Міністерство економіки України
Лист
від 08.10.2021 р. № 3304-04/49219-06
Щодо застосування електронних каталогів
Міністерство економіки України на численні звернення суб’єктів сфери публічних закупівель щодо застосування електронних каталогів повідомляє.
Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.
Щодо електронних каталогів
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 1 Закону електронний каталог – систематизована база актуальних пропозицій, що формується та супроводжується централізованою закупівельною організацією в електронній системі закупівель та використовується замовником з метою відбору постачальника товару (товарів), вартість якого (яких) є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1-3 частини першої статті 3 Закону.
Частиною третьою статті 3 Закону визначено, що у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів.
Згідно з пунктом 7 частини сьомої статті 3 Закону придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини першої статті 3 Закону, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом, зокрема, у разі якщо закупівля товарів здійснюється з використанням електронного каталогу.
Отже, у разі, якщо вартість предмета закупівлі товару є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1-3 частини першої статті 3 Закону, та такий предмет наявний у електронному каталозі, замовник може здійснювати таку закупівлю з використанням електронного каталогу.
Відповідно до частини п’ятнадцятої статті 11 Закону у разі створення електронних каталогів їх формують і супроводжують виключно централізовані закупівельні організації. Структура, порядок формування та використання електронних каталогів, у тому числі порядок надання доступу до них і розмір плати, визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, виходячи із зазначеного, закупівлі замовником через електронний каталог є альтернативою порядку проведення спрощених закупівель та доступні лише для придбання товарів. Здійснення закупівель послуг і робіт через електронний каталог Законом не передбачено.
Разом з тим електронний каталог є інструментом для здійснення публічних закупівель у зручний та швидкий спосіб для замовників. Так, від початку функціонування та станом на 09.09.2021 електронний каталог налічує 7 465 товарів, а кількість учасників, що пропонують товари в електронному каталозі, складає 695. При цьому перелік категорій та профілів товарів в електронному каталозі постійно доповнюється.
Закупівля через електронний каталог здійснюється у короткі строки. Оцінка пропозицій постачальників та визначення переможця відбору проводиться автоматично електронною системою закупівель, що забезпечує дотримання принципів здійснення публічних закупівель.
Користування електронним каталогом для замовників є безоплатним. Плата за доступ до електронного каталогу та користування електронними сервісами справляється з переможця відбору, з яким замовник уклав договір про закупівлю у розмірі від 1 до 3 відсотків суми договору про закупівлю в залежності від вартості закупівлі.
Докладно про використання електронного каталогу в електронній системі закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель за посиланням https://prozorro.gov.ua/ProzorroMarket
Щодо Порядку формування та використання електронного каталогу
Порядок формування та використання електронного каталогу (далі – Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822.
Порядок визначає структуру, механізм формування, використання електронного каталогу в електронній системі закупівель, у тому числі питання адміністрування, надання доступу та правил здійснення закупівель через електронний каталог.
Адміністратором електронного каталогу (далі – адміністратор) є централізована закупівельна організація, що забезпечує формування та супроводження електронного каталогу в електронній системі закупівель на підставі укладеного договору з адміністратором електронної системи закупівель. Адміністраторів може бути декілька.
Серед основних завдань та функцій адміністраторів є:
- створення категорій та профілів товару;
- організація та проведення відбору учасників до електронного каталогу;
- формування, ведення та оприлюднення переліку кваліфікованих постачальників.
Крім того, адміністратор здійснює розгляд звернень замовників щодо порушення постачальником строків оформлення замовлення та/або відмови від підписання договору про закупівлю на умовах, що зазначені в його пропозиції. Замовник може подати звернення з інформацією про такі порушення через електронну систему закупівель до адміністратора, який в свою чергу має розглянути звернення протягом 10 робочих днів з дня його отримання.
Наразі відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 846-р “Про визначення державної установи “Професійні закупівлі” централізованою закупівельною організацією” державна установа “Професійні закупівлі” та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.11.2020 № 1405-р “Про визначення державного підприємства “Медичні закупівлі України” централізованою закупівельною організацією” державне підприємство “Медичні закупівлі України” визначені централізованими закупівельними організаціями та згідно з договорами про надання доступу до формування та наповнення електронного каталогу, укладеними з адміністратором, здійснюють адміністрування електронного каталогу.
Отже, з питань формування та супроводження електронного каталогу в електронній системі закупівель необхідно звертатися до державної установи “Професійні закупівлі” та державного підприємства “Медичні закупівлі України” відповідно.
Згідно пунктом 21 частини першої статті 1 Закону адміністратор електронної системи закупівель – юридична особа, визначена Уповноваженим органом відповідальною за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель. Відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 07.04.2020 № 648 відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу є державне підприємство “ПРОЗОРРО”.
Отже, з питань технічної реалізації в електронній системі закупівель електронного каталогу необхідно звертатися до державного підприємства “ПРОЗОРРО” як до адміністратора електронної системи закупівель.
Доступ до електронного каталогу, зокрема для постачальника та замовника, надається операторами авторизованих електронних майданчиків, які мають відповідний рівень акредитації.
Отже, з питань клієнтської підтримки, пов’язаної з роботою електронного каталогу в електронній системі закупівель, необхідно звертатися до оператора авторизованого електронного майданчика.
Крім цього, відповідно до пункту 12 розділу “Загальні питання” Порядку, адміністратор, постачальник, замовник несуть відповідальність за свої дії, які вчиняються ним в електронному каталозі, та дії осіб, які вчиняються від його імені з використанням його даних персональної ідентифікації, а також за зміст інформації, яка оприлюднюється в електронному каталозі.
Щодо правил здійснення закупівель через електронний каталог
Правилами здійснення закупівель через електронний каталог, визначеними пунктами 53-68 Порядку, передбачено два способи закупівель для замовників:
- відбір постачальника шляхом формування замовлення в електронному каталозі з дотриманням принципів здійснення закупівель, визначених статтею 5 Закону, – для закупівель товарів, вартість яких не перевищує 50 тис. гривень;
- відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників – для здійснення закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 50 тис. гривень та є меншою, ніж 200 тис. гривень, для замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 Закону, та меншою, ніж 1 млн. гривень для замовників, визначених пунктом 4 частини першої статті 2 Закону.
Отже, виходячи із зазначених вище положень Порядку, закупівля через електронний каталог може здійснюватися у два способи, а саме: прямою закупівлею або через запит ціни пропозицій.
Водночас у разі, якщо у каталозі наявна лише частина окремих номенклатурних позицій предмета закупівлі, визначеного замовником з дотриманням вимог Закону та Порядку про визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 15.04.2020 № 708, вартість якого в цілому дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини першої статті 3 Закону, такий товар може придбаватись без застосування порядку проведення спрощених закупівель, у разі якщо закупівля такого товару здійснюється з використанням електронного каталогу. Інша частина окремих номенклатурних позицій предмета закупівлі, вартість якого в цілому дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини першої статті 3 Закону, яка не представлена у каталозі, має закуповуватись із дотриманням вимог Закону в порядку проведення спрощених закупівель, незалежно від її залишкової очікуваної вартості.
При цьому запит ціни пропозицій формується у разі, коли у профілі товару розміщено дві або більше пропозиції товару від постачальників.
Відповідно до пункту 2 Порядку, профіль товару – це сукупність характеристик товару в межах визначеної адміністратором категорії товару, яким може відповідати один або кілька товарів, а категорія товару – сукупність профілів товару, що формується адміністратором в електронному каталозі за показниками третьої – восьмої цифр у межах одного розділу основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 “Єдиний закупівельний словник”, затвердженого в установленому порядку. Пропозиції товару від постачальників розміщуються у профілі товару.
Додатково інформуємо, що алгоритм закупівлі через запит ціни пропозицій в електронному каталозі, приклади застосування електронного каталогу, питання, які виникають у користувачів інформаційного ресурсу Уповноваженого органу та відповіді на них містяться у додатках 1, 2 і 3.
Одночасно зазначаємо, що листи Міністерства не встановлюють норм права, носять виключно рекомендаційний та інформативний характер.
Заступник директора департаменту сфери публічних закупівель
– начальник відділу політики публічних закупівель
Міністерства економіки України
Анна ЮЛДАШОВА