МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
від 04.01.2023 р. № 1056/149220-9-22/8.4.4
Міністерством юстиції України розглянуло лист […] щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки у зв’язку з поновленням договору оренди землі та в межах компетенції повідомляє, що аналогічні питання неодноразово розглядалися Мін’юстом.
З роз’ясненням одного з подібних питань можна ознайомитися за посиланням https://minjust.gov.ua/files/general/2020/10/20/20201020161548-16.pdf
Стосовно державної реєстрації права оренди земельної ділянки у зв’язку з поновленням договору оренди землі та за умови, що програмними засобами ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно припинено право оренди відповідної земельної ділянки, інформуємо, що відповідно до статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме та їх обтяжень” державна реєстрація прав проводиться в такому порядку, зокрема: прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав) та відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості та їх обтяження, про об’єкти та суб’єктів цих прав (пункти 5, 6 частини першої Закону).
Таким чином, наявність припиненого програмними засобами ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно права оренди земельної ділянки, щодо якої укладено додаткову угоду про пролонгацію договору оренди землі відповідно до статті 33 Закону України “Про оренду землі” (у редакції до 16 липня 2020 року), не є перешкодою проведення державної реєстрації права оренди. Для такої реєстрації заявнику необхідно надати договір оренди землі та додаткову угоду до такого договору про пролонгацію, укладену відповідно до приписів статті 33 Закону України “Про оренду землі” (у редакції до 16 липня 2020 року).
При цьому звертаємо увагу, що Законом України від 05 грудня 2019 року № 340-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству” було внесено зміни до Закону України “Про оренду землі”, зокрема доповнено розділ IX “Перехідні положення” абзацами третім і четвертим такого змісту:
“Договори оренди земельних ділянок приватної власності, а також земельних ділянок державної або комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, що перебувають у власності орендаря, укладені до набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству”, у разі їх продовження (укладення на новий строк) мають містити умови, передбачені статтею 33 цього Закону та статтею 126-1 Земельного кодексу України.
Правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству”, а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення”.
Важливі юридичні застереження!
1. Листи Міністерства юстиції України не є нормативно-правовими актами, не встановлюють правових норм та мають лише інформаційний характер. Їх реальне значення не перевищує авторитету аргументів та суджень, покладених в основу відповідної правової позиції.
2. Роз’яснення законодавства, яке міститься у цьому листі, не є юридичною консультацією щодо конкретної ситуації та не враховує особливостей відповідних фактичних обставин.
Перший заступник Міністра
Євгеній ГОРОВЕЦЬ