МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
від 13.12.2021 р. № 663
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
21 січня 2022 р. за № 67/37403
Про затвердження Порядку взяття на облік та зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України
Відповідно до підпункту 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 розділу III Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок взяття на облік та зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України, що додається.
2. Департаменту податкової політики в установленому порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу.
3. Цей наказ набирає чинності з 01 січня 2022 року, але не раніше ніж із дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра фінансів України Воробей С. І. та Голову Державної податкової служби України.
Міністр
Сергій МАРЧЕНКО
ПОГОДЖЕНО:
В. о. Голови Державної
податкової служби України
Михайло ТІТАРЧУК
Голова Державної
регуляторної служби України
Олексій КУЧЕР
Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України
Олексій ВИСКУБ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
13 грудня 2021 року № 663
ПОРЯДОК
взяття на облік та зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України
I. Загальні положення
1. Цей Порядок розроблений відповідно до підпункту 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 розділу III Податкового кодексу України (далі – Кодекс) з метою реалізації права іноземної компанії для отримання статусу податкового резидента України.
2. Дія цього Порядку поширюється на юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства інших країн (іноземні компанії) та мають місце ефективного управління на території України.
3. Наявність в Україні місця ефективного управління іноземної компанії є підставою для отримання іноземною компанією статусу податкового резидента України як платника податку на прибуток підприємств.
4. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених у Кодексі.
II. Порядок взяття на облік іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України
1. Іноземна компанія до початку діяльності (здійснення ефективного управління) на території України зобов’язана стати на облік у контролюючому органі за знаходженням місця проведення в Україні зборів виконавчого органу іноземної компанії, які здійснюються регулярніше в Україні, ніж у будь-якій іншій країні; прийняття управлінських рішень і здійснення іншої поточної (операційної) діяльності іноземної компанії її посадовими особами, які переважно здійснюються в Україні; фактичного управління діяльністю іноземної компанії, яке переважно здійснюється в Україні, незалежно від наявності в осіб, які здійснюють таке управління, формальних (юридичних) повноважень для такого управління; управління банківськими рахунками, персоналом, ведення бухгалтерського або управлінського обліку іноземної компанії (далі – об’єкта (об’єктів) ефективного управління).
2. Іноземна компанія має право самостійно визнати себе податковим резидентом України на підставі подання до контролюючого органу заяви іноземної компанії про взяття на облік як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України за формою № 1-ІК (далі – заява за формою № 1-ІК) з ознакою “Отримання статусу податкового резидента України”, у якій зазначається інформація про об’єкт (об’єкти) ефективного управління в Україні такої іноземної компанії (додається).
3. У цьому Порядку датою отримання заяви є:
- поданої у паперовій формі – дата надходження заяви до контролюючого органу;
- поданої в електронній формі – час і дата надходження такого електронного документа, що зазначені в електронному повідомленні (квитанції), сформованому програмним забезпеченням контролюючого органу.
Якщо заява, подана в електронній формі, надійшла пізніше 16 годин робочого (операційного) дня, датою її отримання вважається наступний після нього робочий (операційний) день.
4. Контролюючий орган під час розгляду поданої іноземною компанією заяви за формою № 1-ІК для отримання статусу податкового резидента України перевіряє:
- зазначення в заяві обов’язкових для заповнення реквізитів, повноту та достовірність даних щодо іноземної компанії та наявності підпису відповідальної (уповноваженої) особи іноземної компанії;
- взяття на облік такої іноземної компанії контролюючим органом відповідно до пункту 64.5 статті 64 глави 6 розділу II Кодексу за місцезнаходженням об’єкта (об’єктів) ефективного управління в Україні;
- відповідність зазначених у поданій заяві реквізитів про іноземну компанію, що внесена до Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб та реєстру платників податків – нерезидентів.
5. На підставі поданої іноземною компанією заяви за формою № 1-ІК про отримання статусу податкового резидента України контролюючий орган вносить відповідні дані до Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб із зазначенням підстави та дати подання заяви.
У Реєстрі платників податків – нерезидентів встановлюється ознака “Отримано статус податкового резидента України” та зазначається дата, з якої іноземна компанія визнається податковим резидентом України, з урахуванням дати подання відповідної заяви:
- якщо заява подається в період з 01 січня до 30 листопада календарного року включно – іноземна компанія визнається податковим резидентом України починаючи з 01 січня календарного року, у якому подано відповідну заяву;
- якщо заяву буде подано в період з 01 до 31 грудня календарного року включно – іноземна компанія визнається податковим резидентом України починаючи з 01 січня року, наступного за роком, у якому була подана заява.
Іноземна компанія, яка отримала статус податкового резидента України, зобов’язана обраховувати та сплачувати податок на прибуток підприємств у загальному порядку, передбаченому Кодексом, для платників податку – резидентів з поданням до контролюючого органу, у якому така компанія перебуває на обліку як платник податків, податкових декларацій з податку на прибуток підприємств, за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2015 року № 897, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 квітня 2017 року № 467).
6. Якщо заява за формою № 1-ІК про отримання статусу податкового резидента України подана іноземною компанією, яка не перебуває на обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта (об’єктів) ефективного управління та/або місце ефективного управління в Україні не підтверджується наявними в Єдиному банку даних про платників податків – юридичних осіб відомостями або поданими іноземною компанією документами та/або у такій заяві не зазначені обов’язкові для заповнення реквізити, та/або надані недостовірні або неповні дані, та/або відсутній підпис відповідальної (уповноваженої) особи іноземної компанії, контролюючий орган протягом трьох робочих днів, наступних за днем отримання заяви, повертає іноземній компанії заяву та додані до неї копії документів, інші додаткові відомості та пояснення (у разі їх подання) для усунення виявлених недоліків (із зазначенням підстав повернення заяви).
Іноземна компанія після виправлення недоліків та уточнення реквізитів має право повторно подати до контролюючого органу заяву за формою № 1-ІК про отримання статусу податкового резидента України.
III. Порядок зняття з обліку іноземної компанії як платника податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України
1. Іноземна компанія має право відмовитися від статусу податкового резидента України на підставі подання заяви за формою № 1-ІК з ознакою “Відмова від статусу податкового резидента України” до контролюючого органу та за результатами проведення перевірки контролюючим органом у зв’язку з відмовою іноземною компанією від податкового резидентства.
Відмова іноземною компанією від статусу податкового резидента України прирівнюється до ліквідації юридичної особи.
2. Контролюючий орган на підставі поданої іноземною компанією заяви за формою № 1-ІК про відмову від статусу податкового резидента України вносить відповідні дані до Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб із зазначенням дати подання заяви.
У реєстрі платників податків – нерезидентів встановлюється ознака “Подано заяву з відмовою від статусу податкового резидента України” із зазначенням дати подання заяви.
3. Контролюючим органом за місцезнаходженням об’єкта (об’єктів) ефективного управління в Україні іноземної компанії, у якому така іноземна компанія перебуває на обліку, вживаються заходи податкового контролю та проведення перевірки іноземної компанії за період її перебування у статусі податкового резидента України як платника податку на прибуток підприємств відповідно до Порядку проведення перевірки контролюючого органу у зв’язку з відмовою іноземною компанією від статусу податкового резидента України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2020 року № 772, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2021 року за № 234/35856.
Проведення заходів податкового контролю контролюючим органом організовується та планується таким чином, щоб вимоги щодо сплати податків та/або платежів, контроль за справлянням яких здійснюють податкові органи, були сформовані і отримані особою, відповідальною за погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу іноземної компанії, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог.
4. Зняття з обліку іноземної компанії зі статусом податкового резидента України здійснюється контролюючим органом, у якому така компанія перебуває на обліку як платник податків, після проведення перевірки та сплати до бюджету в повному обсязі грошових зобов’язань, що виникли за період перебування такої іноземної компанії на обліку зі статусом податкового резидента України.
Відомості про зняття з обліку іноземної компанії платником податку на прибуток підприємств зі статусом податкового резидента України передаються контролюючому органу для внесення їх до Єдиного банку даних про платників податків – юридичних осіб та для зняття ознаки про отримання статусу податкового резидента України в реєстрі платників податків – нерезидентів із зазначенням дати такого зняття.
5. За наявності підстав, визначених пунктом 64.5 статті 64 глави 6 розділу II Кодексу, іноземна компанія залишається на обліку в контролюючому органі як платник податків – нерезидент.
Директор Департаменту
податкової політики
Лариса МАКСИМЕНКО