ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
РОЗ’ЯСНЕННЯ
від 12.07.2021 р. № 19.1.2-12/20-21
ЗАТВЕРДЖУЮ
Голова Державної служби статистики
_______________ Ігор ВЕРНЕР
12 липня 2021 року
Роз’яснення щодо показників форми державного статистичного спостереження № 1-інновація (один раз на два роки) “Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства за 20__ рік”
I. Загальні положення
1. Ці роз’яснення містять інформацію щодо показників форми державного статистичного спостереження № 1-інновація (один раз на два роки) “Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства” (далі – форма).
2. Показники форми включають дані за рік.
3. Значення показників стосовно витрат на інновації та обсягу реалізованої інноваційної продукції (товарів, послуг) мають формат представлення за одиницею вимірювання “тисяча гривень” у цілих числах.
Значення показників стосовно витрат на інновації з розподілом за джерелами фінансування мають формат представлення за одиницею вимірювання “відсотків” у цілих числах.
Значення показників стосовно кількості найменувань упровадженої у звітному році інноваційної продукції (товарів, послуг) та придбаних (переданих) у звітному році нових технологій мають формат представлення за одиницею вимірювання “одиниць” у цілих числах.
4. Показники форми формуються з використанням регістрів бухгалтерського обліку, Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій (далі – План рахунків) та Інструкції про застосування Плану рахунків, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 року № 291, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 грудня 1999 року за № 892/4185 та № 893/4186 (зі змінами), а у випадку ведення обліку за спрощеною формою – Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій суб’єктів малого підприємництва, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19 квітня 2001 року № 186, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 травня 2001 року за № 389/5580 (зі змінами), національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених відповідними нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, міжнародних стандартів бухгалтерського обліку й фінансової звітності, а також первинних документів та договорів на здійснення/придбання наукових досліджень і розробок (далі – НДР), про трансфер технологій тощо.
5. Якщо підприємство упродовж звітного року не здійснювало інноваційну діяльність, у блоці “Інформація щодо відсутності даних” проставлено позначку “V” за причиною “Відсутнє явище, яке спостерігається”.
II. Показники форми
1. Показник щодо витрат на інновації містить інформацію про витрати за звітний рік на НДР, виконані як власними силами, так і іншими підприємствами, та інші витрати на інновації (поточні витрати та капітальні витрати на придбання машин, обладнання, програмного забезпечення, прав інтелектуальної власності, будівель тощо, необхідні для здійснення інновацій та НДР тощо).
Поточні витрати на інновації включають витрати на оплату праці, вартість матеріалів, наданих послуг та інші витрати на виробництво товарів (послуг).
Права на інтелектуальну власність включають права власності на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, ліцензії, ліцензійні договори на використання зазначених об’єктів; комерційні таємниці; товарні знаки тощо.
Показник щодо витрат на інновації розподіляється за джерелами фінансування у відсотковому відношенні.
2. Інформація щодо кількості найменувань, упроваджених у звітному році нових та/або вдосконалених товарів чи послуг, наводиться за ступенем новизни продукції: нова для ринку, на якому працює підприємство, або нова лише для самого підприємства (продукція може бути новою або істотно поліпшеною для виробника, незалежно від використання (виготовлення) її іншими виробниками). При цьому інноваційна продукція (товар, послуга) не може бути одночасно новою і для ринку, і для підприємства (ураховується тільки в одній із цих позицій).
Інновація може вважатися впровадженою, якщо новий або вдосконалений товар/послуга відносно його/її характеристик (наприклад, удосконалене програмне забезпечення) доступні для використання споживачами (користувачами). Не можуть бути віднесені до інновацій перепродаж нових товарів, придбаних в інших підприємств, та зміни товару лише естетичного характеру.
3. Показник щодо обсягу реалізованої у звітному році інноваційної продукції (товарів, послуг) без ПДВ визначається з обсягу реалізованої продукції (товарів, послуг) та уміщує дані лише про обсяг реалізованої у звітному році інноваційної продукції (товарів, послуг), у тому числі за межі України. Продукція може вважатися інноваційною протягом трьох років із моменту її впровадження.
Обсяг реалізованої продукції (товарів, послуг) визначається за ціною продажу відвантаженої готової продукції (товарів, послуг), що зазначена в оформлених як підстава для розрахунків із покупцями (замовниками) документах (уключаючи продукцію (товари, послуги) за бартерним контрактом), за вирахуванням ПДВ.
Показник щодо обсягу реалізованої у звітному році інноваційної продукції (товарів, послуг) без ПДВ наводиться з розподілом за ступенем новизни продукції.
4. Пункт 2.3 форми містить інформацію про запровадження підприємством у звітному році інноваційних процесів. До інноваційних процесів можуть бути віднесені нові або вдосконалені методи виробництва/поліпшення товарів або надання послуг. Методи виробництва можуть бути новими для підприємства, незалежно від того, ким вони були розроблені або впроваджені вперше, не обов’язково новими для ринку, на якому працює підприємство.
5. Інформація щодо кількості придбаних (переданих) у звітному році нових технологій, у тому числі придбаних за межами України (переданих за межі України) наводиться з розподілом за формами придбання (передання): права на об’єкти права інтелектуальної власності; ліцензії на використання винаходів, промислових зразків, корисних моделей; результати НДР; ноу-хау, угоди на придбання (передання) технологій.
Якщо є дані щодо витрат на інновації (включаючи НДР), то має бути зазначене хоча б одне джерело їх фінансування, і навпаки.
Якщо є дані щодо витрат на інновації (включаючи НДР), то можуть бути відображені дані щодо кількості найменувань упровадженої інноваційної продукції (товарів, послуг) та/або кількості придбаних нових технологій, у тому числі придбаних за межами України, і навпаки.
У випадку придбання технології, як результату НДР, відповідно має бути відображено дані за показником форми щодо витрат на інновації, зокрема, витрат на НДР, виконані іншими підприємствами, і навпаки.
Якщо відображені дані щодо кількості найменувань упровадженої інноваційної продукції (товарів, послуг), то можуть бути зазначені дані щодо обсягу реалізованої інноваційної продукції (товарів, послуг), і навпаки.
Роз’яснення щодо форми державного статистичного спостереження № 1-інновація (один раз на два роки) “Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства за 20__ рік” від 20 липня 2017 року № 17.4-12/8 є недійсними з 01 січня 2022 року.
Директор департаменту
структурної статистики Держстату
Маргарита КУЗНЄЦОВА