МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 25.01.2019 р. № 1643/0/2-19/28
Про гарантії та компенсації працівникам, які направляються на курси підвищення кваліфікації
Міністерство соціальної політики розглянуло Ваше […] звернення щодо гарантій та компенсацій працівникам, які направляються на курси підвищення кваліфікації, і повідомляє.
Щодо застосування підпункту “а” пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.06.97 № 695 “Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва” (далі – Постанова)
Підпунктом “а” пункту 1 Постанови передбачається установити для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки і навчання інших професій з відривом від виробництва (далі – навчання), мінімальну державну гарантію у вигляді збереження середньої заробітної плати за основним місцем роботи на час навчання. При цьому за вчителями та іншими працівниками освіти, які направляються на курси і до інститутів удосконалення вчителів, зберігається середня заробітна плата за кожним місцем роботи.
Абзацом третім пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 524 “Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери” установлено, що за медичними і фармацевтичними працівниками державних та комунальних закладів (установ), які направляються до закладів післядипломної освіти для підвищення кваліфікації, підготовки і перепідготовки, зберігається середня заробітна плата за кожним місцем роботи згідно із законодавством.
На підставі вищевикладеного середня заробітна плата може зберігатися працівнику за сумісництвом та/або за основним місцем роботи залежно від того, у якій галузі (освіта, наука, охорона здоров’я тощо) він працює на основному місці та за сумісництвом.
Разом з тим, якщо педагог працює за сумісництвом в іншій галузі, то середня заробітна плата за кожною посадою на час навчання не зберігається, крім випадків, коли збереження середньої заробітної плати при виконанні роботи за сумісництвом у цій галузі передбачено відповідними актами законодавства.
Щодо порядку оформлення періоду відсутності працівника за основним місцем та за сумісництвом на час його перебування на курсах підвищення кваліфікації
Направлення працівника на курси підвищення кваліфікації оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу. Відсутність працівника на роботі доцільно фіксувати в табелі обліку використання робочого часу, форму якого затверджено наказом Держкомстату України від 05.12.2008 № 489 “Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці” (далі – Наказ № 489).
На підставі відповідного наказу (розпорядження) власника або уповноваженого ним органу в табелі обліку використання робочого часу можна зробити відмітку “Ін” – інший невідпрацьований час, передбачений законодавством.
Згідно з приміткою 2 до типової форми № 5, затвердженої Наказом № 489, ця форма має рекомендаційний характер і складається з мінімальної кількості показників, потрібних для заповнення форм державних статистичних спостережень. За необхідності форму можна доповнити іншими показниками, потрібними для обліку на підприємстві.
Водночас облік робочого часу та оплата праці має здійснюватися окремо за кожним трудовим договором, тобто за основним трудовим договором і за трудовим договором про роботу за сумісництвом.
Відпустки без збереження заробітної плати надаються на підставах і в порядку, передбачених статтями 25, 26 Закону України “Про відпустки”. Надання відпусток без збереження заробітної плати на час навчання законодавством не передбачено.
З повагою
Міністр
А. Рева