ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 09.07.2021 р. № 19.1.2.-12/14-21
ЗАТВЕРДЖУЮ
Голова Державної служби статистики
____________ Ігор ВЕРНЕР
09 липня 2021 року
Роз’яснення щодо показників форми державного статистичного спостереження № 1-П (місячна) “Звіт про виробництво промислової продукції за видами”
I. Загальні положення
1. Ці Роз’яснення містять інформацію про показники форми державного статистичного спостереження № 1-П (місячна) “Звіт про виробництво промислової продукції за видами” (далі – форма).
2. Показники форми за позиціями Номенклатури продукції промисловості (далі – НПП), які у графі 4 мають позначку “м”, уміщують дані про виробництво промислової продукції за звітний місяць на власних або орендованих потужностях, із власної сировини та/або сировини замовника.
У рамках договору про спільну діяльність показники форми містять дані сторони договору, на потужностях якої (власних чи орендованих) вироблена така продукція, і охоплюють загальний обсяг її виробництва.
Дані замовників, які вступають у договірні відносини з підрядниками щодо виконання частини виробничого процесу або навіть повного виробничого процесу виробництва промислової продукції, форма не вміщує.
Показники форми не містять інформації про промислову продукцію (у тому числі послугу), вироблену за межами території України.
3. Значення показників форми за графами 1, 2 мають формат представлення в числах залежно від одиниці вимірювання продукції, зазначеної у графі 3 НПП:
- за одиницями вимірювання: “елемент”, “пара”, “штука” – у цілих числах;
- за іншими одиницями вимірювання – з одним десятковим знаком (після коми).
4. Показники форми можуть ґрунтуватися на даних первинних документів, які фіксують факт здійснення господарської операції. Форма відображає показники, сформовані з використанням регістрів бухгалтерського обліку, Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій (далі – План рахунків) та Інструкції про застосування Плану рахунків, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року № 291, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за № 892/4185 та № 893/4186 (зі змінами), а у випадку ведення обліку за спрощеною формою – Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій суб’єктів малого підприємництва, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19 квітня 2001 року № 186, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 травня 2001 року за № 389/5580 (зі змінами), національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених відповідними нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, міжнародних стандартів бухгалтерського обліку й фінансової звітності.
5. Рядки для пояснення можуть містити інформацію щодо значних відхилень у звітному місяці проти попереднього за обсягами виробництва видів продукції (± 30 % і більше), а також дані за місяць (місяці) звітного року та року, що передує звітному, щодо обсягів виробництва продукції у випадку неправильного відображення за позиціями НПП та інших викривлень і уточнень.
II. Показники форми
1. Графи А, Б, В уміщують інформацію відповідно до НПП про назву виду продукції, а також код та одиницю вимірювання, що не повторюються.
Якщо у рядках зазначено вид промислової продукції за НПП (назва, одиниця вимірювання та код), то показники форми містять дані про кількість виробленої продукції та/або її запасів.
За видами промислової продукції, які мають однакову назву та різні одиниці вимірювання, показники форми уміщують дані по кожному коду НПП окремо.
2. Графа 1 за позиціями НПП, які відображені в натуральному вираженні, містить дані про кількість виробленої продукції (валове виробництво) (у т. ч. супутньої, побічної), уключаючи продукцію, призначену для подальшої переробки на власному підприємстві (внутрішньозаводський оборот), та продукцію, вироблену для власних потреб підприємства, за звітний місяць.
3. Графа 1 за позиціями НПП, які відображені у вартісному вираженні, містить:
- при виробництві продукції з власної сировини – вартість валового виробництва за ціною продажу франко-завод, за якою її було реалізовано у звітному періоді, про що зазначено в оформлених для розрахунку з покупцем (замовником) документах (без ПДВ, акцизу, інших непрямих податків, оптових знижок з ціни продажу), включаючи витрати на пакування продукції, які можуть сплачуватись окремо (у тому числі вартість тари власного виробництва та/або купованої, крім вартості зворотної тари), без окремо сплачених витрат на транспортування продукції. За продукцією, виробленою для власних потреб підприємства або призначеною для подальшої переробки на підприємстві, а також нереалізованою продукцією, уміщують дані за ціною, за якою її можна було б реалізувати у звітному періоді (або за ціною її останньої реалізації, але не нижчою фактичної собівартості);
- при виробництві продукції із сировини замовника та/або виконанні робіт з оброблення продукції (купованої, наданої замовником) – вартість промислових послуг, уключаючи вартість витрачених допоміжних матеріалів підприємства-виробника, які необхідні йому для виконання цих робіт, без вартості сировини замовника та/або вартості продукції купованої, наданої замовником для оброблення;
- при виконанні робіт з ремонту й технічного обслуговування – вартість виконаних робіт з ремонту й технічного обслуговування без вартості запасних частин (власного виробництва, купованих, наданих замовником) та вартості витрачених допоміжних матеріалів, без вартості ремонту власного виробничого обладнання, який здійснює відповідний підрозділ підприємства;
- при виконанні робіт з установлення та монтажу купованих та/або наданих замовником складових частин (компонентів) – вартість виконаних робіт з установлення та монтажу, включаючи вартість витрачених допоміжних матеріалів (зокрема елементів кріплення), без вартості складових частин (компонентів).
4. Графа 1 за позиціями НПП, які відображені у кілограмах, тоннах тощо, містить дані про чисту вагу продукції без ваги пакувального матеріалу.
5. Форма містить інформацію про роботи з оброблення продукції, зокрема фарбування, вибілювання, оздоблення, сушіння, просочування, нанесення покриттів, поліграфічні роботи тощо, які не передбачають перетворення продукції в інший вид.
При виконанні робіт з оброблення та нанесення покриттів на метали графа 1 уміщує дані щодо оброблення купованої та/або наданої замовником продукції.
У випадку виконання робіт з оброблення продукції власного виробництва (частина виробничого процесу) графа 1 за позиціями НПП, які відображені у вартісному вираженні, містить дані щодо виробленої готової продукції, включаючи вартість такого оброблення.
При виконанні робіт з друкування на папері та/або картоні показники форми уміщують дані як і при виробництві продукції (продукція віддрукована).
6. При установленні та монтажу складових частин (компонентів) власного виробництва за відповідними позиціями НПП графа 1 містить дані про виробництво цих складових частин (компонентів) та включає за позиціями НПП, які відображені у вартісному вираженні, вартість установлення, монтажу та витрачених допоміжних матеріалів (зокрема елементів кріплення).
7. Графа 2 містить дані про кількість запасів виробленої підприємством продукції на кінець звітного періоду на складі готової продукції (незалежно від періоду виробництва), включаючи продукцію, вироблену із сировини замовника, та без урахування продукції, що перебуває на складі підприємства на відповідальному зберіганні, як державний резерв тощо, за всіма позиціями НПП, крім видів продукції, які відображені у вартісному вираженні, та позицій за кодами 19.20.20.00.00, 23.63.10.00, за класом 06.20 і розділом 35.
8. За позиціями НПП, у яких відображені деталі із пластмас для машин, устатковання, транспортних засобів, апаратури й приладів тощо та деталі, отримані способом лиття, кування, об’ємного штампування, листового штампування, порошкової металургії, механічного (у тому числі токарного) оброблення, форма містить інформацію про напівфабрикати (виливки, заготовки та ін.), тобто продукцію, яка підлягає подальшій обробці або використовується як складова частина іншого складнішого виду продукції. За такими позиціями показники форми щодо виробництва (зокрема для власних потреб, на замовлення тощо) уміщують дані як і при виробництві готової продукції залежно від одиниці вимірювання продукції відповідно до НПП та від використаної сировини.
Для готових литих виробів та напівфабрикатів, які були піддані подальшій обробці, передбачені відповідні позиції НПП.
9. Показники форми вміщують дані про запасні частини власного виробництва, на які виставлені рахунки в акті виконаних робіт з ремонту й технічного обслуговування, за відповідними позиціями НПП.
10. При виробництві продукції з тривалим циклом виробництва показники форми містять дані щодо виробленої готової продукції.
11. У випадку здійснення підприємством складання продукції з купованих комплектуючих показники форми містять дані щодо виробленої готової продукції.
12. Форма не вміщує інформації щодо видів економічної діяльності, які не відносяться до промисловості, та, зокрема, не охоплює:
- закупівлю, очищення, охолодження та теплове оброблення молока для подальшої його реалізації молокопереробним підприємствам;
- перепродаж матеріалів, напівфабрикатів, виробів (у тому числі запасних частин, лікарських засобів “in bulk”), які закуплені підприємством (навіть при здійсненні перевірки їх якості, розливі в пляшки, розфасуванні, пакуванні, маркуванні та інших подібних операціях);
- ремонт автотранспортних засобів, крім відновлення протектора шин, і капітальний ремонт шин;
- ремонт комп’ютерів, побутових виробів (у тому числі електронної апаратури побутового призначення для приймання, записування, відтворювання звуку й зображення) і предметів особистого вжитку.
Роз’яснення щодо форми державного статистичного спостереження № 1-П (місячна) “Звіт про виробництво промислової продукції за видами” від 31 травня 2019 року № 19.1.2-12/10-19 з 01 лютого 2022 року є недійсними.
Директор департаменту
короткотермінової статистики Держстату
Ірина ПЕТРЕНКО