НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 19.08.2022 р. № 50-0006/57690
Банкам України
Асоціація українських банків
Незалежна асоціація банків України
Асоціація “Небанківські Фінансові Установи”
ТОВ “СІТ СЕК’ЮРИТІ”
Про банкноти національної валюти, пошкоджені під час дії воєнного стану
У зв’язку з надходженням до Національного банку України (далі – Національний банк) запитів від банків (філій, відділень) стосовно можливості обміну банкнот національної валюти, пошкоджених під час дії воєнного стану, на придатні до обігу банкноти, повідомляємо таке.
Чіткі норми організації роботи з готівкою в банківській системі, зокрема, дії банку в разі неможливості вивезення готівки та інших цінностей, визначені в Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі1 (далі – Інструкція № 435) та в Положенні про організацію готівкового обігу і ведення емісійно-касових операцій у банківській системі в особливий період2 (далі – Положення № 51).
____________
1 затвердженої постановою Правління Національного банку України від 22 липня 2014 року № 435
2 затверджено постановою Правління Національного банку України від 05 травня 2018 року № 51
Відповідно до вимог Інструкції № 435 та Положення № 51, керівники банків з метою переведення банкнот національної валюти в неплатіжний стан або стан значно пошкоджених, які згідно з вимогами нормативно-правових актів Національного банку підлягають обов’язковому направленню на дослідження до Національного банку, забезпечують їх механічне пошкодження або пошкодження спеціальним розчином, який використовується в спеціалізованих пристроях для зберігання валютних цінностей / іншими фарбуючими речовинами (розчинами) із зафарбовуванням не менше 50 % загальної площі банкноти.
Про факт пошкодження банкнот оформляється акт у довільній формі із зазначенням номіналу, кількості, суми готівки і підписується всіма залученими до цієї роботи працівниками банку.
Відшкодування банку коштів за пошкоджену готівку здійснюється в разі її передавання до Національного банку разом з актом про пошкодження.
Національний банк, з урахуванням сучасних воєнних умов, своїми листами3 надавав банкам України алгоритм дій та практичні рекомендації щодо можливих варіантів пошкодження банкнот, серед яких є і просвердлювання банкнот з пошкодженням одного або двох серійних номерів свердлом діаметром 10 мм або більше. При цьому, на банкноті має бути три або більше отворів.
____________
3 від 23 лютого 2022 року № 50-0006/17494 та від 04 квітня 2022 року № 50-0006/25580
Повідомляємо, що станом на 19 серпня 2022 року до підрозділів грошового обігу в регіонах надійшли на дослідження банкноти, пошкоджені механічним способом з трьома просвердленими отворами діаметром менше 10 мм та з частковим пошкодженням і без пошкодження серійних номерів (зображення додаються).
За отриманою інформацією від банків, значна кількість пошкоджених шляхом просвердлювання банкнот (сформованих в корінці та пачки) надходить від банків, які не здійснювали пошкодження банкнот на підставі розпорядчих актів Національного банку.
Походження таких банкнот банки пояснюють їх надходженнями через термінали самообслуговування. Таким чином, є підстави вважати про відсутність налаштування терміналів банків та/або їх агентів на платіжні банкноти, що спричинило потрапляння значної кількості банкнот з отворами з обігу до банків.
Ураховуючи зазначене вище, а також те, що згідно з розпорядчими документами Національного банку банками було здійснено пошкодження банкнот шляхом просвердлювання, банки мають забезпечити:
налаштування АТМ систем на приймання тільки придатних до обігу банкнот;
здійснення контролю в касі банків (філій, відділень), пунктів надання фінансових послуг, за платіжністю і справжністю банкнот під час приймання та оброблення готівки з використанням відповідного обладнання (детекторів та сортувальників банкнот) і при надходженні від фізичних та юридичних осіб пошкоджених банкнот національної валюти з трьома просвердленими отворами з метою їх обміну, обмін не здійснювати;
вилучення у клієнтів таких пошкоджених банкнот і надсилання їх для дослідження до підрозділів Національного банку;
внесення в довідки про вилучення (прийняття) банкнот (монет) для дослідження максимально повної інформації щодо фізичної чи юридичної особи, яка пред’явила пошкоджені банкноти, а в разі відмови клієнта надати свої особисті дані – також про це зазначати;
при пред’явленні одним клієнтом пошкоджених банкнот у кількості 10 шт. і більше з однаковим розташуванням отворів, повідомляти про такі випадки Національній поліції України для з’ясування обставин отримання пошкоджених банкнот клієнтом, оскільки вони можуть бути викрадені із захоплених банків, які здійснювали пошкодження банкнот гривні за розпорядчими актами Національного банку;
інформування про такі пошкоджені банкноти та про необхідність надсилання їх на дослідження філіям та відділенням;
інформування клієнтів про зазначені пошкоджені банкноти і про те, що вони обміну не підлягають, а вилучаються для проведення досліджень у Національному банку.
Крім цього, просимо банки повідомити Національний банк про подані ними заяви до Національної поліції України стосовно пограбування підрозділів банків, в результаті чого відбулось незаконне заволодіння банкнотами національної валюти із пошкодженнями, здійсненими відповідно до вимог нормативно-правових актів та рекомендацій Національного банку.
Додатки:
1. Зображення пошкоджених банкнот національної валюти з трьома просвердленими отворами діаметром приблизно 5 мм на 1 арк.
2. Рекомендації Національного банку України щодо варіантів пошкодження банкнот шляхом просвердлювання на 1 арк.
СЛАВА УКРАЇНІ!
Директор Департаменту
грошового обігу
Національного банку України
Віктор ЗАЙВЕНКО
Додаток 1
Зображення пошкоджених банкнот національної валюти з трьома просвердленими отворами діаметром приблизно 5 мм
Додаток 2