ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 20 грудня 2023 року № 174
Про затвердження Положення про розкриття інформації та розміщення інформаційного документа про стандартний страховий продукт на вебсайтах страховиків та страхових посередників
Відповідно до статей 7, 15, 551, 56 Закону України “Про Національний банк України”, статті 7 Закону України “Про фінансові послуги і фінансові компанії”, статей 50, 86, 87, 114 Закону України “Про страхування”, з метою встановлення мінімального обсягу інформації, яка повинна надаватися страховиками та страховими посередниками споживачу до укладення договору страхування, Правління Національного банку України постановляє:
1. Затвердити Положення про розкриття інформації та розміщення інформаційного документа про стандартний страховий продукт на вебсайтах страховиків та страхових посередників (далі – Положення), що додається.
2. Страховикам та страховим посередникам протягом шести місяців із дня набрання чинності цією постановою привести свою діяльність у відповідність до вимог Положення.
3. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Голову Національного банку України Андрія Пишного.
4. Постанова набирає чинності з 01 січня 2024 року.
Голова
Андрій ПИШНИЙ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління Національного банку України
20 грудня 2023 року № 174
Положення
про розкриття інформації та розміщення інформаційного документа про стандартний страховий продукт на вебсайтах страховиків та страхових посередників
1. Це Положення розроблене відповідно до вимог Закону України “Про Національний банк України”, Закону України “Про страхування” (далі – Закон про страхування), Закону України “Про фінансові послуги і фінансові компанії” (далі – Закон про фінансові послуги).
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в таких значеннях:
1) інформаційний документ про стандартний страховий продукт – уніфікований (стандартизований) документ, що містить загальну інформацію про стандартний страховий продукт та надається споживачу страховиком або страховим посередником;
2) канал реалізації страхового продукту – технологічний застосунок (вебсайт, програмний застосунок), головний офіс (місцезнаходження) страховика або його відокремлений підрозділ, страховий посередник із зазначенням його основного виду господарської діяльності (за винятком фізичних осіб – підприємців);
3) недостовірна інформація про страховий продукт – інформація про страховий продукт, яка надається споживачу та не відповідає умовам страхового продукту, замовчує або нечітко формулює інформацію про такий продукт;
4) об’єкт страхування – об’єкт, з яким пов’язані страхові ризики, передбачені умовами страхового продукту;
5) програма страхового продукту – строкові, вартісні та територіальні складові страхового покриття, що пропонуються споживачу окремо в межах умов одного страхового продукту, з визначеним переліком ризиків, обмежень страхування, винятків із страхових випадків, підстав для відмови у здійсненні страхової виплати, розміром страхової суми та/або ліміту(ів) відповідальності, страхової премії або страхового тарифу, видом та розміром франшизи;
6) розкриття інформації – надання споживачу інформації про страховика та умови страхового продукту.
Інші терміни, які вживаються в цьому Положенні, використовуються в значеннях, визначених Законом про страхування, Законом про фінансові послуги, іншими актами законодавства України.
3. Це Положення визначає вимоги до мінімального обсягу інформації, яка надається споживачу про страховика та страховий продукт, включаючи інформаційний документ про стандартний страховий продукт, а також форму та порядок розкриття такої інформації.
4. Страховик та страховий посередник (за наявності власного вебсайту) зобов’язані забезпечити споживача доступною та вичерпною інформацією про страховика та страховий продукт з метою прийняття споживачем усвідомленого рішення про укладення договору страхування шляхом розміщення такої інформації на власному вебсайті, включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (за наявності) з урахуванням вимог законодавства України.
Страховий брокер зобов’язаний забезпечити споживача інформацією про страховий продукт шляхом розміщення такої інформації на власному вебсайті, включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (за наявності) виключно у випадку, коли він отримує винагороду за реалізацію страхового продукту від страховика.
Страховик та страховий посередник несуть визначену Законом про страхування та Законом про фінансові послуги відповідальність за ненадання, надання не в повному обсязі інформації про страховика та страховий продукт або надання (поширення) інформації, що вводить споживача в оману відповідно до статті 8 Закону про фінансові послуги, під час розкриття інформації згідно з цим Положенням. Страховик забезпечує актуальність та зрозумілість інформації, яка надається споживачу.
5. Страховик розміщує інформацію про черговість задоволення вимог споживачів за договорами страхування, які можуть виникнути в разі визнання страховика банкрутом, відповідно до частини дев’ятої статті 92 Кодексу України з процедур банкрутства на окремій вебсторінці з інформацією про страховика на власному вебсайті, включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (за наявності), якщо така інформація не надається споживачу в паперовій формі, засобами електронної пошти, шляхом надання доступу до такої інформації через особистий кабінет споживача або в інший спосіб за домовленістю з клієнтом, за умови можливості підтвердження факту надання інформації.
6. Страховик та страховий посередник (за наявності власного вебсайту) розкривають інформацію за кожним страховим продуктом на окремій вебсторінці з інформацією про такий страховий продукт на власному вебсайті (далі – вебсторінка з інформацією про страховий продукт), включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (якщо страховик та/або страховий посередник використовують мобільний застосунок для реалізації страхових продуктів).
7. Страховик та страховий посередник (за наявності власного вебсайту) на власному вебсайті (на вебсторінці з інформацією про страховий продукт), включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (якщо страховик та/або страховий посередник використовують програмний застосунок для реалізації такого страхового продукту) з урахуванням пункту 8 цього Положення розкривають таку інформацію про стандартний страховий продукт:
1) об’єкт страхування;
2) страхові ризики та обмеження страхування;
3) мінімальний та максимальний розміри страхової суми (ліміту відповідальності);
4) мінімальний та максимальний розміри страхової премії та/або страхового тарифу;
5) вид, мінімальний та максимальний розміри франшизи (за наявності);
6) територія та строк дії договору страхування [включаючи інформацію про порядок вступу його в дію та період(и) страхування (за наявності)];
7) винятки із страхових випадків та підстави для відмови у здійсненні страхових виплат;
8) ліміти відповідальності страховика за окремим об’єктом страхування, страховим ризиком та/або страховим випадком, групою страхових ризиків та/або страхових випадків (за наявності), іншими складовими страхового продукту;
9) порядок розрахунку та умови здійснення страхових виплат;
10) можливі наслідки для споживача в разі невиконання ним обов’язків, визначених договором страхування, включаючи несвоєчасне повідомлення про настання страхового випадку без поважних причин та несвоєчасну сплату страхової премії або її наступної частини;
11) інформацію про можливість придбати страховий продукт окремо, якщо такий продукт пропонується разом із супутнім та/або додатковим товаром, роботою або послугою, що не є страховою, як складова одного пакета або договору;
12) умови отримання знижки на страховий продукт та акційні пропозиції страховика (за наявності), включаючи терміни їх дії.
8. Додатково до вимог, визначених у пункті 7 цього Положення, страховик та страховий посередник (за наявності власного вебсайту) на власному вебсайті (на вебсторінці з інформацією про страховий продукт), включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (якщо страховик та/або страховий посередник використовують програмний застосунок для реалізації такого страхового продукту) розкривають таку інформацію про стандартний страховий продукт за класами страхування 19 – 23:
1) порядок оподаткування страхових виплат та застосування податкових пільг;
2) умови редукування (зменшення) страхових сум та/або страхових виплат у разі несплати страхової премії у визначені договором розмірі та строки [якщо умовами страхового продукту передбачено право страховика в односторонньому порядку редукувати (зменшити) розмір страхових сум та/або страхових виплат];
3) розмір та порядок визначення можливих вигод, що перевищують встановлені договором страхові суми та/або страхові виплати (якщо умовами страхового продукту встановлено розмір та порядок визначення можливих вигод).
9. Страховик та страховий посередник (за наявності власного вебсайту) розміщують інформацію, зазначену в підпунктах 2 – 8 пункту 7 цього Положення, поряд щодо кожної програми страхового продукту, якщо умовами страхового продукту передбачено дві або більше програм.
Страховик та страховий посередник (за наявності власного вебсайту) розміщують інформацію, зазначену в підпунктах 1, 9 – 12 пункту 7 та пункті 8 цього Положення, поряд щодо кожної програми страхового продукту, якщо умовами страхового продукту передбачено дві або більше програм і така інформація відрізняється одна від одної залежно від програм страхового продукту.
10. Страховик розміщує на власному вебсайті (на вебсторінці з інформацією про страховий продукт), включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (якщо страховик використовує програмний застосунок для реалізації страхових продуктів) інформаційний документ про стандартний страховий продукт окремо щодо кожного стандартного страхового продукту за класами страхування 1 – 18 згідно з формою, наведеною в додатку 1 до цього Положення.
11. Страховик розміщує на власному вебсайті (на вебсторінці з інформацією про страховий продукт), включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (якщо страховик використовує програмний застосунок для реалізації страхових продуктів) інформаційний документ про стандартний страховий продукт окремо щодо кожного стандартного страхового продукту за класами страхування 1, 2 та 19 – 23 (якщо страховий продукт передбачає страхування одночасно за класами страхування 1 та/або 2 і 19 – 23), а також 19 – 23 (якщо страховий продукт передбачає страхування за класами страхування 19 – 23) згідно з формою, наведеною в додатку 2 до цього Положення.
12. Страховик розміщує інформаційний документ про стандартний страховий продукт як окремий документ (файл) із використанням гарнітури Times New Roman, шрифту розміром не менше 12 друкарських пунктів та у форматі PDF для забезпечення можливості роздрукувати і завантажити цю інформацію.
13. Страховик має право розмістити інформаційний документ про стандартний страховий продукт у програмному застосунку у вигляді посилання на нього.
14. Страховий посередник (за наявності власного вебсайту) на власному вебсайті (на вебсторінці з інформацією про страховий продукт), включаючи його мобільну версію, та в програмному застосунку (якщо страховий посередник використовує програмний застосунок для реалізації страхових продуктів) розміщує посилання на інформаційний документ про стандартний страховий продукт.
15. Інформаційний документ про стандартний страховий продукт повинен відображатися на екранах різних технічних засобів телекомунікацій, а також передбачати можливість відтворення на папері зі збереженням цілісності та читабельності.
16. Страховик зобов’язаний забезпечувати актуальність інформаційного документа про стандартний страховий продукт відповідно до чинних умов такого продукту та на вимогу споживача безкоштовно надати йому інформаційний документ про стандартний страховий продукт, чинний на зазначену споживачем дату впродовж останніх трьох років, що передують даті вимоги.
17. Інформація, зазначена в інформаційному документі про стандартний страховий продукт, не повинна містити недостовірної інформації про страховий продукт або інформації про страховий продукт, що вводить споживача в оману.