МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 31.01.2023 р. № 186
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
05 квітня 2023 р. за № 559/39615
Про затвердження Спеціальних захисних заходів у виробничих процесах, лабораторіях і приміщеннях для утримання тварин
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), пункту 1359 плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, та з метою захисту працівників від небезпек, пов’язаних з впливом біологічних агентів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Спеціальні захисні заходи у виробничих процесах, лабораторіях і приміщеннях для утримання тварин, що додаються.
2. Департаменту громадського здоров’я (Олексію Даниленку) забезпечити:
1) подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров’я України, після здійснення державної реєстрації в Міністерстві юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України – головного державного санітарного лікаря Ігоря Кузіна.
4. Цей наказ набирає чинності через три місяці з дня його офіційного опублікування.
Міністр
Віктор ЛЯШКО
ПОГОДЖЕНО:
Голова Державної служби
України з питань праці
Ігор ДЕГНЕРА
Т. в. о. Голови
Державної служби України
з питань безпечності харчових
продуктів та захисту споживачів
Андрій ЛОРДКІПАНІДЗЕ
Президент НАМН України
Віталій ЦИМБАЛЮК
Голова СПО
об’єднань профспілок
Григорій ОСОВИЙ
Керівник Секретаріату Спільного
представницького органу сторони
роботодавців на національному рівні
Р. ІЛЛІЧОВ
Уповноважений Верховної
Ради України з прав людини
Дмитро ЛУБІНЕЦЬ
Виконувач обов’язків
Міністра економіки України
Надія БІГУН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров’я України
31 січня 2023 року № 186
Спеціальні захисні заходи у виробничих процесах, лабораторіях і приміщеннях для утримання тварин
I. Загальні положення
1. Ці Спеціальні захисні заходи застосовуються в лабораторіях, в тому числі в діагностичних, а також в приміщеннях, в яких перебувають піддослідні лабораторні тварини, інфіковані біологічними агентами 2, 3 або 4 групи, або які є переносниками таких біологічних агентів чи з підозрою на те, що вони є переносниками таких біологічних агентів.
2. У цих Спеціальних захисних заходах терміни вживаються у такому значенні:
біологічний агент – мікроорганізми, зокрема генетично видозмінені, культури клітин і ендопаразити (внутрішні паразити), здатні спровокувати будь-яку інфекцію, алергію або отруєння. Біологічні агенти розподіляються за чотирма ступенями небезпеки відповідно до рівня їх інфекційної небезпеки (класифікація біологічних агентів):
біологічний агент 1 групи – біологічні агенти, не здатні спричинити захворювання людини;
біологічний агент 2 групи – біологічні агенти, що здатні спричинити захворювання людини і становлять небезпеку для працівників, проте нездатні переносити інфекцію і проти яких існують засоби профілактики та лікування;
біологічний агент 3 групи – біологічні агенти, що здатні спричинити небезпечні інфекційні захворювання, становлять небезпеку для працівників і здатні переносити інфекцію, але проти яких, як правило, існують засоби профілактики та лікування;
біологічний агент 4 групи – біологічні агенти, що здатні спричинити особливо небезпечні інфекційні захворювання людини і становлять небезпеку для працівників і для суспільства через здатність швидко поширюватись, і проти яких, як правило, відсутні засоби профілактики та лікування;
біологічний ризик – поєднання ймовірності інциденту та тяжкості його шкоди, якщо цей інцидент стався;
інцидент – подія, здатна заподіяти шкоду;
обіг біологічних агентів – вид діяльності з виділення, ідентифікації, виробництва, зберігання, колекціонування, транспортування, передавання, використання, знищення та інших дій щодо біологічних агентів і продуктів біотехнологій та відходів діяльності після роботи з ними;
оцінка рівня небезпеки впливу біологічних агентів на працівників – системний процес збору й аналізу інформації, визначення ймовірності і наслідків впливу чи вивільнення небезпек та визначення відповідних заходів для зниження ризику до прийнятного;
прийнятний ризик – рівень біологічного ризику, при якому забезпечуються умови для захисту людей, тварин, рослин і довкілля від впливу небезпечних біологічних факторів.
рівень забруднення робочого місця – встановлюється (присвоюється) у відповідності до групи біологічних агентів з якою працює працівник.
Інші терміни вживаються у цих Спеціальних захисних заходах, у значеннях наведених в Законі України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”, Кодексі цивільного захисту України, Законі України “Про захист населення від інфекційних хвороб” та інших нормативно-правових актах у сфері охорони здоров’я.
3. Спеціальні захисні заходи застосовуються до видів діяльності у виробничих процесах, лабораторіях і приміщеннях для утримання тварин, у яких встановлене або підозрюється інфікування біологічними агентами 2, 3 або 4 групи, або які є переносниками таких біологічних агентів чи з підозрою на те, що вони є переносниками таких біологічних агентів та існує можливість впливу на працівників біологічних агентів.
4. У разі встановлення наявності біологічних агентів або підозри на наявність таких біологічних агентів під час здійснення працівником діяльності в лабораторіях та/або приміщеннях для утримання тварин, керівнику лабораторії та/або відповідальній особі, що визначається керівником закладу / установи (далі – відповідальна особа у закладі), необхідно визначити рівень небезпеки, тривалість зазначеного впливу під час роботи для того, щоб мати можливість оцінити ступінь загрози для здоров’я і безпеки та визначити заходи щодо запобігання небезпеці.
Якщо в процесі трудової діяльності з використанням тварин, у яких встановлена або підозрюється наявність біологічних агентів, наявний вплив біологічних агентів кількох груп на працівників, рівень небезпеки визначається керівником лабораторії та/або відповідальною особою у закладі, з урахуванням комплексної дії всіх наявних небезпечних біологічних агентів.
5. Оцінювання рівня небезпеки регулярно оновлюється (щорічно або частіше за іншою обґрунтованою та встановленою періодичністю, затвердженою суб’єктом провадження господарської діяльності) та проводиться повторно у разі зміни умов/ризиків, які можуть призвести до впливу біологічних агентів на працівників.
II. Оцінка рівня небезпеки у разі використання тварин у яких встановлена або підозрюється наявність біологічних агентів
1. Під час проведення керівником лабораторії та/або відповідальною особою у закладі, оцінки рівня небезпеки впливу біологічних агентів на працівників, при проведенні оцінки ризиків у разі використання тварин, у яких встановлена або підозрюється наявність біологічних агентів, враховується:
достовірність інформації про наявність біологічних агентів у тварин, а також у матеріалах та зразках, що взяті від них, підтверджена результатом лабораторного дослідження;
небезпека, яку становить біологічний агент, наявність якого встановлена або підозрюється у тварини, біологічних матеріалах і зразках (аналізах), що взяті від них;
небезпека, пов’язана з роботами, що виконуються працівниками.
2. У приміщеннях закладів ветеринарної медицини слід вживати заходів для захисту здоров’я і гарантування безпеки залучених до роботи працівників, що передбачають:
визначення ефективних способів очищення і дезінфекції забруднених поверхонь;
застосування процесів безпечного поводження з відходами, які утворюються під час роботи, в тому числі трупами тварин.
3. В ізоляторах, де утримуються тварини, хворі або з підозрою щодо наявності інфікування біологічними агентами 3 або 4 груп, для зниження небезпеки інфікування працівників застосовуються заходи захисту, наведені у додатку 1 до цих Спеціальних захисних заходів.
III. Захисні заходи у виробничих процесах з використання тварин у яких встановлена або підозрюється наявність біологічних агентів
1. При здійсненні робіт, при яких використовують тварин, у яких встановлена або підозрюється наявність біологічних агентів, необхідно дотримуватись таких вимог:
1) керівники закладів/установ забезпечують працівників, які піддаються впливу біологічних агентів, засобами індивідуального захисту, робочим одягом, засобами гігієни та навчені правилам їх користування.
2) керівники закладів/установ забезпечують в приміщеннях, де проводиться робота або утримуються тварини, хворі або з підозрою щодо наявності інфікування біологічними агентами, достатньою кількістю дезінфекційних та миючих засобів.
3) роботодавець та працівники зобов’язані знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з механізмами, устаткуванням і іншими засобами виробництва (правильно зберігати в чітко визначеному місці, проводити поточну обробку обладнання після використання відповідно до стандартної операційної процедури), вимоги щодо особистої гігієни та правил обробки рук, які визначені в посадових обов’язках;
4) керівники закладів/установ зобов’язані змінювати або проводити ремонтні роботи обладнання у разі його несправності;
5) забороняється зберігання особистих речей, прийом їжі та зберігання продуктів харчування на робочих місцях та робочих зонах;
6) під час виходу з робочої зони знімати робочий одяг та засоби індивідуального захисту, включаючи захисний одяг, який може бути забруднений біологічними агентами, для їх подальшої утилізації відповідно до вимог Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я від 08 червня 2015 року № 325, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07 серпня 2015 року за № 959/27404 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 06 вересня 2022 року № 1602);
7) керівники закладів/установ забезпечують навчання з охорони праці та правил роботи з тваринами, у яких встановлена або підозрюється наявність біологічних агентів, відповідно до положень Закону України “Про систему громадського здоров’я”.
2. У лабораторіях, у тому числі діагностичних, і лабораторних приміщеннях для утримання тварин, спеціально інфікованих біологічними агентами 2, 3 або 4 груп, або які є носіями інфекцій, спричинених зазначеними біологічними агентами, вживаються наступні заходи:
1) керівник лабораторії, що виконують роботи з використанням біологічних агентів 2, 3 або 4 груп з метою досліджень, розвитку виробництва, навчання або діагностики, визначає заходи захисту згідно з додатком 1 до цих Спеціальних захисних заходів, з метою зниження небезпеки інфікування;
2) керівником лабораторії після оцінки рівня небезпеки відповідно до пункту 1 розділу II цих Спеціальних захисних заходів та визначення рівня фізичного захисту, необхідного для біологічних агентів з урахуванням рівня їх небезпечності згідно з додатком 1 до цих Спеціальних захисних заходів, розробляються заходи для зниження рівня біологічних ризиків. Роботи, пов’язані з використанням біологічних агентів здійснюються:
тільки на робочих місцях, для яких встановлений рівень захисту 2, якщо роботи проводяться з біологічними агентами 2 групи (додаток 1 до цих Спеціальних захисних заходів);
тільки на робочих місцях, для яких встановлений рівень захисту 3, якщо роботи проводяться з біологічними агентами 3 групи (додаток 1 до цих Спеціальних захисних заходів);
тільки на робочих місцях, для яких встановлений рівень захисту 4, якщо роботи проводяться з біологічними агентами 4 групи (додаток 1 до цих Спеціальних захисних заходів).
3. У лабораторіях, не призначених для безпосередньої роботи з біологічними агентами, та тих, де проводяться роботи з матеріалами, наявність у яких біологічних агентів, здатних інфікувати людей, не доведена, рівень захисту має встановлюватись не нижче 2.
Рівні захисту 3 і 4 встановлюють в лабораторіях, в яких проводяться роботи з мікроорганізмами, які спричиняють небезпечні та особливо небезпечні інфекційні захворювання в результаті зараження через повітря, а також в яких проводяться роботи з біологічними агентами, які передаються в аерозолі, та спричиняють небезпечні та особливо небезпечні інфекційні захворювання у людей.
4. У випадку виконання виробничих процесів з застосуванням біологічних агентів 2, 3 або 4 груп:
1) вимоги щодо рівня захисту, викладені у підпункті 2 пункту 2 цього розділу, враховувались також у випадку виконання виробничих процесів відповідно до додатка 2 до цих Спеціальних захисних заходів.
2) виходячи з оцінки біологічних ризиків, пов’язаних з використанням біологічних агентів 2, 3 або 4 груп, суб’єктом господарювання, що здійснює діяльність з обігу біологічних агентів, приймається рішення, щодо заходів, що вживаються у випадку застосування цих біологічних агентів у виробництві із дотриманням вимог щодо поводження з біологічними агентами.
5. Для всіх видів діяльності у виробничих процесах, лабораторіях і приміщеннях для утримання тварин, для яких рівень небезпеки певного біологічного агента неможливо оцінити, але щодо якого можна прогнозувати небезпеку для здоров’я працівників, встановлюється рівень захисту на робочих місцях не нижче 3 рівня захисту відповідно до додатка 1 до цих Спеціальних захисних заходів.
Директор Департаменту
громадського здоров’я
Олексій ДАНИЛЕНКО