ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, СТРАХОВИХ ВИПЛАТ, СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ ТА ПІЛЬГ
ЛИСТ
від 07.02.2024 р. № 2800-030201-8/7726
Розглянувши Ваш інформаційний запит […] Пенсійний фонд України в межах компетенції повідомляє.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей визначено Законом України від 09.04.92 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон № 2262).
Відповідно до статті 10 Закону № 2262 та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” з 01.01.2007 до органів Пенсійного фонду України передані функції з призначення (перерахунку) і виплати пенсій.
Функції з підготовки документів для призначення (перерахунку) пенсії, в тому числі визначення грошового забезпечення, належать до компетенції уповноважених органів міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу.
Органи Пенсійного фонду України визначають розмір пенсій на підставі документів, наданих уповноваженими органами відповідних міністерств і відомств.
Відповідно до пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів.
Водночас повідомляємо, що згідно із частиною першою статті 10 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 2464) на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який спрямовується на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, мають право особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону.
Вищезазначені особи укладають договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – договір про добровільну участь) з відповідним податковим органом.
Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року).
Одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, може бути здійснена за окремим договором, укладеним у порядку, передбаченому частинами першою, третьою та четвертою статті 10 Закону № 2464. Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.
Порядок укладення договорів про добровільну участь визначається розділом V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21 грудня 2020 року № 790), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за № 508/26953.
Відповідно до статті 12 Закону № 2464, Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227, адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати, здійснення контролю за сплатою єдиного внеску, а також надання роз’яснення з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, здійснює Державна податкова служба України.
З повагою
Начальник управління контролю
та розгляду звернень громадян
з питань пенсійного забезпечення
Людмила КОЛОМІЄЦЬ