КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 24 червня 2022 р. № 720
Київ
Про затвердження Порядку регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, та безпритульних тварин, а також їх розміщення на відповідних підприємствах, в установах та організаціях чи повернення до ареалу перебування (місць вилову)
Відповідно до частини третьої статті 16 Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, та безпритульних тварин, а також їх розміщення на відповідних підприємствах, в установах та організаціях чи повернення до ареалу перебування (місць вилову), що додається.
Прем’єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 24 червня 2022 р. № 720
ПОРЯДОК
регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, та безпритульних тварин, а також їх розміщення на відповідних підприємствах, в установах та організаціях чи повернення до ареалу перебування (місць вилову)
1. Цей Порядок визначає механізм регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, та безпритульних тварин, а також їх розміщення на відповідних підприємствах, в установах та організаціях чи повернення до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання (далі – безпритульні тварини).
Дія цього Порядку поширюється на органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами (у разі їх створення), юридичні особи і фізичні особи – підприємці, які згідно із законодавством забезпечують вилов, проведення ветеринарного огляду, карантинування, дегельмінтизацію та інсектоакарицидну обробку, вакцинацію, в тому числі від сказу, біостерилізацію, післяопераційну перетримку, ідентифікацію, надання ветеринарної допомоги (за необхідності), передачу їх до притулків для тварин, центрів реабілітації чи під нагляд громадських та благодійних організацій, які зобов’язані забезпечити утримання та догляд за твариною з додержанням ветеринарних правил або їх повернення до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання, проведення ревакцинації та візуальної ідентифікації безпритульних тварин, які були повернуті до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання, та внесення даних (з фото безпритульних тварини) до муніципального реєстру тварин (у разі його створення).
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
1) ареал перебування (місце вилову) – територія, на якій було здійснено вилов тварин та їх повернення для вільного проживання;
2) муніципальний реєстр тварин – єдиний електронний реєстр домашніх (у тому числі безпритульних тварин), який може створюватися органом місцевого самоврядування, власником і утримувачем якого є орган місцевого самоврядування;
3) опікун безпритульних тварин – дієздатна фізична особа, юридична особа або її представник, яка досягла 18-річного віку та добровільно на волонтерських засадах на певній території опікується безпритульними тваринами;
4) притулки для тварин – неприбуткові установи, спеціально призначені та облаштовані для утримання безпритульних тварин;
5) реєстрація безпритульних тварин – облік тварин шляхом їх ідентифікації та внесення даних (з фото тварини) до муніципального реєстру тварин;
6) умови, повністю або частково створювані діяльністю людини – діяльність людини, що призвела до суттєвого порушення історично сформованих екосистем (урбанізовані території, штучно створені водойми тощо).
Інші терміни, що використовуються у цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про захист тварин від жорстокого поводження” (далі – Закон), “Про ветеринарну медицину”, “Про захист населення від інфекційних хвороб”.
3. Основні принципи захисту безпритульних тварин від жорстокого поводження визначені Законом.
4. З метою ефективного, дієвого, економічно доцільного та суспільно прийнятного механізму регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами органи місцевого самоврядування розробляють та затверджують місцеві програми регулювання чисельності безпритульних тварин у населених пунктах. Під час розроблення відповідних програм місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування керуються законодавством про захист тварин від жорстокого поводження.
5. Послуги з вилову безпритульних тварин в разі відсутності в населеному пункті або на території відповідної територіальної громади комунальної служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами можуть надавати юридичні особи, фізичні особи – підприємці, працівники яких відповідають вимогам професії ловець бездоглядних тварин, визначених Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 87 “Житлове та комунальне господарство населених пунктів”), затвердженим наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 17 червня 1999 р. № 144.
Послуги з біостерилізації безпритульних тварин надають комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами, створені органами місцевого самоврядування відповідно до місцевих програм регулювання чисельності тварин у населених пунктах, а в разі їх відсутності в населеному пункті або на території відповідної територіальної громади такі послуги можуть надавати юридичні особи, фізичні особи – підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з ветеринарної практики, що видається відповідно до Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”.
6. Вилов безпритульних тварин здійснюється відповідно до вимог статті 24 Закону в такий спосіб:
1) механічний – вилов тварин за допомогою спеціальних механічних пристосувань (петлі, сачки, сітки, жорсткі нашийники) або руками;
2) медикаментозний – введення в організм тварини спеціальних лікарських засобів (снодійних, міорелаксантів, транквілізаторів), що забезпечують знерухомлення тварини;
3) комбінований – із застосуванням медикаментозного та механічного способів вилову.
Забороняється використовувати методи вилову, технічні пристрої і препарати, що травмують безпритульних тварин або небезпечні для їх життя і здоров’я.
7. Час між виловом і транспортуванням безпритульних тварин до комунальної служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами чи карантинного майданчика юридичної особи, фізичної особи – підприємця, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з ветеринарної практики, що видається відповідно до Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”, не повинен перевищувати трьох годин.
8. Транспортування тварин здійснюється відповідно до Правил транспортування тварин, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1402 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 8, ст. 294).
9. Після кожного вилову і транспортування безпритульних тварин кузов транспортного засобу, а також устатковання і переносні клітки миються і дезінфікуються ветеринарними препаратами, що використовуються у ветеринарній медицині, особами, які здійснюють вилов і транспортування безпритульних тварин.
10. Органи місцевого самоврядування зобов’язані оприлюднювати на власному веб-сайті дані про планові заходи з вилову безпритульних тварин не пізніше ніж за сім календарних днів до їх початку, місцезнаходження карантинних майданчиків з тимчасового утримання тварин, які будуть виловлені, а також щокварталу оприлюднювати дані щодо кількості виловлених, біостерилізованих, вакцинованих, ідентифікованих, повернутих безпритульних тварин та безпритульних тварин, які загинули, із зазначенням причин смерті.
11. Комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах, а також юридичні особи, фізичні особи – підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з ветеринарної практики, що видається відповідно до Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”, після вилову проводять ветеринарний огляд безпритульної тварини (в день вилову), дегельмінтизацію та інсектоакарицидну обробку, вакцинацію, в тому числі від сказу, біостерилізацію, післяопераційну перетримку, ідентифікацію безпритульної тварини, надання ветеринарної допомоги (за необхідності) та внесення даних (з фото тварини) до муніципального реєстру тварин (у разі його створення).
12. Післяопераційна перетримка безпритульних тварин триває від трьох до десяти календарних днів із забезпеченням ветеринарно-санітарних заходів та попередженням розповсюдження/передачі захворювань від однієї тварини до іншої.
13. Повернення безпритульних тварин на місце вилову, їх розміщення на відповідних підприємствах, в установах та організаціях, передача опікунам, власникам відбувається за умови, що післяопераційна рана загоїлася, безпритульна тварина здорова і пройшла всі необхідні ветеринарні процедури.
Рішення про повернення на місце вилову безпритульних тварин, які пройшли післяопераційну перетримку, їх розміщення на відповідних підприємствах, в установах та організаціях, передача опікунам, власникам приймається індивідуально під час клінічного огляду безпритульних тварин лікарем ветеринарної медицини.
14. Після проведення заходів, визначених у пункті 11 цього Порядку, тварин передають до притулків для тварин, центрів реабілітації чи під нагляд громадських та благодійних організацій, які зобов’язані забезпечити утримання та догляд за твариною з додержанням ветеринарних правил, або повертають до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання.
Безпритульні тварини, які були повернуті до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання, в подальшому щороку обов’язково проходять процедуру ревакцинації та контроль за наявністю візуальної ідентифікації.
15. Опікуни безпритульних тварин провадять діяльність для забезпечення ефективного вирішення питання регулювання чисельності безпритульних тварин.
16. У разі виникнення необхідності регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, застосовують заходи, визначені частиною другою статті 16 Закону.
17. Для забезпечення добробуту безпритульних тварин у населених пунктах комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах, опікуни безпритульних тварин можуть облаштовувати місця для безпритульних тварин на відповідних територіях за згодою власників земельних ділянок, на яких вони будуть розташовані.
18. Після біостерилізації безпритульні тварини ідентифікуються шляхом присвоєння їм ідентифікаційного номера з використанням візуальних (для безпритульних тварин, яких повертають до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання), електронних та змішаних засобів за умови відповідності засобу ідентифікації їх розмірним характеристикам. Інформація про таких тварин вноситься до муніципального реєстру тварин (в разі його створення).
19. Комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах, а також юридичні особи і фізичні особи – підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з ветеринарної практики, що видається відповідно до Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”, визначають особу, яка зобов’язана забезпечити фотографування кожної виловленої безпритульної тварини відразу після її вилову.
Фото виловленої безпритульної тварини із зазначенням інформації про дату та місце її вилову, наявність або відсутність засобів ідентифікації та їх ідентифікаційні номери, вид, стать, приблизний вік, породні ознаки за наявності, зовнішні ознаки, в тому числі окрас шерсті, вагу, особливі ідентифікуючі ознаки в день її вилову розміщуються на власному веб-сайті комунальної служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах, а також юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців для забезпечення розшуку власників загублених тварин. У разі відсутності власного веб-сайта у зазначених осіб така інформація зазначається на власному веб-сайті та/або офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування, на території якого виловлено безпритульну тварину.
Фото виловленої безпритульної тварини зберігається в муніципальному реєстрі тварин (у разі його створення) разом з інформацією про безпритульну тварину, визначеною пунктом 20 цього Порядку.
20. Комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах, а також юридичні особи і фізичні особи – підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з ветеринарної практики, що видається відповідно до Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”, зобов’язані щодо кожної виловленої безпритульної тварини вести в муніципальному реєстрі тварин (у разі його створення) облік даних про:
1) дату та місце її вилову;
2) наявність або відсутність засобів ідентифікації та їх ідентифікаційні номери;
3) вид, стать, приблизний вік, породні ознаки за наявності, зовнішні ознаки, в тому числі окрас шерсті, вагу, особливі ідентифікуючі ознаки тощо;
4) попередню оцінку стану здоров’я тварини за зовнішніми показниками;
5) дату та здійснені заходи з ветеринарного огляду безпритульної тварини, надання ветеринарної допомоги, карантинування, дегельмінтизації та інсектоакарицидної обробки, вакцинації, в тому числі від сказу, біостерилізації, ідентифікації безпритульної тварини;
6) відомості про опікуна (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), місце проживання), в разі його наявності;
7) відомості про власника тварини (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), місце проживання, договір про передачу тварини у власність), якщо тварина після проведених ветеринарних процедур передана власнику;
8) відомості про притулок для тварин, центр реабілітації тварин, громадську чи благодійну організацію (код згідно з ЄДРПОУ, найменування, місцезнаходження, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) керівника, договір про передачу тварини), якщо тварина передана таким особам;
9) дату та місце повернення безпритульної тварини, якщо тварина повернута до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання;
10) відомості про проведення ревакцинації та наявність візуальної ідентифікації безпритульних тварин, які були повернуті до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання.
Орган місцевого самоврядування визначає адміністратора муніципального реєстру (у разі його створення) і відповідальну особу за його ведення.