НАЦІОНАЛЬНИЙ ДЕПОЗИТАРІЙ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 17.01.2022 р. № 27/09-2-ЕД
Департамент нотаріату Міністерства юстиції України
вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001
Щодо надання відповідей на запити приватних та державних нотаріусів
Публічне акціонерне товариство “Національний депозитарій України” (надалі – Центральний депозитарій) звертається з приводу наступного.
Станом на сьогоднішній день Центральний депозитарій активно впроваджує у своїй діяльності формат роботи “без паперу”.
У зв’язку з цим, просимо довести до відома приватних та державних нотаріусів, що відповіді на листи, отримані як в електронній, так і в паперовій формі, будуть надаватися їм на електронну пошту у формі електронного документа, підписаного кваліфікованим електронним підписом. Виключення будуть стосуватись лише відповідей, що містять інформацію з обмеженим доступом.
З огляду на зазначене бажано, щоб приватні та державні нотаріуси вказували у своїх листах адресу електронної пошти, на яку необхідно направити відповідь на лист (запит).
Також, враховуючи, що в Єдиному реєстрі нотаріусів України відсутні відомості про електронну пошту приватних та державних нотаріусів, просимо повідомити, де можна отримати (знайти) дану актуальну інформацію, – для направлення відповідей на листи, в яких відсутнє посилання на адресу електронної пошти / не зазначена електрона пошта на бланку листа запитувача інформації.
Додатково повідомляємо, що Центральний депозитарій також може приймати листи та запити на електронну пошту sekretariat@csd.ua та через Систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ). Листи, що направляються до Центрального депозитарію у формі електронних документів, мають бути обов’язково підписані кваліфікованим електронним підписом.
Також просимо звернути Вашу увагу на наступне.
Впродовж тривалого часу Центральний депозитарій отримує від приватних та державних нотаріусів численні запити про надання інформації стосовно належності померлим власникам цінних паперів емітентів.
У свою чергу Центральний депозитарій вимушений на вказані запити повідомляти про відсутність у Центрального депозитарію запитуваної інформації, що обумовлено наступним.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 6 Закону України “Про депозитарну систему України” (надалі – Закон) облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами.
Таким чином, інформація щодо наявності у власності вказаних у запитах осіб цінних паперів може бути надана депозитарними установами, що відкрили їм рахунки у цінних паперах.
Звертаємо увагу, що згідно частини 1 статті 25 Закону інформація, що міститься у системі депозитарного обліку, надається депозитарними установами в порядку, встановленому статтею 136 Закону України “Про ринки капіталу та організовані товарні ринки”, а саме на письмовий запит, отриманий від державних нотаріальних контор, приватних нотаріусів, – щодо наявності рахунків та залишку цінних паперів та інших активів на рахунках померлих власників таких рахунків та/або щодо наявності рахунків умовного зберігання в цінних паперах та цінних паперів на таких рахунках, призначених для перерахування померлим бенефіціарам.
При цьому Центральний депозитарій не є депозитарною установою та не володіє інформацією щодо депозитарних установ, що відкрили вказаним у запитах особам рахунки у цінних паперах.
Таким чином, керуючись нормами чинного законодавства, звернення до Центрального депозитарію із запитами про надання інформації стосовно належності померлим власникам цінних паперів є безпідставним та недоцільним.
Крім того, у разі якщо у запитах вказано емітента цінних паперів та його випуск акцій документарної форми було переведено у бездокументарну форму існування (далі – дематеріалізація), у Центрального депозитарію може бути наявна лише інформація про обрану у процесі дематеріалізації депозитарну установу і, як правило, лише в тому випадку, якщо рахунок в процесі дематеріалізації відкривався в Центральному депозитарії.
Але, на жаль, малоймовірно, що це саме та депозитарна установа, з якою емітентом укладено договір про відкриття рахунків власникам цінних паперів. А тому у цьому випадку (тобто коли відомий емітент, цінними паперами якого володіла особа) доцільно звертатись до емітента, який має більш актуальну інформацію про депозитарну установу, з якою укладено договір про відкриття рахунків у цінних паперах власникам.
Додатково звертаємо увагу на те, що відповідно пункту 69.2 статті 69 розділу II Податкового кодексу України депозитарна установа зобов’язана надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків – юридичної особи (резидента і нерезидента), у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка.
Враховуючи зазначене, просимо довести до відома приватних та державних нотаріусів зазначену у цьому листі інформацію – для уникнення в майбутньому подальших безпідставних витрат як зі сторони запитувачів інформації, так і зі сторони Центрального депозитарію, а також для уникнення нерезультативної роботи, спричиненої складанням та наданням відповідей на надіслані за неналежністю запити.
Т. в. о. Голови Правління
підпис1
О. Тарасенко
____________
1 Документ підписано кваліфікованим електронним підписом