НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
від 22.07.2021 р. № 553
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
13 серпня 2021 р. за № 1072/36694
Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо взаємодії учасників депозитарної системи України
Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону України “Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків”, Закону України “Про депозитарну систему України”, Закону України “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки”, з метою приведення регулювання щодо взаємодії учасників депозитарної системи у відповідність до вимог законодавства Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Вимоги до договору ескроу в цінних паперах, що додаються.
2. Затвердити Зміни до Вимог до депозитарного договору між депозитарною установою і Центральним депозитарієм цінних паперів, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 серпня 2013 року № 1410, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 30 серпня 2013 року за № 1498/24030, що додаються.
3. Затвердити Зміни до Вимог до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 серпня 2013 року № 1412, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02 вересня 2013 року за № 1502/24034, що додаються.
4. Затвердити Зміни до Вимог до договору про обслуговування випусків цінних паперів між емітентом і Центральним депозитарієм, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06 серпня 2013 року № 1413, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02 вересня 2013 року за № 1500/24032, що додаються.
5. Внести до Вимог до договору про надання реєстру власників іменних цінних паперів, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 серпня 2013 року № 1518, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 09 вересня 2013 року за № 1550/24082, такі зміни:
1) у розділі II:
у пункті 3:
в абзаці першому підпункту 3 після слів “Про акціонерні товариства” доповнити словами “, “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки”;
у підпункті 9 після слів “з обмеженим доступом” доповнити словами “(інформації, що становить професійну таємницю на ринках капіталу та організованих товарних ринках)”;
в абзаці одинадцятому підпункту 1 пункту 4 після слів “конфіденційної інформації” доповнити словами “(інформації, що становить професійну таємницю на ринках капіталу та організованих товарних ринках)”;
2) у розділі IV після слів “з обмеженим доступом” доповнити словами “(інформації, що становить професійну таємницю на ринках капіталу та організованих товарних ринках)”.
6. У заголовку та пункті 1 рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 серпня 2013 року № 1526 “Про затвердження Вимог до договору про обслуговування клірингової установи та договору про обслуговування Розрахункового центру”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 вересня 2013 року за № 1569/24101, слова “клірингової установи та договору про обслуговування Розрахункового центру” замінити словами “особи, яка провадить клірингову діяльність”.
7. Затвердити Зміни до Вимог до договору про обслуговування особи, яка провадить клірингову діяльність, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 серпня 2013 року № 1526, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 11 вересня 2013 року за № 1569/24101, що додаються.
8. Внести до Вимог до договору про надання послуг з обслуговування рахунку в цінних паперах номінального утримувача, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 грудня 2018 року № 866, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22 лютого 2019 року за № 185/33156, такі зміни:
1) у розділі II:
у пункті 2 після слова “серію” доповнити словами “(за наявності)”, після слова “номер” доповнити словами “(за наявності”), після слів “депозитарної установи” доповнити словами “та/або дату прийняття і номер рішення Комісії про видачу відповідної ліцензії”;
у пункті 4:
у підпункті 1:
в абзаці восьмому слова “Розрахунковому центру з обслуговування договорів на фінансових ринках (далі – Розрахунковий центр)” замінити словами “особі, яка провадить клірингову діяльність,”, слова “Розрахункового центру” замінити словами “особи, яка провадить клірингову діяльність”;
в абзаці десятому слово “державного” виключити;
в абзаці тринадцятому слова “фондовому ринку” замінити словами “ринках капіталу”;
доповнити підпункт після абзацу чотирнадцятого новим абзацом п’ятнадцятим такого змісту:
“направляти повідомлення або іншу інформацію, які направляються через депозитарну систему України відповідно до вимог законодавства, у порядку, встановленому внутрішніми документами депозитарної установи, відповідно до нормативно-правового акта Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України;”.
У зв’язку з цим абзац п’ятнадцятий вважати абзацом шістнадцятим;
у підпункті 2:
в абзаці одинадцятому слова “фондовому ринку” замінити словами “ринках капіталу”;
в абзаці дванадцятому слова “Розрахункового центру” замінити словами “особи, яка провадить клірингову діяльність”;
в абзаці третьому підпункту 3 слово “(яких)” виключити;
доповнити підпункт 4 після абзацу третього новим абзацом четвертим такого змісту:
“надавати депозитарній установі розпорядження та інші документи для направлення повідомлення або іншої інформації, яка направляється власником цінних паперів, який є клієнтом (клієнтом клієнта) номінального утримувача, через депозитарну систему відповідно до вимог законодавства, в порядку, встановленому внутрішніми документами депозитарної установи, відповідно до нормативно-правового акта Комісії щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України;”.
У зв’язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п’ятим;
2) у тексті Вимог слово “(рахунки)” у всіх відмінках виключити.
9. Департаменту методології регулювання професійних учасників ринку цінних паперів (Курочкіна І.) забезпечити:
подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
10. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
11. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Барамію І.
Голова Комісії
Руслан МАГОМЕДОВ
Протокол засідання Комісії
від 22 липня 2021 р. № 36
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку
22 липня 2021 року № 553
Вимоги
до договору рахунку ескроу в цінних паперах
I. Загальні положення
1. Ці Вимоги поширюються на договори рахунку умовного зберігання в цінних паперах (далі – Договір), при їх укладанні між власником цінних паперів та депозитарною установою або між власником цінних паперів, бенефіціаром та депозитарною установою, внесенні змін до них, та є обов’язковими при застосуванні зазначеними особами.
2. Відповідно до Договору депозитарна установа в установленому НКЦПФР порядку відкриває власнику цінних паперів (далі – депонент) рахунок умовного зберігання в цінних паперах (далі – рахунок ескроу) та веде на ньому облік прав на цінні папери та обмежень прав на та прав за такими цінними паперами, та виконує за ним виключно депозитарні операції з переказу цих цінних паперів бенефіціару або вказаній ним особі, або їх власнику на визначений ним рахунок за настання підстав, передбачених Договором.
3. Договір має укладатися виключно в письмовій формі, викладатися у формі єдиного документа, підписаного сторонами, у паперовій формі або у формі електронного документа згідно з вимогами, визначеними Законом України “Про електронні документи та електронний документообіг”.
Скріплення договору печатками (у разі їх використання) може бути визначено за письмовою домовленістю сторін.
За згодою депонента Договір може укладатися шляхом приєднання депонента до запропонованого депозитарною установою договору в цілому відповідно до Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 6 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”.
4. Договір має містити умови щодо порядку розкриття інформації, що відповідно до закону належить до інформації з обмеженим доступом (інформації, що становить професійну таємницю на ринках капіталу та організованих товарних ринках).
5. Питання, що виникають під час укладення, виконання, зміни, розірвання Договору і не врегульовані ним, регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України “Про депозитарну систему України”, цими Вимогами та іншими нормативно-правовими актами НКЦПФР.
6. Укладення Договору не тягне за собою переходу прав на цінні папери та прав за цінними паперами до депозитарної установи.
7. Забороняється включати до Договору положення, що передбачають:
- стягнення з депонента окремої плати за роботу та послуги, які не є самостійними і призначені для забезпечення належної якості послуг, ліквідації технічних пошкоджень або аварій, що виникли не з вини депонента;
- отримання та/або сплату депонентом послуг, не передбачених законодавством та/або які він не замовляв;
- ускладнення порядку пред’явлення претензій та скарг з боку депонента;
- умови, які ставлять сторони договору у нерівне становище, обмежують чи погіршують права однієї зі сторін у порівнянні з визначеними законодавством та цими Вимогами;
- інші положення, що суперечать законодавству.
8. За домовленістю сторін Договір може містити посилання на те, що перелік та вартість послуг депозитарної установи, порядок їх зміни та оплати, порядок розгляду спорів та відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов Договору, порядок розрахунків у разі припинення дії Договору визначаються сторонами з урахуванням вимог законодавства в інших договорах, укладених між ними.
У такому випадку вимоги до Договору, визначені у пунктах 6, 8 розділу II цих Вимог, не застосовуються.
9. Будь-які пропозиції депозитарної установи депоненту про зміну істотних умов Договору повинні здійснюватися у строки, встановлені Договором, шляхом направлення депозитарною установою депоненту повідомлення у спосіб, що дає змогу встановити дату відправлення такого повідомлення. Умови Договору про надання депоненту пропозицій про зміну істотних умов Договору в інший спосіб, ніж той, що дає змогу встановити дату відправлення повідомлення такому депоненту, без його письмової згоди є нікчемними.
Умови Договору, що обмежують права депонента порівняно з правами, встановленими законом, є нікчемними.
II. Вимоги до Договору
1. Договір повинен містити:
- дату та місце укладення;
- реквізити сторін Договору;
- предмет Договору;
- права та обов’язки сторін;
- тарифи на послуги та порядок розрахунків за надані послуги;
- відповідальність сторін;
- порядок розгляду спорів, що можуть виникнути між сторонами в процесі виконання, зміни чи розірвання Договору;
- строк дії Договору, порядок внесення змін, умови розірвання Договору та припинення його дії.
2. Сторонами Договору є депонент та депозитарна установа або депонент, бенефіціар та депозитарна установа.
Реквізити сторін Договору мають містити повне найменування юридичних осіб та/або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи (для нерезидентів у разі наявності), місцезнаходження (місце проживання) сторін, код за ЄДРПОУ (номер реєстрації юридичної особи в країні її місцезнаходження для юридичної особи-нерезидента) та банківські реквізити, номер та дату рішення НКЦПФР про видачу депозитарній установі ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи, відомості про контактні телефони та електронні адреси, інформацію про документ, що підтверджує повноваження особи, яка підписує Договір.
3. Предметом Договору є надання депозитарною установою послуг щодо відкриття депоненту рахунку ескроу та обліку прав на цінні папери та обмежень прав на та прав за такими цінними паперами на цьому рахунку та виконання виключно депозитарних операцій з переказу цих цінних паперів бенефіціару або вказаній ним особі, або депоненту на визначений ним рахунок за настання підстав, передбачених Договором.
4. Права та обов’язки сторін:
1) Договір має передбачати такі обов’язки депозитарної установи:
- відкрити депоненту рахунок ескроу протягом строку, встановленого Договором, після подання таким депонентом та бенефіціаром (у разі укладення Договору між депонентом, бенефіціаром та депозитарною установою) документів, передбачених законодавством для відкриття рахунку ескроу;
- ознайомити депонента та бенефіціара з внутрішніми документами (витягами з внутрішніх документів) депозитарної установи, які регламентують відносини депонента, бенефіціара та депозитарної установи стосовно порядку виконання розпоряджень депонента, бенефіціара (якщо відповідне право такого бенефіціара передбачено Договором), отримання виписок про стан рахунку ескроу депонента, інших інформаційних довідок, що можуть передбачатись у Договорі та ознайомлювати депонента, бенефіціара зі змінами до цих документів у спосіб, визначений Договором;
- здійснювати облік прав на цінні папери, що обліковуються на рахунку ескроу в цінних паперах, обмежень прав на та прав за такими цінними паперами на цьому рахунку;
- здійснювати перевірку настання підстав для переказу цінних паперів, які обліковуються на рахунку ескроу, бенефіціару або вказаній ним особі або повернення їх депоненту шляхом переказу на його рахунок у цінних паперах, відкритий на підставі договору про обслуговування рахунку в цінних паперах (зазначається, якщо обов’язок щодо перевірки настання підстав для переказу цінних паперів покладено на депозитарну установу);
- отримувати від іншої особи, на яку покладений обов’язок щодо перевірки настання підстав для переказу цінних паперів, які обліковуються на рахунку ескроу, бенефіціару або вказаній ним особі або повернення їх депоненту шляхом переказу на його рахунок у цінних паперах, відкритий на підставі договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, документи, які підтверджують такі підстави (зазначається, якщо обов’язок щодо перевірки настання підстав для переказу цінних паперів покладено на іншу, ніж депозитарна установа, особу);
- здійснювати переказ цінних паперів, які обліковуються на рахунку ескроу, бенефіціару або вказаній ним особі або здійснювати повернення їх депоненту шляхом переказу на його рахунок у цінних паперах, відкритий на підставі договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, виключно за умови настання підстав, визначених Договором, або за умови отримання від іншої особи документів, що підтверджують настання підстав, зазначених у Договорі, або за розпорядженням депонента чи керуючого його рахунком або бенефіціара – якщо відповідні положення передбачені Договором;
- надавати за письмовою вимогою депонента та/або бенефіціара відомості про цінні папери, які обліковуються на рахунку ескроу;
- складати та видавати виписку з рахунку ескроу та виписку про операції з цінними паперами періодично у строк, передбачений Договором, або на запит депонента та/або бенефіціара та у спосіб, визначений Договором.
- повідомляти депонента та/або бенефіціара про проведення коригувальної операції у разі виявлення технічної помилки, допущеної при виконанні депозитарної операції, відповідно до умов Договору;
- не виконувати дій та не надавати інформацію щодо цінних паперів, що належать депоненту, або інформацію щодо депонента та/або бенефіціара без відповідних розпоряджень депонента або керуючого його рахунком ескроу, бенефіціара, крім випадків, передбачених законодавством та Договором;
- отримувати документи та інформацію, необхідні для ідентифікації бенефіціара, іншої вказаної ним особи (якщо таку особу було вказано) відповідно до законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
- не здійснювати депозитарних операцій за рахунком ескроу у випадку виявлення порушень вимог подання, заповнення розпорядження та захисту інформації, яка потрібна для здійснення цих операцій депозитарною установою, або якщо виконання цього розпорядження буде суперечити законодавству;
- протягом п’яти робочих днів з дати початку депозитарною установою процедури припинення нею провадження професійної діяльності на ринку капіталу – депозитарної діяльності депозитарної установи відповідно до вимог нормативно-правового акта щодо припинення депозитарної діяльності депозитарної установи повідомити депонента, бенефіціара (у разі якщо він є стороною Договору) у спосіб, визначений Договором, щодо необхідності закриття рахунку ескроу протягом 60 календарних днів з дати початку цієї процедури;
- закрити рахунок ескроу у порядку, передбаченому Договором та законодавством;
- направляти депоненту, бенефіціару або іншій вказаній ним особі (у разі передання депонентом бенефіціару права на участь у загальних зборах та голосування за належними йому цінними паперами, права на які обліковуються на його рахунку ескроу) повідомлення або іншу інформацію, яка направляється через депозитарну систему України відповідно до вимог законодавства, у порядку, встановленому внутрішніми документами депозитарної установи, відповідно до нормативно-правового акта НКЦПФР щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України;
- розкривати депоненту, бенефіціару (у разі якщо він є стороною Договору) інформацію про умови та порядок діяльності депозитарної установи з урахуванням вимог, встановлених частиною першою статті 12 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”;
2) Договір має передбачати такі обов’язки депонента:
- переказати цінні папери на рахунок ескроу в цінних паперах у відповідності до умов Договору;
- дотримуватись вимог внутрішніх документів депозитарної установи, які регламентують відносини депонента та депозитарної установи;
- оплачувати послуги депозитарної установи згідно з умовами та строками, передбаченими Договором, та тарифами, встановленими депозитарною установою;
- надавати депозитарній установі інформацію та документи, необхідні їй для ідентифікації бенефіціара та іншої вказаної ним особи (якщо таку особу було вказано) відповідно до законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення;
- надавати депозитарній установі інформацію та документи, які передбачені законодавством України та внутрішніми документами депозитарної установи як обов’язкові для подання або необхідні їй для переказу таким особам цінних паперів, які обліковуються на рахунку ескроу, а також інформацію щодо відповідної депозитарної установи та реквізитів рахунку в цінних паперах, відкритому їх власнику на підставі договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, на який мають бути переказані цінні папери за настанням підстав, передбачених Договором;
- надавати на запит депозитарної установи інформацію та документи про власний статус податкового резидентства та статус податкового резидентства своїх кінцевих бенефіціарних власників (для юридичних осіб), а також іншу інформацію і документи, необхідні для звітності за підзвітними рахунками, у тому числі пояснення та інформацію, що стосуються наявної у депозитарної установи обґрунтованої, документально підтвердженої підозри, що рахунок у цінних паперах належить до підзвітних;
- протягом строку, встановленого Договором, з дати внесення відповідних змін до своїх реквізитів або документів, що надавалися для відкриття рахунку ескроу, надавати інформацію про ці зміни депозитарній установі, у тому числі інформацію про зміни відповідного власного статусу податкового резидентства та статусу податкового резидентства своїх кінцевих бенефіціарних власників (для юридичних осіб) протягом 10 робочих днів з дня настання відповідної зміни, у порядку, встановленому законодавством та внутрішніми документами депозитарної установи;
- протягом 60 календарних днів з дати початку депозитарною установою процедури припинення нею провадження професійної діяльності на ринку капіталу – депозитарної діяльності депозитарної установи відповідно до вимог нормативно-правового акта щодо припинення депозитарної діяльності депозитарної установи здійснити всі необхідні дії щодо закриття рахунку ескроу;
- дотримуватися інших вимог, передбачених Договором;
3) у Договорі можуть бути зазначені, зокрема, такі права депозитарної установи:
- надавати письмову відмову у видачі виписки з рахунку ескроу у разі невідповідності оформлення запиту вимогам законодавства;
- надавати депоненту додаткові послуги, зокрема, з реалізації прав за цінними паперами;
- у випадку початку депозитарною установою процедури припинення нею провадження професійної діяльності на ринку капіталу – депозитарної діяльності депозитарної установи відповідно до вимог нормативно-правового акта щодо припинення депозитарної діяльності депозитарної установи виконувати тільки ті розпорядження депонента, виконання яких не заборонено таким нормативно-правовим актом;
- закрити рахунок ескроу депонента, на якому відсутні права на цінні папери, без розпорядження депонента про закриття такого рахунку та розірвати Договір в односторонньому порядку у разі припинення здійснення ним діяльності депозитарної установи відповідно до вимог нормативно-правового акта щодо припинення депозитарної діяльності депозитарної установи;
- призупинити обслуговування рахунку ескроу у разі порушення депонентом, бенефіціаром (у разі якщо він є стороною Договору) – цього Договору щодо оплати послуг депозитарної установи;
4) у Договорі можуть бути зазначені, зокрема, такі права депонента:
- призначити керуючого (керуючих) рахунком у цінних паперах;
- отримувати від депозитарної установи відповідно до умов Договору інформацію щодо цінних паперів, прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку ескроу;
- отримувати інформацію про умови та порядок діяльності депозитарної установи з урахуванням вимог, встановлених частиною першою статті 12 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”.
5. Договір має містити положення щодо наявності/відсутності у депонента, бенефіціара права розпоряджатися цінними паперами, права на які обліковуються на рахунку ескроу.
6. Договір може містити положення щодо того, що право вимоги власника цінних паперів, бенефіціара до депозитарної установи на підставі договору рахунку ескроу в цінних паперах (у тому числі право вимоги щодо переказу прав на цінні папери (або їх частини), права на які обліковуються на рахунку ескроу в цінних паперах, за настання підстав, встановлених договором ескроу), може бути обтяженим на підставі відповідного правочину.
7. Договором можуть встановлюватися інші права та обов’язки сторін, що не суперечать цим Вимогам та законодавству про депозитарну систему.
8. Умови Договору не повинні позбавляти депонента, бенефіціара (у разі якщо він є стороною Договору) прав, обмежувати в правах, передбачених законодавством України.
9. Договір має містити умови щодо порядку виплати доходів, отриманих депонентом за результатами проведених корпоративних операцій емітента.
10. Договір має містити перелік та вартість послуг депозитарної установи або вказівку на те, що депонент, бенефіціар (у разі якщо він є стороною Договору) погоджується з тарифами, встановленими депозитарною установою на дату укладення Договору.
Договір повинен містити строки та спосіб повідомлення депонента, бенефіціара (у разі якщо він є стороною Договору) депозитарною установою про зміни до тарифів на послуги депозитарної установи.
Умови оплати за надання послуг мають бути деталізовані з видів оплати для кожного виду послуг, що нараховуються депоненту за отримані послуги. Зазначаються порядок, строки та форма оплати послуг, порядок розрахунків у разі припинення дії Договору.
11. Договір має встановлювати:
- форму обміну між депонентом, бенефіціаром (у разі якщо він є стороною Договору) та депозитарною установою розпорядженнями, повідомленнями, інформацією, що надаються у зв’язку з виконанням сторонами Договору;
- спосіб підтвердження достовірності підпису на розпорядженні (заяві) депонента, бенефіціара (у разі якщо він є стороною Договору).
12. У Договорі визначаються відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов Договору і порядок розгляду спорів (визначаються, зокрема, умови, за яких сторони звільняються від відповідальності, а також застереження щодо порядку вирішення спорів, що можуть виникнути між сторонами в процесі виконання Договору).
Відповідальність депонента, бенефіціара (у разі якщо він є стороною Договору) та депозитарної установи визначається у Договорі відповідно до закону.
У Договорі має бути зазначено, що ненадання депонентом протягом 15 календарних днів з дня отримання запиту депозитарної установи запитуваної інформації та/або документів або надання інформації та/або документів, що не спростовують обґрунтованої підозри депозитарної установи, або надання депонентом недостовірної інформації для встановлення підзвітності його є підставою для відмови такому депоненту у виконанні розпоряджень щодо проведення операцій за його рахунком у цінних паперах відповідно до законодавства та внутрішніх документів депозитарної установи.
13. У Договорі має зазначатися строк дії Договору, порядок зміни, умови розірвання Договору та припинення його дії, порядок закриття рахунку ескроу.
Обов’язковою умовою закриття рахунку ескроу має бути відсутність в обліку цінних паперів, прав на цінні папери.
14. Договір повинен містити підтвердження виконання депозитарною установою обов’язку, встановленого частиною другою статті 12 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг”.
15. Договір на виконання підпункту 6 абзацу другого частини першої статті 6 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” повинен містити інформацію про те, що цінні папери (фінансовий актив), права на які обліковуються депозитарною установою, зберігаються Центральним депозитарієм відповідно до Закону України “Про депозитарну систему України”.
16. При укладенні Договору кожна зі сторін повинна надати іншій стороні на вимогу засвідчені у встановленому порядку копії документів, що підтверджують правовий статус, обов’язкові реквізити та повноваження осіб, що укладають Договір.
Директор департаменту методології
регулювання професійних учасників
ринку цінних паперів
І. Курочкіна
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку
22 липня 2021 року № 553
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 серпня 2021 р. за № 1073/36695
Зміни до Вимог до депозитарного договору між депозитарною установою і Центральним депозитарієм цінних паперів
1. У розділі I:
1) пункт 1 викласти в такій редакції:
“1. Ці Вимоги поширюються на депозитарні договори, при укладанні такого договору між депозитарними установами та Центральним депозитарієм цінних паперів (далі – Центральний депозитарій), а також на договори про обслуговування особи, яка провадить клірингову діяльність, між особами, які провадять клірингову діяльність, та Центральним депозитарієм при укладанні таких договорів у формі депозитарного договору (далі – Договір), внесенні змін до них, та є обов’язковими при застосуванні зазначеними особами.”;
2) у пункті 2 слова “ринку цінних паперів в Україні”, замінити словами “ринків капіталу та організованих товарних ринків”, слова “цінні папери та фондовий ринок” замінити словами “ринки капіталу та організовані товарні ринки”;
3) друге речення пункту 3 викласти в такій редакції:
“У разі укладення Договору між особою, яка провадить клірингову діяльність, та Центральним депозитарієм Центральний депозитарій відповідно до Договору в установленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку на рахунку у цінних паперах особи, яка провадить клірингову діяльність, здійснює зберігання та веде облік цінних паперів, які використовуються такою особою для створення передбаченої пунктом 10 частини першої статті 62 Закону України “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки” системи управління ризиками та гарантій особи, яка провадить клірингову діяльність, відповідно до встановленої Законом України “Про депозитарну систему України” компетенції.”.
2. У розділі II:
1) у пункті 2 після слова “серію” доповнити словами “(за наявності)”, після слова “номер” доповнити словами “(за наявності)”, після слів “депозитарної установи” доповнити словами “та/або дату прийняття і номер рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу ліцензії”;
2) в абзаці восьмому пункту 3 слова “акціонерам відповідно до Закону України “Про акціонерні товариства” замінити словами “або іншої інформації”;
3) у пункті 4:
у підпункті 1:
в абзаці третьому слова “фондовому ринку – депозитарної діяльності, а саме” замінити словами “ринках капіталу -“;
в абзаці п’ятому слова “для забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу “поставка цінних паперів проти оплати” надавати Розрахунковому центру чи кліринговій установі інформацію щодо депонентів, номінальних утримувачів, торговців цінними паперами,” замінити словами “для забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, розрахунки за якими здійснює / забезпечує особа, яка провадить клірингову діяльність, надавати особі, яка провадить клірингову діяльність, інформацію щодо депонентів, номінальних утримувачів, інвестиційних фірм,”;
в абзаці шостому слова “Розрахункового центру чи клірингової установи” замінити словами “особи, яка провадить клірингову діяльність”, слова “здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу “поставка цінних паперів проти оплати” замінити словами “здійснення / забезпечення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів,розрахунки за якими здійснює / забезпечує особа, яка провадить клірингову діяльність”;
абзац восьмий викласти в такій редакції:
“проведення розрахунків у цінних паперах за правочинами щодо цінних паперів, вчинених на організованому ринку капіталу та поза організованим ринком капіталу, якщо проводяться розрахунки за принципом “поставка цінних паперів проти оплати” / вчинених на організованому ринку капіталу, якщо проводяться розрахунки без дотримання принципу “поставка проти оплати”, на підставі інформації, отриманої Центральним депозитарієм від особи, яка провадить клірингову діяльність, або оператора організованого ринку капіталу (у випадку провадження клірингової діяльності Центральним депозитарієм) / отриманої від оператора організованого ринку капіталу;”;
у підпункті 2:
в абзаці дев’ятому після слів “правопорушення на” слова “ринку цінних паперів” замінити словами “ринках капіталу”;
абзац чотирнадцятий викласти в такій редакції:
“надавати депозитарній установі отриману від особи, яка провадить клірингову діяльність, інформацію про внесення до внутрішньої системи обліку особи, яка провадить клірингову діяльність, інформації (змін до інформації) щодо депонентів, номінальних утримувачів, які були взяті на облік особою, яка провадить клірингову діяльність;”;
абзац шістнадцятий викласти в такій редакції:
“забезпечувати направлення повідомлень або іншої інформації, які направляються через депозитарну систему України відповідно до вимог законодавства, шляхом виконання дій, визначених нормативно-правовим актом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України, у порядку, встановленому внутрішніми документами Центрального депозитарію;”;
у підпункті 4:
в абзаці одинадцятому слова “фондовому ринку – депозитарної діяльності, а саме” замінити словами “ринках капіталу -“;
в абзаці дванадцятому слова “торговців цінними паперами” замінити словами “інвестиційних фірм”, слова “Розрахунковому центру чи кліринговій установі для її відображення в їх внутрішніх системах” замінити словами “особі, яка провадить клірингову діяльність, для відображення в її внутрішній системі”;
в абзаці тринадцятому слова “розрахунків за правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу “поставка цінних паперів проти оплати” замінити словами “/забезпечення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, розрахунки за якими здійснює / забезпечує особа, яка провадить клірингову діяльність”, слова “Розрахункового центру чи клірингової установи” замінити словами “особи, яка провадить клірингову діяльність”;
в абзаці чотирнадцятому слова “Розрахунковим центром чи кліринговою установою” замінити словами “особою, яка провадить клірингову діяльність”, слова “Розрахункового центру чи клірингової установи” замінити словами “особи, яка провадить клірингову діяльність,”;
абзац п’ятнадцятий викласти в такій редакції:
“забезпечувати направлення повідомлень або іншої інформації, яка направляється через депозитарну систему України відповідно до вимог законодавства, шляхом виконання дій, визначених нормативно-правовим актом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України, у порядку, встановленому внутрішніми документами Центрального депозитарію та депозитарної установи;”;
4) у пункті 6 після слів “з обмеженим доступом” доповнити словами “(інформації, що становить професійну таємницю на ринках капіталу та організованих товарних ринках)”.
Директор департаменту методології
регулювання професійних учасників
ринку цінних паперів
І. Курочкіна
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку
22 липня 2021 року № 553
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 серпня 2021 р. за № 1074/36696
Зміни до Вимог до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах
1. У розділі I:
1) в абзаці четвертому пункту 3 слова “торговцем цінними паперами” замінити словами “інвестиційною фірмою”, слова “цінними паперами” замінити словами “фінансовими інструментами”, слова “фондовому ринку” замінити словами “ринках капіталу”;
2) у пункті 4 після слів “з обмеженим доступом” доповнити словами “(інформації, що становить професійну таємницю на ринках капіталу та організованих товарних ринках)”.
2. У розділі II:
1) в абзаці другому пункту 2 після слова “серію” доповнити словами “(за наявності)”, після слова “номер” доповнити словами “(за наявності)”, після слів “депозитарної установи” доповнити словами “та/або дату прийняття і номер рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу відповідної ліцензії”;
2) у пункті 4:
у підпункті 1:
в абзаці п’ятому слова “розрахунків за правочинами щодо цінних паперів з дотриманням принципу “поставка цінних паперів проти оплати” замінити словами “/забезпечення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів,розрахунки за якими здійснює / забезпечує особа, яка провадить клірингову діяльність”;
абзац одинадцятий викласти в такій редакції:
“надавати Центральному депозитарію цінних паперів (далі – Центральний депозитарій) інформацію щодо депонента, інвестиційної фірми, якій депонентом надані повноваження на вчинення правочинів щодо цінних паперів в інтересах депонента, та цінних паперів, що належать депоненту, яка необхідна для здійснення / забезпечення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, розрахунки за якими здійснює / забезпечує особа, яка провадить клірингову діяльність, з метою подальшого надання такої інформації особі, яка провадить клірингову діяльність, для її відображення у внутрішній системі обліку такої особи;”;
в абзаці дванадцятому слова “Розрахунковим центром чи кліринговою установою” замінити словами “особою, яка провадить клірингову діяльність”, слова “Розрахункового центру чи клірингової установи” замінити словами “особи, яка провадить клірингову діяльність,”;
в абзаці чотирнадцятому слова “фондовому ринку” замінити словами ринках капіталу”;
абзац шістнадцятий викласти в такій редакції:
“направляти повідомлення або іншу інформацію, яка направляється через депозитарну систему України відповідно до вимог законодавства, у порядку, встановленому внутрішніми документами депозитарної установи, відповідно до нормативно-правового акта Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України;”;
у підпункті 2:
в абзаці восьмому слова “фондовому ринку” замінити словами ринках капіталу”;
в абзаці дев’ятому слова “торговця цінними паперами, якому” замінити словами “інвестиційну фірму, якій”, слова “Розрахунковому центру чи кліринговій установі” замінити словами “особі, яка провадить клірингову діяльність,”;
в абзаці четвертому підпункту 3 слова “фондовому ринку” замінити словами “ринках капіталу”;
у підпункті 4:
в абзаці третьому слова “одного – торговця цінними паперами, якому” замінити словами “однієї – інвестиційної фірми, якій”, слова “з дотриманням принципу “поставка цінних паперів проти оплати” замінити словами “, розрахунки за якими здійснює / забезпечує особа, яка провадить клірингову діяльність”;
доповнити підпункт після абзацу четвертого новим абзацом п’ятим такого змісту:
“надавати депозитарній установі розпорядження та інші документи для направлення повідомлення або іншої інформації, які направляються через депозитарну систему відповідно до вимог законодавства, у порядку, встановленому внутрішніми документами депозитарної установи, відповідно до нормативно-правового акта Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України;”.
У зв’язку з цим абзац п’ятий вважати абзацом шостим.
Директор департаменту методології
регулювання професійних учасників
ринку цінних паперів
І. Курочкіна
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів та фондового ринку
22 липня 2021 року № 553
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 серпня 2021 р. за № 1075/36697
Зміни до Вимог до договору про обслуговування випусків цінних паперів між емітентом і Центральним депозитарієм
1. У пункті 2 розділу I слова “ринку цінних паперів в Україні” замінити словами “ринків капіталу та організованих товарних ринків”, слова “цінні папери та фондовий ринок” замінити словами “ринки капіталу та організовані товарні ринки”;
2. У розділі II:
1) в абзаці першому пункту 3 слова “шляхом зарахування коштів, переказаних емітентом на рахунок Центрального депозитарію, відкритий у Розрахунковому центрі з обслуговування договорів на фінансових ринках (далі – Розрахунковий центр)” замінити словами “та коштів, які підлягають виплаті у процесі стягнення заборгованості з емітента відсоткових чи дисконтних корпоративних облігацій, іпотечних облігацій (крім структурованих іпотечних облігацій, якщо проспектом цінних паперів (рішенням про емісію цінних паперів) та/або договором про управління іпотечним покриттям не передбачений такий порядок виплати), особи, яка надає забезпечення за такими облігаціями, або в процедурі їх банкрутства або ліквідації, шляхом зарахування коштів, переказаних емітентом, коштів, які підлягають виплаті у процесі стягнення заборгованості з емітента відсоткових чи дисконтних корпоративних облігацій, іпотечних облігацій, особи, яка надає забезпечення за такими облігаціями, або в процедурі їх банкрутства або ліквідації на рахунок Центрального депозитарію, відкритий у Національному банку України”;
2) у пункті 4:
у підпункті 1:
в абзаці другому після слів “зборів акціонерів” доповнити словами “, зборів власників облігацій, інших послуг відповідно до законодавства”;
абзац четвертий викласти в такій редакції:
“надання особі, яка провадить клірингову діяльність, інформації щодо цінних паперів, які зарезервовані емітентом для здійснення/забезпечення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів,розрахунки за якими здійснює/забезпечує особа, яка провадить клірингову діяльність;”;
у підпункті 2:
в абзаці третьому після слів “тимчасового глобального сертифіката” доповнити словами “, інформації про випущені депозитні сертифікати банку,”;
в абзаці четвертому після слів “тимчасових глобальних сертифікатів” доповнити словами “, інформації про випущені депозитні сертифікати банку”;
після абзацу дев’ятого доповнити новим абзацом десятим такого змісту:
“забезпечення направлення емітентом (емітенту) повідомлень та іншої інформації, яка направляється через депозитарну систему України відповідно до вимог законодавства, шляхом виконання дій, визначених нормативно-правовим актом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України, у порядку, встановленому внутрішніми документами Центрального депозитарію;”.
У зв’язку з цим абзаци десятий – чотирнадцятий вважати відповідно абзацами одинадцятим – п’ятнадцятим;
абзац тринадцятий викласти в такій редакції:
“внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно здійснення розрахунків за правочинами емітента щодо випущених ним цінних паперів, вчинених на організованих ринках капіталу або поза організованими ринками капіталу, якщо розрахунки за ними здійснює/забезпечує особа, яка провадить клірингову діяльність, з наступним відображенням (за потреби) таких змін на рахунках у цінних паперах депозитарними установами та/або депозитаріями-кореспондентами на підставі інформації, що подається особою, яка провадить клірингову діяльність;”;
в абзаці чотирнадцятому слова “фондовій біржі” замінити словами “організованому ринку капіталу”, після слів “зобов’язаний підтвердити” слово “біржі” замінити словами “оператору організованого ринку капіталу”, слова “фондової біржі” замінити словами “цього оператора”;
доповнити підпункт 3 після абзацу третього новим абзацом четвертим такого змісту:
“надавати Центральному депозитарію розпорядження та інші документи для направлення повідомлення або іншої інформації, які направляються через депозитарну систему України відповідно до вимог законодавства, у порядку, встановленому внутрішніми документами Центрального депозитарію, відповідно до нормативно-правового акта Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо порядку направлення повідомлень та інформації через депозитарну систему України;”.
У зв’язку з цим абзац четвертий вважати абзацом п’ятим;
в абзаці другому підпункту 4 після слів “та/або глобального сертифіката випуску цінних паперів,” доповнити словами “інформації про випущені депозитні сертифікати банку,”;
3) у пункті 6 після слів “з обмеженим доступом” доповнити словами “(інформації, що становить професійну таємницю на ринках капіталу та організованих товарних ринках)”.
Директор департаменту методології
регулювання професійних учасників
ринку цінних паперів
І. Курочкіна