ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства оборони України
04 серпня 2021 року № 224
ІНСТРУКЦІЯ
з організації охорони та захисту військового майна, яке знаходиться на території державних підприємств, що належать до сфери управління Міністерства оборони України, підрозділами Військової служби правопорядку у Збройних Силах України
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає організацію охорони та захисту військового майна, яке знаходиться на території державних підприємств (далі – охорона військового майна), підрозділами Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі – Служба правопорядку) та організацію взаємодії між структурним підрозділом Міністерства оборони України, який здійснює функціональне управління державним підприємством, що належить до сфери управління Міністерства оборони України (далі – державне підприємство), та Службою правопорядку щодо охорони військового майна.
2. У цій Інструкції термін “військове майно” вживається у значенні, наведеному у Законі України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України”.
3. Для охорони військового майна за рішенням Міністра оборони України залучаються чергові зміни охорони від підрозділу Служби правопорядку, забезпечені озброєнням та спеціальними засобами (далі – чергова зміна).
II. Організація взаємодії між структурним підрозділом Міністерства оборони України, який здійснює функціональне управління державним підприємством, та Службою правопорядку щодо охорони військового майна
1. За наявності в керівника державного підприємства Міністерства оборони України інформації щодо можливого захоплення військового майна він протягом однієї години усно доповідає керівнику структурного підрозділу Міністерства оборони України, який здійснює функціональне управління державним підприємством, щодо необхідності охорони військового майна підрозділами Служби правопорядку.
2. Керівник структурного підрозділу Міністерства оборони України, який здійснює функціональне управління підпорядкованим державним підприємством, у разі отримання інформації щодо можливості захоплення військового майна, яке знаходиться на території державного підприємства, протягом робочого дня з моменту надання усної доповіді усно доповідає заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов’язків) та готує письмову доповідь Міністру оборони України за підписом заступника Міністра оборони України щодо необхідності прийняття рішення щодо охорони військового майна підрозділами Служби правопорядку.
У доповіді зазначається таке:
- необхідність організації охорони та захисту військового майна, яке знаходиться на території державного підприємства;
- перелік військового майна, яке знаходиться на території державного підприємства, що підлягає охороні та захисту;
- порядок організації охорони силами державного підприємства (склад та кількість постів охорони, їх озброєння, наявність технічних засобів охорони та інженерних загороджень);
- місцезнаходження державного підприємства та номери контактних телефонів його керівника.
На підставі прийнятого Міністром оборони України рішення керівник структурного підрозділу Міністерства оборони України протягом доби готує проєкт наказу Міністерства оборони України організаційно-розпорядчого характеру, який погоджується Головним управлінням Військової служби правопорядку Збройних Сил України (далі – Головне управління Служби правопорядку).
3. Головним управлінням Служби правопорядку після надходження відповідного наказу Міністерства оборони України визначаються основні завдання підрозділам Служби правопорядку, які залучаються до виконання завдання щодо здійснення охорони військового майна.
4. Посадова особа органу управління Служби правопорядку, яка відповідає за організацію охорони, та керівник державного підприємства на території державного підприємства проводять рекогносцировку, під час якої:
1) визначають:
- порядок виконання завдання;
- перелік військового майна, яке знаходиться на території державного підприємства та підлягає охороні і захисту;
- межі постів;
2) уточнюють:
- схему території державного підприємства та всіх шляхів під’їзду до неї (виїзду з неї) з характеристикою будівель, що розташовані на ній;
- порядок організації взаємодії між підрозділом охорони державного підприємства та підрозділом Служби правопорядку;
- час прибуття підрозділу Служби правопорядку;
- можливість переміщення (концентрації) військового майна в одному місці для зменшення площі об’єкта, що охороняється, у разі розміщення військового майна на значній відстані та (або) великій ділянці (площі) місцевості;
- організацію пропускного режиму на територію державного підприємства (наявність списків працівників, автомобільної техніки, які мають право входу (виходу) та в’їзду (виїзду) на територію (з території) підприємства).
Крім того, можуть визначатися інші заходи, які необхідні для забезпечення надійної охорони та захисту військового майна.
5. Після проведення рекогносцировки начальником органу управління Служби правопорядку протягом робочого дня видається наказ організаційно-розпорядчого характеру, в якому визначаються:
- склад чергової зміни, їхнє озброєння та забезпечення її спеціальними засобами (засобами індивідуального бронезахисту та активної оборони) та засобами зв’язку;
- об’єкти, які підлягають охороні;
- порядок організації охорони (спостереження з місця, патрулювання, комбінований тощо);
- межі постів та порядок їх позначення на території підприємства відповідно до законодавства України;
- запас спеціальних засобів для несення служби черговою зміною і порядок дій у надзвичайних ситуаціях;
- маршрут руху чергової зміни до місця проведення розводу та несення служби;
- порядок забезпечення особового складу чергової зміни харчуванням;
- порядок відпочинку особового складу чергової зміни;
- час, місце та порядок підбиття підсумків несення служби черговою зміною;
- порядок та періодичність проведення практичних тренувань щодо спільних дій чергової зміни та чергового підрозділу (підрозділу посилення охорони);
- порядок зміни та виставлення чергової зміни;
- порядок взаємодії з підрозділом охорони державного підприємства.
6. Керівником державного підприємства визначається приміщення (місце) для розміщення особового складу чергової зміни Служби правопорядку з належними санітарними умовами.
III. Організація охорони військового майна підрозділами Служби правопорядку
1. Охорона військового майна здійснюється черговою зміною Служби правопорядку.
Організація несення служби черговою зміною здійснюється відповідно до законодавства України.
2. Для охорони військового майна визначається ділянка місцевості з розташованими на ній будівлями, спорудами, майданчиками для відкритого зберігання майна, окремі приміщення в будинках, де зберігається військове майно.
3. До складу чергової зміни, яка залучається до охорони військового майна, входять начальник чергової зміни, вартові за кількістю постів і змін, розвідні, у разі потреби – помічник начальника чергової зміни та водій транспортного засобу.
4. Кількість постів, межі постів, порядок обладнання постів, порядок та особливості виконання чатовими завдання щодо охорони військового майна спільно визначаються посадовою особою органу управління Служби правопорядку та керівником державного підприємства з урахуванням особливостей розміщення на території державного підприємства військового майна та будівель.
5. З метою організації охорони військового майна в органі управління Служби правопорядку відпрацьовуються такі документи:
- наказорганізаційно-розпорядчого характеру начальника органу управління Служби правопорядку щодо організації охорони та захисту військового майна, яке знаходиться на території державного підприємства;
- табель постів;
- схема розміщення постів;
- інструкція начальника чергової зміни та його помічника щодо охорони та захисту військового майна, яке знаходиться на території державного підприємства;
- графік перевірки несення служби черговою зміною службовими особами органу управління Служби правопорядку.
Зазначені документи складаються відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.
6. Документація щодо здійснення охорони військового майна підписується посадовою особою органу управління Служби правопорядку, яка відповідає за організацію охорони, та погоджується з керівником державного підприємства і затверджується начальником органу управління Служби правопорядку до початку виконання завдання.
7. Межею поста на території державного підприємства є – огорожа, стіни, підлога, стеля, двері та вікна будівель, споруд підприємства, де зберігається військове майно. На відкритій місцевості – гранична (уявна) лінія, яку начальник чергової зміни обов’язково вказує чатовому, що визначається наказом організаційно-розпорядчого характеру начальника органу управління Служби правопорядку на здійснення охорони та захисту військового майна, яке знаходиться на території державного підприємства.
8. Розпечатування, зняття об’єктів, де зберігається військове майно, з-під охорони та запечатування і здавання їх під охорону здійснюються відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.
9. Несення служби чатовим під час охорони військового майна здійснюється відповідно до вимог Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України.
10. Застосовування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і вогнепальної зброї особовим складом чергової зміни здійснюється у випадках та в порядку, визначених Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, Статутом гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, Законом України “Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України” та Правилами застосування спеціальних засобів військовослужбовцями Військової служби правопорядку у Збройних Силах України під час здійснення службових обов’язків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2003 року № 83.
Перевищення повноважень під час застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів і зброї тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Тимчасово виконуючий
обов’язки начальника Військової
служби правопорядку у Збройних
Силах України – начальника
Головного управління
Військової служби правопорядку
Збройних Сил України
генерал-лейтенант
Павло ЗУЄВ