ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 08.07.2021 р. № 19.1.2.-12/6-21
ЗАТВЕРДЖУЮ
Голова Державної служби статистики
___________ Ігор ВЕРНЕР
08 липня 2021 року
Роз’яснення щодо показників форми № 29-сг (річна) “Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду” державного статистичного спостереження “Площі, валові збори та врожайність сільськогосподарських культур”
I. Загальні положення
1. Ці Роз’яснення містять інформацію щодо показників форми № 29-сг (річна) “Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду” (далі – форма) державного статистичного спостереження “Площі, валові збори та врожайність сільськогосподарських культур”.
2. Показники форми вміщують дані щодо уточненої посівної та зібраної площі, обсягів виробництва (валових зборів) сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду з усіх земель, з яких, у разі здійснення у звітному році фактичного поливу посівів сільськогосподарських культур та/або багаторічних насаджень, виокремлено зібрані площі та врожай, який отримано з цих земель, незалежно від способу поливу та категорії земель за земельним обліком (богарні, зрошувані чи осушені).
3. Значення показників форми мають формат представлення:
- площі сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень, площі, на яких проведені агротехнічні роботи – у гектарах (з двома знаками після коми);
- площа закритого ґрунту – у метрах квадратних (у цілих числах);
- обсяги виробництва сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень (у тому числі насіння квітів, міцелію грибів і грибних спор, насіння культур плодових, ягідних та інших насаджень багаторічних) – у центнерах (з двома знаками після коми);
- кількість садивного матеріалу та квітково-декоративних культур (крім насіння квітів, міцелію грибів і грибних спор, насіння культур плодових, ягідних та інших насаджень багаторічних) – у тисячах штук (з одним знаком після коми).
4. За відсутності даних рядки (графи) форми вміщують прочерки.
5. Показники форми сформовані з використанням таких документів первинного обліку:
- спеціалізованих форм первинних документів з обліку виробничих запасів у сільськогосподарських підприємствах № ВЗСГ-1, № ВЗСГ-4, № ВЗСГ-8, № ВЗСГ-10, які затверджені наказом Мінагрополітики від 21 грудня 2007 року № 929;
- спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових і поточних біологічних активів в сільськогосподарських підприємствах № ДБАСГ-1, № ДБАСГ-3, № ПБАСГ-1, № ПБАСГ-2, які затверджені наказом Мінагрополітики від 21 лютого 2008 року № 73;
- облікових листів трактористів-машиністів;
- актів на списання загиблих площ;
- щоденників надходження сільськогосподарської продукції, відомостей руху зерна та іншої продукції, реєстрів приймання зерна;
- актів на сортування та сушку продукції рослинництва;
- інших первинних документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
6. Показники форми характеризують фактичні розміри уточнених посівних і зібраних площ сільськогосподарських культур, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень, що перебувають/перебували протягом звітного року у володінні та користуванні підприємства згідно з чинним законодавством (уключаючи землі, взяті в оренду, але без урахування земель, відданих в оренду, якщо передання земельних ділянок здійснене та оформлене договорами найму (оренди) згідно з чинним законодавством).
7. У показниках форми враховані також розрахункові дані щодо збирання врожаю окремих сільськогосподарських культур після дати подання звіту, якщо передбачено продовження таких робіт. Обсяги виробництва з площ, що залишилися незібраними, враховані, зважаючи на середню врожайність відповідної культури у звітному році та мету господарського використання продукції.
8. Якщо вирощений урожай перебуває під арештом податкових органів чи інших виконавчих служб (за умови його часткового або повного збирання), показники форми складено з проведенням відповідної оцінки (за середньою урожайністю сільськогосподарської культури) по тій частині вирощеної продукції, що не була оприбуткована.
9. Показники форми вміщують інформацію щодо вирощування сільськогосподарських культур юридичними особами та їхніми відокремленими підрозділами, які здійснюють сільськогосподарську діяльність, за місцезнаходженням земельних ділянок.
Якщо земельні ділянки підприємства, з яких збирався врожай, розміщені у різних адміністративно-територіальних одиницях, то показники форми характеризують площі та обсяги виробництва сільськогосподарських культур за кожною адміністративно-територіальною одиницею.
10. У випадку відсутності даних у формі зазначається одна з нижченаведених причин:
- не здійснюється вид економічної діяльності, який спостерігається – у випадках відсутності діяльності за видом економічної діяльності, який спостерігається, тобто одиниця не здійснює діяльність із виробництва продукції рослинництва;
- одиниця припинена або перебуває в стадії припинення – у разі здійснення процедури припинення юридичної особи, що не пов’язано з реорганізацією (приєднання, злиття, поділ, перетворення), а саме: рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи; судове рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язане з її банкрутством; початок процесу проведення спрощеної процедури припинення юридичної особи шляхом її ліквідації; рішення державного органу про припинення юридичної особи в результаті ліквідації; унесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи або визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; державна реєстрація припинення юридичної особи, що не пов’язана з реорганізацією. Повідомлення щодо державної реєстрації припинення або процедури припинення одиниці (крім закриття структурного підрозділу) має бути підтверджено реєстраційними відомостями. Наприклад, підприємство перебуває в стадії припинення діяльності та переведення всіх активів, земель на баланс іншого підприємства; підприємство ліквідоване за документами;
- тимчасово призупинено економічну діяльність через економічні чинники/карантинні обмеження – у разі тимчасового призупинення економічної діяльності в цілому по одиниці через економічні чинники, карантинні обмеження;
- проведено чи проводиться реорганізація або передано виробничі фактори іншій одиниці – у випадках здійснення процедури припинення юридичної особи у зв’язку з реорганізацією (приєднання, злиття, поділ, перетворення) за наявності рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації; державної реєстрації припинення юридичної особи та/або відокремленого підрозділу юридичної особи, закриття структурного підрозділу юридичної особи у зв’язку з реорганізацією; продажу/надання в оренду (повністю або частково виробничих факторів (робоча сила, обладнання, землі тощо)) або передачі права управління виробничими факторами іншій одиниці;
- відсутнє явище, яке спостерігається – у разі відсутності специфічного об’єкта спостереження (наприклад, відсутність сільськогосподарських угідь; не здійснювались посіви під урожай звітного року тощо).
Причина “Здійснюється сезонна діяльність або економічна діяльність, пов’язана з тривалим циклом виробництва” у випадку відсутності даних за цією формою не застосовується.
II. Показники форми щодо посівних площ сільськогосподарських культур
1. Площа посівна уточнена сільськогосподарських культур під урожай звітного року на всіх землях характеризує площу, яка була фактично зайнята під посівами сільськогосподарських культур навесні (площа посівів озимих культур, що збереглися, та площа ярих культур), з урахуванням посівів пізніх культур під урожай поточного року (літні посадки після подання форми № 4-сг (річна) “Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур” (далі – форма № 4-сг (річна)), а також змін у господарському використанні посівів (перехід посівів із груп одного виробничого напряму до інших, наприклад, на зерно, зелений корм, сіно тощо).
За наявності уточненої посівної площі сільськогосподарських культур під урожай звітного року наводиться площа, з якої зібрано врожай (площа зібрана).
2. У площі посівній уточненій сільськогосподарських культур не враховані площі загиблих озимих; площі самосіву (падалиця), тобто площі, на яких посів у звітному році не був здійснений, а наявність сходів зумовлена проростанням культур, які не були зібрані в попередніх роках; посіви в міжряддях просапних культур (крім посівів у міжряддях садів); проміжні, повторні та підпокривні посіви; кулісні посіви на парах та посіви сидеральних культур на зелене добриво; посіви багаторічних трав, проведені для корінного поліпшення природних сіножатей та пасовищ після їх попередньої оранки (посіви багаторічних трав на залуження).
3. Непересіяні площі сільськогосподарських культур, які загинули в літній період, за відсутності актів на списання загиблих площ не виключені зі складу площ відповідних культур. Непересіяні площі зернових і зернобобових культур, які загинули у літній період, за відсутності актів на списання загиблих площ, навіть при використанні їх на випас, сіно, зелений корм і силос, у групу кормових культур не переведені, а обліковані як зернові культури.
4. У разі загибелі ярих культур і пересіву їх ярими культурами у формі відображені площі й отриманий урожай тих ярих культур, якими було здійснено пересів (у розмірі фактичної площі пересіву).
5. Площа посівна уточнена льону-довгунця, конопель середньоросійських і південних, однорічних і багаторічних безпокривних трав (посіву поточного року, включаючи посів восени минулого року, які займають самостійну площу), культур кормових інших (які займають самостійну площу) характеризує загальну посівну площу під культурами, незалежно від мети їхнього подальшого господарського використання: на насіння, як солому, волокно, тресту, стебло, на сіно, зелений корм, сінаж тощо.
6. Площа посівна уточнена маточників сільськогосподарських культур (цукрових буряків, овочевих і кормових коренеплодів) характеризує площу, на якій було проведено посів культур насінням для одержання у звітному році маточних коренів.
7. Площа посівна уточнена сільськогосподарських культур, які висаджені на насіння (насінників), характеризує площу, на якій корені цих культур були посаджені навесні для одержання у звітному році насіння.
8. Площа посівна озимих культур під урожай наступного року характеризує площу, на якій були проведені роботи з посіву озимини на зерно та зелений корм під урожай наступного року, незалежно від стану збереження посівів і наявності актів на їх списання у разі встановлення загибелі.
Площа посівна озимих культур під урожай наступного року включає площі пшениці озимої, тритикале озимого, жита озимого, ячменю озимого, вики та ріпаку озимого, незалежно від мети їх подальшого використання – на зерно чи зелений корм.
Посіяні з осені звітного року площі інших сільськогосподарських культур, крім вищезазначених, ураховано лише при складанні показників за формою № 4-сг (річна) у наступному за звітним році як відповідні ярі культури.
III. Показники форми щодо зібраних площ сільськогосподарських культур
1. Площа зібрана характеризує площі на всіх землях (у тому числі на землях, які фактично поливались у звітному році), з яких фактично було зібрано (для зернових і зернобобових, олійних культур, коріандру, насіння трав тощо – скошено та обмолочено) врожай, уключаючи площі повторних (післяжнивних), проміжних, міжрядних (ущільнених) посівів; площі, на яких буде зібрано продукцію після звітної дати; площі, які були визнані як загиблі, але на них фактично було проведено збирання врожаю; площі самосіву (падалиця).
За наявності площі зібраної сільськогосподарських культур наводиться площа уточнена посівна культур під урожай звітного року. В окремих випадках розмір площі зібраної може перевищувати площу посівну уточнену за рахунок площі повторних (післяжнивних), проміжних, міжрядних (ущільнених) посівів.
Якщо у звітному році вся площа, з якої було зібрано врожай, фактично поливалась, то показник площі зібраної на всіх землях дорівнює відповідному показнику на землях, що поливались (показник обсягу виробництва на всіх землях відповідно дорівнює показнику на землях, що поливались).
2. У площі зібраній сільськогосподарських культур не враховані посіви, продукція з яких була з’їдена сільськогосподарськими тваринами під час випасу (та відповідно з’їдена продукція – в обсягах виробництва).
3. У разі пересіву списаних за актами зернових і зернобобових культур іншою зерновою чи зернобобовою культурою та частковим відростанням попередньої культури зібрані площі та отриманий із них урожай відображено за тією культурою, яка має перевагу.
Якщо зернові та зернобобові культури, які були посіяні на кормові потреби (сіно, зелений корм, силос, сінаж), фактично були зібрані на зерно, то вони відображені в групі зернових культур (за відповідною культурою).
Зернові та зернобобові культури, продукція з яких була використана на сіно, силос, зелений корм, сінаж тощо, відображені в групі кормових культур.
4. Площа зібрана прядивних культур характеризує вибрані площі, незалежно від того, повністю проведена на них обробка соломи чи ні.
5. Площа зібрана маточників сільськогосподарських культур (цукрових буряків, овочевих і кормових коренеплодів) характеризує площу, на якій маточні корені були викопані.
6. Площа зібрана сільськогосподарських культур, які висаджені на насіння (насінників), характеризує площу, з яких висадки зрізані й обмолочені.
7. Площа зібрана однорічних і багаторічних трав (безпокривних і підпокривних посіву поточного та минулих років) характеризує фізичну зібрану площу за їхнім фактичним використанням: на сіно, зелений корм, сінаж, трав’яне борошно, зелена маса на випас, а також площі ярих зернових і зернобобових культур (крім кукурудзи), які були посіяні на зерно, а фактично скошені на силос, зелений корм, сінаж тощо.
Якщо при збиранні врожаю трав були другі та треті укоси одного цільового призначення, то відображено площу, на якій був проведений тільки перший укіс.
Якщо один укіс трав був використаний на сіно, а другий – на зелений корм, фактичну зібрану площу відображено за відповідними рядками два рази: один раз – як зібрану площу на сіно; другий раз – як зібрану площу на зелений корм.
IV. Показники форми щодо площ, на яких були проведені агротехнічні роботи
1. Площі, на яких після збирання врожаю сільськогосподарських культур були проведені агротехнічні роботи, характеризуються зяблевою оранкою ґрунту та площею парів.
2. У площу, на якій проведена зяблева оранка ґрунту, враховані площі:
- оброблені за різними технологіями основного обробітку ґрунту (оранка, дискування важкими дисковими боронами, безвідвальний і плоскорізний обробіток, фрезерування) восени після збору врожаю та призначені для посіву сільськогосподарських культур весною наступного року;
- виорані на зяб, на яких проведено в поточному році посів ярих культур під зиму;
- картопляного поля, переорані з метою підбирання бульб картоплі, що залишились під час збирання врожаю.
3. У площу, на якій проведена зяблева оранка ґрунту, не враховані:
- площі, вперше виорані в поточному році на цілинних та перелогових землях;
- пари, виорані весною та літом поточного року, але залишені під посів ярих культур у наступному році;
- чорні пари, виорані восени під посів озимих культур у наступному році;
- злущена та продискована стерня, якщо на цій площі не проведено наступної основної обробки ґрунту;
- площі цукрових буряків фабричних після збирання бурякокомбайнами та бурякопідіймачами.
4. Площа парів включає площі:
- чистих парів, які виорані восени минулого року під посів озимих культур у поточному році. У площу чистих парів не враховано площі переорювання парів та площі, вперше виорані в поточному році на цілинних та перелогових землях;
- зайнятих парів (площі, зайняті культурними рослинами, які рано звільняють поле для обробітку ґрунту і створюють сприятливі умови для наступних культур);
- чорних парів, виораних восени поточного року під посіви озимих культур у наступному році;
- сидеральних парів, на яких було посіяно сільськогосподарські культури (конюшина, люцерна, еспарцет, ріпак, свиріпа, редька, гірчиця, перко, бобові та інші) для заорювання на зелене добриво;
- кулісних чистих парів, на яких були посіяні високостеблові культури з метою затримання зимою снігу на ланах та боротьби з ерозією ґрунту;
- ранніх парів, тобто чистих парів, обробка яких почалася весною в рік парування.
V. Показники форми щодо обсягів виробництва (валових зборів) сільськогосподарських культур
1. Обсяги виробництва (валові збори) сільськогосподарських культур з усіх земель (у тому числі із земель, які фактично поливались у звітному році), характеризують загальну кількість продукції, яка одержана із зібраних у звітному році площ.
2. Обсяги виробництва зернових і зернобобових культур характеризують кількість продукції, отриманої при збиранні культур у повній стиглості, включаючи валові збори з посівів, які були призначені для одержання зеленої маси, а фактично зібрані на зерно. У разі збирання зернових і зернобобових культур для використання на кормові потреби (на силос, зелений корм, сінаж тощо), їхні обсяги виробництва враховані у складі кормових культур.
Обсяги виробництва цукрової кукурудзи (її качанів) у молочній, молочно-восковій стиглості для консервування або використання у свіжому вигляді на продовольчі потреби; гороху, квасолі та бобів, продукція з яких була зібрана в зеленому вигляді (стручках), у тому числі овочевих сортів зеленого гороху для відтворення рослин, ураховано у складі овочевих культур.
Обсяги виробництва сорго на віники, збирання якого проводили в стадії молочно-воскової стиглості, враховані у складі культур технічних інших.
3. Обсяги виробництва кожної із зернових і зернобобових культур характеризуються двома масами: початково оприбуткованою масою (фізична маса зерна) та масою після доробки (залікова маса зерна). Показник валового збору зернових і зернобобових культур у масі після доробки визначено шляхом відрахування від початково оприбуткованої ваги невикористаних відходів (втрат післязбиральної обробки: очистка від часток бур’янів та соломи, лушпайок та інших смітних домішок) і втрат при сушінні (доведення зерна до базисних кондицій). Подрібнене зерно, яке утворюється при обробці, сушінні та підготовці зерна до зберігання, враховано у валовому зборі зерна в натуральному вираженні.
4. Коефіцієнт перерахунку обсягу виробництва зернових і зернобобових культур у масу після доробки встановлено за даними складських документів, а за їх відсутності – на рівні значення середнього показника за останніми наявними даними підприємства (з урахуванням кліматичних умов року).
5. У випадках підсіву за зрідженими попередніми посівами зернових культур іншої культури та неможливості здійснення з об’єктивних причин окремого обліку, такі посіви та відповідні їм валові збори відображено у складі культур зернових інших, гібридів, суміші колосових (наприклад, якщо зріджені посіви озимої пшениці були досіяні ячменем ярим).
6. Обсяги виробництва насіння олійних культур ураховані в масі після доробки, незалежно від подальшого господарського використання продукції, за винятком гарбузів.
Обсяги виробництва насіння гарбузів, які використані тільки для отримання насіння, відображено як лікарська сировина (а не у складі олійних культур). При частковому використанні гарбузів (наприклад, на насіння та на годівлю сільськогосподарських тварин) обсяги відображені відповідно в насінні культур овочевих та культурах кормових.
7. Обсяги виробництва волокна льону й конопель включають також довге волокно, куделю і клоччя. Перерахунок продукції льону у волокно проведено відповідно до середнього виходу льону-волокна із соломи та/або з трести за показниками переробного підприємства, на яке була продана (здана) продукція. Аналогічно до зазначеної схеми здійснено і перерахунок у волокно продукції конопель. У масу соломки та волокна середньоросійських конопель уключені відповідно плоскінь і матірка разом.
8. Обсяги виробництва цукрових буряків фабричних характеризують валові збори культури з посівів, корені з яких викопані для продажу (здачі) на цукрові та інші заводи для промислової переробки, включаючи площі, продукція з яких була призначена на годівлю сільськогосподарських тварин, але фактично продана (здана) на переробні підприємства.
Валовий збір цукрових буряків відображено в масі, яка визначена як залікова в приймальних документах переробних підприємств. Маса коренів маточних цукрових буряків, що надійшли на цукрові заводи як брак, у валовий збір цукрових буряків (фабричних) не включена.
9. Обсяги виробництва маточників сільськогосподарських культур (цукрових буряків, овочевих і кормових коренеплодів) характеризують масу викопаних коренів, закладених на зимове зберігання. Якщо частина коренів залишена на полі під зиму на висадки-насінники, то їхній валовий збір визначено розрахунково та також відображено за цим показником (навесні ця площа буде облікована за формою № 4-сг (річна) як висаджена навесні).
10. Обсяги виробництва сільськогосподарських культур, які висаджені на насіння (насінників), характеризують масу намолоченого й очищеного насіння.
11. Обсяги виробництва прянощів характеризують масу зібраного намолоченого й очищеного насіння, листя, квітів, плодів, інших частин рослин у сушеному вигляді, які через їхні специфічні властивості зібрані для виробництва спецій, прянощів і приправ, без врахування продукції зелених овочів (петрушки, естрагону та інших).
12. Обсяги виробництва продукції ефіроолійних культур характеризують продукцію, зібрану з посівів поточного та минулих років.
13. Обсяги виробництва культивованих лікарських рослин характеризують продукцію, зібрану з посівів поточного та минулих років, яка буде використана для виготовлення лікарських препаратів. Показник характеризує масу цих рослин або їхніх окремих частин (листя, трава, насіння, квіти, плоди, стебла, коріння тощо) у сушеному вигляді, без урахування продукції дикорослих лікарських рослин.
14. Обсяги виробництва тютюну і махорки характеризують кількість одержаної продукції з урожаю звітного року в заліковій масі, незалежно від її використання (продаж переробним підприємствам, використано в підприємстві тощо). Для тютюну враховано всі ломки (як основні, так і додаткові).
15. Обсяги виробництва цикорію характеризують масу накопаного та очищеного коріння.
16. Обсяги виробництва енергетичних рослин (плантації різних видів верби та тополі, міскантусу, інших видів рослин, трав), характеризують масу, яка була використана для виробництва біопалива або інших видів відновлювальної енергії.
Обсяги виробництва побічної продукції сільськогосподарських культур (наприклад, стебла кукурудзи, сорго, ріпак тощо), які використані для виробництва енергії, за цим показником не враховано.
17. Обсяги виробництва картоплі містять дані щодо вирощування картоплі продовольчої, насіннєвої, кормової, іншої, включаючи картоплю, яка видана в рахунок оплати праці за її збирання, а також картоплі, одержаної при переорюванні та боронуванні картопляного поля після основного збирання врожаю.
18. Обсяги виробництва овочів відкритого ґрунту наведено з урахуванням продукції часткового збору овочів до і після масового збирання та продукції овочів на тимчасово закритому ґрунті, але без урахування продукції насінників та маточників овочевих культур.
19. При частковому використанні однорічних овочів на насіння їхні площі та продукція з них повністю враховані у складі відповідної овоче-баштанної культури.
20. При одночасному збиранні насіння та використанні гарбузів на годівлю сільськогосподарських тварин обсяги виробництва та площі та обліковано тільки як кормові баштанні культури.
21. Обсяги виробництва з посівів овочевих сортів зеленого гороху, квасолі тощо, які зібрані на зерно в повній стиглості, враховані в групі зернових і зернобобових культур.
22. Засилосована маса дикорослих рослин в обсягах виробництва кормових культур не врахована.
23. Обсяги виробництва кукурудзи кормової характеризують валові збори культури в молочно-восковій, восковій стиглості на силос, зелений корм і сінаж, фактичний збір зеленої маси, стебел і качанів та визначені шляхом зважування цієї маси.
24. Обсяги виробництва однорічних і багаторічних трав (безпокривних і підпокривних), сіножатей та пасовищ характеризують обсяги отриманої продукції з урахуванням усіх укосів, уключаючи продукцію, яка була використана на годівлю сільськогосподарських тварин, видана працівникам підприємства, реалізована, використана для виготовлення сінного борошна тощо.
25. Обсяги виробництва культур кормових інших уключають кормову капусту, соняшник, сорго, горох та інші культури, які вирощують для одержання силосу, засилосовану масу дикорослих рослин, листя капусти, гичку картоплі, кормових коренеплодів, цукрових буряків, інших рослин, стебла та качани кукурудзи обрушені тощо.
Обсяги виробництва культур кормових інших не включають силос із кукурудзи кормової; корм зелений, сінаж із кукурудзи кормової; корм зелений, сінаж, силос, трав’яне борошно з трав однорічних, багаторічних, сіножатей, пасовищ культивованих і природних.
26. Обсяги виробництва насіння однолітніх, дволітніх, багатолітніх трав’янистих рослин характеризують масу очищеного насіння, яке використовується переважно для одержання квітів (уключаючи садові квіти), без урахування маси насіння та плодів лікарських та ефіроолійних культур, кормових рослин, трав для газонів (дерну), а також насіння дерев, кущів та чагарників для лісонасаджень.
27. Обсяги виробництва насіння культур плодових, ягідних та інших багаторічних насаджень обліковано в масі очищеного насіння.
28. Обсяги виробництва міцелію грибів і грибних спор характеризують масу власно виробленої продукції.
VI. Показники форми щодо вирощування багаторічних насаджень
1. Загальна площа насаджень садів, ягідників, виноградників та інших багаторічних насаджень характеризує площу, незалежно від віку насаджень, включаючи площу нових садів, які посаджені у звітному році, з якої виокремлено площу насаджень у плодоносному віці незалежно від того, чи був фактично одержаний з них урожай у звітному році, чи ні.
Площа багаторічних насаджень уключає як площу відокремлених садів і виноградників, так і площу, яку займають дерева й кущі, які ростуть окремо поза садом або виноградником. Площу таких садів визначено шляхом переводу загальної кількості дерев на площу за середньою нормою посадки на один гектар.
Площа багаторічних насаджень уключає також списані (незалежно від часу списання), але нерозкорчовані площі; фізичні площі зріджених (незалежно від ступеня зрідженості), відокремлених ділянок саду; площі насаджень, з яких у звітному році була одержана продукція, але на момент складання форми ці площі були розкорчовані, але без урахування площ під дикорослими плодовими деревами.
Якщо у звітному році вся площа багаторічних насаджень, з якої було зібрано врожай, фактично поливалась, то показник площі насаджень на всіх землях дорівнює показнику на землях, що поливались (відповідно показник обсягу виробництва багаторічних культур на всіх землях дорівнює показнику на землях, що поливались).
2. При наявності на одній і тій же відокремленій ділянці насаджень різних породних груп загальну площу насаджень розподілено за породними групами шляхом перерахунку кількості дерев кожної породи на прийняту норму посадки коренів цієї породи на один гектар. Якщо сума розрахованих таким чином площ під окремими породними групами плодових насаджень не дорівнює фактичній загальній площі відокремленої ділянки, різницю розподілено пропорційно обчисленим площам під насадженнями породних груп.
3. Загальна площа ягідників відображає суму відокремленої площі та площі ягідних насаджень у міжряддях плодових насаджень. Площу ягідників у міжряддях плодових насаджень під смородиною, аґрусом, іншими кущовими ягідниками визначено шляхом перерахунку кількості кущів на площу за середньою нормою посадки на один гектар; під суницями, полуницями і малиною – за фактично зайнятою площею цими культурами, яку встановлено обміром.
4. Загальна площа хмільників характеризує площу, яка зайнята хмелем, незалежно від строку його посадки (навесні чи восени).
Площа хмільників у плодоносному віці характеризує площі, які введені в експлуатацію згідно з актом.
5. Обсяги виробництва багаторічних культур характеризують загальні валові збори цих культур із насаджень у плодоносному віці, з молодих насаджень і з розсадників, які не здані в експлуатацію, уключаючи збір продукції з дерев і кущів, які ростуть окремо поза садом або виноградником, з міжрядних насаджень ягідників.
6. Обсяги виробництва хмелю характеризують валові збори шишок хмелю у фізичній масі після збирання шишок хмелю та висушування їх до вологості 9 – 12 %.
VII. Показники форми щодо виробництва продукції рослинництва в закритому ґрунті
1. Площа закритого ґрунту, яка використовувалась для вирощування сільськогосподарських культур (овочів, розсади овочів, тютюну, махорки, ягід, квітів (крім квіткової розсади)), характеризує фізичні площі, які використані тільки під перший оборот.
Площа закритого ґрунту, яка використовувалась для вирощування сільськогосподарських культур, характеризує площі опалюваних і неопалюваних стаціонарних теплиць, які накриті склом або плівкою, а також стаціонарних парників під склом або плівкою, утепленого ґрунту й посівів під плівкою.
Посіви овочів на тимчасово закритому ґрунті обліковані у складі овочів відкритого ґрунту.
Із загальної фізичної площі теплиць для вирощування сільськогосподарських культур виокремлена площа закритого ґрунту, яка була використана тільки для вирощування овочів (крім овочевої розсади).
Якщо форма містить дані щодо вирощування ягід і квітів у закритому ґрунті, то відповідно наведена площа закритого ґрунту, яка використовувалась для вирощування сільськогосподарських культур.
При вирощуванні культур овочевих у закритому ґрунті відповідно наведено площу закритого ґрунту, яка була використана тільки для вирощування овочів.
2. Зібрана площа сільськогосподарських культур, які вирощувалися в закритому ґрунті, характеризує площу з урахуванням другого і наступних оборотів. Якщо одна і та сама площа використовувалась два і більше разів для одержання урожаю однієї або різних культур, то така площа облікована стільки разів, скільки разів на ній було здійснено посів.
3. Обсяг виробництва сільськогосподарських культур, які вирощувалися в закритому ґрунті, характеризує отриману продукцію з усіх оборотів.
VIII. Особливості обліку окремих сільськогосподарських культур
1. Культури зернові та зернобобові уключають зерно культур зернових і бобових сушене, нерозмелене, яке вирощують для вживання в їжу, для відтворення рослин або годівлі сільськогосподарських тварин, для інших цілей.
Культури зернові та зернобобові не включають культури зернові та бобові, використані для консервування або використання у свіжому вигляді на продовольчі потреби; культури зернові та бобові, використані на кормові потреби (на силос, зелений корм, сінаж тощо); стебла та качани кукурудзи обрушені; солому та полову культур зернових.
2. Пшениця уключає пшеницю озиму та пшеницю яру (включаючи полбу, спельту): тверду та іншу. Пшениця не включає тритикале (гібрид жита з пшеницею).
3. Кукурудза зернова уключає зерно (у тому числі гібридне) кукурудзи, зібраної в повній стиглості, яке вирощують для вживання в їжу, для відтворення рослин або годівлі сільськогосподарських тварин тощо.
Кукурудза зернова не включає кукурудзу цукрову; кукурудзу кормову; стебла та качани кукурудзи обрушені.
4. Сорго уключає сорго цукрове та сориз (харчове зернове сорго, яке вирощують для виготовлення крупи), але не включає сорго кормове.
5. Рис уключає зерно рису нелущене (рис-сирець), яке вирощують для вживання в їжу, для відтворення рослин тощо.
6. Зерно культур зернових інших, гібридів, сумішей колосових уключає сушене зерно суміші пшениці та жита (у тому числі меслін), чумизи, інших культур зернових, які не передбачені окремими позиціями форми.
7. Культури зернобобові сушені уключають культури бобові сушені, лущені, очищені від стручків, придатні для вживання в їжу, для відтворення рослин або годівлі сільськогосподарських тварин, для інших цілей.
Культури зернобобові сушені не включають боби сої; овочі бобові зелені (овочеві сорти гороху, квасолю), які вирощують для використання в зеленому вигляді (у стручках або лущені); овочеві сорти гороху (гороху зеленого) для відтворення рослин; вику, люпин, які вирощують для використання на кормові потреби.
8. Вика сушена уключає вику чисту та викові суміші.
9. Боби культур зернобобових інших уключають середелу, чину, маш, інші зернобобові культури, які не передбачені окремими позиціями форми.
10. Боби сої не уключають боби сої смажені, які використовують як замінник кави.
11. Арахіс уключає горіхи земляні нелущені (в оболонці).
12. Насіння культур олійних інших уключає насіння сафлору, суріпиці, нуги, перили, канатника, лялеманції, чуфи, люфи, черсаку, фацелії, інших культур олійних, які не передбачені окремими позиціями форми.
Насіння культур олійних інших не включає горіхи, маслини.
13. Льон-довгунець та коноплі уключають продукцію сиру чи після замочування. Насіння льону-довгунця, конопель обліковано за окремими позиціями форми.
14. Буряк цукровий фабричний уключає коренеплоди буряку цукрового, які призначені для переробки.
Буряк цукровий маточний уключає коренеплоди буряку цукрового, які будуть висаджені для одержання насіння.
15. Прянощі необроблені уключають насіння, листя, квіти, плоди, інші частини рослин, які через їхні специфічні властивості вирощують для виробництва спецій, прянощів і приправ та які використовують у малих кількостях для забезпечення смаку основних продуктів для їжі.
Прянощі необроблені не включають насіння рослин, яке буде використане для їхнього відтворення; овочі зелені (петрушку, естрагон та інші); перець стручковий гіркий свіжий; прянощі оброблені.
Прянощі необроблені інші уключають прянощі, які не передбачені окремими позиціями форми, а також чорнушку посівну (чорний кмин).
16. Рослини ефіроолійні, що їх використовують у парфумерії, фармацевтиці чи як інсектициди, фунгіциди тощо уключають листя, стебла, коріння, інші частини рослин ефіроолійних трав’янистих, кущових, деревовидних, інших рослин, але не включають прянощі необроблені.
Рослини ефіроолійні інші уключають аніс, васильки, герань, розмарин, однорічні пагони лавра, інші ефіроолійні трав’янисті, кущові, деревовидні рослини для отримання ефірної олії, які не передбачені окремими позиціями форми.
17. Рослини лікарські уключають листя, траву, насіння, квіти, плоди, стебла, коріння, інші частини рослин лікарських культивованих (трав’янистих однолітніх, трав’янистих дволітніх, трав’янистих інших), продукцію від вирощування яких використовують для виготовлення лікарських препаратів.
Рослини лікарські не включають дикорослі лікарські рослини та їх частини; настоянки трав’яні.
Рослини лікарські інші включають рослини, що не передбачені окремими позиціями форми: блекоту, беладону, наперстянку, м’яту, васильки, мелісу, материнку, цмин, ехінацею, касію, дурман, подорожник, любисток, радіолу, розторопшу, обліпиху, ревінь, інші.
18. Рослини, що їх використовують переважно в парфумерії, фармацевтиці чи як інсектициди, фунгіциди інші уключають рослини, що не передбачені окремими позиціями форми, а також пилок, отриманий за допомогою механічного процесу, класифікований як частина рослини, із якої його отримано.
19. Тютюн і махорка необроблені уключають цілі рослини чи листя, необроблені, неферментовані чи ферментовані.
20. Культури технічні інші уключають редьку олійну, яку використовують для технічних потреб; сорго на віники; фацелію та інші культури, які використані як медоноси; перилу, канатник, лялеманцію, чуфу, люфу, черсак тощо та інші технічні культури, які не передбачені окремими позиціями форми.
Культури технічні інші не включають редьку, дайкон і лобо, призначені для використання на продовольчі потреби.
21. Коренеплоди та бульби їстівні з високим вмістом крохмалю та інуліну уключають картоплю та інші коренеплоди та бульби їстівні з високим вмістом крохмалю та інуліну (картоплю солодку (батат), маніок, таро (колозію), топінамбур, інші культури), які вирощують для вживання в їжу, подальшого використання в переробній промисловості, для відтворення рослин або годівлі сільськогосподарських тварин, для інших цілей.
22. Картопля уключає картоплю для вживання в їжу, виробництва харчової продукції, виробництва крохмалю, яка буде використана як посадковий матеріал, для годівлі сільськогосподарських тварин, інших цілей, але не включає картоплю солодку (батат).
23. Коренеплоди та бульби їстівні з високим вмістом крохмалю та інуліну інші уключають топінамбур (земляну грушу) та інші рослини з високим вмістом крохмалю та інуліну, які не передбачені окремими позиціями форми.
24. Культури овочеві уключають овочі листкові та стеблові, плодові, цибулинні, коренеплоди овочеві, овочі бобові зелені та культури овочеві інші, які вирощують для вживання в їжу, подальшого використання в обробній промисловості, для відтворення рослин або на годівлю сільськогосподарських тварин, для інших цілей.
Культури овочеві не включають культури овочеві коренеплідні маточні; культури баштанні продовольчі; насіння культур овочевих; гриби та трюфелі; розсаду культур овочевих; міцелій грибів і грибні спори.
25. Капуста цвітна та капуста броколі уключає також капусту романеску (гібрид капусти цвітної та броколі).
26. Капуста головчаста уключає капусту білоголову та червоноголову.
27. Цикорій овочевий уключає стебла цикорію, включаючи цикорій головчастий (вітлуф), але не включає коріння цикорію.
28. Овочі зелені інші уключають естрагон, портулак городній, гірчицю салатну, руколу (індау), огірочник, монарду, двурядник тонколистий, інші зелені культури, які не передбачені окремими позиціями форми.
29. Овочі листкові та стеблові інші уключають мангольд (буряк листковий) та інші листкові та стеблові овочеві культури, які не передбачені окремими позиціями форми.
30. Гарбузи столові уключають гарбузи великоплідні та мускатні, які призначені для використання на продовольчі потреби.
31. Кукурудза цукрова уключає кукурудзу цукрову та розлусну, початки якої призначені для консервування або використання у свіжому вигляді на продовольчі потреби.
Кукурудза цукрова не включає початки кукурудзи свіжі та сушені (вибілені, пофарбовані або оброблені іншим способом) для декоративних цілей.
32. Овочі плодові інші уключають фізаліс та інші овочеві плодові культури, які не передбачені окремими позиціями форми.
33. Цибуля уключає цибулю на ріпку: ріпчасту та цибулю шалот, але не включає цибулю будь-якого виду зелену та цибулю сіянку.
34. Цибуля порей та овочі цибулинні інші уключає цибулю будь-якого виду зелену: цибулю батун, цибулю шніт (скорода, трибулька), цибулю слизун, цибулю запашну та іншу зелену цибулю, але не включає цибулю на ріпку.
35. Овочі бобові зелені уключають овочі бобові зелені свіжі (овочеві сорти гороху та бобів, квасолю, вігну (горох коров’ячий) спаржеву), які вирощують для використання в зеленому вигляді (у стручках чи очищені).
Овочі бобові зелені не включають овочі бобові сушені, лущені, очищені від стручків; боби сої; овочеві сорти гороху (гороху зеленого) для відтворення рослин.
36. Редька уключає редьку, дайкон і лобо, призначені для використання на продовольчі потреби, але не включає редьку олійну, яку використовують для технічних потреб; редьку, використану для годівлі сільськогосподарських тварин.
37. Овочі інші свіжі уключають фенхель, який використовують як овочеву культуру; паростки свіжої їстівної люцерни, сої та соняшнику; паростки й пагони бобових; інші овочі, які не передбачені окремими позиціями форми.
Овочі інші свіжі не включають фенхель, який використовують як спецію або ефіроолійну культуру.
38. Насіння культур овочевих уключає насіння однорічних, дворічних та багаторічних овочевих культур.
Насіння культур овочевих не включає насіння буряку цукрового; насіння культур баштанних продовольчих; насіння буряку кормового та насіння культур кормових інших; насіння культур овочевих, яке втратило здатність до проростання.
39. Насіння культур овочевих однорічних уключає насіння огірків і корнішонів, помідорів, перцю стручкового солодкого, перцю стручкового гіркого, баклажанів, гарбузів столових, кабачків столових, патисонів, кукурудзи цукрової, інших плодових овочів, усіх видів салату, шпинату, кропу, базиліку, капусти цвітної, броколі та пекінської, редиски, літніх сортів редьки, овочевих сортів бобових культур (гороху, квасолі, бобів, сочевиці, інших) та цибулю сіянку.
Насіння гороху зеленого не включає овочеві сорти гороху (гороху зеленого), які зібрані на зерно.
40. Цибуля сіянка уключає цибулю, яка буде використана як посадковий матеріал, але не включає цибулю, яка буде використана для продовольчих цілей, а також насіння цибулі.
41. Насіння культур овочевих дворічних уключає насіння всіх видів капусти, моркви столової, буряку столового, ріпи, брукви, селери, петрушки, пастернаку, цибулі (ріпчастої, шалот, порей), часнику.
42. Насіння культур баштанних продовольчих не включає насіння культур баштанних кормових.
43. Гриби та трюфелі уключають гриби та трюфелі культивовані, які вирощують на промисловій основі: в будівлях, спеціально побудованих або адаптованих для вирощування грибів, а також у підземних приміщеннях, печерах і підвалах.
Гриби та трюфелі не включають міцелій грибів і грибні спори; гриби лісові, у тому числі трюфелі дикорослі.
44. Культури кормові уключають культури, які вирощують для отримання кормів для годівлі сільськогосподарських тварин, а також насіння рослин кормових і трав, коренеплоди кормові, які будуть висаджені для одержання насіння кормових культур.
Культури кормові не включають овочі бобові сушені, придатні для годівлі сільськогосподарських тварин; відходи перероблення культур плодоовочевих (вичавки плодові та ягідні, лушпайки та лушпиння від овочів (стручки гороху, квасолі)) для годівлі сільськогосподарських тварин; гранули та борошно з культур кормових.
45. Коренеплоди кормові інші уключають коренеплоди редьки, моркви, капусти кольрабі, інші коренеплоди, які не передбачені окремими позиціями форми та які вирощують для використання на годівлю сільськогосподарських тварин.
46. Культури баштанні кормові уключають також гарбузи, які після збирання насіння були використані на годівлю сільськогосподарських тварин.
47. Трави однорічні уключають однорічні трави та зернові та зернобобові культури (крім кукурудзи), які вирощують для одержання сіна, зеленого корму, сінажу, гранул і брикетів, вітамінно-трав’яного борошна: вику чисту та викові суміші (озимі та ярі), чину, середелу, кормовий люпин, райграс однорічний, суданку, чумизу, сорго кормове, могар, перко (гібрид китайської капусти та ріпаку), тифон (гібрид китайської капусти та турнепсу), щирицю (амарант), пелюшку (різновид гороху польового осипаючого), редьку олійну, інші однорічні трави.
Трави однорічні не включають сорго, вику чисту та викові суміші, люпин солодкий та гіркий, середелу, які вирощують на зерно; кукурудзу кормову; люпин і кормові боби на силос; люпин та інші культури на зелене добриво.
48. Трави багаторічні уключають трави посіву поточного та минулих років, які вирощують для одержання сіна, зеленого корму, сінажу, гранул і брикетів, вітамінно-трав’яного борошна: бобові (люцерна, конюшина, лядвенець рогатий, буркун) та злакові (грястиця збірна, костриця червона, лисохвіст, мітлиця велетенська, райграс високий, стоколос безостий, тимофіївка лучна та інші багаторічні трави).
49. Сіножаті уключають як природні, так і поліпшені (культивовані) сіножаті.
50. Силос із культур зернових і бобових не включає силос із сорго.
51. Насіння та маточники культур кормових уключають також насіння трав, які призначені для вирощування дернини для облаштування газону.
52. Насіння буряку кормового не включає насіння буряку цукрового.
53. Насіння трав однорічних інших уключає насіння райграсу, пелюшки, вики, насіння люпину кормового, викових сумішей, насіння інших однорічних трав, які не передбачені окремими позиціями форми, а також насіння трав із сіножатей.
54. Насіння трав лукопасовищних не включає насіння трав злакових.
55. Сировина рослинна інша уключає рослинну сировину, яка не передбачена окремими позиціями форми, а також пилок (пилкоподібну муку) у вигляді маленьких гранул, які містять пилок, сформований бджолами за допомогою нектару, меду або бджолиної слини.
Сировина рослинна інша не включає пилок, отриманий за допомогою механічного процесу, класифікований як частина рослини, з якої його отримано (наприклад, пилок рослин, що їх використовують переважно в парфумерії, фармацевтиці тощо; екстракт пилку сухий, отриманий шляхом екстракції розчину).
56. Солома та полова культур зернових уключає солому та полову культур зернових озимих та ярих, необроблену, подрібнену або неподрібнену, мелену або немелену, пресовану або у вигляді гранул.
Солома та полова культур зернових не включає стебла та качани кукурудзи обрушені; солому очищену, вибілену або пофарбовану; брикети із соломи.
57. Матеріали рослинного походження, що їх використовують переважно для плетіння, набивання, фарбування чи дублення уключають також стебла й листя соняшнику, рослинні залишки без квітів, свіжі гілки верби без бруньок або квіток, солому очищену, вибілену або пофарбовану, але не включають солому необроблену, подрібнену або неподрібнену, мелену або немелену, пресовану чи у вигляді гранул.
58. Сировина рослинна інша уключає сировину рослинну іншу, яка не передбачена окремими позиціями форми, а також насіння культур, яке втратило здатність до проростання.
59. Культури зерняткові уключають яблуні, груші, айву та культури зерняткові інші, які не передбачені окремими позиціями форми.
60. Культури кісточкові уключають абрикоси, вишні, черешні, персики, нектарини, сливи (включаючи мірабелі), терен, аличу (включаючи ткемалі та вишнесливи), барбарис, кизил (дерен справжній) та культури кісточкові інші, які не передбачені окремими позиціями форми.
61. Смородина уключає смородину чорну та смородину білу, червону та іншу (порічку).
62. Ягоди культурні інші уключають йошту, хеномелес, фейхоа та інші культивовані ягідники, які не передбачені окремими позиціями форми.
63. Горіхи уключають мигдаль, каштани, фундук (ліщину), фісташки, горіхи волоські, горіхи інші, які не передбачені окремими позиціями форми.
Горіхи не включають арахіс (горіхи земляні) нелущений (в оболонці); горіхи кокосові; горіхи та арахіс очищені; горіхи їстівні дикорослі.
64. Плоди свіжі інші уключають плоди культивованих інших багаторічних культур, які не передбачені окремими позиціями форми.
65. Виноград уключає свіжий виноград столовий, для виробництва вина та інший, але не включає матеріал посадковий винограду.
Виноград столовий уключає виноград столових сортів для споживання у свіжому вигляді, але не включає виноград сушений (родзинки тощо).
66. Квіти зрізані та квіти в бутонах уключають зрізані квіти та бутони свіжі, придатні для складання букетів чи для декоративних цілей; букети, вінки, квіткові кошики та вироби подібні, які містять квіти або пуп’янки квітів (наприклад, букетики, бутоньєрки), а також зрізані гілки дерев, кущів та чагарників, якщо вони мають квіти або пуп’янки (наприклад, гілки верби з бруньками або квітками, соняшник, магнолія, деякі види троянд).
Квіти зрізані та квіти в бутонах не включають квіти та бутони тих видів рослин, які використовують переважно в парфумерії, фармакології чи як інсектициди, фунгіциди; гілки верби без бруньок або квіток; листя, гілки та інші частини дикорослих рослин без квітів і бутонів, призначені для декоративних цілей.
67. Насіння квітів уключає насіння однорічних, дворічних, багаторічних трав’янистих рослин, які вирощують переважно для одержання квітів, у тому числі садових (уключаючи насіння горошку запашного).
Насіння квітів не включає: насіння та плоди рослин ефіроолійних; насіння та плоди рослин лікарських; насіння культур кормових, трав для вирощування дернини; насіння дерев, кущів та чагарників для лісонасаджень.
68. Рослини в горщиках, ящиках тощо уключають живі декоративні рослини (зелені або з квітками) у горщиках, ящиках тощо, які були вирощені у звітному році у відкритому та закритому ґрунті.
69. Матеріал посадковий (рослини живі, цибулини, бульби та корені, живці та вусики; міцелій грибів) уключає живі рослини (з відкритого та закритого ґрунту) від дерев, кущів та чагарників (плодових, декоративних та інших), у тому числі від рослин, що використовують у парфумерії, фармакології тощо, посадковий матеріал (розсада, бульби, цибулини тощо), живці, підщепи, пагінці, паростки, вуса, батоги, саджанці з розсадників та маточників, які призначені для відтворення рослин та щеплення дерев, субстрат із міцелієм для вирощування грибів, а також дернину.
Матеріал посадковий не включає: коренеплоди культур овочевих; маточники культур овочевих коренеплідних; коренеплоди культур кормових; маточники культур кормових; насіння квітів; дерева різдвяні зрізані; насіння культур плодових, ягідних та інших насаджень багаторічних; насадження лісові, живці дерев і чагарників лісових; послуги лісорозплідників; субстрат для вирощування грибів, що не містить міцелію.
70. Розсада квітів уключає рослини зелені або з квітками, які призначені для пересадження та подальшого вирощування, незалежно від мети господарського використання квіткової розсади: для реалізації, використання у власному господарстві, як маточників для отримання насіння.
71. Саджанці квіткових насаджень уключають саджанці багаторічних квіткових насаджень (розетки коренів квіткових рослин, живі корені рослин тощо), які придатні для висадки чи використання в декоративних цілях, для одержання ефіроолійної сировини (пелюсток троянд) тощо.
72. Матеріал посадковий культур плодових уключає посадковий матеріал культур плодових за переліком багаторічних культур.
73. Сіянці культур плодових уключають молоді рослини плодових культур, які вирощені з насіння.
74. Живці культур плодових уключають корінці, паростки чи бокові гілки, які використовують для вегетативного розмноження плодових культур.
75. Саджанці культур ягідних уключають саджанці малини, смородини, аґрусу, чорноплідної горобини, обліпихи, інших ягідників, але не включають вуса суниці.
76. Саджанці винограду уключають саджанці винограду всіх сортів.
77. Матеріал посадковий рослин інших уключає посадковий матеріал культивованих і декоративних культур, який не передбачений окремими позиціями форми: черешків лаванди, саджанців декоративних насаджень, черешків і саджанців хмелю тощо.
78. Міцелій грибів і грибні спори уключає субстрат із міцелієм для вирощування грибів і грибні спори власного виробництва, але не включає субстрат для вирощування грибів, що не містить міцелію.
Роз’яснення щодо заповнення форми № 29-сг (річна) “Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду” державного статистичного спостереження щодо площ, валових зборів та врожайності сільськогосподарських культур, плодів, ягід та винограду від 17 липня 2017 року № 17.4-12/6 є недійсними з 01 січня 2022 року.
Директор департаменту
статистики сільського господарства
та навколишнього середовища
Олег ПРОКОПЕНКО