ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 25.10.2023 р. № 08-5/17-02/7/7418
Митницям
Про застосування пломб при залізничних перевезеннях
У зв’язку з набранням з 07.11.2023 чинності змінами до Митного кодексу України (далі – Кодекс), внесеними відповідно до Закону України від 02.10.2019 № 141-IX “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів” (зі змінами, внесеними Законом України від 01 квітня 2022 року № 2173-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану”), повідомляємо про таке.
Згідно з частиною п’ятою статті 92 Кодексу під час поміщення товарів у митний режим транзиту забезпечується ідентифікація товарів шляхом накладання пломб, у тому числі пломб спеціального типу, відповідно до частини другої статті 326 Кодексу.
Митний режим транзиту, у тому числі, застосовується до товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються внутрішнім транзитом від пункту ввезення (пропуску) на митну територію України до митного органу, розташованого на митній території України та від митного органу, розташованого на митній території України, до пункту вивезення (пропуску) за межі митної території України (частина друга статті 91 Кодексу).
Разом з цим, крім зазначених вимог Кодексу, міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, визначені окремі норми щодо можливості ідентифікації товарів без накладення пломб митних органів, що застосовуються у випадках, які підпадають під дію таких договорів.
Так, положеннями статті 14 Конвенції про процедуру міжнародного митного транзиту під час перевезення вантажів залізничним транспортом із застосуванням накладної УМВС від 09.02.2006 визначено, що як правило, ураховуючи заходи ідентифікації, які застосовуються залізничною компанією, митниця пункту відправлення не здійснює пломбування (опечатування) вагонів або вантажних місць.
Статтею 20 Угоди про міжнародне залізничне сполучення (УМВС) (далі – Угода) встановлені умови застосування пломб, зокрема, для пломбування мають застосовуватися пломби, зняття яких неможливе без їх пошкодження. Пломби повинні бути накладені таким чином, щоб унеможливити доступ до вантажу без їх пошкодження.
Вимоги до пломб та знаків на них встановлюються Правилами перевезення вантажів.
Справні пломби, накладені на вагони, інтермодальну транспортну одиницю або автотранспортний засіб в країнах, в яких не застосовується ця Угода, прирівнюються до пломб, накладеним у відповідності до цієї Угоди.
Справні пломби митних органів або перевізника, які накладені після проведення прикордонного, митного, санітарного, ветеринарного, фітосанітарного та інших видів контроля, прирівнюються до первинних накладених пломб (пункт 7 статті 22 Угоди).
Крім цього, згідно з вимогами статті 39 Конвенції про процедуру спільного транзиту, як відступ від статті 11(1) Конвенції, якщо митниця відправлення не вирішить інше, ані транспортний засіб, ані окремі паковання, що містять товари, не опломбовуються, за умови що:
- товари перевозяться повітряним транспортом і на кожне відправлення нанесені ярлики, що містять номер супровідної авіаційної накладної, або відправлення є одиницею вантажу, на якій вказано номер супровідної авіаційної накладної;
- товари перевозяться залізничним транспортом із застосуванням засобів ідентифікації підприємствами залізничного транспорту.
Заступник Голови Служби з питань
цифрового розвитку, цифрових
трансформацій і цифровізації
Олег НІКОЛАЙЧУК