник “первісна (переоцінена) вартість повністю амортизованих активів” містить дані щодо первісної вартості необоротних активів, на які повністю нараховано амортизацію (знос) (крім земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, які не підлягають амортизації).
Якщо показник “первісна (переоцінена) вартість повністю амортизованих активів” не дорівнює даним показника “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” за усіма активами, крім земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, то показник “залишкова вартість на кінець року” за вищевказаними активами більше нуля.
Якщо дані показників “первісна (переоцінена) вартість на початок року”, “переоцінка (дооцінка +, уцінка -) первісної (переоціненої) вартості”, “вартість активів, що надійшли за рік” та з неї показник щодо вартості введених у дію нових активів, “вартість активів, що вибули за рік” та у тому числі показники “вартість активів, що вибули за рік унаслідок продажу та ліквідації (з них унаслідок надзвичайних подій)”, “інші зміни вартості активів за рік (+/-)”, “первісна (переоцінена) вартість на кінець року”, “залишкова вартість на початок року”, “залишкова вартість на кінець року” за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, дорівнюють нулю, то показник “первісна (переоцінена) вартість повністю амортизованих активів” також дорівнює нулю за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
Якщо показники “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” та “залишкова вартість кінець року” більше нуля, то показник “первісна (переоцінена) вартість повністю амортизованих активів” менше або дорівнює різниці даних показників “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” та “залишкова вартість кінець року” за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
Якщо показники “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” та “залишкова вартість кінець року” дорівнюють нулю за усіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу, то показник “первісна (переоцінена) вартість повністю амортизованих активів” дорівнює показнику “первісна (переоцінена) вартість на кінець року” за всіма активами, крім вартості земельних ділянок, незавершених капітальних інвестицій та необоротних активів, утримуваних для продажу.
15. Показник “усього вартість необоротних активів” уключає інформацію щодо вартості необоротних активів, які сумарно дорівнюють вартості необоротних матеріальних та нематеріальних активів, відображених відповідно за показниками “матеріальні активи” та “нематеріальні активи”.
16. Показник “будівлі житлові” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості будівель житлових: будинків одно- та багатоквартирних масової забудови або підвищеної комфортності, житлових будинків готельного типу, котеджів, індивідуальних будинків, будинків садибного типу, дачних та садових будинків і житлових будинків для колективного проживання, включаючи будинки для людей похилого віку та інвалідів, студентів, дітей та інших соціальних груп (будинки для біженців, гуртожитки для робітників та службовців, гуртожитки для студентів та учнів навчальних закладів, сирітські будинки, притулки для бездомних тощо) відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстандарту України від 17 серпня 2000 року № 507 (далі – ДК БС), який розміщено на офіційному вебсайті Держстату (www.ukrstat.gov.ua) у розділі “Методологія та класифікатори”/ “Класифікатори”/”Державний класифікатор будівель та споруд (ДК БС)”.
17. Показник “будівлі нежитлові” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості будівель нежитлових: готелів, ресторанів та подібних будівель, офісних та торговельних будівель, будівель транспорту та засобів зв’язку, промислових будівель та складів, будівель для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення, інших нежитлових будівель відповідно до ДК БС.
18. Показник “інженерні споруди” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості інженерних споруд та передавальних пристроїв: автострад, вулиць та доріг, залізниць, злітно-посадкових смуг, мостів, естакад, тунелів та метро, портів, каналів, гребель та інших водних споруд, магістральних трубопроводів, комунікацій та ліній електропередачі, місцевих трубопроводів та комунікацій, комплексних промислових споруд, споруд спортивного та розважального призначення, інших інженерних споруд відповідно до ДК БС.
19. Показник “машини, обладнання та інвентар” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості технологічного, енергетичного, підйомно-транспортного та іншого обладнання, машин, інструменту, інвентарю, які не пов’язані безпосередньо з функціонуванням будівель (споруд):
- силових машин та обладнання, машин-генераторів, що виробляють теплову та електричну енергію, і машин-двигунів, що перетворюють різного роду енергію (енергію води, вітру, теплову, електричну енергію тощо) в механічну;
- робочих машин та обладнання, машин, апаратів та їх обладнання, що призначені для механічного, термічного та хімічного впливу на предмет праці в процесі створення продукту чи послуг виробничого характеру та переміщення предметів праці у виробничому процесі за допомогою механічних двигунів, сили людини та тварин; машин сільськогосподарських та лісогосподарських;
- вимірювальних приладів (дозаторів, барометрів, водомірів, геодезичних приладів, гігроскопів, індикаторів, спеціальних ваг, мірників, касових апаратів тощо);
- регулюючих приладів та пристроїв (киснево-дихальних приладів, регулюючих, електричних, пневматичних та гідравлічних пристроїв, пультів автоматичного управління, апаратури централізації та блокування, лінійних пристроїв диспетчерського контролю тощо);
- лабораторного обладнання (пірометрів, регуляторів, калориметрів, приладів для визначення вологи, перегінних кубів, лабораторних копрів, приладів для випробування на газонепроникність, приладів для випробування міцності зразків на розрив, мікроскопів, термостатів, стабілізаторів, витяжних шаф тощо);
- комп’ютерної техніки та її комплектуючих (комп’ютерів, моніторів, периферійного й мережевого обладнання комп’ютера, що за вартістю одиниці чи комплекту належить до основних засобів) та електронних засобів обробки інформації (електронно-обчислювальних, керуючих та аналогових машин, цифрових обчислювальних машин та пристроїв тощо);
- медичного обладнання (зуболікувальних крісел, операційних столів, ліжок зі спеціальним обладнанням тощо), а також спеціального дезінфекційного та дезінсекційного обладнання, обладнання молочних кухонь та молочних станцій, станцій переливання крові тощо;
- інших машин та обладнання (обладнання стадіонів, спортмайданчиків та спортивних приміщень (у тому числі спортивних снарядів), обладнання кабінетів та майстерень у навчальних закладах, кіноапаратури, освітлювальної апаратури, обладнання сцен, музичних інструментів, телевізорів, радіоапаратури, спеціального обладнання науково-дослідних та інших установ, які займаються науковою працею, обладнання АТС, телефонів, факсів, копіювальної техніки, пожежних машин, пожежних автоцистерн, механічних пожежних драбин, пральних та швейних машин, холодильників тощо).
Інформація за цим активом не включає вартості малоцінних необоротних матеріальних активів.
20. Показник “транспортні засоби” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості транспортних засобів: рухомого складу залізничного, водного, автомобільного транспорту (електровозів, тепловозів, паровозів, мотовозів, мотодрезин, вагонів, платформ, цистерн, теплоходів, пароплавів, дизель-електроходів, буксирів, барж, поромів, барок, човнів та суден службово-допоміжних, рятувальних, пристаней, парусних суден, автомобілів вантажних та легкових, причепів, автосамоскидів, автоцистерн, автобусів, тракторів-тягачів та ін.), рухомого складу повітряного транспорту (літаків, вертольотів), гужового транспорту (возів, саней та ін.), виробничого транспорту (електрокарів, мотоциклів, моторолерів, велосипедів, візків та ін.), усіх видів спортивного транспорту.
21. Показник “земельні ділянки” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості земельних ділянок.
22. Показник “поліпшення земель” містить інформацію з показника “матеріальні активи” та включає витрати на поліпшення земель (меліоративні, осушувальні, іригаційні та інші роботи).
23. Показник “довгострокові біологічні активи рослинництва” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості довгострокових біологічних активів рослинництва, які належать до сільськогосподарської діяльності, багаторічних насаджень, що не пов’язані із сільськогосподарською діяльністю, тощо.
24. Показник “довгострокові біологічні активи тваринництва” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості довгострокових біологічних активів тваринництва.
25. Показник “інші матеріальні активи” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості інших матеріальних активів: бібліотечних фондів; малоцінних необоротних матеріальних активів; тимчасових (нетитульних) споруд; інвентарної тари; предметів прокату; тварин, які не пов’язані із сільськогосподарською діяльністю; витрат орендаря на поліпшення об’єкта операційної оренди тощо.
26. Показник “інвестиційна нерухомість” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо вартості інвестиційної нерухомості.
27. Показник “нематеріальні активи” містить інформацію з показника “усього вартість необоротних активів” щодо вартості нематеріальних активів: права користування природними ресурсами (надрами, іншими природними ресурсами, геологічною та іншою інформацією про природні ресурси), включаючи витрати на розробку корисних копалин; права користування майном (земельною ділянкою, будівлею); права на комерційні позначення (права на торговельні марки, комерційні (фірмові) назви); права на об’єкти промислової власності (права на винаходи, патенти, ліцензії, концесії, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, ноу-хау тощо); авторське право та суміжні з ним права (розважальні програми та оригінали літературних і художніх творів); засоби програмного забезпечення та бази даних за умови використання їх понад один рік тощо.
28. Показник “незавершені капітальні інвестиції” містить інформацію щодо вартості незавершених капітальних інвестицій.
29. Показник “необоротні активи, утримувані для продажу” містить інформацію щодо вартості необоротних активів, що утримуються з метою подальшого продажу (передачі).
III Показники щодо розподілу капітальних інвестицій за видами активів
(розділ 2 форми № 2-ОЗ ІНВ (річна))
1. Показники розділу “Розподіл капітальних інвестицій за видами активів” уміщують інформацію щодо витрат у звітному році на придбання або створення матеріальних та нематеріальних активів за рахунок передбачених чинним законодавством джерел фінансування, а також витрат на будівництво житла для подальшого продажу (передачі), які за обліком витрат не належать до капітальних інвестицій підприємства.
2. Показники розділу не включають інформацію щодо податку на додану вартість (далі – ПДВ). Сума ПДВ, сплачена в ціні придбання товарів (робіт, послуг), відображається в розділі “Податок на додану вартість за окремими видами активів”.
3. Показник “капітальні інвестиції” містить інформацію щодо капітальних інвестицій у необоротні активи, до яких належать інвестиції в нові та існуючі матеріальні та нематеріальні активи, придбані, у тому числі за договором фінансового лізингу, або створені для власного використання зі строком служби більше одного року, включаючи витрати, які пов’язані з поліпшенням об’єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення його строку служби або виробничої потужності, а також містить дані щодо витрат на будівництво житла, що будується з метою подальшого продажу (передачі).
Інформація щодо придбаних активів містить дані щодо їх вартості з урахуванням витрат на транспортування та монтаж, плати за митне оформлення товарів і транспортних засобів, податків (крім ПДВ), оплати послуг юристів, оцінювачів, агентів із нерухомості. Витрати на придбання активів за договором фінансового лізингу містяться у звіті лізингоодержувача та можуть уважатися складовою обсягів капітальних інвестицій, при цьому до них входить повна ринкова вартість активу, що зазначена в договорі, без урахування частини внесків, що відповідає платежам за відсотками.
Показник “капітальні інвестиції” не містить інформації щодо:
- витрат на придбання матеріальних та нематеріальних активів з метою їх подальшого перепродажу, крім витрат на будівництво житла для подальшого продажу (передачі);
- вартості отриманих на безоплатній основі матеріальних та нематеріальних активів;
- авансових платежів для фінансування будівництва та придбання обладнання;
- витрат на технічне обслуговування та поточні ремонти.
4. Показник “придбання та створення нових активів” містить інформацію з показника “капітальні інвестиції” щодо обсягів інвестицій на придбання та створення нових активів, у тому числі на нове будівництво, придбання та виготовлення власними силами (господарським способом) нових машин, обладнання, транспортних засобів, придбання об’єктів незавершеного будівництва, довгострокових біологічних активів, нематеріальних активів. Цей показник містить інформацію щодо витрат на придбання активів, що були у використанні в інших країнах та вперше використовуються на території України.
5. Показник “придбання активів, які були у використанні” містить інформацію з показника “капітальні інвестиції” щодо обсягів інвестицій на придбання активів, які були у використанні в інших суб’єктів господарювання, за винятком активів, що були у використанні в інших країнах і вперше використовуються в Україні.
6. Показник “поліпшення, вдосконалення, реконструкція, модернізація” містить інформацію з показника “капітальні інвестиції” щодо витрат на розширення, реконструкцію, модернізацію, вдосконалення активів та поліпшення земель.
7. Показник “капітальний ремонт” містить інформацію з показника “капітальні інвестиції” щодо обсягів інвестицій у капітальний ремонт, тобто витрат, пов’язаних із поліпшенням об’єкта, що призводить до збільшення майбутніх економічних вигод, первинно очікуваних від використання об’єкта, на суму яких збільшується первісна вартість основних засобів (будівель, споруд, машин і обладнання, транспортних засобів тощо).
Цей показник не включає витрати на технічне обслуговування та поточні ремонти активів.
8. Показник “вартість активів, придбаних за договором фінансового лізингу” містить інформацію з показника “капітальні інвестиції” щодо вартості активів, що використовуються на умовах договору фінансового лізингу, за повною ринковою вартістю активу, що зазначена в договорі (без частини внесків, що відповідає платежам за відсотками).
9. Показник “усього капітальних інвестицій за видами активів” уключає інформацію щодо обсягів капітальних інвестицій у звітному році, які сумарно дорівнюють обсягам капітальних інвестицій у матеріальні (у частині витрат на придбання та створення нових активів, придбання активів, які були у використанні, поліпшення, реконструкцію, модернізацію, капітальний ремонт та вартість активів, придбаних за договором фінансового лізингу) та нематеріальні активи (у частині витрат на придбання та створення нових активів, придбання активів, які були у використанні, поліпшення, реконструкцію, модернізацію).
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в цілому за видами активів дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у цілому по вартості необоротних активів, то дані за показником “придбання та створення нових активів” у цілому за видами активів дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у цілому по вартості необоротних активів.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині матеріальних активів (будівлі житлові, будівлі нежитлові, інженерні споруди, машини, обладнання та інвентар, транспортні засоби, земельні ділянки, поліпшення земель, довгострокові біологічні активи рослинництва, довгострокові біологічні активи тваринництва, інші матеріальні активи, інвестиційна нерухомість) дорівнюють даним показника “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній складовій частині матеріальних активів, то дані показника “придбання та створення нових активів” у частині матеріальних активів (будівлі житлові, будівлі нежитлові, інженерні споруди, машини, обладнання та інвентар, транспортні засоби, земельні ділянки, поліпшення земель, довгострокові біологічні активи рослинництва, довгострокові біологічні активи тваринництва, інші матеріальні активи, інвестиційна нерухомість) дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у відповідній частині складових матеріальних активів.
10. Показник “будівлі житлові” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів капітальних інвестицій у будівлі житлові. Цей показник також містить інформацію щодо витрат на будівництво житла, що будується для подальшого продажу (передачі), які за обліком витрат не належать до капітальних інвестицій підприємства.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на будівлі житлові дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на будівлі житлові.
Якщо є дані щодо капітальних інвестицій у будівлі житлові (розділ 2), то сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції у відповідний актив може бути заповнена (розділ 3).
11. Показник “з них житлові будівлі, що будуються з метою подальшого продажу (передачі)” містить інформацію з показника “будівлі житлові” щодо витрат на будівництво житла, що будується з метою подальшого продажу (передачі) у власність, які за обліком витрат не належать до капітальних інвестицій підприємства.
12. Показник “будівлі нежитлові” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів капітальних інвестицій у будівлі нежитлові.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на будівлі нежитлові дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат будівлі нежитлові.
Якщо є дані щодо капітальних інвестицій у будівлі нежитлові (розділ 2), то сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції у відповідний актив може бути заповнена (розділ 3).
13. Показник “інженерні споруди” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів капітальних інвестицій в інженерні споруди та передавальні пристрої.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на інженерні споруди дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на інженерні споруди.
Якщо є дані щодо капітальних інвестицій в інженерні споруди (розділ 2), то сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції у відповідний актив може бути заповнена (розділ 3).
14. Показник “машини, обладнання та інвентар” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів капітальних інвестицій у технологічне, енергетичне, підйомно-транспортне та інше обладнання, машини (у тому числі сільськогосподарські та лісогосподарські, інструмент, інвентар, які не пов’язані безпосередньо з функціонуванням будівель (споруд)), уключаючи витрати на їх монтаж.
Цей показник не містить інформації щодо витрат на придбання (створення) малоцінних необоротних матеріальних активів.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на машини, обладнання та інвентар дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на машини, обладнання та інвентар.
Якщо є дані щодо капітальних інвестицій у машини, обладнання, та інвентар (розділ 2), то сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції у відповідний актив може бути заповнена (розділ 3).
15. Показник “комп’ютерна та телекомунікаційна техніка” містить інформацію з показника “машини, обладнання та інвентар” щодо витрат на машини для автоматизованого оброблення даних, лептопи, ноутбуки, комп’ютери, пристрої для введення та виведення інформації, запам’ятовувальні пристрої, апаратуру для запису чи відтворення зображення, апаратуру для передачі та приймання звуку, зображення та іншої інформації, апаратуру для проводової чи безпроводової мережі зв’язку (такої, як локальна чи глобальна мережа).
16. Показник “інше електричне й електронне устатковання” містить інформацію з показника “машини, обладнання та інвентар” щодо витрат на інше електричне й електронне устатковання, крім комп’ютерної та телекомунікаційної техніки: електронно-обчислювальні та електричні машини й апаратуру, інше устатковання для радіо, телебачення, медичні прилади (електродіагностичну апаратуру тощо), точні вимірювальні та оптичні пристрої тощо.
17. Показник “меблі та приладдя” містить інформацію з показника “машини, обладнання та інвентар” щодо витрат на меблі та приладдя.
Дані за показниками “комп’ютерна та телекомунікаційна техніка”, “інше електричне й електронне устатковання”, “меблі та приладдя” в частині витрат на капітальні інвестиції, придбання та створення нових активів, придбання активів, які були у використанні, поліпшення, вдосконалення, реконструкцію, модернізацію, капітальний ремонт та вартість активів, придбаних за договором фінансового лізингу можуть бути меншими чи дорівнювати даним за показником “машини, обладнання та інвентар” у частині відповідних витрат.
18. Показник “транспортні засоби” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів інвестицій у транспортні засоби.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на транспортні засоби дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на транспортні засоби.
Якщо є дані за цим показником, то може бути заповнено показник “з них засоби автотранспортні, причепи та напівпричепи”.
Якщо є дані щодо капітальних інвестицій у транспортні засоби (розділ 2), то сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції у відповідний актив може бути заповнена (розділ 3).
19. Показник “з них засоби автотранспортні, причепи та напівпричепи” містить інформацію з показника “транспортні засоби” щодо витрат на засоби автотранспортні, причепи та напівпричепи.
Для формування цього показника може бути використана Основна номенклатура продукції, затверджена наказом Держстату від 08 січня 2020 року № 31, яка розміщена на вебсайті Держстату (www.ukrstat.gov.ua) у розділі “Методологія та класифікатори” / “Класифікатори” (у частині коду 29).
20. Показник “земельні ділянки” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів інвестицій на придбання у власність згідно з чинним законодавством земельних ділянок і придбання природних ресурсів для подальшого видобутку нафти, газу тощо. У тому числі цей показник уключає витрати на придбання землі під будівництво житла, що будується з метою подальшого продажу (передачі), які за обліком витрат не належать до капітальних інвестицій.
21. Показник “поліпшення земель” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо витрат на меліоративні, осушувальні, іригаційні та інші роботи, пов’язані з поліпшенням земель.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на поліпшення земель дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на поліпшення земель.
22. Показник “довгострокові біологічні активи рослинництва” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів інвестицій на придбання або вирощування довгострокових біологічних активів рослинництва, що належать до сільськогосподарської діяльності, багаторічні насадження, які не пов’язані із сільськогосподарською діяльністю, тощо.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на довгострокові біологічні активи рослинництва дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на довгострокові біологічні активи рослинництва.
23. Показник “довгострокові біологічні активи тваринництва” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів інвестицій на придбання або вирощування (створення) довгострокових біологічних активів тваринництва, у тому числі незрілих.
Цей показник не містить інформації щодо витрат на дорослих тварин і молодняк на відгодівлі та в нагулі, птицю, кроликів, дорослих тварин, що вибракувані з основного стада для реалізації, бджолині сім’ї, рибу (риборозведення).
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на довгострокові біологічні активи тваринництва дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на довгострокові біологічні активи тваринництва.
24. Показник “інші матеріальні активи” містить інформацію з показника “матеріальні активи” щодо обсягів інвестицій на придбання або створення (будівництво) власними силами інших необоротних матеріальних активів: бібліотечних фондів; малоцінних необоротних матеріальних активів; тимчасових (нетитульних) споруд (крім витрат на зведення таких споруд, які замовник уключає в обсяги інвестицій у капітальне будівництво та оплачує); інвентарної тари; предметів прокату; тварин, які не пов’язані із сільськогосподарською діяльністю; а також щодо витрат орендаря на поліпшення об’єкта операційної оренди тощо.
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на інші матеріальні активи дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на інші матеріальні активи.
25. Показник “вартість обладнання, що забезпечує функціонування будівель та інженерних споруд” містить інформацію з показника “будівлі житлові”, “будівлі нежитлові”, “інженерні споруди” (у частині витрат на придбання та створення нових активів) щодо вартості обладнання, що забезпечує функціонування будівель та інженерних споруд, уключаючи витрати на його монтаж: каналізації, опалення, газопостачання, освітлення, вентиляції та кондиціювання повітря, опалювальних котлів, радіаторів, калориферів, бойлерів та іншого санітарно-технічного обладнання, підйомників, ліфтів тощо.
26. Показник “нематеріальні активи” містить інформацію з показника “усього капітальних інвестицій за видами активів” щодо обсягів капітальних інвестицій на придбання та створення власними силами необоротних нематеріальних активів:
- права користування природними ресурсами (право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище тощо), включаючи витрати на розробку корисних копалин;
- права користування майном (право користування земельною ділянкою, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо);
- права на комерційні позначення (права на торговельні марки, комерційні (фірмові) найменування тощо);
- права на об’єкти промислової власності (права на винаходи, патенти, ліцензії, концесії, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, захист від недобросовісної конкуренції, ноу-хау тощо);
- активи з розвідки запасів корисних копалин;
- авторське право та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп’ютерні програми, програми для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (бази даних), виконання, фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо);
- інші нематеріальні активи (права на здійснення діяльності або використання економічних та інших привілеїв тощо).
Якщо дані за показником “капітальні інвестиції” в частині витрат на нематеріальні активи дорівнюють даним за показником “вартість активів, що надійшли за рік” у відповідній частині витрат, то дані за показником “придбання та створення нових активів” дорівнюють даним за показником “вартість уведених у дію нових активів” у частині витрат на нематеріальні активи.
27. Показник “права користування природними ресурсами та майном” містить інформацію з показника “нематеріальні активи” щодо витрат на придбання прав користування природними ресурсами (права користування надрами, іншими природними ресурсами, геологічною та іншою інформацією про природні ресурси) та прав користування майном.
28. Показник “з них права користування земельною ділянкою” містить інформацію з показника “права користування природними ресурсами та майном” щодо витрат на придбання права користування земельною ділянкою.
29. Показник “права на комерційні позначення, об’єкти промислової власності” містить інформацію з показника “нематеріальні активи” щодо витрат на придбання та створення власними силами прав на комерційні позначення (права на торговельні марки, комерційні (фірмові) найменування тощо), об’єкти промислової власності (патенти, ліцензії, концесії тощо).
30. Показник “програмне забезпечення та бази даних” містить інформацію з показника “нематеріальні активи” щодо витрат на придбання або створення власними силами засобів програмного забезпечення та баз даних за умови використання їх понад один рік, у тому числі інвестиції в їх модернізацію або поліпшення.
Такими об’єктами авторського права у рамках цих Роз’яснень є: компіляція даних (база даних), комп’ютерна програма, сайт (як кінцевий результат комп’ютерного програмування).
Якщо є дані щодо капітальних інвестицій у програмне забезпечення та бази даних (розділ 2), то сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції у відповідний актив може бути заповнена (розділ 3).
31. Показник “активи з розвідки запасів корисних копалин” містить інформацію з показника “нематеріальні активи” щодо витрат на розвідку запасів корисних копалин, що визнаються нематеріальним активом за умови визнання технічної можливості та/або економічної доцільності подальшого промислового видобутку розвіданих запасів: витрат, пов’язаних з отриманням (придбанням) права на розвідку запасів корисних копалин, витрат на виконання топографічних, проєктних, геологорозвідувальних робіт, геохімічних та геодезичних досліджень, витрат на спорудження розвідувальних, випереджальних експлуатаційних і нагнітальних свердловин та шурфову розвідку (крім матеріальних активів), витрат, пов’язаних із державною експертизою та визначенням обсягів запасів корисних копалин, витрат, пов’язаних із визначенням технічної можливості та економічної доцільності видобутку корисних копалин, та інше.
32. Показник “авторське право та суміжні з ним права (розважальні програми й оригінали літературних і художніх творів тощо), крім програмного забезпечення та баз даних” містить інформацію з показника “нематеріальні активи” щодо витрат на придбання або створення власними силами об’єктів авторського та суміжних з ним прав (розважальні програми й оригінали літературних та художніх творів тощо).
Цей показник не містить інформації щодо витрат на придбання або створення власними силами програмного забезпечення та баз даних.
Дані показників “права користування природними ресурсами та майном”, “права на комерційні позначення, об’єкти промислової власності”, “програмне забезпечення та бази даних”, “авторське право та суміжні з ним права (розважальні програми й оригінали літературних і художніх творів тощо), крім програмного забезпечення та баз даних” у частині витрат на капітальні інвестиції, придбання, створення нових активів, придбання активів, які були у використанні, та поліпшення, вдосконалення, реконструкцію, модернізацію можуть бути меншими або дорівнювати даним показника “нематеріальні активи” у відповідній частині витрат.
33. Показник “витрати на оплату послуг юристів, оцінювачів, агентів з нерухомості тощо, які пов’язані з переходом прав власності” містить інформацію з показника “нематеріальні активи” щодо витрат на оплату послуг юристів, оцінювачів, агентів із нерухомості, інших витрат, пов’язаних із переходом прав на нематеріальні активи (авторське право, ліцензії, патенти тощо).
IV. Показники щодо податку на додану вартість за окремими видами активів
(розділ 3 форми № 2-ОЗ ІНВ (річна))
1. Показник “сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції” містить інформацію щодо суми ПДВ, сплаченої (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції. Цей показник не залежить від того, чи є підприємство відповідно до чинного законодавства платником ПДВ, чи ні.
Якщо дані рядка “усього” за показниками “сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції” та “із гр. 1 – сума податкового кредиту з ПДВ” дорівнюють, то суми складових цих показників за видами активів (“будівлі житлові”, “будівлі нежитлові”, “інженерні споруди”, “машини, обладнання та інвентар”, “транспортні засоби”, “програмне забезпечення та бази даних”) також дорівнюють.
2. Показник “із гр. 1 – сума податкового кредиту з ПДВ” містить інформацію з показника “сума ПДВ, сплачена (у ціні придбання товарів, робіт, послуг) у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції” щодо суми податкового кредиту з ПДВ.
3. Показник “усього” містить інформацію щодо загальної суми ПДВ, сплаченої у зв’язку з витратами на капітальні інвестиції. Показники “будівлі житлові”, “будівлі нежитлові”, “інженерні споруди”, “машини, обладнання та інвентар”, “транспортні засоби”, “програмне забезпечення та бази даних” містять інформацію з показника “усього” щодо розподілу ПДВ за окремими видами активів.
Роз’яснення щодо форми державного статистичного спостереження № 2-ОЗ ІНВ (річна) “Звіт про наявність і рух необоротних активів, амортизацію та капітальні інвестиції” від 24 вересня 2020 року № 19.1.2-12/28-20 є недійсними з 01 січня 2021 року.
Директор департаменту
структурної статистики Держстату
Маргарита КУЗНЄЦОВА