КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 01 червня 2023 р. № 546
Київ
Про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, та їх повернення
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, та їх повернення за місцем постійного проживання (перебування), а в разі виїзду за межі України — в Україну, що додається.
2. Внести до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561; 2022 р., № 27, ст. 1484, № 41, ст. 2227), зміни, що додаються.
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
4. Обласним, Київській міській військовим адміністраціям:
вжити заходів до тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою;
разом з Національною соціальною сервісною службою, Міністерством охорони здоров’я, Міністерством освіти і науки, Міністерством оборони, Міністерством молоді та спорту, Міністерством культури та інформаційної політики визначити організації, заклади і установи, до яких можуть бути тимчасово розміщені діти та особи, які підлягають тимчасовому переміщенню (евакуації) відповідно до Порядку, затвердженого цією постановою (у разі неможливості забезпечити тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб в межах області, м. Києва за місцем постійного розташування закладу);
визначити у разі потреби заклади, установи, організації для тимчасового розміщення та перебування строком не більше семи календарних днів дітей, які залишилися без батьківського піклування, до вирішення питання про їх тимчасове влаштування, що здійснюється відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561), та/або тимчасове переміщення (евакуацію) та забезпечити достатню кількість працівників для забезпечення догляду та виховання дітей.
5. Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Національній поліції, Державній службі з надзвичайних ситуацій разом з обласними, Київською міською військовими адміністраціями визначити безпечні маршрути тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування та підлягають тимчасовому переміщенню (евакуації) відповідно до пункту 4 цієї постанови.
6. Національній соціальній сервісній службі забезпечити здійснення контролю за тимчасовим переміщенням (евакуацією) дітей та осіб відповідно до пункту 4 цієї постанови.
7. Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Національній поліції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, обласним, Київській міській військовим адміністраціям інформувати щокварталу до 5 числа наступного місяця Національну соціальну сервісну службу про стан виконання цієї постанови.
Національній соціальній сервісній службі надавати щокварталу до 25 числа наступного місяця Координаційному штабу з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану узагальнену інформацію про стан виконання цієї постанови.
Прем’єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 червня 2023 р. № 546
ПОРЯДОК
тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, та їх повернення за місцем постійного проживання (перебування), а в разі виїзду за межі України — в Україну
Загальні питання
1. Цей Порядок визначає механізм забезпечення безпеки дітей та осіб, які проживають або зараховані на цілодобове перебування до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування (далі — діти та особи), під час воєнного стану шляхом вжиття у разі потреби заходів до їх тимчасового переміщення (евакуації), забезпечення розміщення, належного догляду, виховання, а також повернення за місцем їх постійного проживання (перебування), а в разі виїзду за межі України — в Україну.
2. Дія цього Порядку поширюється на такі заклади різних типів, форм власності та підпорядкування, як будинки дитини (зокрема, спеціалізовані), центри медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям; заклади дошкільної та загальної середньої освіти (зокрема, дитячі будинки, санаторні, спеціальні заклади загальної середньої освіти, заклади спеціалізованої освіти із пансіонами (інтернатами) в їх складі); малі групові будинки; притулки для дітей, центри соціально-психологічної реабілітації дітей, центри соціальної підтримки дітей і сімей, стаціонарні служби (відділення) центрів соціальних служб, що здійснюють соціально-психологічну реабілітацію дітей, стаціонарні служби (відділення) соціально-психологічної реабілітації дітей (надання послуг із соціально-психологічної реабілітації дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах) центрів надання соціальних послуг; школи та професійні училища соціальної реабілітації; дитячі будинки-інтернати системи соціального захисту населення; психоневрологічні інтернати; відділення стаціонарного догляду територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг); відділення надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання центрів надання соціальних послуг; геріатричні пансіонати; будинки-інтернати для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціалізовані будинки для ветеранів війни та праці, громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, інші заклади (зокрема, засновані громадськими, благодійними та релігійними організаціями), в яких передбачено проживання або цілодобове перебування дітей та осіб (далі — заклади).
3. Фінансування витрат, пов’язаних з тимчасовим переміщенням (евакуацією) та поверненням дітей та осіб, здійснюється за рахунок засновників закладів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Утримання дітей та осіб, які були тимчасово переміщені (евакуйовані) в межах України, здійснюється за рахунок коштів засновника закладу, з якого вони були переміщені, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Тимчасове переміщення (евакуація) дітей та осіб
4. Тимчасове переміщення (евакуація) дітей та осіб із закладів здійснюється за результатами оцінки стану безпеки перебування дітей та осіб у закладах, яка проводиться обласними, Київською міською військовими адміністраціями у взаємодії з відповідними районними військовими адміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (військовими адміністраціями населених пунктів) за місцем постійного розташування закладів, та включає:
1) проведення аналізу інформації Збройних Сил, Міноборони, Міненерго, територіальних органів ДСНС, Національної поліції про території можливих бойових дій, території, де ведуться бойові дії, та про тривалу відсутність електричної енергії та опалення;
2) визначення відстані від закладу до суб’єктів господарювання, що мають важливе значення для національної економіки і оборони держави;
3) визначення відстані від закладу до адміністративної межі між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, де не ведуться бойові дії, лінії бойового зіткнення, державного кордону України з Російською Федерацією, Республікою Білорусь;
4) проведення перевірки наявності та стану захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення, придатних для укриття дітей та осіб.
Під час воєнного стану в обов’язковому порядку здійснюється тимчасове переміщення (евакуація) дітей та осіб, які цілодобово перебувають у закладах, розташованих на відстані менш як за 2 кілометри від суб’єктів господарювання, що мають важливе значення для національної економіки і оборони держави, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту (особливої важливості, першої чи другої), та/або менш як за 100 кілометрів від адміністративної межі між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, де не ведуться бойові дії, лінії бойового зіткнення, або менш як за 50 кілометрів від державного кордону України з Російською Федерацією, Республікою Білорусь. На час воєнного стану такі заклади за умови наявності захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення, придатних для укриття дітей та осіб, можуть провадити діяльність, пов’язану з наданням освітніх, соціальних, медичних, реабілітаційних та інших послуг без зарахування дітей та осіб на цілодобове перебування.
У разі неможливості забезпечити тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб в межах області, м. Києва за місцем постійного розташування закладу Нацсоцслужба, Мінсоцполітики, МОН, МОЗ, МВС, Міноборони, Мінмолодьспорт, МКІП (залежно від підпорядкування (сфери управління) закладів) визначають обласну, Київську міську військову адміністрацію або заклад державної форми власності, що забезпечить розміщення таких дітей та осіб на період тимчасового переміщення (евакуації).
За погодженням з органами військового командування на відповідній території обласна, Київська міська військова адміністрація може прийняти рішення про можливість цілодобового перебування дітей та осіб у закладі, що розташований на відстані менш як за 50 кілометрів від державного кордону України з Російською Федерацією, Республікою Білорусь, крім випадків, коли на території області ведуться бойові дії.
5. До груп дітей та осіб, які можуть бути тимчасово переміщені (евакуйовані) відповідно до цього Порядку, належать:
діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, які проживають або зараховані до закладів (зокрема, діти, які проживають та утримуються в пансіонах закладів освіти);
діти, які не належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та проживають або зараховані до закладів (зокрема, діти, які проживають та утримуються в пансіонах закладів освіти);
особи похилого віку, особи з інвалідністю, які проживають в закладах або зараховані до них на цілодобове перебування, отримують соціальні послуги із стаціонарного догляду, паліативного догляду, підтриманого проживання;
повнолітні особи, зокрема особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сім’ї з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, які тимчасово проживали в закладах, що надають соціальні послуги.
6. Обласні, Київська міська військові адміністрації у взаємодії з відповідними районними військовими адміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (військовими адміністраціями населених пунктів) за місцем постійного розташування закладів забезпечують:
1) проведення постійної оцінки стану безпеки перебування дітей та осіб у закладах;
2) повідомлення керівнику закладу, особі, яка виконує обов’язки керівника закладу (далі — керівник закладу), у разі потреби про потребу у здійсненні тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб за результатами оцінки стану безпеки перебування дітей та осіб у закладах із визначенням строку, протягом якого керівник закладу повинен забезпечити виконання заходів, передбачених пунктами 10 і 11 цього Порядку, а також територіальному органу Національної поліції для забезпечення супроводу та вжиття заходів до організації безпеки дітей за маршрутом переміщення;
3) збір та оновлення щомісяця інформації про заклади, зокрема про:
фактичну кількість дітей та осіб, які проживають (перебувають) у кожному закладі, та їх мобільність;
фактичну кількість працівників для забезпечення догляду, виховання дітей та осіб;
кількість вільних ліжко-місць у закладах та можливість розгортання додаткових ліжко-місць для прийому дітей та осіб з інших закладів;
наявність ресурсів у закладах (опалення, водопостачання, електрична енергія, генератори електричної енергії, транспортні засоби, кількість продуктів харчування, питної води, лікарських засобів, засобів гігієни, одягу, взуття тощо) для задоволення потреб дітей та осіб;
особливості будівель кожного закладу (наявність захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення, придатних для укриття дітей та осіб, зокрема дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю, з числа маломобільних груп населення, та працівників, віддаленість від магістралей, транспортного сполучення, суб’єктів господарювання, що мають важливе значення для національної економіки і оборони держави, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту (особливої важливості, першої чи другої);
контактні номери телефонів керівників закладів та їх заступників;
4) постійний обмін інформацією про заклади, визначеною підпунктами 1 і 3 цього пункту, з:
структурними підрозділами з питань цивільного захисту місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування — для оперативного коригування відповідних планів цивільного захисту на особливий період;
Нацсоцслужбою — для визначення можливостей щодо розміщення дітей та осіб на території іншої області, м. Києва;
5) узгодження з територіальними органами Національної поліції маршруту переміщення дітей та осіб та у разі, коли маршрут пролягає через території, де ведуться активні бойові дії, з Мінреінтеграції та територіальними органами ДСНС, зокрема, щодо можливості тимчасового переміщення (евакуації) дітей у супроводі службового автомобіля Національної поліції, ДСНС та бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
6) інформування обласних, Київської міської військових адміністрацій за маршрутом переміщення дітей та осіб для надання у разі потреби допомоги та місця для ночівлі дітей та осіб, забезпечення їх харчуванням, у тому числі для подальшої дороги.
7. Обласна, Київська міська військова адміністрація на території, на якій не ведуться бойові дії, з метою задоволення потреб тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей та осіб забезпечує підготовку організацій, закладів та установ для їх розміщення, зокрема:
своєчасну підготовку та облаштування захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення, придатних для укриття дітей та осіб та працівників і безпечного перебування в них;
проведення перевірки наявності опалення, водопостачання, електричної енергії, генераторів електричної енергії.
8. Обласна, Київська міська військова адміністрація, на територію якої здійснюється тимчасове переміщення (евакуація) дітей та осіб, забезпечує, зокрема:
наявність необхідного запасу води та продуктів харчування, лікарських засобів, засобів гігієни, одягу, взуття тощо;
облаштування спальних місць відповідно до віку та потреб дітей та осіб, зокрема дітей та осіб з інвалідністю;
залучення необхідної кількості працівників до роботи з тимчасово переміщеними (евакуйованими) дітьми та особами;
оцінювання потреб дітей та осіб у послугах та підтримці;
організацію харчування дітей та осіб;
надання речей першої необхідності, лікарських засобів, засобів для пересування дітям та особам з числа маломобільних груп населення відповідно до потреб;
надання освітніх послуг дітям відповідно до їх віку та рівня розвитку, реабілітаційної, медичної, психологічної та іншої допомоги дітям та особам з урахуванням їх потреб;
сприяння особам, які супроводжують дітей та осіб під час тимчасового переміщення (евакуації) (далі — супроводжуючі особи), у представництві інтересів дітей та осіб в органах державної влади, органах місцевого самоврядування;
вирішення питань виплати державної соціальної допомоги, пенсійного забезпечення;
надання допомоги у працевлаштуванні працездатних осіб.
9. Служби у справах дітей, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласних, Київської міської військових адміністрацій за місцем постійного розташування закладу (залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу) у взаємодії з відповідними структурними підрозділами районних військових адміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (військовими адміністраціями населених пунктів) забезпечують:
координацію роботи щодо організації тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу, а також щодо їх повернення за місцем їх постійного проживання (перебування), а у разі виїзду за межі України — в Україну;
проведення перевірки особових справ дітей, зокрема щодо наявності в них документів, що посвідчують їх особу, підтверджують статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, а також інформації про батьків чи законних представників з їх актуальними контактними даними;
наявність у керівника закладу контактних даних органів, які відповідають за евакуацію, та погодженого з обласною, Київською міською військовою адміністрацією за місцем постійного розташування закладу плану евакуації закладу, що переглядається щокварталу. План евакуації розробляється з урахуванням Методики планування заходів з евакуації, затвердженої наказом МВС від 10 липня 2017 р. № 579;
отримання від керівників закладів, з яких здійснюється тимчасове переміщення (евакуація) дітей, копії наказу та списків дітей та осіб, передбачених підпунктом 2 пункту 11 цього Порядку, копій (зокрема, електронних копій (фотокопій) оригіналів паперових документів особових справ тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей та осіб (зокрема, медичної документації, документів про освіту та інших документів), їх належне збереження та нерозголошення персональних даних про дітей та осіб;
наявність у керівника закладу, з якого здійснюється тимчасове переміщення (евакуація) дітей, та супроводжуючих осіб контактних даних органів та організацій, що будуть здійснювати тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб, а також осіб, відповідальних за прийом за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб;
проведення не рідше ніж раз на рік інструктажу керівників закладів щодо організації тимчасового переміщення (евакуації) та повернення дітей та осіб, проходження якого керівники закладів засвідчують своїм підписом.
10. Керівник закладу здійснює заходи з підготовки дітей та осіб до тимчасового переміщення (евакуації) в межах України та за її межі, що включають:
забезпечення дітей та осіб речами першої необхідності (засоби гігієни, спідня білизна, одяг та взуття відповідно до сезону, лікарські засоби за індивідуальними рецептами для кожної конкретної дитини та особи, рецепти на лікарські засоби), особистими речами, що становлять для них цінність (є важливими), а також водою та продуктами харчування на період тимчасового переміщення (евакуації);
проведення перевірки наявності у дітей та осіб паспорта громадянина України/паспорта громадянина України для виїзду за кордон або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/ документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону (у разі тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб за межі України);
проведення роз’яснювальної роботи з працівниками, дітьми та особами щодо правил поведінки під час тимчасового переміщення (евакуації), дій під час обстрілів та вибухів, а також надання домедичної допомоги;
ознайомлення супроводжуючих осіб із їх повноваженнями, правами та обов’язками під час тимчасового переміщення (евакуації) дітей та перебування за місцем їх тимчасового переміщення (евакуації), передбаченими пунктами 18—20 цього Порядку (шляхом проведення інструктажу, проходження якого супроводжуюча особа засвідчує своїм підписом);
надання дитині та особі копій їх документів та інформації про контактну особу, яка відповідає за них, для зв’язку з ними у разі, коли дитина та особа з будь-яких причин залишаться без супроводу;
повідомлення батькам, іншим законним представникам дітей, родичам дієздатних осіб, опікунам недієздатних осіб, піклувальникам обмежено дієздатних осіб (за можливості) про планування тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, наявність можливостей забрати дітей та осіб в сім’ю, а також про дату та місце тимчасового переміщення (евакуації), контакти супроводжуючих осіб.
11. У разі виникнення необхідності тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб у межах України та за її межі керівник закладу забезпечує виконання плану евакуації, зокрема:
1) обирає маршрут переміщення (евакуації) дітей та осіб. Маршрути переміщення (евакуації) дітей та осіб (щонайменше два) із зазначенням організації, закладу чи установи, до якої здійснюватиметься переміщення (евакуація), визначаються в плані евакуації закладу. Якщо у зв’язку з безпековою ситуацією або з інших причин здійснити тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб за визначеним у плані евакуації маршрутом або до визначеної організації, закладу чи установи неможливо, керівник закладу разом із службою у справах дітей, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласної, Київської міської військової адміністрації залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу за місцем його постійного розташування опрацьовує питання щодо можливості забезпечення тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб до організації, закладу чи установи, які розташовані в населеному пункті, де не ведуться бойові дії, в межах області, м. Києва за місцем постійного розташування закладу, або в іншій області, м. Києві. Новий маршрут переміщення дітей та осіб узгоджується відповідно до підпункту 5 пункту 6 цього Порядку.
У разі неможливості забезпечити тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб в межах області, м. Києва за місцем постійного розташування закладу Нацсоцслужба, Мінсоцполітики, МОН, МОЗ, МВС, Міноборони, Мінмолодьспорт, МКІП (залежно від підпорядкування (сфери управління) закладів) визначають обласну, Київську міську військову адміністрацію або заклад державної форми власності, що забезпечить розміщення таких дітей та осіб на період тимчасового переміщення (евакуації);
2) видає наказ про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб із затвердженням списків, які є невід’ємною частиною наказу, із зазначенням:
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), дати народження дітей та осіб;
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) супроводжуючих осіб із визначенням відповідальності кожної такої особи за конкретних дітей та осіб;
інформації про стан здоров’я, мобільність дітей та осіб, які проживають або перебувають у закладі, можливість контактування з їх законними представниками (у разі їх наявності);
інформації про дієздатність осіб, належність дітей до дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які залишилися без піклування батьків, дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю, дітей, які мають тяжкі захворювання, розлади, травми, стани, відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306; 2020 р., № 12, ст. 481), перебування дітей та осіб у складних життєвих обставинах (далі — статус та становище дітей та осіб).
Наказ може прийматися про тимчасове переміщення (евакуацію), зокрема повторне тимчасове переміщення (евакуацію), окремих груп дітей та осіб з урахуванням їх віку та стану здоров’я. Під час формування груп дітей враховуються родинні зв’язки між ними, наявність особливих освітніх потреб, вік дітей, перебування (навчання) дітей в одній групі/ класі;
3) отримує згоду повнолітніх дієздатних осіб щодо їх тимчасового переміщення (евакуації) в межах України або за її межі. У разі тимчасового переміщення (евакуації) сімей з дітьми повинна бути письмова згода батьків, інших законних представників на евакуацію дітей, яка надається тим з батьків, інших законних представників, із яким дитина/діти перебувають у закладі.
У разі коли такими особами надано письмову відмову від їх евакуації, керівник закладу разом з обласною, Київською міською військовою адміністрацією вирішує питання щодо подальшого місця перебування таких осіб;
4) надає службі у справах дітей, структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласної, Київської міської військової адміністрації залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу за місцем його постійного розташування копію наказу про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб із списками, які є невід’ємною частиною наказу;
5) надає органу опіки та піклування за місцем постійного розташування закладу копію наказу про тимчасове переміщення (евакуацію) осіб, визнаних судом недієздатними/обмежено дієздатними, із зазначенням:
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), дати народження осіб, визнаних судом недієздатними/обмежено дієздатними;
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) їх опікунів/піклувальників;
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) опікуна/піклувальника особи, визнаної судом недієздатною/обмежено дієздатною, з яким втрачено зв’язок під час воєнного стану;
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), дати народження супроводжуючої особи із визначенням відповідальності кожної такої особи за конкретних осіб, визнаних судом недієздатними/обмежено дієздатними;
6) видає наказ про організацію роботи супроводжуючих осіб із визначенням відповідальності кожної супроводжуючої особи за конкретних дітей та осіб, а також графіка їх ротації (взаємозамінності);
7) вживає заходів до перевезення оригіналів особових справ дітей та осіб (у тому числі медичної документації, документів про освіту та інших документів) до організації, закладу чи установи, в яких будуть тимчасово перебувати діти та особи, а також передачі їх копій в паперовій або електронній формі службі у справах дітей, структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласної, Київської міської військової адміністрації залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу за місцем його постійного розташування.
12. У разі коли за результатами оцінки стану безпеки перебування дітей та осіб у закладах, розташованих на території відповідних областей, м. Києва, обласна, Київська міська військова адміністрація за місцем постійного розташування закладу визнає подальше перебування дітей та осіб у закладі небезпечним, а керівник закладу з технічних або інших причин не може видати наказ про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб, у тому числі у разі усунення керівника від виконання обов’язків чи відсутності керівника, обласна, Київська міська військова адміністрація за місцем постійного розташування закладу визначає особу, відповідальну за виконання обов’язків, передбачених пунктами 10, 11, 15—19 цього Порядку. Така особа забезпечує виконання функцій законного представника дітей відповідно до частини четвертої статті 301 Закону України “Про охорону дитинства”.
13. Для повторного переміщення дітей та осіб в межах України керівник закладу отримує погодження обласної, Київської міської військової адміністрації за місцем постійного розташування закладу, а у разі відсутності технічної можливості надання погодження відповідною військовою адміністрацією — Нацсоцслужби, МОН, МОЗ, МВС, Міноборони, Мінмолодьспорту, МКІП залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу.
Для тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб за межі України, а також повторного їх переміщення в межах держави тимчасового перебування (евакуації) чи до іншої держави керівник закладу отримує погодження обласної, Київської міської військової адміністрації за місцем постійного розташування закладу, погоджене з Нацсоцслужбою. У разі відсутності можливості отримати таке погодження дозвіл на виїзд за межі України дітей та осіб, переміщення в межах держави тимчасового перебування чи до іншої держави за запитом керівника закладу надає Нацсоцслужба. Погодження може надаватися за допомогою електронних засобів зв’язку.
Виїзд дітей та осіб за межі України може бути визнаний необхідним у разі відсутності можливостей створення належних умов для їх розміщення в Україні з урахуванням потреб в особливих умовах догляду та за умови наявності запрошення від установи чи організації (незалежно від типу та форми власності), які уповноважені державою остаточного перебування дітей та осіб або органами місцевого самоврядування такої держави на здійснення заходів щодо прийому та супроводу дітей та осіб (далі — організація, яка приймає дітей та осіб).
Для надання погодження на тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб за межі України Нацсоцслужба аналізує обґрунтованість прийняття рішення про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб за межі України, відповідність прийнятих розпорядчих документів про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб вимогам цього Порядку, перевіряє наявність запрошення від організації, яка приймає дітей та осіб (далі — запрошення), на підставі інформації, зазначеної в запрошенні, аналізує умови, в яких будуть розміщені діти, їх відповідність віку, стану здоров’я та потребам дітей, визначає можливість задоволення їх потреб за місцем переміщення (евакуації).
Запрошення повинне містити інформацію про державу остаточного перебування дітей та осіб, кількість дітей та осіб із зазначенням статусу та становища дітей та осіб, відповідальну організацію, яка буде забезпечувати догляд дітей та осіб протягом усього періоду їх перебування за межами України, умови фінансового забезпечення тимчасового переміщення (евакуації) та перебування дітей та осіб, гарантії щодо забезпечення безпеки дітей та осіб, належних умов їх перебування, виховання та догляду, створення умов для навчання дітей з урахуванням вікових особливостей дітей, надання соціальних, медичних, освітніх послуг дітям та особам відповідно до їх потреб, а також повернення дітей та осіб на територію України.
Для надання погодження на повторне тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб в межах держави тимчасового перебування чи до іншої держави Нацсоцслужба:
вивчає обґрунтованість обставин, що вимагають повторного переміщення дітей та осіб, які перебувають за межами України, з урахуванням обставин, визначених пунктом 22 цього Порядку;
аналізує умови, в яких будуть розміщені діти та особи за місцем їх тимчасового переміщення (евакуації), їх відповідність віку, стану здоров’я та потребам дітей та осіб на підставі інформації, зазначеної в запрошенні;
перевіряє наявність запрошення від організації, яка приймає дітей та осіб, та його зміст на відповідність вимогам абзацу п’ятого цього пункту;
перевіряє відповідність списку дітей та осіб, які були тимчасово переміщені (евакуйовані), списку дітей та осіб, які підлягають повторному переміщенню в межах держави тимчасового перебування чи до іншої держави.
Тимчасове переміщення (евакуація) дітей та осіб з однієї держави до іншої без погодження з Нацсоцслужбою не допускається.
Для отримання погодження Нацсоцслужби на тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб за межі України, повторне переміщення дітей та осіб в межах держави тимчасового перебування чи до іншої держави керівник закладу подає Нацсоцслужбі такі документи:
засвідчений підписом керівника закладу та скріплений печаткою (за наявності) список дітей та осіб, які підлягають тимчасовому переміщенню (евакуації) за межі України (повторному переміщенню в межах держави тимчасового перебування чи до іншої держави), та супроводжуючих осіб із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) дітей та осіб, їх дати народження, інформації про наявність або відсутність статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, назви та реквізитів документів, що посвідчують особу дітей та осіб, номерів телефонів супроводжуючих осіб;
копію наказу директора закладу про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб;
копію погодження за підписом голови або заступника голови обласної, Київської міської військової адміністрації про дозвіл на виїзд за межі України дітей та осіб;
інформацію про заходи, які були вжиті для забезпечення тимчасового переміщення (евакуації) дітей в межах України, — у разі тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб за межі України або для розміщення дітей та осіб для подальшого їх перебування в державі тимчасового перебування — у разі повторного переміщення дітей та осіб, які перебувають за межами України;
копію запрошення.
14. Перетин групами дітей та осіб державного кордону здійснюється в порядку, встановленому Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (ЗП України, 1995 р., № 4, ст. 92; Офіційний вісник України, 2010 р., № 65, ст. 2239).
До тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей та осіб за межами України застосовується тимчасовий захист як форма міжнародного захисту у значенні Директиви Ради ЄС 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 р. про мінімальні стандарти для надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та відповідальності за наслідки такого прийому.
15. Після прибуття осіб, визнаних судом недієздатними/обмежено дієздатними, до місця тимчасового перебування (евакуації) в межах України керівник закладу або уповноважена ним супроводжуюча особа зобов’язані:
звернутися протягом однієї доби до органу опіки та піклування за місцем тимчасового перебування (евакуації) з метою взяття осіб на тимчасовий облік для вирішення нагальних питань зазначених осіб, зокрема щодо надсилання повідомлень про надання цим особам соціальних послуг, перерахування органами Пенсійного фонду України або структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві військових адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах ( у раз утворення) рад суми пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) та/або державної соціальної допомоги, нарахованих відповідно до законодавства, закладу, в якому особа перебуває на державному утриманні, відповідно до законодавства;
повідомити протягом трьох робочих днів органу опіки та піклування за попереднім місцем розташування закладу про прибуття зазначених в абзаці першому цього пункту осіб на місце тимчасового перебування (евакуації) дітей та осіб.
16. Після прибуття дітей та осіб до місця тимчасового перебування (евакуації) в Україні або за межами України керівник закладу або уповноважена ним супроводжуюча особа зобов’язані:
1) протягом п’яти робочих днів повідомити:
службі у справах дітей, структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки (залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу) обласної, Київської міської військової адміністрації за місцем постійного розташування закладу про прибуття дітей та осіб на місце тимчасового перебування (евакуації);
службі у справах дітей за місцем тимчасового переміщення (евакуації) про прибуття дітей на місце тимчасового перебування з наданням копії наказу керівника закладу про переміщення (евакуацію) дітей та списків дітей (у разі тимчасового переміщення (евакуації) дітей в межах України). Служба у справах дітей за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дітей протягом семи робочих днів перевіряє умови перебування дітей, їх особові справи, передає списки дітей, зокрема із зазначенням інформації про наявність у дітей статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, та підстав для його надання, можливість дитини бути усиновленою до обласної, Київської міської служби у справах дітей за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дітей;
батькам чи іншим законним представникам дітей та осіб про прибуття до місця тимчасового перебування (евакуації) дітей та осіб, зокрема у разі зміни місця тимчасового перебування (евакуації), та адресу їх перебування;
2) протягом семи робочих днів звернутися:
із заявою (щодо малолітніх дітей, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежена) до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві військових адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг за місцем перебування для взяття дітей та осіб на облік внутрішньо переміщених осіб (у разі тимчасового переміщення (евакуації) дітей в межах України) про надання допомоги неповнолітнім дітям у поданні ними заяви до відповідних органів для взяття на облік внутрішньо переміщених осіб;
до закордонної дипломатичної установи України у державі тимчасового перебування для взяття дітей та осіб, супроводжуючих осіб на тимчасовий консульський облік (у разі тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб за межі України).
Права та обов’язки супроводжуючих осіб
17. Супроводжувати дітей та осіб під час тимчасового переміщення (евакуації) можуть працівники закладу, а за відсутності такої
можливості — іншого комунального закладу освіти, охорони здоров’я, надавача соціальних послуг, виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій населених пунктів (за погодженням з ними), служби у справах дітей, структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласних, Київської міської військових адміністрацій залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу.
Супроводжуюча особа перебуває за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб на підставі відповідного наказу керівника закладу або органу, працівником якого є супроводжуюча особа.
Оплата праці супроводжуючих осіб на період тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб здійснюється відповідно до законодавства.
У разі коли керівник закладу не може безпосередньо супроводжувати дітей та осіб, він зобов’язаний уповноважити одну із супроводжуючих осіб на виконання повноважень, визначених пунктом 18 цього Порядку.
Групи дітей формуються з розрахунку одна супроводжуюча особа не більш як на 15 дітей/чотири дитини з інвалідністю. У разі потреби кількість супроводжуючих осіб може бути збільшена.
Для супроводження інших груп дітей та осіб (зокрема, дітей віком до трьох років, повнолітніх осіб, сімей з дітьми, осіб похилого віку, осіб з інвалідністю) кількість супроводжуючих осіб визначається керівником закладу з урахуванням стану здоров’я та здатності таких дітей та осіб піклуватися про себе.
У разі коли за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб наявні працівники, які забезпечують догляд та виховання дітей та осіб, кількість супроводжуючих, які постійно перебувають із дітьми та особами, може бути зменшена за умови, що кількість осіб, які здійснюють догляд та виховання дітей, враховуючи супроводжуючих осіб, становить не менш як одна особа на 15 дітей/чотири дитини з інвалідністю.
У разі коли діти та особи перебувають за межами України, зменшення кількості супроводжуючих осіб допускається, якщо особи, які здійснюють догляд та виховання дітей, володіють українською мовою.
У разі коли за місцем тимчасового переміщення (евакуації) діти та особи з одного закладу розміщуються окремими групами, забезпечується присутність супроводжуючих осіб з кожною групою дітей.
У разі прийняття адміністративними або судовими органами держави тимчасового перебування дітей та осіб рішення про усунення супроводжуючих осіб від виконання ними обов’язків, передбачених пунктами 18 і 19 цього Порядку, керівником закладу, а у разі відсутності в нього такої можливості — службою у справах дітей, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласних, Київської міської військових адміністрацій залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу забезпечується заміна (ротація) таких супроводжуючих осіб.
Обласні, Київська міська військові адміністрації забезпечують:
підтримку постійного зв’язку із супроводжуючими особами (щонайменше один раз на місяць), інформування їх про зміни в законодавстві, які стосуються їх прав та обов’язків;
координацію і здійснення контролю за роботою керівників закладів щодо забезпечення своєчасної ротації супроводжуючих осіб.
У разі коли всі тимчасово переміщені (евакуйовані) діти були возз’єднані із батьками чи іншими законними представниками, вибули з групи тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей у зв’язку з усиновленням, влаштуванням в сім’ї громадян України, переведенням до іншого закладу, досягненням повноліття, вступом до закладу професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти тощо, керівник закладу протягом п’яти робочих днів після вибуття останньої дитини вживає заходів до повернення супроводжуючих осіб.
18. Керівник закладу або уповноважена ним супроводжуюча особа на період виконання ними повноважень під час тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб за місцем їх тимчасового переміщення (евакуації):
несуть відповідальність за життя і здоров’я дітей та осіб;
виконують повноваження законних представників дітей (крім вчинення правочинів, пов’язаних із житловими та майновими правами, від імені та в інтересах дитини, надання згоди на усиновлення дитини та зміну громадянства);
вживають заходів до запобігання будь-яким спробам порушення прав дітей та осіб;
інформують батьків, не обмежених у своїх правах щодо дітей, або інших законних представників дітей та осіб про їх тимчасове переміщення (евакуацію), стан здоров’я, умови перебування, виховання та розвитку;
беруть участь у передачі дітей та осіб їх батькам, іншим законним представникам в порядку, встановленому пунктом 34 цього Порядку;
невідкладно інформують обласну, Київську міську військову адміністрацію за місцем постійного розташування закладу, а у разі відсутності такої можливості — Нацсоцслужбу про проблемні питання, які виникають у дорозі чи за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб;
інформують обласну, Київську міську військову адміністрацію за місцем постійного розташування закладу та закордонну дипломатичну установу України про заміну (ротацію) супроводжуючих осіб;
вживають заходів для отримання дитиною, яка досягла віку 14 років, паспорта громадянина України, а також у разі потреби паспорта громадянина України для виїзду за кордон або посвідчення особи на повернення в Україну;
підтримують постійний контакт із закордонною дипломатичною установою України для оперативного інформування у разі потреби про порушення прав дітей та осіб, отримання необхідної допомоги у відновленні порушених прав дітей та осіб, а також вирішення інших питань в інтересах дітей та осіб;
забезпечують повернення дітей та осіб за місцем їх постійного перебування (проживання), а у разі виїзду за межі України — в Україну, крім дітей, які були возз’єднані з батьками чи іншими законними представниками, вибули із групи тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей у період перебування за місцем тимчасового переміщення (евакуації) у зв’язку усиновленням, влаштуванням в сім’ї громадян України, переведенням до іншого закладу, досягненням повноліття, вступом до закладу професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших випадках, коли повернення дитини у складі групи неможливе, що підтверджується відповідними документами.
19. Наказом керівника закладу на супроводжуючих осіб покладаються обов’язки щодо:
догляду за дітьми та особами, виховання та розвитку дітей;
вжиття заходів до отримання дітьми освітніх послуг відповідно до їх віку та рівня розвитку, реабілітаційної, медичної, психологічної та іншої допомоги дітьми та особами відповідно до їх потреб;
вжиття заходів до повернення дітей та осіб за місцем їх постійного перебування (проживання), а у разі виїзду за межі України — в Україну, крім дітей, які були возз’єднані з батьками чи іншими законними представниками, вибули із групи тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей у період перебування за місцем тимчасового переміщення (евакуації) у зв’язку з усиновленням, влаштуванням в сім’ї громадян України, переведенням до іншого закладу, досягненням повноліття, вступом до закладу професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та інших випадках, коли повернення дитини у складі групи неможливе, що підтверджується відповідними документами;
сприяння спілкуванню дітей з батьками чи іншими законними представниками, якщо таке спілкування не суперечить інтересам дитини;
невідкладного інформування керівника закладу або уповноваженої ним особи про проблемні питання, які виникли у дорозі чи за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб;
запобігання будь-яким спробам порушення прав дітей та осіб;
надання (у разі потреби) адміністративним або судовим органам держави тимчасового перебування дітей та осіб інформації та документів, необхідних для прийняття ними рішень про призначення супроводжуючих осіб тимчасовими опікунами дітей та осіб (інших рішень, необхідних для виконання ними обов’язків щодо дітей та осіб у державі тимчасового перебування), з перекладом, засвідченим в установленому законодавством порядку.
20. Супроводжуючі особи не мають права:
залишати без нагляду дітей та осіб, передавати їх третім особам;
від’їжджати чи змінювати місце тимчасового перебування дітей та осіб без погодження з обласною, Київською міською військовою адміністрацією, а у разі перебування за межами України — без погодження з Нацсоцслужбою (крім тимчасових поїздок (екскурсій) дітей та осіб у супроводі супроводжуючих осіб);
передавати третім особам інформацію про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб, їх документи (зокрема, копії), списки таких дітей та осіб (крім представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування України та держави перебування, працівників закордонної дипломатичної установи України, медичних працівників, які надають їм допомогу).
Повернення дітей та осіб
21. Після припинення (скасування) воєнного стану вживаються вичерпні заходи до забезпечення повернення дітей та осіб за місцем їх постійного перебування (проживання), а у разі виїзду за межі України — в Україну (далі — повернення дітей та осіб).
Рішення про повернення дітей та осіб приймається обласною, Київською міською державною (військовою) адміністрацією за місцем постійного розташування закладу у формі розпорядження її голови в порядку, визначеному пунктами 25 і 26 цього Порядку.
Мінсоцполітики, Нацсоцслужба, МЗС, Національна поліція, ДМС, Держприкордонслужба, закордонні дипломатичні установи України забезпечують сприяння обласним, Київській міській державним (військовим) адміністраціям, керівникам закладів у вжитті вичерпних заходів для повернення дітей та осіб в Україну.
Строк повернення дітей та осіб визначається індивідуально для кожного закладу з урахуванням часу, необхідного для планування повернення дітей та осіб, їх підготовки до повернення, відновлення інфраструктури, необхідної для задоволення потреб дітей та осіб за місцем їх перебування або проживання після повернення, а також строків можливого перебування у державі тимчасового перебування (евакуації).
22. Повернення окремих дітей та осіб допускається у разі:
здійснення процедури усиновлення дитини відповідно до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660);
передачі дитини батькам, іншим законним представникам, недієздатної особи — її законним представникам у порядку, встановленому пунктом 34 цього Порядку;
отримання від дитини (особи) звернення про бажання повернутися;
вступу дитини віком від 16 років на навчання до закладів освіти на території України для здобуття професійної (професійно-технічної) чи вищої освіти;
в інших випадках, які унеможливлюють подальше перебування дитини за межами України, що підтверджується висновком служби у справах дітей (щодо дітей) чи структурного підрозділу з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації (щодо осіб).
Рішення про повернення груп дітей та осіб (двоє і більше дітей та осіб) до закладу за місцем їх постійного перебування (проживання) або іншого закладу до припинення (скасування) воєнного стану, як виняток, може прийматися після вжиття всіх вичерпних заходів для продовження перебування дітей та осіб у закладах, до яких вони переміщені (евакуйовані), обласною, Київською міською військовою адміністрацією за місцем постійного розташування закладу у порядку, встановленому пунктами 25 і 26 цього Порядку, у разі, коли:
заклад, до якого тимчасово переміщені (евакуйовані) діти та особи, або організація, яка приймає дітей та осіб, не може продовжувати їх утримання;
заклад, до якого тимчасово переміщені (евакуйовані) діти та особи, або організація, яка приймає дітей та осіб, не забезпечує створення належних умов для їх перебування, що підтверджується висновком закордонної дипломатичної установи України в державі тимчасового перебування дітей та осіб або моніторингової групи, утвореної за наказом Мінсоцполітики;
супроводжуючі особи не мають можливості здійснювати свої повноваження, передбачені пунктами 18 і 19 цього Порядку, зокрема, у зв’язку з прийняттям адміністративними або судовими органами держави тимчасового перебування дітей та осіб рішень, що унеможливлюють здійснення супроводжуючими особами своїх повноважень;
працівники закордонних дипломатичних установ України обмежені у доступі до дітей та осіб, не мають можливості контактувати з ними з метою захисту їх прав та інтересів;
виникають інші обставини, що мають негативний вплив на дітей та осіб за місцем тимчасового переміщення (евакуації).
Під час вирішення питання про повернення до припинення (скасування) воєнного стану дітей та осіб, які перебувають за межами України, насамперед розглядається можливість переміщення таких дітей та осіб для подальшого тимчасового перебування (евакуації) за межами України.
23. Під час воєнного стану обласна, Київська міська військова адміністрація може прийняти рішення про повернення дітей та осіб до закладу, який:
розташований на відстані не менш як за 2 кілометри від суб’єктів господарювання, що мають важливе значення для національної економіки і оборони держави, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту (особливої важливості, першої чи другої), не менш як за 50 кілометрів від державного кордону України з Російською Федерацією, Республікою Білорусь та не менш як за 100 кілометрів від адміністративної межі між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, де не ведуться бойові дії, лінії бойового зіткнення. За погодженням з органами військового командування на відповідній території обласна, Київська міська військова адміністрація може прийняти рішення про повернення дітей та осіб до закладу, що розташований на відстані менш як за
50 кілометрів від державного кордону України з Російською Федерацією, Республікою Білорусь, крім випадків, коли на території області ведуться бойові дії;
має захисні споруди цивільного захисту, споруди подвійного призначення, придатні для укриття дітей та осіб і працівників та безпечного перебування в них.
24. Питання про повернення дітей та осіб до припинення (скасування) воєнного стану розглядається обласними, Київською міською військовими адміністраціями за місцем постійного розташування закладів на підставі клопотання засновника закладу/керівника закладу/керівника служби у справах дітей, структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласної, Київської міської військової адміністрації залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу за місцем його постійного розташування.
Клопотання про повернення дітей та осіб до припинення (скасування) воєнного стану повинне містити обґрунтування необхідності повернення дітей та осіб та/або пояснення причин неможливості подальшого перебування їх за місцем тимчасового переміщення (евакуації).
До клопотання про повернення дітей та осіб додаються такі документи:
копія наказу керівника закладу про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб (за наявності);
списки дітей та осіб, які були тимчасово переміщені (евакуйовані);
списки дітей та осіб, які підлягають поверненню, із зазначенням інформації про стан здоров’я, мобільність, статус та становище дітей та осіб, а також чи підтримували діти під час тимчасового переміщення (евакуації) стосунки з батьками, іншими законними представниками із зазначенням контактних даних таких осіб;
списки дітей та осіб, які після повернення повинні продовжити розпочате лікування, курс реабілітації із зазначенням виду лікування, реабілітації, необхідних процедур;
списки дітей, перебування яких за місцем тимчасового переміщення (евакуації) планується тимчасово продовжити відповідно до пункту 31 цього Порядку, із зазначенням строку, місця їх перебування, інформації про осіб, які будуть здійснювати догляд за дітьми та особами, представляти їх інтереси, забезпечать повернення дітей та осіб в Україну;
списки дітей, які були возз’єднані з батьками чи іншими законними представниками, вибули із групи тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей у період перебування за місцем тимчасового переміщення (евакуації) у зв’язку з усиновленням, влаштуванням в сім’ї громадян України, переведенням до іншого закладу, досягненням повноліття, вступом до закладу професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти тощо, із зазначенням причин та реквізитів документів, що засвідчують зазначені підстави;
списки супроводжуючих осіб, які перебувають з дітьми та особами;
повідомлення закладу, до якого тимчасово переміщені (евакуйовані) діти та особи, або організації, яка приймає дітей та осіб, про неможливість їх утримання або лист закордонної дипломатичної установи України про те, що їх представники обмежені у доступі до дітей та осіб, не мають можливості контактувати з ними з метою захисту їх прав та інтересів, або інформація про інші обставини, що мають негативний вплив на дітей та осіб за місцем переміщення (евакуації), або інші документи, які підтверджують необхідність повернення дітей та осіб в Україну.
25. Для прийняття рішень про повернення дітей та осіб обласна, Київська міська державна (військова) адміністрація вивчає питання щодо доцільності повернення дітей, зокрема:
аналізує обґрунтованість підстав для повернення дітей та осіб, наведених у клопотанні, відповідно до пункту 22 цього Порядку (у разі ініціювання повернення дітей та осіб до припинення (скасування) воєнного стану);
проводить обстеження технічного стану будівель, у яких розташовано заклад чи планується його розміщення (у разі, коли будівлі зазнали пошкоджень або руйнувань);
вивчає за участю територіальних органів Нацсоцслужби питання про наявність умов для перебування дітей та осіб у закладі, наявність працівників відповідної кількості та кваліфікації для організації роботи з дітьми та особами з урахуванням їх стану та потреб;
перевіряє за участю територіальних підрозділів ДСНС та Національної поліції відповідність закладу вимогам, передбаченим пунктом 23 цього Порядку (у разі ініціювання повернення дітей та осіб до припинення (скасування) воєнного стану).
За результатами вивчення питання щодо доцільності повернення дітей та осіб складається акт про стан і безпечність будівель закладу, наявність в них умов для перебування дітей та осіб за формою, затвердженою спільним наказом Мінсоцполітики, Мінреінтеграції та МВС.
У разі коли причини повернення дітей та осіб до припинення (скасування) воєнного стану не відповідають вимогам, передбаченим пунктом 22 цього Порядку, заходи, передбачені абзацами третім — пʼятим цього пункту, не проводяться.
У разі прийняття рішення про доцільність повернення дітей обласна, Київська міська державна (військова) адміністрація складає план повернення дітей із визначенням відповідальних виконавців і строків виконання за формою, затвердженою спільним наказом Мінсоцполітики, Мінреінтеграції та МВС.
Під час планування розміщення дітей та осіб після повернення першочергово вивчається питання щодо можливості передачі дітей та осіб батькам, іншим законним представникам.
У разі неможливості передачі дітей та осіб батькам, іншим законним представникам вирішується питання щодо повернення дітей та осіб до закладу за місцем їх постійного перебування або проживання з метою подальшого повернення дітей та осіб батькам, іншим законним представникам або влаштування дітей в сімейні форми виховання.
У разі неможливості повернення дітей та осіб до закладу за місцем їх постійного перебування або проживання обласна, Київська міська державна (військова) адміністрація за місцем постійного розташування закладу вирішує питання щодо переведення дітей та осіб до інших закладів з урахуванням індивідуальних потреб дітей та осіб, а також думки батьків, інших законних представників дітей та осіб або у разі відсутності такої можливості — облаштування іншої будівлі для розміщення дітей та осіб з урахуванням їх потреб, вимог державних будівельних та санітарних норм.
У разі коли розміщення (влаштування) дітей та осіб на території області, м. Києва за місцем постійного розташування закладу є неможливим, Нацсоцслужба за зверненням голови обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації визначає обласну, Київську міську державну (військову) адміністрацію, що забезпечить розміщення таких дітей та осіб з урахуванням їх потреб та найкращих інтересів.
26. Розпорядження голови обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації про повернення дітей та осіб повинне містити доручення щодо:
повідомлення компетентним органам держави перебування дітей та осіб про їх повернення в Україну;
узгодження з Національною поліцією маршруту повернення дітей та осіб, зокрема за можливості у супроводі службового автомобіля Національної поліції;
інформування обласних, Київської міської військових адміністрацій за маршрутом повернення дітей та осіб для надання у разі потреби допомоги та місця для ночівлі дітей та осіб, забезпечення їх харчуванням, зокрема для подальшої дороги.
До розпорядження голови додаються списки дітей та осіб, які є його невід’ємною частиною, зокрема:
списки дітей та осіб, які підлягають поверненню;
списки дітей, перебування яких за місцем тимчасового переміщення (евакуації) планується тимчасово продовжити відповідно до пункту 31 цього Порядку;
списки дітей та осіб, які були возз’єднані з батьками чи іншими законними представниками, вибули з групи тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей у період перебування за місцем тимчасового переміщення (евакуації) у зв’язку з усиновленням, влаштуванням в сім’ї громадян України, переведенням до іншого закладу, досягненням повноліття, вступом до закладу професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти тощо.
У списках дітей та осіб зазначається інформація про:
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), дату народження дітей та осіб;
місце перебування кожної дитини після повернення (щодо дітей, які підлягають поверненню);
строк, місце подальшого перебування дітей (щодо дітей, перебування яких за місцем переміщення (евакуації) планується тимчасово продовжити);
причини та реквізити документів, що засвідчують вибуття дітей та осіб із групи тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей та осіб під час перебування за місцем тимчасового переміщення (евакуації);
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) супроводжуючих осіб із визначенням відповідальності кожної такої особи за конкретних дітей та осіб, які будуть здійснювати супровід дітей та осіб під час їх повернення;
стан здоров’я, мобільність, статус та становище дітей та осіб, можливості контактування із батьками, іншими законними представниками.
Розпорядження голови обласної, Київської міської військової адміністрації про повернення дітей та осіб до припинення (скасування) воєнного стану видається виключно після отримання від Нацсоцслужби погодження на повернення дітей та осіб.
Для отримання погодження Нацсоцслужби на повернення дітей та осіб до припинення (скасування) воєнного стану обласна, Київська міська військові адміністрації подають Нацсоцслужбі проект розпорядження, план повернення дітей та осіб та акт про стан і безпечність будівель закладу, наявність в них умов для перебування дітей та осіб, передбачені
пунктом 25 цього Порядку. План повернення дітей та осіб та акт є невід’ємною частиною розпорядження.
Про кожен випадок відмови Нацсоцслужби погодити повернення дітей та осіб до припинення (скасування) воєнного стану Нацсоцслужба інформує Координаційний штаб з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану.
27. На підставі розпорядження голови обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації про повернення дітей та осіб керівник закладу видає наказ про організацію повернення дітей.
До наказу керівника закладу додаються:
списки дітей та осіб, які підлягають поверненню;
списки супроводжуючих осіб із визначенням відповідальності кожної такої особи за конкретних дітей та осіб.
Формування груп дітей та осіб із супроводжуючими особами здійснюється з урахуванням вимог, передбачених пунктом 17 цього Порядку.
У разі коли керівник закладу з технічних або інших причин не може видати наказ про організацію повернення дітей, такий наказ видає служба у справах дітей, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу за місцем його постійного розташування.
28. Підготовку дітей та осіб до повернення здійснює керівник закладу або інша уповноважена ним особа.
Підготовка включає:
інформування дітей та осіб, батьків, інших законних представників дітей, родичів дієздатних осіб, опікунів недієздатних осіб, піклувальників обмежено дієздатних осіб про очікуване повернення дітей та осіб за місцем їх постійного перебування або проживання або в Україну;
отримання згоди повнолітніх дієздатних осіб щодо повернення. У разі коли такими особами надано письмову відмову від їх повернення, керівник закладу видає наказ про їх відрахування із закладу та повідомляє про це закордонній дипломатичній установі України в державі тимчасового перебування та обласній, Київській міській державній (військовій) адміністрації за місцем розташування закладу;
ознайомлення дітей та осіб з правилами поведінки в дорозі;
забезпечення дітей та осіб речами першої необхідності (засоби гігієни, спідня білизна, одяг та взуття відповідно до сезону, лікарські засоби за індивідуальними рецептами для кожної конкретної дитини та особи, рецепти на лікарські засоби) та особистими речами, що становлять цінність (є важливими) для них, а також водою та продуктами харчування на період тимчасового переміщення (евакуації);
надання дітям та особам копій їх документів та інформації про контактну особу, яка відповідає за них, для зв’язку з ними у разі, коли дитина чи особа з будь-яких причин залишиться без супроводу;
проведення перевірки наявності у дітей та осіб, супроводжуючих осіб паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а у разі його відсутності — звернення до закордонної дипломатичної установи України з метою оформлення посвідчення особи на повернення в Україну чи паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
надання допомоги неповнолітнім дітям з метою повідомлення ними структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг за місцем отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи про зміну місця проживання або про повернення.
29. Керівник закладу або інша уповноважена ним особа:
звертається до закордонної дипломатичної установи України за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб з метою зняття дітей та осіб з консульського обліку та подає розпорядження голови обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації, до якого додаються списки дітей та осіб, які підлягають поверненню, та дітей, перебування яких за місцем тимчасового переміщення (евакуації) планується тимчасово продовжити відповідно до пункту 31 цього Порядку;
не пізніше ніж за три дні до від’їзду або протягом трьох днів після повернення звертається (щодо малолітніх дітей, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежена) до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг та повідомляє про зміну місця проживання або про повернення дітей та осіб.
30. Після прибуття дітей та осіб до місця постійного перебування (іншого закладу, де постійно проживатимуть (перебуватимуть) діти та особи) на території України керівник закладу або уповноважена ним супроводжуюча особа зобов’язані протягом одного робочого дня повідомити службі у справах дітей, структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації за місцем постійного розташування закладу про прибуття дітей та осіб і подати списки дітей, які повернулися.
Служба у справах дітей, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації протягом трьох робочих днів після отримання інформації про прибуття дітей та осіб зобов’язані провести звірку списків дітей, які були тимчасово переміщені (евакуйовані) та які повернулися, з’ясувати інформацію про кожну дитину, яка не повернулася. У разі встановлення інформації про зникнення дитини або відсутності інформації про дитину (підстави вибуття, залишення за межами України тощо) інформація також подається до територіальних підрозділів Національної поліції за місцем розташування закладу.
Керівник закладу протягом п’яти робочих днів інформує батьків, інших законних представників дітей, законних представників недієздатних осіб, орган опіки та піклування за місцем походження дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування/ місцем проживання (перебування) батьків дитини, які не обмежені у батьківських правах, територіальний підрозділ Національної поліції про повернення дітей та осіб.
31. Тимчасове продовження тимчасового перебування (евакуації) дитини за межами України після повернення групи, у складі якої вона була тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України, на визначений строк допускається у разі:
вступу дитини віком від 16 років на навчання до закладів освіти для здобуття професійної (професійно-технічної) чи вищої освіти;
проходження дитиною курсу лікування чи реабілітації, який не може бути тимчасово припинений та/або продовжений в Україні;
в інших випадках, які відповідають інтересам дитини та можуть бути підтверджені відповідними документами.
Питання про тимчасове продовження перебування дитини за межами України розглядається обласною, Київською міською державною (військовою) адміністрацією за поданням керівника закладу одночасно з питанням про повернення дітей та осіб за наявності письмового підтвердження компетентного органу держави, де перебуває дитина, щодо забезпечення:
належного догляду, виховання та утримання дитини;
можливості працівникам закордонної дипломатичної установи України спілкуватися з дитиною та здійснювати нагляд за умовами її проживання і виховання.
32. Повернення окремих дітей та осіб може здійснюватися за наказом керівника закладу, який видається за умови погодження питання про повернення дитини (особи) з обласною, Київською міською державною (військовою) адміністрацією за місцем постійного розташування закладу.
Для отримання погодження керівник закладу надає обласній, Київській міській державній (військовій) адміністрації клопотання з обґрунтуванням причин, що зумовлюють необхідність повернення дітей та осіб.
До припинення (скасування) воєнного стану копія наказу керівника закладу про повернення окремих дітей, погодженого з обласною, Київською міською військовою адміністрацією, документів, на підставі яких було прийнято рішення про повернення, передаються до Нацсоцслужби, яка аналізує отримані документи та за наявності заперечень щодо повернення дитини чи пропозицій щодо організації підготовки до повернення дитини протягом 10 робочих днів інформує про них обласну, Київську міську військову адміністрацію.
33. У разі отримання від дітей та осіб звернення (зокрема, усного) про бажання повернутися за місцем їх постійного перебування або проживання, а у разі виїзду за межі України — в Україну керівник закладу або уповноважена ним супроводжуюча особа повідомляє про це службі у справах дітей чи структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації відповідно до підпорядкування (сфери управління) закладу.
Служба у справах дітей чи структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації відповідно до підпорядкування (сфери управління) закладу за зверненням керівника закладу здійснює заходи (зокрема, із застосуванням технічних засобів електронної комунікації), зокрема, щодо:
вивчення причин бажання дитини (особи) повернутися;
організації надання дитині (особі) психологічної підтримки;
вивчення можливих випадків порушення прав дитини (особи);
вивчення обґрунтованості обставин, що вимагають повернення дітей та осіб.
У разі коли встановлено обґрунтовані обставини, що вимагають повернення дітей та осіб, за поданням служби у справах дітей чи структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласна, Київська міська державна (військова) адміністрація надає письмове погодження на повернення дітей та осіб, визначає місце їх влаштування та організовує повернення.
34. Погодження на передачу дитини батькам, іншим законним представникам надається органом опіки та піклування за місцем проживання (перебування) батьків, інших законних представників дитини, законних представників недієздатної особи або за відсутності технічної можливості органом опіки та піклування надати таке погодження — відповідною обласною, Київською міською державною (військовою) адміністрацією за результатами комплексного вивчення ситуації сім’ї та дитини, зокрема, з урахуванням інформації про:
причини перебування дитини в закладі;
виконання батьками, іншими законними представниками своїх обов’язків;
проживання батьків, інших законних представників дітей та осіб на території можливих бойових дій та території активних бойових дій.
У разі коли батьки, інші законні представники дитини, законні представники недієздатної особи не можуть особисто забрати дитину або особу, дитина або особа може бути повернута їм у супроводі працівника закладу чи посадової особи, визначеної органом, який надав погодження на передачу дітей та осіб, або передана особам, які мають право на представництво за довіреністю, наданою батьками, іншими законними представниками дітей та осіб (далі — особи, які діють за довіреністю).
За фактом передачі дитини батькам, іншим законним представникам, особам, які діють за довіреністю, а також про передачу недієздатної особи її законним представникам чи особам, які діють за довіреністю, складається акт, який підписується особами, які прийняли дитину (особу), керівником закладу або уповноваженою ним особою, працівником закордонної дипломатичної установи України (у разі передачі дитини (особи) за межами України), служби у справах дітей чи структурного підрозділу з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації (у разі передачі дитини (особи) в Україні). В акті зазначається факт прийняття дитини (особи) із зазначенням:
прізвища, власного імені, по батькові (за наявності) осіб, які прийняли дитину або особу;
реквізитів документів, що посвідчують їх особу, довіреності (за наявності);
погодження органу опіки та піклування чи обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації на передачу дітей та осіб;
стану здоров’я дитини на момент передачі;
дати та місця передачі дітей та осіб.
Акт про передачу дітей та осіб складається у трьох примірниках, один з яких залишається в закордонній дипломатичній установі України в державі тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, службі у справах дітей чи структурному підрозділі з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації, другий — у керівника закладу, третій — у осіб, яким передана дитина (особа).
Дитина може бути також передана усиновлювачам у присутності працівника закордонної дипломатичної установи України в порядку, передбаченому пунктом 822 Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660).
Про передачу дитини (особи) керівник закладу протягом трьох робочих днів інформує службу у справах дітей, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу за місцем його постійного розташування.
35. Діти, які під час перебування за межами України досягли повноліття, за їх бажанням можуть продовжити перебувати в закладі (організації, яка приймає дітей) за місцем тимчасового переміщення (евакуації) до повернення в Україну групи дітей, у складі якої вони були тимчасово переміщені (евакуйовані), та повернутися в Україну з цією групою.
Про вибуття із групи переміщених (евакуйованих) дітей та осіб, які під час перебування за межами України досягли повноліття, керівник закладу або уповноважена ним особа протягом п’яти робочих днів повідомляє закордонній дипломатичній установі України у державі тимчасового перебування та службі у справах дітей, структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації за місцем постійного розташування закладу.
Про вибуття із групи тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, керівник закладу також інформує орган опіки та піклування за місцем походження дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
36. Обласні, Києвський міський центри соціальних служб за місцем постійного розташування закладів забезпечують планування та підготовку кандидатів в усиновлювачі, кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, піклувальники для влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з урахуванням кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які були тимчасово переміщені (евакуйовані).
Служби у справах дітей, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласних, Київської міської державних (військових) адміністрацій після прийняття обласною, Київською міською державною (військовою) адміністрацією рішення про повернення дітей:
аналізують інформацію про дітей, що міститься в клопотанні про повернення дітей та документах, що додаються до нього, яке подається відповідно до пункту 24 цього Порядку, з метою визначення та задоволення потреб дітей у вихованні, догляді, отриманні освіти, лікуванні тощо;
координують роботу щодо забезпечення возз’єднання дітей та батьків, не обмежених у своїх правах щодо дітей, або інших законних представників дітей, зокрема звертаються до органу опіки та піклування за місцем проживання батьків, не обмежених у своїх правах щодо дітей, інших законних представників щодо вивчення питання про можливість повернення дитини в сім’ю та забезпечення проведення оцінювання її потреб у соціальних послугах для надання необхідної допомоги у розвитку ресурсів для возз’єднання з дитиною, забезпечення її догляду та виховання в сім’ї;
інформують орган опіки та піклування за місцем походження дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, про їх повернення з метою вжиття заходів до їх влаштування в сім’ї громадян України (усиновлення, під опіку, піклування, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу) відповідно до законодавства.
Моніторинг тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб та їх повернення
37. Облік тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей в межах України або за її межами ведеться відповідно до пункту 83 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561).
Облік тимчасово переміщених (евакуйованих) осіб у межах України або за її межами ведеться структурним підрозділом з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації за місцем постійного розташування закладу в порядку, визначеному Нацсоцслужбою.
38. Моніторинг тимчасового переміщення (евакуації) та повернення дітей здійснюється на постійній основі обласними, Київською міською службами у справах дітей та Нацсоцслужбою.
Моніторинг стану утримання дітей та осіб, які тимчасово переміщені (евакуйовані) за межі України із закладів різних типів, форм власності та підпорядкування, а також дітей із сімейних форм виховання, здійснюється у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Обласні, Київська міська державні (військові) адміністрації проводять щокварталу перевірки умов перебування, виховання та догляду тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей та осіб. У разі виявлення фактів порушення прав дітей та осіб, зокрема випадків переміщення або повернення дітей та осіб без дотримання вимог цього Порядку, обласна, Київська міська державна (військова) адміністрація невідкладно повідомляє про це Нацсоцслужбі та Національній поліції.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласних, Київської міської державних (військових) адміністрацій відповідно до підпорядкування (сфери управління) закладів надають щотижня службам у справах дітей обласних, Київської міської державних (військових) адміністрацій вичерпну інформацію про тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей із закладів, місце їх перебування, зміну супроводжуючих осіб, повернення, вибуття дітей із закладу, а також невідкладно інформують про факти порушення прав тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей чи інші проблемні питання, які виникають під час тимчасового переміщення (евакуації) дітей.
Обласні, Київська міська державні (військові) адміністрації надають до першого числа кожного місяця територіальним органам Національної поліції інформацію про ситуацію щодо тимчасового переміщення (евакуації) та повернення в Україну дітей із закладів.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 червня 2023 р. № 546
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини
- Доповнити Порядок пунктом 811 такого змісту:
“811. Районні, районні у м. Києві держадміністрації, районні військові адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, а у разі відсутності у них можливості здійснювати свої повноваження на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, — обласні, Київська міська державні (військові) адміністрації або Нацсоцслужба можуть прийняти рішення про повернення за місцем постійного проживання (перебування) дитини, яка після запровадження воєнного стану була тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України разом із опікуном, піклувальником, прийомними батьками, батьками-вихователями (одним із них), патронатним вихователем у разі:
прийняття адміністративними або судовими органами держави тимчасового перебування дітей рішень або наявності інших обставин, що призводять до неможливості здійснення опікуном, піклувальником, прийомними батьками, батьками-вихователями, патронатним вихователем функцій щодо виховання дитини та захисту її прав;
звернення дитини з проханням про повернення.
Організація повернення дитини у випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, здійснюється в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 р. № 794 “Деякі питання повернення дітей, які тимчасово переміщені (евакуйовані) за межі України з метою отримання тимчасового захисту під час воєнного стану в Україні” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 58, ст. 3464).
Районні, районні у м. Києві держадміністрації, районні військові адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, а у разі відсутності у них можливості здійснювати свої повноваження на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, — обласні, Київська міська державні (військові) адміністрації або Нацсоцслужба, до яких надходять звернення (в усній та/або письмовій формі, зокрема із застосуванням засобів електронної комунікації) від дітей про бажання повернутися на територію України, вживають заходів до:
вивчення причин та обґрунтованості бажання дитини повернутися в Україну (зокрема, із застосуванням технічних засобів електронної комунікації);
визначення місця влаштування дитини після повернення та організації її повернення;
призначення особи, уповноваженої здійснити супровід дитини з місця тимчасового переміщення (евакуації) до місця подальшого влаштування;
інформування протягом трьох робочих днів служби у справах дітей обласної, Київської міської державної (військової) адміністрації за місцем походження дитини для внесення інформації про повернення дитини до єдиного банку даних.”.
2. Пункт 83 викласти в такій редакції:
“83. Під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану забезпечується ведення (згідно з додатком 15) обліку дітей, які тимчасово переміщені (евакуйовані) на території України, де не ведуться бойові дії, або за межі України, таких категорій:
1) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу;
2) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів, піклувальників;
3) діти, які влаштовані в сім’ї патронатних вихователів;
4) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, в тому числі діти з інвалідністю, та проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, які переміщені (евакуйовані) у складі закладу (групи дітей із закладу);
5) діти, які не належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі діти з інвалідністю, зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, які переміщені (евакуйовані) у складі закладу (групи дітей із закладу);
6) діти, які під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану залишилися без батьківського піклування;
7) інші діти у разі встановлення Нацсоцслужбою потреби в їх обліку під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану.
Облік дітей, зазначених у підпунктах 1—5 цього пункту, ведеться службами у справах дітей обласних, Київської міської військових адміністрацій за місцем походження, проживання (перебування) дітей до тимчасового переміщення (евакуації), місця розташування закладу, в якому вони проживали або були зараховані на цілодобове перебування. У разі відсутності в таких служб у справах дітей можливості забезпечити облік дитини у зв’язку з бойовими діями взяття (зняття) дитини на облік здійснює служба у справах дітей за місцем тимчасового переміщення (евакуації) дитини з приміткою “дитина з іншого регіону”.
Облік дітей, зазначених у підпункті 6 цього пункту, здійснюється службами у справах дітей обласних, Київської міської військових адміністрацій за місцем виявлення таких дітей.
Облік дітей, зазначених у підпункті 7 цього пункту, ведеться Нацсоцслужбою.
Збір інформації про дітей, зазначених у підпунктах 1—3, 6 цього пункту, здійснюють служби у справах дітей районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем походження, проживання (перебування) дітей до тимчасового переміщення (евакуації).
Збір інформації про дітей, зазначених у підпунктах 4 і 5 цього пункту, здійснюють служби у справах дітей, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти і науки обласних, Київської міської військових адміністрацій за місцем постійного розташування закладу (залежно від підпорядкування (сфери управління) закладу) у взаємодії з відповідними структурними підрозділами районних військових адміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (військовими адміністраціями населених пунктів).
Збір інформації про дітей, зазначених у підпункті 7 цього пункту, здійснюється Нацсоцслужбою.
Інформація про дітей, зазначених у підпунктах 1—6 цього пункту, подається до служб у справах дітей обласних, Київської міської військових адміністрацій невідкладно.
Служби у справах дітей обласних, Київської міської військових адміністрацій із залученням за згодою Мінсоцполітики служб у справах дітей районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад відповідної області, м. Києва, Нацсоцслужба протягом п’яти робочих днів після взяття (зняття) дитини на облік дітей, які тимчасово переміщені (евакуйовані) на території України, де не ведуться бойові дії, або за межі України, вносять інформацію про таку дитину до єдиного банку даних.
У разі відсутності технічної можливості відповідних служб у справах дітей внаслідок бойових дій вносити інформацію про дітей, взятих (знятих) на облік (з обліку) дітей, які тимчасово переміщені (евакуйовані) на території України, де не ведуться бойові дії, або за межі України, до єдиного банку даних такі служби забезпечують передачу (зокрема, засобами електронного та телефонного зв’язку) інформації з книг обліку, що ведуться згідно з додатком 15, до служб обласних, Київської міської військових адміністрацій, визначених Мінсоцполітики, для внесення інформації про таких дітей до єдиного банку даних на період воєнного стану.
Інформація про зміну місця тимчасового переміщення (евакуації) дитини, зміну супроводжуючих осіб, переміщених (евакуйованих) дітей із закладів, які після повернення в Україну групи, у складі якої вони були переміщені (евакуйовані) за межі України, тимчасово залишилися перебувати за межами України, із зазначенням осіб (організацій), які забезпечують догляд, виховання та утримання дітей, причин залишення та очікуваного строку їх повернення в Україну вноситься до єдиного банку даних протягом п’яти робочих днів після надходження відповідної інформації.”.
3. Додаток 15 до Порядку викласти в такій редакції:
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 червня 2023 р. № 546
ПЕРЕЛІК
постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 27 березня 2022 р. № 385 “Деякі питання тимчасового переміщення (евакуації) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, в умовах воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 28, ст. 1544).
2. Пункт 2 змін, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 і від 27 березня 2022 р. № 385, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2022 р. № 580 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 41, ст. 2227).
3. Пункт 2 змін, що вносяться до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 р. № 269 і від 27 березня 2022 р. № 385, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 р. № 715 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 53, ст. 3082).