МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 14.11.2018 р. № 29/0/216-18
Щодо включення індексації та інших виплат до мінімальної заробітної плати
ЗАПИТ
1. Чи потрібно індексацію включати до МЗП для виконання норми ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці?
2. Як вирішується питання стосовно інших виплат, які не вказані в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці, але які повинні виплачуватися “зверху” МЗП: відпускні, лікарняні, матдопомога, компенсація за невикористану відпустку тощо?
Директорат стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції разом із Директоратом норм та стандартів гідної праці Міністерства соціальної політики розглянув лист <…> і повідомляє.
Відповідно до статті 31 Закону України “Про оплату праці” (з урахуванням змін, внесених Законом України від 06.12.2016 р. № 1774-VIII) розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Тобто якщо працівником виконана місячна норма праці, йому мають нарахувати заробітну плату не нижче розміру мінімальної заробітної плати.
Частиною другою статті 31 зазначеного Закону визначений вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це – доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
Всі інші складові заробітної плати, які не перелічені в частині другій статті 31 Закону, у тому числі сума індексації, мають включатись до заробітної плати для забезпечення її мінімального розміру.
При цьому повідомляємо, що сума індексації має враховуватись у розмірі, визначеному відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (зі змінами), яким зокрема, визначено, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), зменшується на суму підвищення заробітної плати.
Що стосується окремих видів виплат (відпускні, лікарняні тощо), то їх розмір обчислюється виходячи із середньої заробітної плати працівника. При цьому суми середнього заробітку, які зберігаються за працівниками за час відпусток, виконання державних або громадських обов’язків, підвищення кваліфікації, службового відрядження, тимчасової непрацездатності, вихідної допомоги та компенсації за невикористані відпустки, не є заробітною платою працівника, яку роботодавець виплачує йому за виконану роботу.
Зазначені суми розраховуються згідно з положеннями Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100, та Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266.
Керівник експертної групи з
питань рівня життя та соціальних
стандартів Директорату стратегічного
планування, координації
політики та євроінтеграції
Н. Підлужна