КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 жовтня 2023 р. № 1066
Київ
Про затвердження Порядку захисту особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, у разі відсутності спадкоємців
Відповідно до частини четвертої статті 32 Закону України “Про авторське право і суміжні права” Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок захисту особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, у разі відсутності спадкоємців, що додається.
Прем’єр-міністр України
Д. ШМИГАЛЬ
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 жовтня 2023 р. № 1066
ПОРЯДОК
захисту особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, у разі відсутності спадкоємців
1. Цей Порядок визначає процедуру захисту особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, у разі відсутності спадкоємців, умови подання та розгляду заяви про захист особистих немайнових прав автора (далі — заява), складення Національним органом інтелектуальної власності експертного висновку щодо наявності або відсутності ознак порушення особистих немайнових прав автора (далі — експертний висновок).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про авторське право і суміжні права”, “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги”.
3. З метою забезпечення захисту особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, у разі відсутності спадкоємців фізична або юридична особа (далі — заявник) може звернутися до Мінекономіки із заявою.
Заява повинна стосуватися одного твору.
У заяві зазначаються такі відомості:
- назва твору;
- автор (співавтор/співавтори) твору, щодо захисту особистих немайнових прав якого (яких) подана заява;
- рік, з якого твір перейшов у суспільне надбання, та інформація про відсутність спадкоємців у автора (співавтора/співавторів) такого твору;
- факт використання твору, щодо якого подається заява (спосіб використання твору зазначається з урахуванням частини першої статті 12 Закону України “Про авторське право і суміжні права”), та ознаки, які можуть свідчити про порушення особистих немайнових прав автора щодо використання твору;
- відомості щодо особи (осіб), яка (які) здійснювала (здійснювали) використання твору, щодо якого подається заява (щодо фізичної особи — прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), місце проживання, відомі номери телефону та адреси електронної пошти; щодо юридичної особи — повне найменування юридичної особи, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, місцезнаходження, відомі номери телефону та адреси електронної пошти);
- відомості щодо заявника (щодо фізичної особи — прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта, якщо особа через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відмітку в паспорті, місце проживання, адреса для листування на території України, номер телефону та адреса електронної пошти; щодо юридичної особи — повне найменування, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, місцезнаходження, адреса для листування на території України, номер телефону та адреса електронної пошти);
- дані про особисті немайнові права автора, щодо захисту яких подається заява;
- відомості про відсутність судового провадження та/або набрання законної сили рішенням суду щодо зазначеного в заяві факту використання твору;
- дані щодо представника заявника, якщо заява подається представником.
4. До заяви додаються:
- матеріали, які містять відомості про факт використання твору, щодо якого подано заяву, а також про обставини такого використання, в тому числі в Інтернеті;
- документ, що підтверджує повноваження представника, якщо заява подається представником;
- інші матеріали, які заявник вважає необхідним подати для розгляду заяви.
Заявник відповідає за достовірність відомостей, зазначених у заяві та доданих до неї документах та/або матеріалах.
5. Заява викладається українською мовою. Якщо додані до заяви документи та/або матеріали викладено іноземною мовою, заявник подає їх переклад державною мовою.
У разі виникнення обґрунтованих сумнівів у достовірності поданого заявником перекладу Національний орган інтелектуальної власності може вимагати від заявника надання перекладу відповідних документів та матеріалів, засвідченого у встановленому законодавством порядку.
Заява та додані до неї документи та/або матеріали повинні бути придатними для сприйняття їх змісту після сканування (оцифрування), а також оформленими таким чином, щоб їх можна було безпосередньо копіювати та зберігати.
6. Заява та додані до неї документи та/або матеріали подаються в паперовій або електронній формі. Спосіб подання обирає заявник.
Заява підписується заявником або його представником із зазначенням дати підписання заяви, а також власного імені та прізвища фізичної особиабо повного найменування юридичної особи, посади, власного імені та прізвища особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи, і проставленням печатки (за наявності). Заява у формі електронного документа підписується заявником або його представником з накладенням електронного підпису в установленому законодавством порядку.
Заява та додані до неї документи та/або матеріали у паперовій формі надсилаються на поштову адресу Мінекономіки. Додані до заяви копії документів та/або матеріалів засвідчуються підписом заявника або його представника.
Заява та додані до неї документи та/або матеріали в електронній формі надсилаються на адресу електронної пошти Мінекономіки, зазначену на офіційному веб-сайті Міністерства. Додані до заяви копії документів та/або матеріалів засвідчуються заявником або його представником шляхом накладення електронного підпису в установленому законодавством порядку.
7. Мінекономіки протягом 15 робочих днів з дати отримання заяви та доданих до неї документів та/або матеріалів надсилає їх до Національного органу інтелектуальної власності для розгляду та надання експертного висновку.
8. Національний орган інтелектуальної власності проводить перевірку заяви та доданих до неї документів та/або матеріалів щодо відповідності вимогам, визначеним пунктами 3—6 цього Порядку.
У разі подання неповного пакета документів та матеріалів, визначених пунктами 3 і 4 цього Порядку, їх неправильного оформлення або виникнення обґрунтованих сумнівів щодо достовірності та/або повноти відомостей, зазначених у документах та/або матеріалах, Національний орган інтелектуальної власності протягом місяця від дати їх отримання від Мінекономіки може надіслати заявнику запит про усунення виявлених недоліків або про надання додаткових документів та/або матеріалів, без яких розгляд заяви неможливий.
Заявник протягом одного місяця з дати одержання запиту Національного органу інтелектуальної власності повинен надіслати у паперовій або електронній формі Національному органу інтелектуальної власності виправлені, відсутні або додаткові документи та/або матеріали. У разі отримання зазначених документів та/або матеріалів від заявника Національний орган інтелектуальної власності складає експертний висновок.
Якщо протягом одного місяця з дати отримання запиту Національного органу інтелектуальної власності заявник не надасть передбачені запитом документи та/або матеріали, Національний орган інтелектуальної власності припиняє розгляд заяви, про що повідомляє заявнику та Мінекономіки. Заявник може подати повторно заяву з дотриманням вимог пунктів 3 і 4 цього Порядку. Заява, розгляд якої Національний орган інтелектуальної власності припинив, та додані до неї документи та/або матеріали заявнику не повертаються.
9. Національний орган інтелектуальної власності має право надіслати запити до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших уповноважених осіб для отримання інформації про твір та спадкоємців, яким належали майнові авторські права на твір, щодо якого подана заява.
10. Національний орган інтелектуальної власності за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів та/або матеріалів складає експертний висновок у строк, що не перевищує 90 календарних днів від дати отримання заяви від Мінекономіки.
Національний орган інтелектуальної власності надсилає експертний висновок на адресу для листування заявника та до Мінекономіки протягом п’яти робочих днів від дати його складення.
Інформація про експертний висновок оприлюднюється Національним органом інтелектуальної власності в офіційному електронному бюлетені “Авторське право і суміжні права”.
11. Мінекономіки протягом 15 робочих днів після отримання експертного висновку надсилає його особі, щодо дій якої виявлено ознаки порушення особистих немайнових прав автора, разом із вимогою щодо припинення відповідного порушення.
12. Експертний висновок може бути використаний для підтвердження факту порушення немайнових прав автора на твір, зокрема як доказ, відповідно до законодавства під час звернення до суду та інших органів, установ щодо захисту особистих немайнових прав автора, твір якого став суспільним надбанням, у разі відсутності у автора спадкоємців.
13. Якщо заявник, його представник та/або особа, яка здійснила використання твору, щодо якого подана заява, є особою, пов’язаною з державою-агресором, яка визначена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2022 р. № 187 “Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1272), або особою, до якої застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи відповідно до Закону України “Про санкції”, Національний орган інтелектуальної власності припиняє розгляд заяви, про що повідомляє заявнику та Мінекономіки. Заява, розгляд якої Національний орган інтелектуальної власності припинив, та додані до неї документи та/або матеріали заявнику не повертаються.