ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 16.02.2021 р. № 107/2/99-00-04-02-01-02
Державна податкова служба України розглянула Ваше звернення […] щодо роз’яснення окремих норм податкового законодавства і повідомляє.
Наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773 “Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4” (далі – Наказ № 4) затверджено Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок).
Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Податковий розрахунок) має 6 додатків, зокрема додаток 4 (4ДФ) – “Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору”.
Щодо питання 1
Відповідаю до п. 1 розділу II Порядку, Податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних, днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.
Водночас згідно з пп. 4.1 п. 4 розділу IV Порядку, зокрема під час заповненні додатка 4ДФ потрібно зазначати номер місяця у кварталі. Отже Податковий розрахунок за відповідний квартал буде містити окремі додатки 4ДФ у розрізі місяців.
Щодо питання 2
Відповідно до пп. 4.1 п. 4 розділу IV Порядку у реквізиті “Номер Розрахунку” заголовної частини Податкового розрахунку зазначається арабськими цифрами у хронологічному порядку порядковий номер поданого, платником розрахунку незалежно від його типу, що подається за звітний (податковий) період.
Відповідно в реквізиті 02 додатка 4ДФ зазначається номер, що відповідає номеру, вказаному у реквізиті 02 заголовної частини Податкового розрахунку та номер Додатка в такому розрахунку.
Додатково повідомляємо, що відповідно до приписів Закону України від 19 вересня 2019 року № 116-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб” у разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за основним місцем обліку”.
Юридичній особі, яка має відокремлені підрозділи, необхідно подати за основним місцем обліку розрахунок за себе безпосередньо, при цьому номер розрахунку в рядку 02 заголовної частини розрахунку буде 1, відповідно і в реквізиті 02 додатка до такого розрахунку буде 1, номер додатка 4ДФ буде відповідати порядковому номеру поданого додатка. У Податковому розрахунку за відокремлений підрозділ номер розрахунку вже буде 2 (аналогічний номер розрахунку буде в додатку 4ДФ), також необхідно буде зазначити номер додатка в цьому Податковому розрахунку.
Щодо питання 3
Порядком не передбачено подання додатка 4ДФ у вигляді окремих порцій та не обмежено його заповнення в залежності від кількості працівників. Податковий агент зазначає в цьому звіті будь-яку кількість осіб, яким проведено нарахування (виплату) доходів.
Щодо питання 4
Відповідно до п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно з п. 164.5 ст. 164 розділу IV ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт.
Норми п. 164.5 ст. 164 розділу IV ПКУ застосовуються під час нарахування доходу у будь-якій негрошовій формі для визначення бази оподаткування доходу податком на доходи фізичних осіб.
При цьому п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ не передбачено застосування для військового збору коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ст. 164 розділу IV ПКУ.
Графи 3а, 3, 4а, 4, 5а та 5 розділу I додатка 4ДФ заповнюються відповідно до пп. 4.2 п. 4 розділу IV Порядку, а саме:
- у графі 3а “Сума нарахованого доходу” відображається (за звітний період місяць) дохід, який нарахований фізичній особі відповідно до ознаки доходу, у разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов’язковим незалежно від його виплати;
- у графі 3 “Сума виплаченого доходу” відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом;
- у графі 4а “Сума нарахованого податку” відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством за звітний період;
- у графі 4 “Сума перерахованого податку” відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету у звітному періоді;
- у графі 5а “Сума нарахованого військового збору” відображається сума збору, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством;
- у графі 5 “Сума перерахованого військового збору” відображається фактична сума перерахованого збору до бюджету.
Отже у разі виплати доходів у негрошовій формі графи 3а та 3 додатка 4ДФ заповнюються із застосуванням коефіцієнта. Правильність нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб і військового збору, а також правильність відображення цих показників в таких випадках, встановлюється під час проведення перевірки контролюючим органом.
Щодо питання 5
Відповідно до пп. 4.2 п. 4 розділу IV Порядку у графі 9 Додатка 4ДФ “Ознака податкової соціальної пільги” відображається ознака податкової соціальної пільги наведена у розділі 2 “Довідник ознак податкових соціальних пільг” додатка 2 до Порядку.
Графа 9 заповнюється лише для фізичних осіб, які мали пільги щодо податку у звітному періоді згідно із законодавством за місцем отримання основного доходу. За відсутності у фізичної особи пільг у звітному періоді у графі 8 проставляється прочерк. Під час заповнення графи 9 слід враховувати ту ознаку пільги, яка відповідає нарахованому доходу. У разі наявності у фізичної особи протягом кварталу кількох ознак пільг проставляється ознака, яка була застосована у відповідному звітному місяці.
Разом з тим повідомляємо, що відповідно до пп. 169.3.1 п. 169.3 ст. 169 ПКУ, якщо платник податку має право на податкову соціальну пільгу з двох або більше підстав, то застосовується одна пільга з підстави, яка передбачає її найбільший розмір.
Щодо питання 6
Відповідно до пп. 4.1 п. 4 розділу IV Порядку у рядку 4 додатка 4ДФ Податкового розрахунку навпроти напису “Працювало за трудовими договорами” проставляється кількість працівників, що працюють за трудовими договорами (контрактами) у звітному періоді, по яких здійснюється нараховування доходу за ознакою “101”.
У рядку 5 навпроти напису “Працювало за цивільно-правовими договорами” проставляється кількість працівників, які працюють за цивільно-правовими договорами у звітному періоді, по яких здійснюється нараховування доходу за ознакою “102”.
Враховуючи те, що по кожному місяцю заповнюється окремий додаток 4ДФ, за квартал обрахунок такого показника не здійснюється.
Щодо питання 7
Відповідно до пп. 4.2 п. 4 розділу IV Порядку у графі 8 додатка 4ДФ Податкового розрахунку “Дата звільнення з роботи” проставляється дата звільнення фізичної особи з роботи.
Графа 8 заповнюється лише на тих фізичних осіб, які були звільнені у звітному періоді за місцем роботи, на якому вони отримували дохід у вигляді заробітної плати, або звільнені до початку звітного періоду, але отримували доходи у звітному періоді.
Водночас, згідно зі ст. 47 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) власник або уповноважений ним орган зобов’язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП.
Відповідно до ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Статтею 117 КЗпП передбачено відповідальність за затримку розрахунку при звільненні, а саме у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП, за відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ.
Відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 розділу IV ПКУ об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого, зокрема, включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок, із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст. 167 ПКУ.
Згідно з Довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку, інші доходи зазначаються за ознакою “127”.
Отже, доходи у вигляді заробітної плати після звільнення працівника нараховує податковий агент та відображає його в Податковому розрахунку за “127” ознакою доходу.
Щодо питання 8
Відповідно до пп. 10.2 п. 10 розділу V Порядку у рядку “Військовий збір” під час проведення коригування показників Додатка 4ДФ Податкового розрахунку за минулі періоди зазначається період, відповідаю за який була додана звітність, що коригується.
При тому коригування показників Податкового розрахунку за періоди до 01 січні 2021 року у розділі I графи 5а, 5 не заповнюються. Для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у рядку “Військовий збір – виключення4” потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку “Військовий збір” відобразити правильну інформацію.
Отже коригування показників військового збору у розділі II передбачено для звітності форми № 1ДФ, яка надавалась податковими агентами до 01.01.2021 року.
У разі якщо помилки допущені при заповненні додатка 4ДФ, то коригування показників, у тому числі і військового збору здійснюється відповідно зазначеного Порядку.
З повагою
Перший заступник Голови
Наталія РУБАН