ДЕРЖАВНА АУДИТОРСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 09.06.2021 р. № 003100-14/7175-2021
Щодо застосування постанови КМУ від 16.12.2020 р. № 1266
(Витяг)
Державна аудиторська служба України в межах компетенції розглянула <…> звернення <…> (далі – звернення), з питань застосування постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1266 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2013 року № 631 і від 11 жовтня 2016 року № 710” та повідомляє.
<…> зазначаємо, що положення пункту 41 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 “Про ефективне використання державних коштів” (далі – Постанова № 710) визначає, що всі публічні закупівлі, які здійснює розпорядник бюджетних коштів (розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня) або суб’єкт господарювання державного сектору економіки, мають бути належним чином обґрунтовані задля забезпечення їх ефективності, і спрощені закупівлі та закупівлі без використання електронної системи закупівель в цьому контексті не є винятком.
Відповідно до підпункту 3 пункту 3, підпункту 1 пункту 4 та абзацу третього пункту 41 Постанови № 710 з метою прозорого, ефективного та раціонального використання коштів головним розпорядникам бюджетних коштів (розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня), суб’єктам господарювання державного сектору економіки доручено, а органам місцевого самоврядування, Пенсійному фонду та фондам загальнообов’язкового державного соціального страхування рекомендовано забезпечити оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі у разі оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель (перелік визначений у частині першій статті 13 Закону України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон)) або повідомлення про намір укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівель.
Згідно із пунктом 18 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс) головні розпорядники бюджетних коштів – бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.
Розпорядник бюджетних коштів – бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов’язань, довгострокових зобов’язань за енергосервісом, середньострокових зобов’язань у сфері охорони здоров’я та здійснення витрат бюджету (пункт 47 частини першої статті 2 Кодексу).
Зауважуємо, що відповідні суб’єкти набувають статусів учасників бюджетних відносин в залежності від їх функцій у таких відносинах.
При цьому положення Постанови № 710, які визначають обов’язок замовників оприлюднювати відповідну інформацію щодо запланованих процедур закупівель, не виокремлюють такі закупівлі за певним джерелом фінансування.
Наразі законодавством не визначено форми та/або змісту обґрунтування технічних і якісних характеристик предмета закупівлі, його очікуваної вартості та/або розміру бюджетного призначення, оприлюднення якого має забезпечуватись відповідно до положень Постанови № 710 (далі – обґрунтування). Отже, замовники самостійно визначають вичерпний перелік інформації, що є обґрунтуванням технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, його очікуваної вартості, для такого оприлюднення.
Щодо технічної можливості оприлюднення відповідних обґрунтувань, зазначаємо, що відсутність у розпорядників бюджетних коштів, суб’єктів господарювання державного сектору економіки власного веб-сайту або веб-сайту головного розпорядника бюджетних коштів, суб’єкта управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб’єктом господарювання державного сектору економіки, не звільняють службову (посадову), уповноважену особу замовника від обов’язку оприлюднення інформації у спосіб, визначений Постановою № 710.
Щодо перевірки дотримання вимог Постанови № 710, зазначаємо, що Кабінет Міністрів України доручив Держаудитслужбі забезпечити проведення перевірок дотримання вимог цієї постанови під час здійснення заходів державного фінансового контролю.
При цьому згідно із статтею 5 Закону № 2939 контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом, проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Зважаючи на зазначене, Держаудитслужба в обов’язковому порядку під час здійснення державного фінансового контролю перевіряє питання дотримання вимог Постанови № 710.
При цьому зазначаємо, що законодавство не передбачає адміністративної відповідальності за недотримання пункту 41 Постанови № 710.
Відповідно до пункту 1 частини першої та частини другої статті 255, статті 2341 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – Кодекс) уповноважені посадові особи Держаудитслужби мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтями 1642, 16312, 16412, 16414 та частинами третьою – шостою статті 1666 Кодексу.
<…>
Заступник Голови
О. Шкуропат