МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 18.12.2020 р. № 47040-12-2/39422
Щодо оплати компослуг, спожитих орендарем, коштами загального фонду
Міністерство фінансів України розглянуло <…> звернення <…> щодо роз’яснення положень законодавства, пов’язаних з особливостями використання коштів загального фонду бюджетних установ для сплати комунальних послуг за приміщення, надані в оренду, та повідомляє.
Згідно зі статтею 2 Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс) кошторис – це основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов’язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Частиною третьою статті 47 Кодексу визначено, що розпорядники бюджетних коштів забезпечують управління бюджетними асигнуваннями і здійснення контролю за виконанням процедур та вимог, встановлених Кодексом.
Згідно з частиною третьою статті 51 Кодексу розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом відповідних послуг.
Також відповідно до пункту 43 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228, розпорядники повинні затвердити у кошторисах обсяг коштів для проведення розрахунків за електричну і теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, інші комунальні послуги та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, у повному обсязі в розрахунку на рік з урахуванням коштів загального та спеціального фондів відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України.
Майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, регулюються, зокрема, Законом України “Про оренду державного та комунального майна”, постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2020 р. № 820 “Про затвердження примірних договорів оренди державного майна”, наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000 р. № 1774 “Про затвердження договорів оренди”.
Згідно із Порядком складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування, затвердженим наказом Мінфіну від 24.01.2012 р. № 44, кошти, які протягом звітного періоду надходять на ім’я розпорядників бюджетних коштів на відновлення касових видатків згідно із законодавством України, відображаються у відповідних формах бюджетної звітності як зменшення касових видатків за тим кодом економічної класифікації видатків, за яким вони були проведені у попередніх звітних періодах у межах одного бюджетного періоду (пункт 11 розділу I).
Крім цього, слід зазначити, що Порядок бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 р. № 372.
Заступник Міністра з питань
європейської інтеграції
Ю. Драганчук