МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 22.04.2022 р. № 683
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
25 травня 2022 р. за № 564/37900
Про затвердження Державних санітарних норм і правил “Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру”
Відповідно до Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні”, від 14 березня 2022 року № 133 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, статті 28 Закону України “Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення”, абзацу четвертого підпункту 14 пункту 4, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), з метою забезпечення населення в зоні бойових дій або іншої надзвичайної ситуації питною водою належної якості,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Державні санітарні норми і правила “Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру”, що додаються.
2. Директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності (Даниленко О. М.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України – головного державного санітарного лікаря України Кузіна І. В.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр
Віктор ЛЯШКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров’я України
22 квітня 2022 року № 683
Державні санітарні норми і правила “Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру”
I. Загальні положення
1. Ці Державні санітарні норми і правила (далі – ДСанПіН) обов’язкові для виконання органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та підпорядкування, діяльність яких пов’язана з експлуатацією систем питного водопостачання.
2. Ці ДСанПіН застосовуються в умовах воєнного стану та під час надзвичайних ситуацій іншого характеру на окремій території протягом визначеного періоду часу за рішенням відповідної регіональної або місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
3. У цих ДСанПіН терміни вживаються у значеннях, наведених у Водному кодексі України, Законах України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, “Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення” та інших нормативно-правових актах у сфері питного водопостачання населення.
II. Вимоги до безпечності та якості питної води та її виробничого контролю
1. Водопровідна питна вода та питна вода з пунктів розливу (далі – питна вода) за показниками епідемічної та радіаційної безпеки повинна відповідати вимогам Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною”, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 12 травня 2010 року № 400, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 01 липня 2010 року за № 452/17747 (далі – Гігієнічні вимоги до питної води), за іншими показниками – гігієнічним нормативам відповідно до додатка до цих ДСанПіН.
Знезараження питної води та контроль залишкових концентрацій введених реагентів здійснюється відповідно до Гігієнічних вимог до питної води.
2. Питна вода вважається такою, що відповідає вимогам додатка до цих ДСанПіН, якщо за результатами лабораторних досліджень встановлені значення показників не перевищують гігієнічні нормативи більш ніж на величину допустимої похибки для відповідного методу визначення.
3. У разі застосування зброї масового ураження або підозри щодо її застосування та забруднення питної води, проводяться дослідження питної води на наявність в ній відповідних забруднюючих речовин або біологічних агентів за допомогою відповідних засобів розвідки та контролю (набір для тестування води, військовий комплект хімічної розвідки, індикаторний комплекс для аналізу води за методикою Colilert тощо).
Основними хімічними речовинами, що є складовою частиною хімічної зброї, та визначаються у питній воді є іприт, люїзит (похідна миш’яку), ціаністий водень, фосфорорганічні отруйні речовини (зарин, зоман), мікотоксин Т-2 тощо.
У разі відсутності відомої загрози контроль якості питної води за вмістом речовин, наведених в абзаці другому цього пункту або біологічних агентів, не проводиться; у разі підозри щодо їх застосування – не рідше ніж один раз на тиждень або місяць в залежності від наявної інформації, а у разі підтвердження факту їх застосування – не рідше ніж 3, 4 рази на добу до моменту встановлення відсутності забруднення.
4. Виробничий контроль безпечності та якості питної води систем централізованого питного водопостачання здійснюють підприємства питного водопостачання.
Для забезпечення контролю безпечності та якості питної води у випадку застосовування цих ДСанПіН підприємство питного водопостачання розробляє тимчасову програму проведення виробничого контролю безпечності та якості питної води, яка розробляється з урахуванням Гігієнічних вимог до питної води та вимог цих ДСанПіН.
5. Хімічне споживання кисню визначається у питній воді з поверхневих джерел питного водопостачання одночасно з перманганатною окиснюваністю не рідше ніж:
один раз на тиждень – при потужності підприємства < 4000 м3/добу;
один раз на добу – при потужності підприємства питного водопостачання ≥ 4000 м3/добу.
6. У випадку, коли безпечність і якість питної води за окремими показниками не відповідає гігієнічним нормативам, вона повторно досліджується через одну годину.
Якщо безпечність та якість повторної проби відповідає гігієнічним нормативам, то контроль безпечності та якості питної води за показниками, що не відповідали гігієнічним нормативам продовжує здійснюватися протягом 24 годин (не менше трьох разів).
В. о. генерального директора
Директорату громадського здоров’я
та профілактики захворюваності
Олексій ДАНИЛЕНКО
Додаток
до Державних санітарних норм і правил
“Показники безпечності та окремі показники якості
питної води в умовах воєнного стану
та надзвичайних ситуаціях іншого характеру”
(пункт 1 розділу II)
Таблиця 1
САНІТАРНО-ТОКСИКОЛОГІЧНІ
показники безпечності питної води
____________
Примітка.
1,2 – дихлоретан, тетрахлоретилен та трихлоретилен, тригалогенометани (хлороформ) визначаються у питній воді з поверхневих вододжерел.
* Речовини I класу небезпеки.
** Речовини II класу небезпеки.
Таблиця 2
ОРГАНОЛЕПТИЧНІ ТА ФІЗИКО-ХІМІЧНІ
показники якості питної води
____________
Примітка.
Хімічне споживання кисню визначається у питній воді з поверхневих вододжерел.